Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Активна і пасивна державна політика.

Економічна стабілізація пов'язана з багатьма труднощами практичного характеру. До їх числа відносяться:

а) тимчасові лаги фіскальної і монетарної політики;

б) недосконалість економічної інформації;

в) мінливість економічних очікувань;

г) неоднозначність історичних аналогій.

Внутрішній лаг - проміжок часу між моментом економічного шоку і моментом ухвалення відповідних заходів економічної політики. Такі внутрішні лаги більш характерними для фіскальної політики: зміна курсу грошово-кредитній політики здійснюється за рішенням Центрального Банку, тоді як заходи бюджетно-податкової політики припускають тривале обговорення в парламенті.

Зовнішній лаг - проміжок часу між моментом ухвалення будь-яких заходів економічної політики і моментом появи результатів цього заходу. Такі зовнішні лаги характерні для грошово-кредитну політики в більшій мірі, ніж для фіскальної, тому що грошово-кредитні інструменти впливають на сукупний попит через певний передавальний механізм.

Оскільки інвестиційні проекти плануються фірмами завчасно, то потрібен час от 6 до 12 місяців, аби, наприклад, інвестиції в житлове будівництво відреагували на зміну ставки відсотка. Виробничих ньк інвестиції мають ще тривалий лаг.

Так же само і з чистим експортом. У відповідь на зміну грошової маси і процентної ставки змінюється валютний курс, що, у свою чергу, приводить до зміни обсягів експорту й імпорту та відповідно величини чистого експорту Якщо, наприклад, в результаті зниження валютного курсу які-небудь товари відносно подешевшали, навпаки , відносно подорожчали, то споживачі не переключаються негайно на подешевшали товари навіть в тому випадку, коли вони дуже високої якості, – потрібен певний час, щоб покупці виявили їхні переваги, змінили свої уподобання і т.д. Еластичність попиту на імпортні товари виявиться в цьому випадку одним з головних факторів, що визначають ефективність заходів монетарної політики.

У середньому лаг і фіскальної і монетарної політики складають 1-2 роки. Якщо заходи були прийняті до початку циклічного спаду або під час спаду, то пік впливу може проявитися в протилежній фазі циклу (тобто в підйомі) і підсилити амплітуду коливань. Це ускладнює проведення, активної стабілізаційної політики.

Автоматичні стабілізатори економіки частково вирішують цю проблему в індустріальних країнах. Створення ефективних систем прогресивного і страхування надогообложенія зайнятості є першочерговою задачею і для перехідних економік, де об'єктивні складності стабілізаційної політики поєднуються з відсутністю адекватних заставних, кредитно-грошових та інших механізмів макроекономічного управління.

Проведення стабілізаційної політики також ускладнюється тим, що багато економічних події практично непередбачувані. Ці складності макроекономічного прогнозування частково долаються з допомогою розширення й ускладнення макроекономічних моделей, що дозволяють передбачити динаміку показників основних економічного розвитку. Індекс випереджальних індикаторів, що об'єднує 11 блоків даних, забезпечує необхідну інформацію про можливих коливаннях економіки.

Вибір між активною і пасивною моделями макроекономічної політики ускладнюється також мінливістю економічних очікувань.

Визначаючи поведінку споживачів, інвесторів та інших економічних агентів, чекання відіграють в економіці найважливішу роль. Проблема складається в тому, що, з одного боку, від очікувань багато в чому залежать результати макроекономічного регулювання, але, з іншого боку, самі чекання визначаються заходами економічної політики.

Коли в політиці уряду і ЦБ відбуваються зміни, то змінюються і чекання економічних агентів, і їх економічну поведінку. Для того щоб ефективно управляти економікою, необхідно прогнозувати ці зміни, використовуючи для розрахунків достатньо складні економічні моделі. Рівняння моделей повинні змінюватися відповідно до змін у політиці.

Проте обернений вплив політики на формування очікувань дуже складно формалізувати і "прорахувати". Тому будь-які макроекономічні моделі у відомій мірі недосконалі, і Р. Лукас критично оцінює їхнє використання для оцінки ефективності економічної політики. У зв'язку з цим у сучасній економічній теорії з'явився термін особливий - "критика Лукаса".У самому загальному виді його зміст зводиться до того, що традиційні методи аналізу економічної політики не можуть адекватно відбити вплив політичних змін на економічні очікування.

Ц особливо істотно для розрахунків рівнів очікуваної інфляції і розробок стратегії антиінфляційної політики. Адаптивний очікує мій компонент інфляції може бути розрахований як сума всіх темпів інфляції минулих років, причому коефіцієнт при кожному наступному доданок, що характеризує видалення в минуле, виявляється менше, ніж у попереднього.

Зовнішніми змінними моделі є держвидатки G, податки Г грошова пропозиція М, ціновий шок. В результаті рішення моделі виводяться імовірнісні значення рівнів зайнятості, випуску, безробіття, інфляцію, які можуть послужити орієнтирами для розробки альтернативних стратегій макроекономічної стабілізації.

При тривалої інфляції економічні агенти перестають плекати ілюзій щодо наслідків фіскальної і монетарної експансії, вони більше цікавляться економічною інформацією, швидко розпізнають цілі і прогнозують результати дій політиків, що дозволяє уникнути колишніх «помилок» при виробленні своїх рішень. Це означає, що інерційна складова очікуваної інфляції зменшується поступово і з часом зовсім зникає. Одночасно зростає раціональний компонент очікуваної інфляції, пов'язаний зі змінами в макроекономічній політиці. Саме цей компонент найбільш важко оцінити кількісно, а це означає, що результати розв'язання моделі AD-AS не зможуть виявитися абсолютно достовірними, що ускладнює вибір заходів економічної стабілізації.

Вибір між активною і пасивною економічною політикою залежить і від того, як оцінюються уроки історії. Думка про стабілізаційну політиці багато в чому ґрунтується на уявленні про те, яку роль вона зіграла в історії: стабілізуючу або дестабілізуючу. Цей підхід є особливо поширеним у перехідних економіках, зокрема і в Росії, де постійно ведуться пошуки історичних аналогій сьогоднішньої ситуації й у цьому зв'язку обговорюється досвід НЕПу, досвід реформ Столипіна та інші історичні прецеденти.

Проте різноманітні оцінки історичних фактів нерідко суперечать один одному. Історія завжди припускає не одне, а багато тлумачень, тому що виявити істинну причину макроекономічних коливань нелегко. Тому до звернення історії не може остаточно розв'язати питання про вибір моделі стабілізаційної ПОЛІТИКИ.

 


Читайте також:

  1. II Державна дума
  2. Активна і пасивна лексика
  3. Активна політика зайнятості
  4. Активна та повна потужності
  5. Антиінфляційна державна політика
  6. Антиінфляційна політика. Взаємозв’язок інфляції та безробіття.
  7. Асортиментна політика.
  8. Валютні системи та валютна політика.
  9. Валютні системи та валютна політика. особливості формування валютної системи України
  10. Гетьман Іван Мазепа: його внутрішня і зовнішня політика.
  11. Демографічні процеси і демографічна політика.




Переглядів: 1470

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Цілі та засоби економічної політики. | Макроекономічні мультиплікатори та їх роль в економічній політиці.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.