Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Технології і методи соціальної роботи з неблагополучними сім’ями.

Практична соціальна робота з неблагополучною родиною ґрунтується на кількох головних процесах, які становлять зміст етапів типового технологічного алгоритму роботи з клієнтом: визначення проблеми клієнта, розробка плану, реалізація намірів та оцінка результату. Визначення проблеми і розробка плану відбуваються на першому, підготовчому етапі роботи так само, як і вивчення ситуації, психосоціальна діагностика та документування даних.

Перший етап

Для виявлення в життєдіяльності сім’ї тих порушень, (матеріального, соціального, медичного, психологічного характеру тощо) які призвели до неблагополуччя, виникнення психологічного дискомфорту в одного чи декількох членів, необхідно всебічно вивчити сім’ю, визначити головні проблеми.

Процес визначення проблеми клієнта включає діагностику різних показників, які слугують розпізнаванню особливостей проблеми та її причин. Для отримання необхідної інформації та постановки сімейного діагнозу можна застосувати показники визначення благополуччя/неблагополуччя сім’ї за такими чотирма сферами:

1. Почуття і думки людини стосовно самої себе (самооцінка).

2. Засоби, способи, за допомогою яких люди передають одне одному різноманітну інформацію, діляться переживаннями і думками (способи комунікації).

3. Правила, яких дотримуються і якими керуються люди у своєму житті. Вони в сукупності становлять сімейну систему.

4. Методи, за допомогою яких сім’я здійснює свої зв’язки з іншими соціальними інститутами (соціальні зв’язки).

Щоб визначити проблему, слід мати на увазі, що проблемна (неблагополучна) сім’я характеризується:

· низькою самооцінкою;

· нецілеспрямованими, переплутаними, неясними комунікаціями;

· ригідними, інертними, стереотипними, негуманними, не спрямованими на допомогу іншим і такими, що надмірно обмежують життя, правилами поведінки;

· соціальними зв’язками, наповненими страхом і загрозою.

Інформація про неблагополучні сім’ї може надходити як від самих членів сім’ї, так і з інших джерел (наприклад, органів освіти, органів охорони здоров’я, органів внутрішніх справ, органів у справах сім’ї та молоді, органів опіки і піклування, житлово-комунальних служб, підприємств, установ, громадських організацій, від громадян тощо).

Зібрана інформація дає можливість зробити аналіз таких характеристик сім’ї, як: життєвий цикл (динаміка); структура; функції; відносини, які склалися.

З’ясувати, на якій стадії життєвого циклу перебуває сім’я, допоможе бесіда соціального працівника з родиною (клієнтом), у процесі якої важливо з’ясувати, як давно виникла проблема, що відбувалося в сім’ї в той час (наприклад, народження другої дитини, розлучення батьків тощо).

Для аналізу інформації важливо також уявляти структуру сім’ї. А саме: яка сім’я за складом, віком, як у сім’ї розподілені права і обов’язки, які процеси в сім’ї хвилюють найбільше, коли і хто визначив цю проблему і звернувся за допомогою.

З’ясувати, чи порушені функції сім’ї, які саме і як це проявляється, допоможуть запитання, спрямовані на уточнення проблеми. Основні функції сім’ї включають виховну, господарсько-побутову, емоційну, духовного спілкування, первинного соціального контролю, сексуально-еротичну. Причини порушення кожної з них можуть бути різні. Наприклад, причиною порушення виховної функції може бути як відсутність у батьків відповідних знань і навичок, так і негаразди в їхніх стосунках (конфлікти з питань виховання тощо).

Важливим показником неблагополуччя сім’ї є з’ясування міжособистісних стосунків у сім’ї, процесів, які супроводжують ці стосунки.

Методами збору інформації на етапі початкового визначення ознак неблагополуччя сім’ї можуть бути інтерв’ю, спостереження, анкетування, опитування, тестування, аналіз документів тощо.

Результатом вивчення сім’ї (діагностики) стає складання висновку про стан конкретної сім’ї, основні проблеми і тенденції, що їй властиві, характер зв’язків, котрі сформувалися при взаємодії як членів сім’ї один з одним, так і з оточенням.

Для діагностики особливостей сім’ї соціальному працівникові слід мати чіткі уявлення про основні показники благополуччя чи неблагополуччя сім’ї, а також з’ясувати уявлення самих членів сім’ї про своє життя, їхнє ставлення до себе, інших людей, причини сімейного неблагополуччя. Цьому слугують спеціальні методики, широко описані в літературі.

Наприклад, якщо йдеться про психосоціальну діагностику проблемної поведінки дітей, яка часто зумовлюється окремими порушеннями емоційно-вольової та особистісної сфер (за умови відсутності аномалій психічного розвитку), з успіхом застосовуються відомі діагностичні засоби, спрямовані на з’ясування емоційного стану (рівень тривоги, настрій, страхи), характеру спілкування і взаємодії з оточуючими, індивідуальних особливостей (8-колірний тест Люшера, шкала оцінки тривожності К. Спілбергера–Ханіна, САН, шкала депресії, методика оцінки настрою, оцінка емоційного стану за А. Уесман, Д. Ріксон, тест С. Айзенка, запитальник Дж. Кеттела, ПДО О. Лічко, методика “Незакінчені речення”, метод С. Розенцвейга, шкала рівня суб’єктивного контролю, тест Т. Лірі, тест “Дім-дерево-людина”, тест “Неіснуюча тварина”, малюнок сім'ї тощо).

Якщо йдеться про діагностику стосунків батьків з дітьми та з’ясування типу виховання, притаманного даній сім’ї, можна використовувати такі методики як “Аналіз сімейних взаємостосунків” (АСВ) Е. Ейдеміллера, “Тест-запитальник батьківського ставлення” А. Варги, запитальник “Вимірювання батьківських установок і реакцій” Е. Шефера, “Сімейний тест стосунків” – модифікований варіант тесту І. Марковської.

Для додаткового дослідження емоційного стану сім’ї та сімейних стосунків можуть бути корисні тести Т. Лірі, запитальник “Аналіз сімейної тривоги” Е. Ейдеміллера, запитальник “Конструктивно-деструктивна сім’я” Е. Ейдеміллера, кольоровий тест ставлень А. Еткінда тощо.

Одним з популярних діагностичних методів є застосування пентаграми Гінгера, яка наочно репрезентує багатовимірний підхід до людини [9].

Ця пентаграма має вигляд зірки і символізує людину. Автори методики розглядають промені зірки як п’ять головних вимірів людської діяльності:

1. Фізичний вимір: тіло, сенсорика, моторика, сексуальність тощо.

2. Афективний вимір: душа (“серце”), почуття, любовні стосунки, інша людина.

3. Раціональний вимір: мозок (“голова”), думки, творча уява.

4. Соціальний вимір: стосунки з іншими людьми, людське, культурне оточення.

5. Духовний вимір: місце і значення людини в оточуючому космосі і глобальній екосистемі.

Вивчення ситуації за такою методикою (умовно просуваючись за променями зірки-пентаграми за годинниковою стрілкою) дає можливість отримати інформацію щодо самоідентифікації клієнта за п’ятьма вимірами, кожен з яких відрізняється не лише за суттю, а й за кількісною ознакою (від особи до всесвіту). Соціальний працівник може скласти психологічний “портрет” клієнта, який включатиме:

1. Ставлення до власного тіла (аспект однієї людини).

2. Афективні стосунки з коханою людиною (аспект пари).

3. Інтелектуальні зв’язки (аспект кількох людей).

4. Ширші соціальні зв’язки (аспект груп людей, громади).

5. Причетність до усього світу (аспект розширення зв’язків).

В ідеалі, здорова людина характеризується відносною рівновагою часу, який витрачається у житті на:

· стосунки людини з собою (роздуми, читання, медитації тощо);

· стосунки двох (дружба, любов, сексуальність);

· групові стосунки (навчання, праця, дозвілля тощо);

· стосунки з суспільством (участь в економічному, політичному житті тощо);

· стосунки зі світом (сприйняття проблем і цінностей екології, філософії, духовності, етики, моралі, релігії тощо).

Поведінка людини зумовлена всіма п’ятьма вимірами, і чим гармонійніше вони розміщуються на пентаграмі-зірці, тим більш благополучним можна вважати психологічну характеристику. І навпаки, дисгармонія такого креслення дозволяє виявити “проблемні” сторони людського буття. Коли визначені ті виміри, які мають ознаки недорозвитку(неблагополуччя) клієнта, сім’ї тощо, можна розробляти стратегію впливу, яка має на меті гармонізувати ситуацію.

Цю методику можна використовувати для діагностики ситуації стосовно одного клієнта, стосовно двох клієнтів, пов’язаних між собою визначеними стосунками, а також стосовно усієї сім’ї (див. табл. 2.2.1).

Таблиця 2.2.1


Читайте також:

  1. D і 3D технології креслення в AutoCAD
  2. II. Вимоги безпеки перед початком роботи
  3. II. Вимоги безпеки праці перед початком роботи
  4. III. Вимоги безпеки під час виконання роботи
  5. III. Вимоги безпеки під час виконання роботи
  6. Internet. - це мережа з комутацією пакетів, і її можна порівняти з організацією роботи звичайної пошти.
  7. IV. Вимоги безпеки під час роботи на навчально-дослідній ділянці
  8. OLAP-Технології
  9. PR-ІНСТРУМЕНТАРІЙ І МАНІПУЛЯТИВНІ ТЕХНОЛОГІЇ
  10. PR-технології у виборчій кампанії.
  11. PR-технології.
  12. VII. Прибирання робочих місць учнями (по завершенню роботи) і приміщення майстерні черговими.




Переглядів: 1634

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Поняття неблагополучної сім’ї. | Приклади тематики збору інформації за пентаграмою Гінгера [9] для випадків з різним числом клієнтів

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.