Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Права акціонерів. Чинне законодавство та статути акціонерних товариств про права акціонерів.

В процесі масової приватизації в Україні більшість середніх та великих державних підприємств перетворено на акціонерні товариства. Акціонерами приватизованих підприємств стали працівники підприємств, посередники, інвестори та інші фізичні та юридичні особи, які придбали право власності на акції під час пільгового та відкритого продажу.

Стати акціонером можна двома шляхами:

· виступаючи засновником Товариства[8];

· придбавши акції вже створеного Товариства[9].

Придбаваючи акції Товариства, акціонери розраховують на отримання частки прибутку Товариства, отримання доходу в результаті зростання вартості акцій Товариства, а також на участь в управлінні справами Товариства. Працівники та керівники придбавають акції Товариства з метою підвищення свого впливу на прийняття рішень щодо діяльності Товариства. Зовнішній інвестор може придбавати акції з метою отримання контролю над діяльністю Товариства.

Набувши статусу акціонерів, такі особи отримують увесь комплекс прав та обов’язків, що передбачені в чинному законодавстві та установчих документах акціонерного товариства.

Права акціонерів в Україні врегульовані Законами України “Про господарські товариства”, “Про цінні папери та фондову біржу”, “Про власність”, нормативними документами Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, а також локальними нормативними актами (рисунок 1).

 

 

 


Рисунок 1 - Права та обов’язки акціонерів

 

Відповідно до чинного законодавства та типового статуту акціонерного товариства, яке створено в процесі приватизації, акціонери мають такі права:

1. Брати участь в управлінні справами ВАТ;

2. Обирати органи управління та бути обраними до їх складу;

3. Брати участь у розподілі прибутку та отримувати частину прибутку (дивіденди);

4. Брати участь у розподілі майна під час ліквідації ВАТ;

5. Вільно розпоряджатися акціями, що їм належать;

6. Отримувати інформацію про діяльність ВАТ;

7. Користуватися іншими правами, передбаченими чинним законодавством та установчими документами акціонерного товариства.

 

1. Брати участь в управлінні справами АТ.

Дане право реалізується через участь у загальних зборах акціонерів. Таке право співвідноситься з обов’язком АТ особисто повідомити всіх осіб-власників іменних акцій про дату, місце та час проведення загальних зборів. Усі акціонери, незалежно від кількості та класу акцій, якими вони володіють, мають право брати участь у загальних зборах. Акціонер має право брати участь у зборах безпосередньо або через уповноважену особу. Остання повинна діяти на підставі довіреності.

Акціонери здійснюють контроль та управління діяльністю Товариства шляхом використання свого права голосу на Загальних зборах акціонерів, а також обрання членів Спостережної ради та (або) Правління[10].

Право акціонерів на участь в прийнятті найважливіших рішень життєдіяльності Товариства гарантується законом[11]. До компетенції Загальних зборів акціонерів належить прийняття рішень з таких питань:

1. визначення основних напрямів діяльності Товариства і затвердження його планів та звітів про їх виконання;

2. внесення змін до Статуту Товариства, в тому числі у зв’язку із зміною розміру статутного фонду Товариства;

3. обрання та відкликання членів Спостережної ради, Правління та Ревізійної комісії Товариства;

4. затвердження річних результатів діяльності, фінансової звітності Товариства, включаючи його дочірні підприємства, затвердження звітів і висновків Ревізійної комісії;

5. прийняття рішень щодо порядку розподілу прибутку, включаючи виплату дивідендів та покриття збитків;

6. створення, реорганізація та ліквідація дочірніх підприємств, філій та представництв, затвердження їх статутів та положень;

7. затвердження правил процедури та інших внутрішніх документів Товариства, визначення організаційної структури Товариства;

8. визначення умов оплати праці посадових осіб Товариства, його дочірніх підприємств, філій та представництв;

9. прийняття рішень щодо притягнення до майнової відповідальності посадових осіб органів управління Товариства;

10. вирішення питання про придбання Товариством акцій, що випускаються ним;

11. затвердження договорів (угод), укладених на суму, що перевищує зазначену в Статуті Товариства;

12. прийняття рішення про припинення діяльності Товариства, призначення ліквідаційної комісії, затвердження ліквідаційного балансу.

 

2. Обирати органи управління АТ та бути обраними до їх складу.

Відповідно до ст. 23 Закону України “Про господарські товариства”, посадовими особами акціонерного товариства вважаються:

- голова та члени спостережної ради;

- голова та члени виконавчого органу;

- голова ревізійної комісії.

Посадовими особами ВАТ не можуть бути члени виборних органів громадських організацій, військовослужбовці, посадові особи органів прокуратури, суду, державної безпеки, внутрішніх справ, арбітражного суду, державного нотаріату, а також органів державної влади та управління, які повинні контролювати діяльність АТ. Особи, котрим за судовим вироком заборонено займатися певними видами діяльності, не можуть бути посадовими особами тих АТ, які займаються таким видом діяльності. Особи, які мають непогашену судимість за корисливі злочини, не можуть обіймати керівних посад в АТ, а також посад, пов’язаних з матеріальною відповідальністю.

Мають місце деякі обмеження, передбачені в інших статтях Закону України “Про господарські товариства”. Так, у відповідності із статтею 46, членами спостережної ради не можуть бути члени виконавчого органу АТ. Відповідно до ст. 49, ревізійна комісія обирається з числа акціонерів АТ.

 

3. Брати участь у розподілі прибутку та отримувати його частини.

У відповідності із ст. 9 Закону України “Про цінні папери та фондову біржу” дивіденди за акціями виплачуються за підсумками року відповідно до порядку, передбаченого у Статуті АТ, за рахунок прибутку, який залишається у його розпорядженні після сплати встановлених законодавством податків, інших відрахувань до бюджету та процентів за банківськими кредитами. Вирішення питання про розподіл прибутку є компетенцією загальних зборів акціонерів.

 

4. Брати участь у розподілі майна під час ліквідації акціонерного товариства.

Грошові кошти АТ, включаючи надходження від розпродажу його майна, після розрахунків з бюджетом, банками та іншими кредиторами, а також оплати праці працівників АТ мають бути розподілені серед акціонерів у порядку, передбаченому Статутом АТ.

5. Вільно розпоряджатися акціями, що їм належать.

Акції, випущені АТ у процесі приватизації, підлягають вільному обігові, тобто акціонери без обмежень можуть розпоряджатися акціями АТ, зокрема, продавати або будь-яким іншим чином відчужувати їх на користь інших юридичних та фізичних осіб, якщо інше не передбачено в чинному законодавстві.

Під час укладання угод стосовно відчуження акцій необхідно керуватися загальними вимогами Цивільного кодексу України, встановленими для відповідного типу угод (купівля - продаж, міна, дарування тощо).

Право власності на акції переходить до нового власника з моменту внесення змін до реєстру акціонерів. Перехід права власності на акції фіксується в системі реєстру акціонерів (власників іменних цінних паперів) відповідно до порядку, передбаченого в чинних нормативних документах.

 

6. Отримувати інформацію про діяльність акціонерного товариства.

На вимогу акціонера АТ повинно без затримки надавати йому або їй для ознайомлення копії річних балансів, звітів АТ, протоколів загальних зборів акціонерів та засідань правління. Доступ акціонера до системи реєстру власників іменних цінних паперів визначено в п.7.3 Положення про порядок ведення реєстру власників іменних цінних паперів, затвердженого наказом Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 01.04.96 року № 58. Вищезгадана норма визначає те, що акціонери мають доступ лише до інформації стосовно свого особистогорахунку.

 

 


Читайте також:

  1. IV. Обов'язки і права керівника та заступника керівника подорожі
  2. А/. Фізичні особи як суб’єкти цивільного права.
  3. Аграрна реформа 1861 р. Скасування кріпостного права в надніпрянській Україны.
  4. Аграрна реформа 1861 р. Скасування кріпостного права в надніпрянській Україны.
  5. Аграрне право та законодавство США, Німеччини, Франції, Великої Британії, Ізраїлю, Польщі, Росії
  6. Аграрне право як галузь права, його історичні витоки та особливості.
  7. Адміністративне законодавство
  8. Адміністративне законодавство
  9. Адміністративне право як галузь права
  10. Адміністративно-правовий захист права інтелектуальної власності
  11. Аксіологія права у структурі філософсько-правового знання. Соціальна цінність права.
  12. Акти застосування норм права в механізмі правового регулювання.




Переглядів: 1517

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Особливості установчих документів. Економічна суть статутного фонду. Статут акціонерного товариства. Внутрішні положення акціонерного товариства. | Тема 3. ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ КОРПОРАТИВНОГО СЕКТОРУ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.