Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Розділ З

13) видача засновникам товариства документів, що підтвер­джують право власності на акції.

Що ж до інших видів господарських товариств, то порядок їх створення (зокрема, щодо повних і командитних товариств) детально визначається в засновницьких договорах.

Не є чітким порядок створення виробничих кооперати­вівяк виду підприємницьких товариств. У Цивільному кодексі (ст. 164) сформульовані лише вимоги до статуту виробничого кооперативу, що затверджується загальними зборами його чле­нів. Зокрема, статут виробничого кооперативу має містити, крім відомостей, передбачених ст. 88 ЦК (загальних вимог щодо зміс­ту установчих документів юридичної особи), дані про: розмір пайового внеску члена кооперативу; склад і порядок внесення пайових внесків членами кооперативу та .про їхню відповідаль­ність за порушення зобов'язання щодо внесення пайових внес­ків; характер і порядок трудової участі його членів у діяльності кооперативу та їхньої відповідальності за порушення зобов'я­зань щодо особистої трудової участі; порядок розподілу прибутку і збитків кооперативу; розмір і умови субсидіарної відповідаль­ності його членів за зобов'язаннями кооперативу; склад і компе­тенцію органів управління кооперативу та про порядок ухвален­ня ними рішень.

Перелік цих положень доповнюється ще й умовами, які є обов'язковими на підставі ст. 8 Закону України «Про коопера­цію», зокрема: про найменування кооперативу, його тип та міс­цезнаходження; мету кооперативу та вичерпний перелік видів його діяльності; склад його засновників; умови та порядок всту­пу до кооперативу та виходу чи виключення з нього; права та обов'язки членів та асоційованих членів кооперативу; порядок внесення змін до статуту; порядок формування, використання та розпорядження майном кооперативу; порядок обліку і звіт­ності у кооперативі; порядок реорганізації та ліквідації коопе­ративу та вирішення пов'язаних з цим майнових питань; поря­док скликання загальних зборів; умови і порядок поповнення паю. Статут може містити й інші пов'язані з особливостями діяльності кооперативу положення, що не суперечать законо­давству.

Враховуючи тенденцію нового цивільного законодавства до
встановлення загальної цивільної правоздатності юридичних *

осіб (ч. 1 ст. 91 ЦК), слід було б виключити зі ст. 7 Закону «Про


Заснування та припинення підприємницьких товариств______________________ 73^

кооперацію» вказівку на обов'язковість зазначення у статуті ко­оперативу «вичерпного переліку видів його діяльності».

Господарський кодекс (ст. 97) і Закон України «Про коопе­рацію» (ст. 7), визначаючи загальні умови створення виробни­чого кооперативу, не визначають, однак, якими є установчі до­кументи цього виду кооперативу, необхідні при його державній реєстрації. Так, відповідно до ст. 97 ГК засновниками (учасни­ками) виробничого кооперативу можуть бути громадяни, іно­земці та особи без громадянства. Чисельність членів виробничо­го кооперативу не може бути меншою ніж три особи. Рішення про створення кооперативу приймається його установчими збо­рами. Виробничий кооператив вважається створеним і набуває статусу юридичної особи з дня його державної реєстрації.

Ці загальні умови створення кооперативу дещо конкрети­зуються у ст. 7 Закону України «Про кооперацію». В ній зазна­чено, що кооператив створюється його засновниками на доб­ровільних засадах. Засновниками кооперативу можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства. Заснов­никами (членами) виробничого кооперативу не можуть бути юридичні особи, бо такий кооператив утворюється шляхом об'єднання фізичних осіб для спільної виробничої чи іншої гос­подарської діяльності на засадах їх обов'язкової трудової участі з метою одержання прибутку. Рішення про створення коопера­тиву приймається його установчими зборами. Рішення установ­чих зборів оформлюється протоколом, який підписують голову­ючий та секретар зборів і в якому зазначаються дані про осіб, що брали участь в установчих зборах. Дані про фізичну особу засві­дчуються її особистим підписом. При створенні кооперативу складається список членів та асоційованих членів кооперативу, який затверджується загальними зборами1.

У науково-практичному коментарі ГК України2стверджу­ється, що для реєстрації виробничого кооперативу, крімстату-

1 Відповідно до ч. 2 ст. 14 Закону України «Про кооперацію»асоційо­
ваний член кооперативу — це фізична чи юридична особа, якавнесла пайовий
внесок і користується правом дорадчого голосу в кооперативі.При ліквідації
кооперативу асоційований член має переважне порівняно з членами коопе­
ративу право на одержання паю.

2 Науково-практичний коментар Господарського кодексу України / за
заг. ред. В. К. Мамутова. — К.: Юрінком Інтер, 2004. — С. 165.


       
   
 
 

74

Розділ З

ту та заяви про реєстрацію, а також інших документів, передба­чених ст. 24 Закону «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців», обов'язково додається акт про заснування кооперативу. Таким актом може бути установчий договір або ж протокол установчих зборів засновників та їх рі­шення про створення кооперативу.

Проте ні ГК, ні Закон «Про кооперацію» не відносять статут до установчих документів виробничого кооперативу і в цьому питанні розходяться з положенням ЦК і Закону «Про державну реєстрацію» і тому потребують приведення їх у відповідність до положень ст. 164 ЦК.

Створення виробничого кооперативу відбувається в норма­тивно-явочному порядку, за якого умови заснування даного ви­ду юридичної особи передбачені в нормативних актах, але для прийняття установчих документів та державної реєстрації но­вого суб'єкта права засновникам необхідно проявити ініціативу. В цьому разі, як правило, створюється ініціативна група, яка на практиці скликає установчі збори, діє на власний ризик і нерідко несе великі матеріальні витрати. З метою врегулювання діяль­ності ініціативної групи в юридичній літературі висловлювали­ся пропозиції доповнити ст. 7 Закону України «Про коопера­цію» частиною 3 такого змісту: «Установчі збори кооперативу скликаються його ініціативною групою. Ініціативна група впра­ві проводити попередні організаційні та інші дії, зокрема визна­чати їх доцільність та необхідність, готувати проект установчих документів, знайомити з їх змістом майбутніх членів кооперати­ву, вступати у правовідносини в інтересах майбутнього коопера­тиву з іншими особами, визначати дату проведення установчих зборів, отримувати вступні внески та проводити з них необхід­ні виплати, звітувати перед установчими зборами про здійснені витрати»1.

Вважаючи таке доповнення до ст. 7 Закону «Про коопера­цію» загалом доцільним, не слід виключати й можливість укла­дення між учасниками ініціативної групи (засновниками) дого­вору щодо створення виробничого кооперативу на зразок тих


Заснуваннята припинення підприємницьких товариств 75

засновницьких договорів, які укладаються при створенні госпо­дарських товариств.

Процес утворення юридичної особи завершується її держав­ною реєстрацією,яка є невід'ємною ознакою юридичної особи. Відповідно до частин 1 і 4 ст. 89 ЦК юридична особа підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом. Дані державної реєстрації включаються до єдиного державного реє­стру, відкритого для загального ознайомлення. Зокрема, до нього вносяться відомості про організаційно-правову форму юридич­ної особи, її найменування, місцезнаходження, органи управлін­ня, філії та представництва, а також інші відомості, встановлені законом.

Як слушно зазначає О. М. Вінник, функцією державної ре­єстрації є не лише виявлення державою платників податків та інших обов'язкових платежі», здійснення державного контро­лю за виконанням умов ведення підприємницької діяльності і боротьби з незаконним підприємництвом, а й створення так званої прозорості ринку, тобто можливості не лише для дер­жави, а й для інших учасників ринкових відносин дізнатися про своїх майбутніх партнерів і конкурентів, виробниківпро­дукції (товарів), емітентів цінних паперів тощо. Для тогощоб державна реєстрація суб'єктів підприємницької діяльностіви­конувала всі свої функції, необхідно забезпечити помогу,пуб­лічність, загальновідомість і допустимість відомостей такоїреє­страції1.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 та ст. 5 Закону У краІШМҐІро держав­нуреєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців»державна реєстрація юридичних осіб — це засвідчення фактустворення або припинення юридичної особи, а також вчиненняінших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхомвнесення відповідних записів до Єдиного державногореєстру. Державна реєстрація юридичних осіб проводиться державнимреєстратором виключно у виконавчому комітеті міської радиміс­та обласного значення або у районній, районнійу містах Києві та Севастополі державній адміністрації замісцезнаходженням юридичної особи.


 


1 Мавлиханова Р. В. Виробничі кооперативи як суб'єкти цивільного пра­ва : автореф. дис. на здобуття наук, ступеня канд. юрид. наук / Р. В. Мавли­ханова. - X., 2005. - С 11.


1 Вінник О. М. Державна реєстрація суб'єктівпідприємницької діяль­ності / О. М. Вінник // Вісник Вищого арбітражного суду України. — 1998. — № 2. - С 242.


           
   
 
 
 
   

76

Читайте також:

  1. IV розділ. Сегментація ринку та вибір цільового сегменту
  2. IІI розділ. Аналіз стану маркетингового середовища підприємства
  3. V розділ. Товарна політика підприємства
  4. VI розділ. Маркетингова цінова політика
  5. VII розділ. Маркетингові рішення з розподілу та збуту товару
  6. VIII розділ. Маркетингова політика комунікацій
  7. А) Роздільне складання таблиць (За підручником Богдановича М.В.)
  8. Аварійно-рятувальні підрозділи Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, їх призначення і склад.
  9. Актив і пасив балансу складаються також з певних розділів.
  10. Активи, що реалізуються повільно (А3) – це статті 2-го розділу активу балансу, які включають запаси та інші оборотні активи (рядки 100 до 140 включно, а також рядок 250).
  11. Аналіз бойових дій пожежних підрозділів
  12. Б – розділення гелю на дві фази




Переглядів: 229

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | Розділ З

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.