Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Правовий режим майна підприємницьких товариств



 


із тим, запровадження терміна «власник підприємства» спричи­нить плутанину в об'єктному та суб'єктному складі правовідно­син власності.

Говорять також про те, що акціонери є власниками капіталу, бо саме з їх капіталу було утворено AT і вони продовжують ви­ступати як такі з економічного погляду, завдяки чому створю­ють «організацію власників капіталу». Іноді висловлюються по-іншому: «акціонер має права власності на частину статутного капіталу». Існує і такий вираз: «акціонери є власниками вартос­ті акціонерного капіталу» в його речово-грошовому вираженні, а сам цей капітал належить AT як юридичній особі. Або такий: «юридичним власником є тільки та особа, яка є власником спо­живчої вартості капіталу, тобто AT».

Подібні висловлювання складно сприймаються, оскільки суперечним є поняття «власник вартості», адже воно викликає правомірне запитання: вартості чого — речей, прав? Вартість, як відомо, є економічною категорією і притаманна лише якомусь об'єкту. Якщо говорити, що цей об'єкт — майно AT, то подібне твердження суперечить висновку про власність AT на своє май­но, який є безперечним. Якщо ж під цим розуміти сумарну вар­тість усіх акцій, то це нічого не дасть для відповіді на поставле­не запитання, тому що подібна сукупність має значення тільки щодо створення статутного капіталу.

Для розмежування правових категорій «акціонер як влас­ник» і «AT як власник» передусім слід зважати на те, що ак­ціонер і майно, яке належить AT, не пов'язані між собою. Акціонер не є власником майна, бо майно належить на праві власності AT. Акціонер є власником акції.

Важливо розуміти й вплив порядку формування корпора­тивної власності на ті відносини, що складаються після створен­ня корпорації. При цьому формування власності в AT істотно відрізняється від формування власності в інших господарських товариствах. Це знаходить свій прояв у тому, що акціонери по суті не об'єднуються, вносячи свій капітал, який у сукупності становить корпоративну власність.

На відміну від акціонерів, учасники інших господарських то­вариств об'єднують свої вклади.

Високий ступінь концентрації капіталу та залучення числен­них осіб для його формування в AT спричинили відділення влас­ності від контролю, що був фокусом боротьби за корпоративне


управління. Про таке не можна стверджувати стосовно інших господарських товариств, в яких, як правило, учасники здійс­нюють постійний контроль за діяльністю виконавчого органу (ТОВ/ТДВ) або самостійно управляють капіталом (у повних та командитних товариствах), що робить зайвим окремий контроль. В AT управляють капіталом не акціонери, а сторонні особи — менеджери, які мають досвід саме в цій сфері1. Між тим, не ви­ключається й те, що управлятимуть і акціонери, яких оберуть до відповідних органів AT.

Усе це свідчить про істотні відмінності корпоративної влас­ності від того звичайного поняття, яким оперує цивілістика, — приватної власності. І ці відмінності стають зрозумілими, якщо розглянути суб'єктний склад відносин власності, об'єкти та зміст.

Процес створення великого капіталу невідривно пов'язаний із змінами правового регулювання власності на нього. Об'єдна­на власність, що виникає внаслідок придбання особами акцій або шляхом вкладення (об'єднання) коштів та/або майна з фор­муванням статутного капіталу, не є власністю цих осіб, а абстра­гується створенням для них і в їх інтересах нової юридичної осо­би. Остання наділяється правом власності на капітал, переданий їй особами, які її створили або вступили до кола учасників у по­дальшому. Створюване акціонерами як первісними власника­ми капіталу, внесеного в оплату акцій, AT як юридична особа привласнює і капітал, і результати його використання, здійснює повноваження з володіння, користування і розпорядження цим капіталому своїх інтересах. Таким чином, правовласності акціонерів з моменту набуття ними такого статусу стосовно май­на(капіталу) AT опосередковане правом власності останнього.Можна говорити про синтез індивідуальних капіталів акціоне­ріву капітал AT.

Отже, при переданні майна в оплату акцій або як вкладуакціонер/учасник позбавляється права власності на нього, яке,відповідно, виникає в корпорації. П. Писемський зауважував,що права акціонерів із переходом майна у власність компанії неприпиняються, але перебувають у стані спокою. Після того,як відносини, які зумовлють цей стан, припинилися,право не ви-

1 Очевидною є наявність різних термінів: управління замість традицій­них правомочностей власника з володіння, користування і розпорядження майном. Це й не дивовижно, адже не будучи власниками, менеджери здій­снюють немов би ті ж три правомочності, але зовсім на інших засадах.


 
 

Розділ 8

никає знов, але пробуджується до існування1. А замість права власності на своє майно (кошти), передане AT, акціонер набу­ває акції і разом із ними — корпоративні права, втілені в акції. Внаслідок цього відносини власності з приводу майна (коштів) перетворюються на відносини власності на акції як інший об'єкт права. Будучи самостійним об'єктом права, акції як цінні папе­ри «живуть» за своїми законами, які хоча і пов'язані з функціо­нуванням виробництва, забезпеченого капіталом, але характе­ризуються певною залежністю, мають свої права вимоги, зміст правовідносин, в яких вони існують, тощо.

Усе це свідчить про опосередкований зв'язок акціонерів із своїм капіталом через структуру AT, а наявність акцій абстрагує їх від капіталу. В цьому і полягає сутність співвідношення прав акціонера як власника акцій і права власності AT. Дійсно: єди­не, власниками чого є акціонери, це їхні акції. Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 195 ЦК, ст. 6 Закону України «Про цінні папери і фондовий ринок» акція засвідчує участь у статутному капіталі, одночасно будучи об'єктом права власності, однак вона не є правоустанов-чим документом, що засвідчує право власності на майно. На під­ставі визначення цінного папера (ст. 194 ЦК) і, зокрема, акції можна стверджувати, що замість фізичних властивостей, прита­манних тілесній речі, акціонер має набір прав, які прийнято йме-нувати корпоративними правами або правами з акції (п. 8 ч. 1 ст. 2 Закону «Про акціонерні товариства»). Тобто річ, яка нале­жить акціонеру (акція), не надає йому прав і обов'язків, тради­ційно пов'язаних із власністю. Його права немов би стосуються підприємства (майна AT), але водночас і ні, тому що мають відно­шення не до фізичних властивостей цього майна, а до абстракт­ного капіталу з його використанням не акціонером (акціонера­ми), а менеджерами. Акціонери не можуть виступати власниками майна AT як реального капіталу, оскільки акції безпосередньо не надають їм «можливості розпоряджатися цим капіталом. Його не можна вилучити. Ці титули дають тільки юридичне право на отримання доданої вартості, яка повинна бути привласнена цим капіталом»2.

1 Пенцов Д. А. Сущность акции / Д. А. Пенцов // Правоведение. — 1992. —
№ 4. - С. 43.

2 Маркс К., Энгельс Ф. Сочинения: в 30 т. / К. Маркс, Ф. Энгельс. —
2-е изд. - М.: Госполитиздат, 1961. - Т. 25. - Ч. II. - С. 19.


Правовий режим майна підприємницьких товариств 233

Акціонерне товариство як власник майна с гас власником і його приросту, а акціонери одержують дивіденди як частину цього приросту. Акціонери безпосередньо не набувають ні прана на отримання частини цього майна, ні частини прибутку — ди­відендів, їх права щодо зазначених об'єктів залежать від управ­ління цими об'єктами, здійснюваного самими акціонерами.

Отже, акціонери мають відношення до власності AT через свої акції, придбання яких і надає можливість сформувати капі­тал (майно) AT. Водночас акції (пакет акцій) можуть бути відчу­жені його власником, що не вплине ні на право власності AT, ні на склад його майна. Хоча вже інша особа (покупець акцій) на­буде прав, які надаються акцією (корпоративних прав), і саме вона братиме участь в управлінні корпорацією і через це — її ка­піталом, саме вона привласнюватиме частину прибутку від ді­яльності корпорації тощо.

Поява акцій як самостійних об'єктів права зі своїм правовим режимом покликана сприяти зниженню ризику від використан­ня капіталу як у внутрішніх, так і у зовнішніх правовідносинах за участю AT. Стаючи власником переданого йому акціонерами майна, AT настільки прагне відокремитися від матеріальних прав акціонерів на це майно, що своєю конструкцією не тіль­ки не допускає можливості матеріальної форми виділу майна, а й такого виділу у фінансовій формі. Це означає, що акціонер у жодному разі не може претендувати на виділення йому частини майна AT (у грошовому або майновому вираженні), як це має місце в інших господарських товариствах. Максимум, на що вінможе претендувати, — це викупу в нього акцій за наявності умов,передбачених ст. 68 Закону України «Про акціонерні товари­ства».На акціонерів також не впливають наслідки ЗОВНІШНІХправовідносин AT: якщо AT не зможе розрахуватися З» СВОЇМИборгами, акціонери не повинні погашати заборгованість За раху­ноксвого особистого майна. Однак форма AT, ПОЗбаВЛЯЮЧИак­ціонерів названих ризиків, породжує інші.

Із наведеного вище випливає висновок про те,ЩО В еконо­мічному розумінні право на один і той самий капітал маютьріз­ні особи — AT і акціонери. Проте юридичні механізми, щоза­кріплюють їх економічні відносини власності, відрізняються. В. М. Корецький доволі умовно говорить про активний, органі­зуючий капітал AT і його пасивний капітал, що твердістю і ви­значеністю своєї організації викликає довіру в діловому обо-



Читайте також:

  1. Q6 розраховують тільки при нестаціонарному режимі
  2. XIX. ОСОБЕННОСТИ ПРАВОВОГО РЕЖИМА ПРИРОДНЫХ РЕСУРСОВ
  3. А).Наукові товариства.
  4. Автономія в Україні. Конституційно-правовий статус Автономної Республіки Крим
  5. Авторитарний політичний режим.
  6. Авторитарний режим
  7. АВТОРИТАРНИЙ РЕЖИМ
  8. Адиабатический режим
  9. Адміністративний устрій та окупаційний режим в Україні під час війни 1941-1945 рр
  10. Адміністративно-правовий захист об’єктів інтелектуальної власності
  11. Адміністративно-правовий захист права інтелектуальної власності
  12. Адміністративно-правовий спосіб захисту прав




Переглядів: 323

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.