Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






За екологічні правопорушення

Екологічні правопорушення тягнуть за собою юридичну відпо­відальність винних суб'єктів.

Вчинення екологічного правопорушення — фактично єдина підстава юридичної відповідальності. Але неодмінною умовою для притягнення до відповідальності повинна бути також наявність у законі прямої вказівки про застосування відповідних заходів впливу до правопорушника, тобто правовою підставою юридичної відпо­відальності є правові норми, які закріплюють у галузі екології санкції за недотримання або порушення цих обов'язків.

В основу класифікації юридичної відповідальності за пору­шення екологічного законодавства покладено характер конкретної санкції, яка застосовується за вчинення правопорушення. Згідно з цим критерієм вона поділяється на: кримінальну, адміністративну, цивільно-правову і дисциплінарну.

Фізичні і юридичні особи, винні в порушенні екологічного за­конодавства, притягуються у встановлених законом порядку і ви­падках до відповідальності.

Стосовно кожного з названих вище видів юридичної відпо­відальності санкції за екологічні правопорушення і порядок їх за­стосування мають свою специфіку.

Певні особливості властиві насамперед цивільно-правовій відповідальності. На підприємства, установи, організації і громадян Закон України «Про охорону навколишнього природного середо­вища» (ст. 68) і поресурсові кодекси покладають обов'язок відшко­довувати збитки, завдані ними внаслідок порушення законодавст­ва про охорону навколишнього природного середовища, у поряд­ку і розмірах, визначених законодавством України. При цьому в законодавстві підкреслюється, що застосування заходів дисцип­лінарної, адміністративної чи кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, завданої забрудненням нав-


Загальна частина

колишнього природного середовища і погіршенням якості природ­них ресурсів. Це означає, що винні особи несуть цивільно-право­ву відповідальність незалежно від їх притягнення до кримінальної або адміністративної відповідальності за порушення екологічного законодавства у встановлених законом випадках.

Сутність цивільно-правової відповідальності за порушення еко­логічного законодавства полягає в покладенні на особу, винну у вчиненні екологічного правопорушення, несприятливих майнових наслідків (санкцій).

Крім загальних умов настання юридичної відповідальності не­обхідною умовою цивільно-правової відповідальності в галузі еко­логії виступає неправомірність дій громадянина або юридичної осо­би, наслідком яких є майнова шкода (здоров'ю людей, майну, при­родним ресурсам тощо). При відсутності такої шкоди питання про цивільно-правову відповідальність не виникає.

Застосування цивільно-правової відповідальності за екологічні правопорушення характеризується передусім тим, що, крім збитків, які виражені у грошовій формі, в результаті неправомірних дій мож­ливе завдання екологічної шкоди. Поняття екологічної шкоди в науці поки що недостатньо розроблено. Але сутність її зводиться головним чином до певного погіршення якісного стану навколиш­нього середовища1.

Закон « Про охорону навколишнього природного середовища» передбачає, що шкода, завдана в результаті порушення законодав­ства про охорону навколишнього природного середовища, підля­гає компенсації, за загальним правилом, у повному обсязі без за­стосування норм зниження розміру стягнення і незалежно від плати за забруднення навколишнього природного середовища і погір­шення якості природних ресурсів.

Правовою основою юридичної відповідальності в зазначеній сфері є положення Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», відповідні статті поресурсових кодексів, законів, а також норми спеціальних нормативних актів. Але зазна­чені закони і поресурсові кодекси безпосередньо не визначають засобів цивільно-правової відповідальності за порушення еко­логічного законодавства. У них містяться лише посилання на спеціальне законодавство.

Суттєвою особливістю, специфічною рисою цивільно-правової відповідальності є порядок визначення розміру шкоди, завданої по-

1 Див.: Розовский Б. Г. Правовое стимулирование рационального прир-одопользования. - К., 1981. - С. 3-45.


Розділ IX. Відповідальність за порушення екологічного законодавства...

рушенням екологічного законодавства, який встановлено спеціаль­ними нормативними актами.

Дотримання такого порядку теж не завжди забезпечує повне відшкодування збитків, завданих порушенням законодавства про охорону природи, тому застосовуються такси, спеціальні методи­ки тощо.

У спеціальному законодавстві, яке стосується окремих видів природних ресурсів, питання про конкретні умови, розміри відшко­дування збитків детально врегульовані, визначено також коло осіб, які можуть заявляти позовні вимоги.

Загальні ж принципи цивільно-правової відповідальності закріп­лені цивільним законодавством. Щодо відносин по використанню природних ресурсів і охорони навколишнього природного середо­вища норми цивільного законодавства застосовуються субсидіар-но, якщо ці відносини не регулюються спеціальним законодавст­вом (ст. 9 Цивільного кодексу України).

Коли ж порушенням екологічного законодавства шкоду завда­но спільними діями декількох осіб, вона відшкодовується ними в солідарному порядку. В окремих випадках за рішенням суду мож­ливе покладання на винних відшкодування збитків у натурі, якщо це буде відповідати інтересам позивача і забезпечить повне відшко­дування завданих збитків.

Цивільним законодавством передбачена можливість відшкоду­вання не тільки майнових збитків, але й моральних. Моральні збит­ки — це фізичні або моральні страждання, завдані неправомірни­ми діями. Отже, не виключається відповідальність за завдання мо­ральної шкоди і в галузі екології, але вона, як відомо, буде мати в цій галузі обмежене застосування.

Посадові особи та інші працівники, з вини яких організації й установи зазнали витрат, пов'язаних з їх відшкодуванням, несуть матеріальну відповідальність у встановленому законом порядку.

Із засобами цивільно-правової відповідальності за правопору­шення в галузі екології пов'язані засоби адміністративної відпо­відальності. Остання має самостійний характер. Відповідно до ст. 70 Закону України «Про охорону навколишнього природного середо­вища» визначення складу екологічних правопорушень і порядок притягнення до адміністративної відповідальності за їх вчинення визначаються Кодексом України про адміністративні правопору­шення, який екологічним проступкам присвячує цілу главу.

Адміністративна відповідальність, як правило, буває пов'язана із застосуванням уповноваженими органами і посадовими особами


Загальна частина


адміністративних стягнень до суб'єктів, винних у вчиненні адмініс­тративного проступку в галузі екологічної безпеки, природокорис­тування і охорони навколишнього природного середовища. Ця відповідальність є оперативним засобом впливу на правопоруш­ників, бо застосовується в адміністративному, інколи — в судовому порядку і для її застосування не потрібні підрахунки збитків. Вона покладається на винних осіб лише за ті проступки, які не є суспільно небезпечними і передбачені чинним адміністративним законодавст­вом. Адміністративні заходи впливу на правопорушників стимулю­ють дотримання ними природоохоронних вимог і правил.

Відповідно до адміністративного законодавства за вчинення екологічного правопорушення застосовується одне з таких стяг­нень: штраф, попередження, конфіскація предметів, які були зна­ряддям правопорушення або безпосередніми об'єктами правопо­рушення, позбавлення права вести діяльність, пов'язану з деяки­ми видами експлуатації природних ресурсів і охорони природи.

За порушення екологічного законодавства можлива криміналь­на відповідальність. Вона передбачена чинним Кримінальним ко­дексом і застосовується тільки судами за вчинення суспільно небез­печних екологічних правопорушень, тобто злочинів. Відповідні статті, якими встановлена кримінальна відповідальність за кон­кретні порушення екологічного законодавства, зосереджені в розділі 9 «Злочини проти довкілля» Кримінального кодексу Укра­їни. Серед цих злочинів розрізняються злочини проти екологічної безпеки, у сфері землевикористання, охорони надр, атмосферного повітря, у сфері охорони водних ресурсів, лісовикористання, захи­сту рослинного і тваринного світу та ін.

Порушення одних і тих же правил природокористування і охоро­ни навколишнього середовища або вчинення аналогічних протиправ­них дій тягнуть за собою в одних випадках кримінальну, в інших — адміністративну відповідальність. Розмежувальним критерієм зло­чинів і адміністративних проступків виступає ступінь суспільної не­безпеки. Крім того, враховуються також конкретні обставини право­порушень: вид і розмір завданої шкоди, конкретні наслідки тощо.

У тих випадках, коли за екологічні правопорушення не настає ні кримінальна, ні адміністративна відповідальність, можливе на­стання дисциплінарної відповідальності. Вона застосовується на пщставі загальних норм трудового законодавства за дисциплінарні проступки екологічного характеру. Суб'єктами цієї відповідальності є працівники підприємств, установ і організацій, а також відповідні посадові особи.



Читайте також:

  1. Агроекологічні проблеми розвитку і шляхи їх розв'язання
  2. Адміністративне правопорушення
  3. Адміністративне правопорушення як підстава юридичної відповідальності: ознаки і елементи
  4. Адміністративне правопорушення як підстава юридичної відповідальності: ознаки і елементи.
  5. Адміністративне правопорушення, його ознаки та склад
  6. Адміністративне правопорушення.
  7. Адміністративні правопорушення в галузі охорони здоров'я. Адміністративна відповідальність медичних працівників.
  8. Адміністративні правопорушення та адміністративні стягнення.
  9. Антропогенний вплив на природне середовище та сучасні екологічні проблеми
  10. Антропогенний вплив на природне середовище та сучасні екологічні проблеми
  11. Антропогенний вплив на природне середовище та сучасні екологічні проблеми
  12. Антропогенний вплив на природне середовище та сучасні екологічні проблеми.




Переглядів: 338

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Відповідальності та їх класифікація | ОСОБЛИВА ЧАСТИНА

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.