Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Промивка поливної мережі

 

Для попередження накопичення осаду в трубопроводах , зниження ви-трат крапельниць і емітерів та засмічення виконавчих органів засобів автома-тики необхідно здійснювати профілактичні і відновлювальні промивки.

 

Профілактичні промивки здійснюють: після кожного поливу при вмісті зважених речовин у воді більше 50 мг/л, через 3-4 поливи при вмісті завис-лих частинок менше 50 мг/л.

Для змиву осаду, що відклався на дні поливних трубопроводів, їх облад-нують спеціальними кінцевими клапанами-заглушками.

 

Відновлювальні промивки призначають для попередження біообростан-ня і розпушення ущільнених осадів у трубопроводах, крапельних водовипус-ках. Здійснюють їх на початку поливного періоду і після його закінчення сла-бким розчином сірчаної (H2SO4) або соляної (HCl) кислоти з рН – 2,5-3,5.

 

При появі фітопланктону у поливній воді застосовують розчин сірчанокислої міді з концентрацією міді 1-3 мг/л.

 

При відновлювальних промивках в процесі поливу розчини кислот і сір-чанокислої міді вводять в голову ділянкового трубопроводу за допомогою інжектора, або насоса-дозатора під напором, що перевищує напір води в тру-бопроводі. Після введення розчинів реагентів в мережу її необхідно промити поливною водою для змивання розпушеного осаду. Тривалість відновлюва-льних промивок – 0,5-1,0 год.

З метою попередження масового попадання фітопланктону в поливну мережу необхідно здійснювати регулярний біологічний контроль за якістю


 


води в регулюючих басейнах. При вмісті водоростей у воді більше 10 млн. кл/л необхідно здійснювати обробку води розчином сірчанокислої міді.

 

Розрахунок кількості мідного купоросу (CuSO4⋅5H2O), необхідного для обробки водойм, здійснюють за формулою

XCuSO4⋅5H 2O =3,929C V , (5.1)

де C – необхідна концентрація міді у відібраній воді, г/м3; V – заданий об’єм води, що підлягає обробці, м3; 3,929 – константа.

 

Обробіток води мідним купоросом здійснюють концентрацією за чис-тою міддю для: водойм і водостоків комплексного призначення – більше 0,1

г/м3; вододжерел технічного призначення – 0,3-0,7 г/м3; регулюючих басейнів

– 1-5 г/м3.

 

Тривалість обробітку не менше 5 годин. Обробіток здійснюють при штилі і температурі води не нижче +17 °С, в період доби з 8 до 12 годин.

 

Підкислення води дає можливість уникнути закупорювання водовипус-ків солями кальцію. Найефективнішою для цього є азотна кислота, концент-рація якої в поливній воді не має перевищувати 0,5%, тобто на один кубіч-ний метр поливної води потрібно 5 літрів чистої кислоти. Тривалість проми-вання – 30 хвилин . Скільки ж часу необхідно для промивання чистою водою. Частота – 1 раз на місяць і обов'язково наприкінці зрошувального сезону.

Хлорування води як засіб уникнення закупорювання крапельниць водо-ростями й органічними речовинами краще проводити рідкою хлоркою з кон-центрацією в ній хлору 12,5%. Для отримання необхідної концентрації на один кубометр поливної води витрачається 400 г рідкої хлорки. Частота і тривалість промивання такі ж, як і при підкисленні води.

 

Найкраще підкислення і хлорування води проводити одночасно.

 

Для захисту поливних трубопроводів від ґрунтових шкідників викорис-товують також агротехнічний і хімічний методи боротьби. Агротехнічний метод – це створення несприятливих умов для розвитку та розмноження шкі-дників, тобто правильна організація сівозміни . На чисельність ґрунтових шкідників суттєво впливають і меліоративні та агрохімічні заходи. Так, на-приклад вапнування кислих ґрунтів створює несприятливі умови для розвит-ку багатьох шкідників. Істотно погіршує умови розвитку личинок оранка на зяб.

 

Хімічний метод боротьби – це обробіток ґрунту, рослин і накопичення шкідників хімічними препаратами. Вносять їх разом із поливною водою. На практиці найефективнішим є застосування Базудіну дозою 1,2 – 1,8 л/га, БІ-58 дозою 2 л/га. Ефективним є також використання протруєних приманок – зерна пшениці, ячменю тощо.

 

Експлуатаційний персонал, який виконує операції з відновлювальних промивок, повинен пройти інструктаж з техніки безпеки при роботах, пов’язаних із застосуванням хімічних реагентів.

Приготування розчинів реагентів потрібної концентрації здійснюють на головному вузлі системи краплинного зрошення (в районі водозабору і насо-сної станції), а їх введення в мережу здійснюють за допомогою пересувних


 


цистерн з внутрішнім (антикорозійним покриттям) і насосів-дозаторів, змон-тованих на шасі автомобіля. Для цих потреб можна використовувати устано-вки для внесення в зрошувальну мережу рідких розчинних добрив, гідропі-дживлювачі та аналогічні технічні засоби для фертигації.

 

20. Оперативне планування поливів

В розділі 4 розглянутий метод розрахунку режиму зрошення призначе-ний для визначення проектного режиму, тобто режиму який дає можливість визначити потрібні параметри зрошувальної мережі. При експлуатації мо-жуть виникнути зовсім інші ситуації пов’язані зі зміною погодних умов. То-му виникає необхідність в корегуванні цього режиму. Для встановлення не-обхідності забезпечення рослин водою існують різні методи.

 

Термостатно-ваговий метод.Розрахунок ґрунтується на різниці міжзапасами вологи при найменшій вологоємкості і фактичним її вмістом в ко-

реневмісному шарі ґрунту  
m =100⋅γ h S(βНВ βФ ), (5.2)

де βФ – фактична вологість ґрунту перед поливом, % від маси абсолютно

 

сухого ґрунту ; інші позначення ті ж самі, що і в формулах (4.10) і (4.15). Поливну норму за цим методом можна знайти в будь-який період веге-

 

тації. Але не завжди відзразу необхідно проводити полив. Якщо отримана поливна норма більша, або близька до поливної норми розрахованої за фор-мулою (4.15), то полив необхідний, а якщо ж поливна норма менше, то поли-вати ще рано. В залежності від того на скільки фактична поливна норма ме-нша від розрахункової залежить і тривалість передполивного періоду.

Метод обліку випаровування вологи.Це стандартний метод,прийня-

тий FAO – міжнародною сільськогосподарською організацією. Даний метод визначення поливного режиму відзначається великою точністю, але вимагає влаштування метеорологічного поста в господарстві і щоденного обліку.

Для визначення добового випаровування на метеопостах установлюють спеціальний прилад – евапориметр, який показує потенціальне випаровуван-

 

ня ( Ев) з одиниці площі у мм/день, чи л/день. Для перерахунку на фактичне випаровування рослин з одиниці площі вводять коефіцієнт перерахування – К росл.,величина якого враховує випаровування росли по періодах їх росту,тобто з урахуванням ступеня наявності листя у рослин (табл. 5.1).

 

5.1. Коефіцієнт випаровування (Кросл.) деяких овочевих культур за фазами їх росту

 

    Фази росту і розвитку рослин   Середній  
  після          
Культура вегетативна активний дозрівання збирання показник  
сходів,  
  посадки фаза росту ріст плодів плодів плодів за сезон  
Перець 0,40-0,50 0,60-0,75 0,95-1,00 1,00-1,15 0,95-1,10 0,70-0,80  
Огірки 0,30-0,50 0,70-0,80 1,00-1,10 0,90-1,00 0,80-0,90 0,70-0,90  
Томати 0,40-0,50 0,70-0,80 1,05-1,25 0,80-0,95 0,95-1,10 0,75-0,90  

 


Наприклад:культура–томати,період росту–липень, Ев=7,6л/м2, К росл.=0,8.Добове випаровування рослин у цих умовах становить:

Едоб = Ев К росл.=7,6⋅0,8=6,1л/м2.

 

На один гектар площі це складатиме 6,1 мм, тобто 61 м3/га води.

 

Тензометричний метод.З впровадженням систем краплинного зрошення застосовують різні типи тензометрів, за якими визначають вологість ґрунту в будь-якому місці поля, і на будь-якій глибині активного шару ґрунту.

 

Тензометри бувають: водомірні, ртутні, барометричні, електричні, елект-

ронно-аналогові та ін.Всі тензометри мають одну загальну частину–трубку,що переходить у керамічну пористу посудину, через яку вода, що є в трубці і в посудині, по порах з’єднується з ґрунтом, створюючи розрідження у трубці, що герметично з’єднана з водомірним пристроєм – ртутним, або іншим ба-рометром. При повному заповненні трубки водою і герметично вставленій зверху трубки-вставки, ртутний барометр, або повітряний манометр показує нуль. Вода, по мірі випаровування з ґрунту, з керамічної трубки переходить у ґрунт, створюючи в трубці розрідження , що змінює показання тиску, за яким роблять висновок про ступінь вологості ґрунту.

 

Ступінь розрідження по манометру тензометра визначають у таких оди-ницях: 1 Бар = 100 сантибар = 1000 мілібар – приблизно 1 атмосфера (точні-ше 1 атм. = 0,99 Бар); 1 МПа = 1000 КПа = 10 атм; 1 атм. = 10 м вод. ст.

З огляду на те, що частина обсягу ґрунту повинна бути заповнена повіт-рям, показання приладу інтерпретують в такий спосіб: 0-0,01 МПа (0-0,1 атм.) – ґрунт перезволожений; 0,01-0,025 МПа (0,10-0,25 атм.) – оптимальні умови вологості, необхідності у поливах немає; 0,025-0,050 МПа (0,25-0,50 атм.) – наявна потреба в поповненні запасів вологи в ґрунті, у зоні основної маси коріння.

Так як зі зміною механічного складу ґрунту нижня межа необхідної во-логості дуже змінюється, то в кожному конкретному випадку до поливу ви-значають не нижній, а достатній ступінь забезпечення ґрунту вологою в ме-жах 0,03-0,04 МПа (0,3-0,4 атм.). При досягненні цієї вологості призначають полив. Отже, управління режимом зрошення на основі тензометричного ме-тоду зводиться до підтримки в період вегетації оптимальної вологості ґрунту і відповідному її діапазону усмоктувального тиску . Встановлені величини усмоктувального тиску за показаннями тензометра, при різних порогах пе-редполивної вологості в контурі зволоження на глибині 0,3 і 0,6 м на відстані від крапельниці на 0,3-0,4 м, що відповідають НВ на чорноземах суглинкових наведені в табл. 5.2.

 


Читайте також:

  1. Абонентський стик ISDN мережі
  2. Автоматичне налагодження їх індуктивності на ємність мережі для забезпе1
  3. Алгоритм розрахунку матриці найкоротших відстаней на ділянках мережі методом Флойда – Уоршелла
  4. Аналіз вузьких місць у мережі
  5. Багатокрокове прогнозування з перенавчанням нейромережі на кожному кроці прогнозу
  6. Базові топології мережі
  7. Бальна оцінка стану контактної мережі
  8. Бездротові мережі
  9. Взаємодія контактної мережі і струмоприймача
  10. Вибір кількості та розміщення складської мережі
  11. Вибір принципової схеми мережі
  12. Вибір раціональної напруги розподільчої мережі підприємства.




Переглядів: 476

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Експлуатація водозабірних і очисних споруд | Величини усмоктувального тиску для різного механічного складу ґрунту, МПа

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.