Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Універсальна десяткова класифікація структура зміст призначення

УДК є інформаційно-пошуковою мовою класифікаційного типу, що призначена для вираження центральних тем, предметів і формальних характеристик документів з метою подальшого їх пошуку серед множини інших, або для виразу змісту інформаційного запиту і пошуку необхідних документів.

Властивостями УДК є універсальність, багатоаспектність, можливість відображення нових понять без порушення її структури.

Універсальною вона є тому, що охоплює всі галузі знань, накопичені людством.

Десятковою система зветься за принципом десяткової побудови індексів. Всі рубрики УДК умовно позначаються арабськими цифрами, з яких утворюються окремі індекси.

УДК побудована за ієрархічним принципом, в основі якого лежить поділ понять від загальних до часткових. При цьому основними видами відносин є ієрархія (підпорядкованість) та співпорядкованість.

Індекси УДК поубдовані так, що кожна наступна приєднувана цифра не змінює значення попередніх, а лише уточнює, визначаючи біль часткові поняття.

В той же час УДК є класифікацією напівфасетного типу.

Однією з найважливіших властивостей УДК є її багатоаспектність.

Побудована УДК за систематичним принципом. В УДК предмет (поняття) може зустрічатись в багатьох місцях класифікації залежно від галузі знання, від аспекту, в якому він розглядається.

Таблиці УДК, як більшість ієрархічних класифікацій, складаються з трьох частин:

- основних таблиць; - допоміжних таблиць; - алфавітно-предметного покажчика.

Основна таблиця містить у собі поняття, специфічні для певних галузей науки і тихніки, мистецтва. Відповідно до десяткової системи всю сукупність знань поділено на десять основних класів. Кожен з цих класів поділяється на 10 розділів, кожен з яких, у свою чергу, підрозділяється на 10 підрозділів. Для полегшення читання і для кращої наочності після третього знака ставиться крапка: напр. – 621.396.6.

Допоміжні таблиці визначників утворюють самостійні класифікаційні ряди за тим же десятковим принципом поділу, що й основна таблиця. Допоміжні таблиці використовуються для подальшої деталізації індексу. Поділяються на групи:

- спеціальні (аналітичні); - загальні.

Спеціальні визначники відбивають локально-розповсюджені характеристики, тобто ті, що застосовуються в одному або кількох розділах основних таблиць.

Розрізняють визначники за їх символами: - визначники з дефісом; - визначники з крапкою нуль; - визначники з апострофом.

Формально спеціальні визначникит відносять до допоміжної таблиці, однак наводяться вони, в основній таблиці безспосередньо у розділі, в якому застосовуються. Ці визначники виділяють вертикальною жирною рискою / на берегах таблиць. Спеціальні визначники приєднуються до основного індексу обовязково із збереженням свого відмінного символу.

Загальними називають визначники, що відображають загально-розповсюджені характеристики, тобто ті, що застосовуються в одному або у всіх розділах таблиці. Вони приєднуються до кожного індексу основної таблиці за допомогою особливих символів (круглі дужки, лапки, знак рівності). УДК відображає загальні, застосовані по всій таблиці категорії на ознаки (час, місце, мова, форма документа) і призначені для стандартного означення цих загальних категорій.

Загальні визначники за своїми функціями поділяються на дві групи – на самостійні або незалежні, й несамостійні або залежні. Незаежні визначники можуть використовуватись окремо, а залежні визначники завжди повинні бути приєднані до індексу.

Алфавітно-предметний покажчик є провідником по таблицях. Його основне призначення – визначити за назвою поняття місце його знаходження у таблиці та аспект розгляду. У покажчику поняття подані в алфавітному порякду, де кожному з них відповідає певний індекс. Алфавітне розташування дає можливість зібрати в одному місці індекси всіх розділів, які відображають це поняття.

Поєднання таблиць УДК та АПП до них дає змогу відобразити всі обєкти, що є предметом вивчення різних галузей знання, у двох аспектах: систематичному (у таблицях) і у предметному (в АПП). При цьому обидві частини класифікаційної системи утворюють єдине органічно взаємоповязане нерозривне ціле. Розкриваючи зміт таблиць у алфавітному порядку, АПП не тільки значно полегшує й прискорює пошук необхідного індексу, а й сприяє підвищенню якості систематизації документів.

В УДК широко використовуються різні знаки (символи), застосування яких значно розширює можливості УДК як інформаційно-пошукової мови.

Знак приєднання - (+) - означає наявність у док. двох або більше формальних особливостей, він застосовується для зєднання як основних індексів, так і визначників) та має властивості зворотності. Знак поширення (/) – призначений для узагальнення ряду послідовних індексів, які не мають загального індексу, а також для скорочення нотації при збереженні логічності ділення. Знак відношення: (двокрапка :) – зєднує між собою індекси двох понять, взаємоповязаних по суті; при цьому утворюється складений індекс зі значенням, яке не співпадає зі значенням кожного з них окремо, - якісно новий індекс.

Знак відношення ( : : ) - закріплює певний порядок двох і більше компонентів у складеному індексі, що робить його незворотним.

Квадратні дужки ( [ ] ) – знак, який використовується в усіх розділах УДК у складних та складених індексах. За квадратні дужки виносять визначники, що є загальними для двох чи більше індексів, а також виносять індекс, який повторюється.

 




Переглядів: 1594

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Спеціальна методика бібліографічного опису | Бібліотечно бібліографічна класифікація як універсальна комбінаційна система

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.