Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Бібліотечно бібліографічна класифікація як універсальна комбінаційна система

В Україні широко використовуються дві класифікаційні системи, це – Бібліотечно-бібліографічна класифікація (ББК) і Універсальна десяткова класифікація (УДК).

ББК – це інформаційно-кумулятивна система, відповідно за індексованих понять та значень, базована на класифікації наук в принципі, вона представлена розгалуженою системою таблиць різноманітної деталізації.

ББК найпоширеніша сьогодні в нашій країні бібліотечна класифікація, її застосовують майже всі бібліотеки, в тому числі й масові бібліотеки з різним обсягом фондів.

Як і більшість сучасних класифікацій, ББК ієрархічна комбінаційна система. Головна її відмінність від інших бібліотечно-бібліографічних класифікацій у методологічній основі. Основу ББК становить класифікація наук. Таблиці ББК призначені для систематизації документів при організації книжкових фондів, укладанню систематичних каталогів та картотек в бібліотеках різних типів. Їх основна мета – розкрити зміст документів, подати їх вигляді чіткої науково-обоснованої системи знань і саме цим максимально полегшити читачу використання бібліотечних фондів.

Основою таблиць ББК є класифікація наук та явищ дійсності, які базується на принципах об’єктивності та розвитку.

ББК являється динамічно розвинутою класифікаційною системою, поданою в трьох основних варіантах: повних, середніх та скорочених таблицях, на основі яких розробляються спеціалізовані варіанти та версії. Еталоном є повні таблиці ББК. Повні, середні, скорочені однакові між собою по структурі та індексації, розрізняються вони тільки за ступенем деталізації.

Основний ряд ББК – її структурна основа – зберігає свою стабільність і прийняту послідовність циклів наук; перетворення основного ряду здійснюється за рахунок більш коректного позначення окремих випусків; використання індексаційних резервів для введення відділів, котрих не вистачає; уточнення змісту окремих випусків; всі інші структурні елементи таблиць модернізуються шляхом послідовної типізації, уніфікації та формалізації.

Перший і другий ряд ділень таблиць ББК для масових бібліотек в сукупності відповідає основному (першому) ряду таблиць для наукових бібліотек.

Для того, щоб бібліотечно-бібліографічна класифікація була спроможна вирішувати поставлені перед нею завдання, вона повинна відповідати певним вимогам. Які полягають в тому, що класифікація має бути:

універсальною – максимально повно відтворювати всю сукупність людських знань; багатоаспектною – відображати документи з різних точок зору;

науковою – має відтворювати сучасний рівень розвитку науки та практичної діяльності людини; адаптованою – має оперативно ураховувати умови існування каталогу, легко скорочуватись або, навпаки, розгортатися в залежності від конкретних потреб забезпечуючи відображення нових проблем і предметів без порушення власної структури.

Головне бібліотечно-бібліографічна класифікація має бути чіткою і простою, що забезпечує одержання потрібної інформації, у стислому обсязі, у короткі строки при мінімальних витратах праці, а також вільне орієнтування в ній.

За своєю структурою ББК належить до ієрархічних класифікаційних систем комбінаційного типу. Таблиці ББК для масових бібліотек мають структуру: 1) передмова; 2) вступ; 3) основні ділення класифікації; 4) таблиця типових ділень; 5) алфавітно-предметний покажчик; 6) методичні вказівки бібліотекарям щодо використання таблиць; 7) додатки.

Основні таблиці містять перелік усіх відділів таблиць, які розташовуються в систематичному порядку і у таблицях носять назву класифікаційних ділень. Кожне ділення складається зі словесної назви галузі знання, поняття, явища, предмета та умовного позначення – індексу. Деякі рубрики основних таблиць включають пояснювальний текст: посилання, розкриття змісту рубрики, поради щодо кращої методики індексування документів.

Таблиці типових ділень. Важливою складовою частиною ББК є система типових ділень, яка вміщує таблиці загальних, територіальних, етнічних, і спеціальних типових ділень, а також плани розташування. Використання типових ділень дає змогу відображати аспекти, в котрих розглядається той чи інший процес, явище, а також досягти більш глибокої деталізації. Вони значно скорочують обсяг таблиць класифікації.

Таблиці загальних типових ділень створюють можливість однаково розташувати однотипову літературу в усіх діленнях систематичного каталогу. Вони містять позначення для ознак змісту, форми і призначення, характерних для всіх або багатьох галузей знань і позначаються малими літерами російського алфавіту.

Таблиці територіальних типових ділень призначаються для відтворення географічного аспекту і дають змогу досягти однаковості у побудові регіональних розділів систематичного каталогу.

Таблиці спеціальних типових ділень місять окремі поняття, що розкривають ознаки, характерні для певної галузі знання.

Алфавітно-предметний покажчик. Головним призначенням АПП є – служити засобом полегшення й прискорення пошуку необхідної рубрики основних таблиць та таблиць ОТД та СТД. Структурним елементом АПП являється предметна рубрика. АПП має перелік всіх понять, поданих у таблицях, але розміщених в алфавітному порядку їхніх найменувань. Кожне поняття супроводжується індексом класифікаційного ділення, в якому збирається про нього література. Якщо предмет розглядається в кількох аспектах, в алфавітно-предметному покажчику супроти його найменування подається кілька індексів.

Головні принципи будови АПП:

- зміст словника покажчика є адекватним змісту таблиць;

- до покажчика не включають рубрики, які можна знайти й без рубрик;

тематика відображається у зв’язках, які відмінні від поданих у таблицях, що забезпечує взаємодоповнюваність основних таблиць та АПП

.




Переглядів: 2283

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Універсальна десяткова класифікація структура зміст призначення | Анотування документів сутність види функції

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.