Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Макроскопічне вивчення

При літологічних дослідженнях в полі або при списуванні керна необхідно мати чітку уяву про номенклатуру і класифікацію порід і дотримуватись прийнятої схеми.

Перш ніж приступити до вивчення зразків порід і підготовки їх для детальних досліджень необхідно їх добре оглянути за допомогою лупи або бінокуляра. При макроскопічному вивченні визначають:

а) назву породи;

б) забарвлення;

в) структуру ;

г) текстуру;

д) мінеральний склад породи та цементу ;

е) фізичні властивості;

є) наявність органічних та неорганічних включень;

ж) вторинні зміни породи.

Починати опис потрібно з назви породи, а відтак подавати її основні характеристики за схемою:

1 Назва породи визначається на основі прийнятої класифікації, при цьому користуються лінійкою для заміру зерен, окремих уламків.

2 Колір, забарвлення. Колір породи може бути зумовлений забарвленням зерен (піски кварцові -. білого кольору, польовошпатові - рожеві, глауконітові - зелені, магнетитові - чорні і т.д.).

Колір породи може бути пов'язаний і з домішками. Червоний, бурий, коричневий, жовтий кольори зумовлені, як правило , вмістом в породах гідратів оксиду заліза (лімоніту, гетиту, гідрогетиту і ін.). Зелений колір пов’язаний з наявністю мінералів, в яких є закисні форми заліза, (глауконіту, шамозиту, епідоту, хлориту). Сірі і чорні кольори часто залежать від вмісту в породі органічних речовин, сульфідів (піриту, марказиту, гідро троїліту) та різних сполук марганцю.

Генезис кольору породи буває найчастіше складним: забарвлення може бути успадкованим від мінералів материнської породи, седиментаційним і діагенетичним, або епігенетичним, коли колір пов'язаний з мінеральними новоутвореннями, які сформувались на різних етапах формування породи.

3 Структура. Структура - це внутрішня будова гірської породи, яка характеризується розміром зерен і їх формою, а також ступенем відсортованості. За цією ознакою виділяють рівномірно- або різнозернисті породи.

Структура повинна бути досить точно визначена в полі, а також при візуальному вивченні зразка, оскільки на цій ознаці базується назва породи, наприклад, "пісок", "гравій", "брекчія" і т.д.

Для дрібноуламкових порід ця оцінка дається досить наближено і часто обмежується ступенем однорідності породи. Аркозові пісковики часто грубозернисті, але зустрічаються і інші різновиди навіть дрібнозернисті. Такі пісковики формуються переважно в умовах арідного (засушливого) клімату. В умовах гумідного (теплого вологого) клімату зустрічаються при сильно розчленованому рельєфі і слабо розвинутій корі вивітрювання.

Грауваки - це темні і темно-сірі, грубозернисті слабо відсортовані пісковики алевроліти, які складаються з уламків основних магматичних порід, зцементованих різним за мінеральним складом цементом.

4 Текстура породи. Виділяють текстури верхньої поверхні пласта (знаки брижів, тріщини всихання, відбитки крапель дощу, граду, гліптоморфози); текстури нижньої поверхні пласта - це різні гієрогліфи (біогліфи, механогліфи) і внутрішньо- пластові текстури, які відображають різні типи шаруватості, послідовність зміни шарів, чіткість і витриманість їх по площі, а також причини, що їх зумовлюють.

Шаруватість може бути: горизонтальна, коса, хвиляста, при цьому відмічається симетричність або асиметричність шаруватості. Виділяють також конкреційні та шкарлупуваті текстури, псевдотекстури (кільця Лізіганга), плитчасті, невпорядковані та масивні текстури ( рис. 2.1 та 2.2).

5 Склад породи. Характеризується петрографічним та мінеральним складом уламкової частини та цементу. Склад уламкової частини дуже важливий, оскільки дає можливість встановити джерела зносу матеріалу.

Макроскопічно досить точно може бути вивчений склад грубоуламкових порід, оскільки вони складені крупними уламками. Гірше визначається мінералого - петрографічний склад пісковиків, особливо дрібно­зернистих та алевролітів, глин. Необхідно при їх визначенні ко­ристуватися лупою.

Але нерідко і за її допомогою не вдається визначити всі компоненти присутні в породах і тоді приходиться обмежуватись визначенням типу породи, по можливості більш наближено, тобто виді­ляти породи олігоміктові та поліміктові, серед останніх - аркози, грауваки і т.д. Аркози - світлозабарвлені пісковики, які скла­даються з продуктів руйнування кислих магматичних порід (гранітів) і гнейсів, тобто це породи, які складаються з кварцу, польових шпатів слюди і цементуючої речовини (гідрослюди, каолініту, карбонатів). Віднесення пісковиків до аркозових базується на підвищеному вмісті польових шпатів (приблизно від 20-25 до 75-80%).

Після того, як визначені всі складові компоненти породи, необхід­но їх описати. Починають з головних і закінчують акцесорними міне­ралами.

Краще групувати ці компоненти за спільними ознаками, наприклад: "уламки мінералів і уламки порід", "уламки ефузивів", "уламки вап­няків", "уламки осадочних порід" і т.д.

Опис повинен бути систематизованим, однотипним і повним.

Цемент присутній в більшості уламкових порід і є їх важливою складовою частиною, що зумовлює міцність, щільність та інші фізичні властивості породи. Візуально вивчити цемент не завжди вдається, особливо в дрібнозернистих породах, але необхідно стара­тись і вивчати цемент найповніше. Для цього користуються лупою, зрізами, пришліфовками, змочують породу водою, соляною кислотою і т.п.

За мінеральним складом розрізняють найчастіше такий цемент:

1) глинистий;

2) карбонатний;

3) кремнистий;

4) залізистий і т.д.

Цемент мо­же мати змішаний характер: глинисто-карбонатний, гіпсово-ангід­ритовий і т.д.

Типи цементу за співвідношенням уламкової частини і цементуючої речовини розрізняють в шліфах.

6 Фізичні властивості. До них відносяться міцність, щільність, пористість і т.д. Ці властивості визначаються при ударі, змочуванні водою, вивченні за допомогою лупи, бінокуляра.

7 Неорганічні включення. До них відносять наявність конкрецій, а також включень, відмінних від самої породи, необхідно описати склад цих конкрецій та включень, вказати їх розмір, характер розподілу в породі.

8 Органічні залишки. Це розсіяний гумус, обривки листя, стебла рослин, а також залишки та відбитки фауни. Необхідно описати речовинний склад, стан збереження, розміри, умови захоронення та кількість органічних решток.

9 Вторинні зміни породи. До них відноситься закам’яніння та зкремніння, доломітизація, озалізнення, а також сланцюватість, зумовлена процесами метаморфізму, тріщинуватість (тріщини окре­мості та тектонічні).




Переглядів: 461

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Порядок вивчення | Характеристика уламкових порід

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.