Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Теоретичні положення

Вулканогенно-осадочні (пірокластичні) породи досить різноманітні як за речовинним складом, так і за будовою. До них належать породи, які складаються як з продуктів вулканічної діяльності, так і безпосередньо з осадочного матеріалу: уламкового, хемогенного, біогенного або глинистого. Вулканогенні компоненти можуть бути представлені уламками вулканічного скла або різних мінералів, що утворилися з лави, а також продуктами руйнування ефузивних порід, які складають жерло вулкану. Попадаючи на поверхню Землі, цей матеріал відкладається у повітряному або водному середовищі, переноситься та змішується з нормально – осадочними формуваннями.

Таким чином, у формуванні вулканогенно-осадочних порід беруть участь, з одного боку, процеси ендогенні ( вулканічні виверження), з другого, – процеси, характерні для осадочного седиментогенезу.

В основу класифікації вулканогенно – осадочних порід покладено співвідношення вулканогенного і безпосередньо осадочного та уламкового матеріалу. За цією ознакою виділяють три групи вулканогенно – осадочних порід: туфи, туфіти і туфоосадочні породи. Вміст пірокластичного та осадочного матеріалу в породах кожної з цих груп наведено в табл. 3.1

Розмір і форма вулканогенних частин може бути різною, тому за переважаючим розміром складових компонентів виділяють такі структурні групи вулканогенно-осадочних порід:

1) Пелітові (<0,01 мм);

2) Алевролітові (0,01-0,1 мм);

3) Псамітові (0,1-1 мм);

4) Псефітові (>1 мм).

Таблиця 3.1 – Класифікація вулканогенно – осадочних порід

Групи порід Вміст пірокластичного матеріалу, % Вміст осадочного матеріалу, %
Туфи 90-95 10-5
Туфіти 50-90 50-10
Туфоосадочні породи:    
Туфопісковики 50-10 60-90
Туфоалевроліти 50-10 60-90
Туфопеліти 50-10 60-90
Туфобрекчії 50-10 60-90
Туфогравеліти 50-10 60-90
Туфоконгломерати 50-10 60-90
Тощо* 50-10 60-90

* Примітка: Якщо в осадочній породі домішки пірокластичного матеріалу складають <10%, така порода належить до звичайних осадочних.

За розміром та формою вулканогенних і осадочних компонентів визначають і назву породи – туфітовий або туфогенний пісковик ( алевроліт, гравеліт тощо). Досить широко розповсюджені туфопеліти, які складаються з пелітового матеріалу і вулканічного попелу, часто дуже зміненого. Пірокластичні породи легко змінюються в процесі діагенезу та епігенезу. Вулканічне скло кислих різновидів піддається розкристалізації, що супроводжується окремнінням породи. Продуктами перетворення вулканогенного матеріалу основного складу є хлорит і цеоліт. При більш глибоких змінах пірокластичні породи переходять у глини: з кислих туфів туфітів утворюються каоліни, з середніх та основних - монтморилонітові ( бентонітові ) глини.

У випадку співвідношення вулканогенного, біогенного і хемогенного матеріалу (>50%) у назві породи відображаються обидві частини, наприклад: туфодіатоміти, туфосилікати, туфокарбонати тощо.

Зовнішній вигляд вулканогенно-осадочних порід досить різноманітний. Вони можуть бути забарвлені в різні кольори. При високому вмісті вулканічного попелу переважають сірувато - зелені і бурі кольори різних відтінків, зустрічаються також жовті, фіолетові, чорні породи.

Якщо вміст вулканогенного матеріалу невисокий, забарвлення визначається осадочними компонентами.

Для туфів і туфітів характерна переважно пориста, плямиста, масивна текстура. Туфоосадочні породи формуються переважно в водному середовищі на певній відстані від центра виверження вулкану, тому для них характерні різні типи шаруватості та інші текстури. Інколи в цих породах присутні органічні рештки.

Вулканогенно - осадочні породи формуються переважно в областях з інтенсивною вулканічною діяльністю в наслідок сукупного накопичення і перетворення вулканогенного і нормального осадочного матеріалу. Крім того відомі випадки формування таких порід в районах віддалених від вулканічних вогнищ на сотні і навіть тисячі кілометрів. Зокрема, лінзи і прошарки туфогенних порід, до складу яких входить вулканічний попіл, що був перенесений повітряними потоками з Кавказу, виявлений у кайнозойських та четвертинних відкладах Воронезької і Тамбовської областей Росії, такі форми туфогенних порід зустрічаються і в осадочних товщах Криму.

Макроскопічний опис вулканогенно – осадочних порід проводиться за схемою звичайних осадочних порід. Мікроскопічно у туфопісковиках та туфоалевролітах можна виділити вулканічний попіл, продукти його заміщення, а також окремі кристали та уламки порід вулканічного походження, мінерали, характерні для нормальних осадочних порід. Мікроскопічний опис вулканогенно – осадочних порід також проводиться за схемою для осадочних порід.




Переглядів: 450

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Практичне значення | Практичне значення

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.