Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Теоретичні положення

Серед осадочних порід переважають глинисті. За даними Ф.М. Овчаренко [1973], об’єм глинистих порід становить близько 60% від усіх порід стратосфери. За А. Роновим [1976], на платформах глинисті породи становлять 46%, а в геосинкліналях – 38%. В межах континентального сектора стратосфери глинисті породи займають 2/3 об’єму осадочних формувань. Не менш важлива роль глинистих порід в океанічному басейні.

До глинистих порід відносять тонкоуламкові породи – пеліти: глини, аргіліти, глинисті сланці, які складені > 50% глинистими мінералами.

Глинисті породи займають проміжне положення між уламковими і хемогенними породами. Глинисті породи досить складні і полігенетичні за генезисом. Це суміш мінералів, що утворилися на суші в корах вивітрювання та ґрунтах і були знесені в басейни седиментації, та мінералів, що виникли при розкристалізації колоїдів та осіданні частинок з істинних розчинів в басейнах седиментації. Значна кількість глинистих мінералів виникає шляхом трансформації глинистих і неглинистих мінералів (алюмосилікатів) в процесі діагенезу осадків і подальших змін осадочних порід.

Таким чином, в глинистих відкладах є теригенні – уламкові і аутигенні компоненти, а тому глинисті породи виділяються за перевагою їх складових частин.

За сучасними даними в осадках світового океану переважають теригенні глини, аутигенні мають проміжне положення – це головним чином цеоліти – монтморилонітова різновидність червоних глибоководних глин і т.д.

Глинисті породи за фізико-хімічними властивостями і генезисом поділяються на три групи:

1). Безпосередньо глини з високою пористістю (50-60%) і більше, пластичні, при замішуванні з водою утворюють тісто, здатні зберігати форму. При випалюванні глини набувають твердості і міцності, що використовується в керамічній промисловості. Глини поглинають воду (добрі сорбенти) і значно збільшуються в об’ємі. При висиханні розтріскуються і розсипаються.

2). Аргіліти – спресовані, зцементовані глини.

3). Метаморфізовані глинисті породи – сланцюваті аргіліти, глинисті, аспідні, філітоподібні сланці.

За мінеральним складом розрізняють мономінеральні (каолінітові), олігоміктові (переважно із двох мінералів) і полімінеральні глини і глинисті породи. Крім того, в усіх фракціях глин можуть бути неглинисті мінерали: карбонати, (кальцит, сидерит, доломіт), сульфати (гіпс, ангідрит, барит, целестин, ярозит, алуніт), фосфати, сульфіди заліза (пірит, марказит), оксиди марганцю, хлориди. Як правило, в глинистих породах є домішки кварцу та польових шпатів.

Глини здатні давати з водою пастоподібну масу, набувають певної форми, при випалюванні міцності, що широко використовується в кераміці.

За хімічним складом в усіх глинистих породах переважає в межах від 45-50% до 70-80%, – 15-20%, (інколи до 35-38%, або навпаки менше 8-10%) оксиди заліза
2-4%, домішки – становлять не більше 1,5-2%, лужних металів від 2-4% до 6-8%, є домішки – 1-3%,
7-8%; , , – становлять частки процентів.

Глинисті мінерали – це водні алюмосилікати, які відрізняються від інших мінералів цього класу: а) високою дисперсністю, б) гідрофільністю, здатністю до адсорбції та іонного обміну.

Невеликі домішки глинистих мінералів в інших породах впливають на їхню міцність, гідрофільність, водопроникливість, пластичність, набухання.

Глинисті мінерали мають стрічково-шарувату структуру кристалічної решітки, внаслідок чого вони мають особливі властивості порівняно з іншими.

Єдиної класифікації глинистих мінералів немає, що пов’язано з їх складною кристалічною будовою.

При макроскопічних дослідженнях визначають:

1) Водно-фізичні властивості глин – розмокання і пластичність. Якщо кусок породи розмокає зразу або через 1-20-30 хв. – це глина, якщо вона розмокає через декілька годин або діб – ущільнена глина. Якщо глиниста порода не розмокає, – це аргіліт або глинистий сланець. Щоб перевірити, чи є порода глиною, глинистий порошок замішують і розкачують в джгут. Справжні глини розкачуються в тонку нитку, важкі суглинки - в більш товсту, а супіски не розкачуються зовсім.

2. Мінеральний склад макроскопічно визначається приблизно за розбуханням у воді; каолінітові глини у воді не розбухають, вони сухі і жирні на дотик.

Гідрослюдисті глини у воді не розбухають, але розпадаються на грудочки, луски, пластинки. Монтморилонітові глини сильно набухають у воді (до десятикратного збільшення в об’ємі) і перетворюються в желеподібну масу. Крапля води на поверхні такої глини викликає спучування.

Візуальне визначення мінерального складу глинистих порід можна проводити за методом чеського літолога Іржі Конта [1955] методом краплі.

Цей метод базується на різній швидкості поглинання води або іншої рідини (етиленгліколю) відфільтрованою поверхнею глини, за різною формою краплі, характером її країв і поверхні поглинання.

Зокрема, глини різного мінерального складу мають різний час поглинання, характер поверхні, форму краплі і її конфігурацію.

Каолінітові глини досить швидко поглинають краплю (0,5 і 3,5 хвилини відповідно для води та етиленгліколю), при цьому крапля має випуклу форму і гладку круглу поверхню.

Монтморилонітові глини довше поглинають воду (за 4 хв. і десятки хвилин для етиленгліколю), плоска форма краплі, яка розтікається на більшу площу і має неправильну, рвану форму, (амебоподібний) контур. Поверхня глини стає спученою, набухлою.

Гідрослюдисті глини за цими ознаками займають проміжне положення.

Приклад опису:Глина темно-сіра (в сухому стані), структура алевропелітова, текстура нечітко виражена, тонкошарувата, з раковистим зламом, розмокає у воді за 10 хв., очевидно за мінеральним складом переважно гідрослюдиста, слабовапняковиста, з тонкорозсіяним обвугленим детритом.




Переглядів: 373

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Порядок виконання роботи | Вивчення в шліфах

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.