Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Вивчення в шліфах

Хоча вивчення глинистих порід в шліфах має менші можливості порівняно з уламковими породами, все ж залишається головним лабораторним методом їх дослідження і є базою для спеціальних методів і аналізів.

В шліфах за допомогою поляризаційного мікроскопа вивчаються структура, текстура, уламкові, аутигенні та органогенні компоненти, процеси заміщення одних мінералів іншими.

Вивчення у шліфах проводиться за загальною схемою уламкових порід з невеликими її змінами, а саме:

після назви йде колір, будова в крупному плані і ступінь (не) або однорідності, структура, текстура і склад глинистої частини породи, неглинисті домішки (уламкові, органогенні, аутигенні), вторинні зміни і т. д. Опис доповнюється зарисовками.

Колір і ступінь прозорості в шліфах свідчать про склад породоутворення компонентів, про домішки. Залізисті сполуки надають породі червонуватого кольору, особливо в відбитому світлі. В схрещених ніколях залізисті речовини часто непрозорі. Гумусові речовини надають породі бурого відтінку, а вуглистий рослинний детрит – сірого і темно-сірого кольору, що не змінюється і у відбитому світлі. Глауконіт і хлорит має зелене забарвлення.

Глиниста порода дуже часто є асоціацією глинистих і інших порід, що займають другорядне місце – це прошарки, лінзи, гнізда алевриту, піску або карбонатів, вуглистих речовин.

Структура. Глинисті породи під мікроскопом визначаються більш повно і детально, ніж візуально та при гранулометричному аналізі. В перерізі глинисті частини часто утворюють агрегати, які при гранулометрії розщеплюються на окремі елементарні частини. Ці агрегати краще вивчати в схрещених ніколях, коли вони одночасно погасають або просвітлюються. Структури виділяють за розміром частинок (агрегатів – грубі (більше 0,1 мм), крупні (0,1-.0,01 мм), дрібні (0,01–0,001 мм), і тонкі (<0,001 мм). Далі враховується форма глинистих частинок, яка буває листуватою, лускуватою, інколи волокнистою, голкуватою, зернистою або ооїдною, оолітовою.

Більшість глин мають тонко - дрібно - і крупнолускуваті структури, рідко груболускуваті, порфиробластові – коли на однорідному фоні виділяються крупні луски або агрегати.

В глинах часто спостерігаються структури, більш крупного плану, що виникають при седиментогенезі або діагенезі, коломорфні, фітопелітові, реліктові.

Текстури глин в шліфах інколи краще видно, ніж в зразках. Розрізняють текстури масивні, нешаруваті, шаруваті, невпорядковані та ін. З інших текстур виділяють петельчату, гніздоподібну, плямисту, що зумовлені нерівномірним скупченням піску, алевриту або аутигенних компонентів.

Мінеральний склад глинистих порід в шліфі визначається приблизно, але і це досить важливо для підготовки до інших видів аналізів, каолінітові глини визначаються за низьким подвійним заломленням ~ 0,07 (сірі кольори інтерференції) або за низьким показником заломлення глинистої маси, трохи більше, ніж у кварцу. Ознакою служать вермикулітоподібні, черв’якоподібні зростки каолініту (рис. 7.1).

Монтморилонітові глини відрізняються низькими показниками заломлення (меншими, ніж у КБ і КПШ) і високим (0,02–0,04) подвійним заломленням з яскравими кольорами інтерференції (жовті, червоні кінця першого порядку). Цими властивостями вони відрізняються від гідрослюд. Забарвлення в шліфі – жовто-зелене, жовте.

Гідрослюдисті, саме гідромусковітові глини відрізняються більш високим, ніж у кварцу, показником заломлення і яскравими кольорами інтерференції (жовті, чорні, сині кінця першого і початку другого порядку), що свідчить про високе подвійне заломлення – 0,02 - 0,03 інколи до 0,04 (рис. 7.2).

 

1 - каолініт; 2 - гідромусковіт; 3 - кварц уламковий

Рисунок 7.1 - Глина каолінітова
(збільшення близько 400*, ніколі || і +)

Рисунок 7.2 - Глина поліміктова зазвичай гідрослюдиста

(збільшення 48*, ніколі || і +)

Неглинисті домішки бувають представлені уламковими, органогенними і аутигенними компонентами.

Розмір уламкових компонентів, зазвичай, > 0,01 мм. Їх вивчають і описують як уламкові зерна, вказують форму, розмір, склад, вторинні зміни (розчинення, заміщення, перекристалізація), кількість і розподіл в породі.

Кварц в глинах часто кородований сидеритом, кальцитом, гідроксидами заліза, глауконітом.

Слюди – гідратовані, розщеплені і перетворені в сноповидні агрегати з високим подвійним заломленням.

Рослинні залишки в глинах зустрічаються часто і надають їм темно-сірого і чорного забарвлення.

Вони поділяються на обвуглений детрит і гелефіковану речовину. Рослинний детрит непрозорий, а гелефіковані речовини - більш прозорі, вони просвічують коричневим кольором і безформенні.

Фауна зустрічається рідко і представлена як фрагментами крупних черепашок, так і скелетними залишками мікроорганізмів (форамініфер, радіолярій, остракод).

На закінчення треба відзначити вторинні зміни породи, а також дати назву глинистої породи загалом.

Умови формування. Глинисті породи мають полігенетичний характер. Вони сформувались в різних фаціальних умовах. Глинисті мінерали, які входять до складу глинистих порід, мають різний генезис. Найчастіше вони виникають внаслідок різних процесів: розкладання алюмосилікатів, магматичних і метаморфічних порід в корах вивітрювання; підводного хімічного вивітрювання (гальміроліз); хімічного осідання з розчинів. Крім того, вони утворюються в осадках і породах на стадії діагенезу та катагенезу.

Каолінітові глини утворюються в наслідок вивітрювання алюмосилікатів при формуванні кори вивітрювання і зокрема, за рахунок польових шпатів. В результаті розмиву кор вивітрювання і диференціації осадочного матеріалу в процесі переносу формуються перевідкладені каолінові глини більш однорідні, збагачені тонкодисперсною фракцією. Вони характерні переважно для континентальних умов, морське лужне середовище несприятливе для збереження каолініту. Каолінітові глини залягають малопотужними пластами та у формі лінз різної товщини.

Монтморилонітові глини зустрічаються відносно рідко. Основні поклади монтморилонітових глин формуються за рахунок морського підводного хімічного розкладання вулканічного попелу ( в процесі гальміролізу). Монтморилонітові глини залягають у вигляді пластів невеликої товщини – одиниці або десятки сантиметрів, рідше більше, але простягаються широко по площі.

Гідрослюдисті глинисті породи виникають найчастіше в наслідок перевідкладання раніше сформованих глинистих порід і мінералів разом з домішками тонкодисперсного уламкового матеріалу. Вони часто у вигляді домішок вміщують інші глинисті мінерали. Гідрослюдисті глинисті породи залягають у вигляді пластів різної товщини і лінз.

Полімінеральні глинисті породи мають найбільше поширення серед глинистих формувань. В їх складі виділяють різні глинисті мінерали, серед яких переважають гідрослюди. Ці породи виникають в наслідок перевідкладення продуктів механічного руйнування теригенних формувань, в тому числі глинистих і кори вивітрювання. Такі породи характерні для відкритих і внутрішніх континентальних морів.

Зі збільшенням глибини залягання глинистих порід склад глинистих мінералів спрощується, поступово зникають мінерали групи монтморилоніту і каолініту, зростає роль хлориту і різних модифікацій гідрослюд.

Глинисті породи можуть формуватись в різних фацінальних умовах, але переважно у водному середовищі.

За генезисом і фаціальними ознаками серед них виділяють морські, дельтові, лагунні, озерні, болотяні, річкові, заплавні. Найбільше поширення мають морські глинисті породи. Практичне значення глинистих порід наведене в лабораторній роботі №2 при характеристиці уламкових порід.




Переглядів: 507

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Теоретичні положення | Порядок виконання роботи

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.