Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Орієнтування ліній. Координати точок.

2.1. Орієнтування ліній на місцевості та на плані

Під час виконання проектних робіт потрібно знати розташування об'єктів місцевості відносно сторін світу, оскільки плани й карти скла­дають так, що їх верхні краї є північними. Під орієнтуванням лінії розу­міють визначення її напряму відносно якогось початкового напряму. У геодезії такими початковими напрямами є географічний (істинний), маг­нітний та осьовий меридіани. Географічним меридіаном називають лінію перетину земної поверхні площиною, яка проходить через вісь обертання Землі та дану точку. Його напрям знаходять за астрономіч­ними спостереженнями або за допомогою спеціальних приладів. Маг­нітним меридіаном є лінія перетину землі площиною, яка проходить через магнітні полюси Землі й дану точку. Напрям магнітного меридіану в будь-якій точці Землі показує магнітна стрілка. Оскільки географічні та магнітні полюси Землі знаходяться в різних точках, то географічний і магнітний меридіани в кожній даній точці земної поверхні не співпада­ють, а перетинаються під деяким кутом, який називають схиленням магнітної стрілки б. Розрізняють східне (додатне) і західне (від'ємне) магнітне схилення. Його величина залежить від географічних коорди­нат точки на земній поверхні. Так, у районі Києва магнітне схилення східне й дорівнює +5°15', Одеси - східне +8°, Москви - східне +6°, а в Якутську - західне -7°. Магнітне схилення змінюється протягом доби на величину до 15'. Відомо також про річні та вікові зміни маг­нітного схилення, а також про його коливання під час так званих маг­нітних бур.

У геодезичній практиці спочатку визначають напрям магнітного меридіана за допомогою приладів, оснащених магнітною стрілкою, а потім, у разі потреби, обчислюють напрям географічного (справж­нього) меридіана, додавши або віднявши величину магнітного схи­лення.

Виконуючи геодезичні роботи на значній території, за початковий приймають напрям осьового меридіану 6-градусної зони, на які розби­вають поверхню земної кулі. Кут в даній точці між її географічним ме­ридіаном і лінією, паралельною до осьового меридіану зони, назива­ється зближенням меридіанів у. Схилення магнітної стрілки та збли­ження меридіанів завжди показують на схемі під рамкою топографічної карти (рис. 2.1).

Від меридіанів вимірюють кути орієнтування - азимути, дирекційні кути й румби.

Азимутом (А) називають кут між північним напрямом меридіана й напрямом даної лінії, відрахова­ний за годинниковою стрілкою. Якщо азимут відраховують від маг­нітного меридіана, його називають магнітним, якщо від географічного - справжнім (істинним). Магнітний і справжній азимути даної лінії відріз­няються між собою на величину маг­нітного схилення. Величини азиму­тів змінюються від 0 до 360°.

Дирекційним кутом (а) називають відрахований за годинни­ковою стрілкою кут між північним напрямом осьового меридіана 6°-ної зони і напрямом даної лінії. Як і азимут, дирекційний кут змінюється від 0 до 360°. Дирекційний кут лінії відрізняється від її азимута на величи­ну зближення меридіанів. Для порівняно невеликих ділянок земної по­верхні вона незначна і нею можна знехтувати, вважаючи поняття "ази­мут" і "дирекційний кут" синонімами.

 

Румб (R) - це кут, відрахований від ближчого (північного або пів­денного) напряму меридіана до напряму даної лінії. Його кутова вели­чина може бути в межах від 0 до 90°, перед нею вказують напрям рум­ба, наприклад, ПнС: 65°, ПнЗ: 89°, ПдС: 12°, ПдЗ: 40°.

Азимути та румби бувають прямими й зворотними: прямі визна­чають на початку лінії, а зворотні - в кінці. Неважко зрозуміти, що пря­мий азимут лінії відрізняється від зворотного на ±180°, а румби мають однакову кутову величину, але протилежні за напрямом. Наприклад, прямий азимут лінії - 140°, зворотний - 320°; її прямий румб - ПдС: 40°, зворотний - ПнЗ: 40°.

Знаючи азимут лінії, можна знайти її румб і, навпаки, за відомим румбом лінії можна визначити її азимут (рис. 2.2).

 

 

Між азимутами сторін та внутрішніми кутами полігону (многокутни­ка) існує залежність, яку можна виразити формулою:

(2.1)

 

тобто азимут наступної сторони (Ant1) дорівнює азимуту попе­редньої сторони (Ап) плюс 180° і мінус внутрішній кут (β), який ле­жить праворуч між цими сторонами. Цю залежність легко простежити за схемою, наведеною на рис. 2.3. Наприклад, якщо азимут лінії 1-2 А 1.2 = 45°, кут між лінями 1-2 і 2-3 = 110°, то азимут лінії 2-3 склада­тиме:

А 2-3= 45° + 180° - 110° = 115°.

 

 




Переглядів: 2038

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | Пряма й обернена геодезичні задачі.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.