Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Наркотична залежність

Поняття «наркотична залеж­ність», уведене Всесвітньою орга­нізацією охорони здоров'я, озна­чає залежність стану хворого від присутності або відсутності в його організмі наркотичної речовини. Розрізняють психічну і фізичну наркотичну залежність, швид­кість формування яких визначається не тільки видом наркотич­них речовин, частотою та дозами їх уживання, а й індивідуальними особливостями, віком, статтю, тривалістю наркоманії, наявністю супутніх захворювань (зокрема психічних), соціальними умовами та іншими чинниками.

Психічна залежність полягає в тому, що вживання наркотичної речовини набуває центрального значення в житті, на якому зосе­реджені зазвичай усі думки хворо­го. Задля цього нехтується робота, навчання, розваги, уподобання, соціальні контакти (окрім пов'я­заних із наркоманією). На нарко­тики витрачаються всі гроші, для їх добування хворі не зупи­няються навіть перед протиза­конними діями. Думки про нар­котики набувають понадціннісного характеру.

В основі фізичної наркотичної залежності — ймовірно, стійкі біохімічні зміни в організмі, що розвиваються внаслідок регуляр­ного і достатньо тривалого вжи­вання наркотичних речовин. Ре­гулярне надходження наркотику в організм стає необхідною умовою збереження гомеостазу та відчуття фізичного комфорту, а його від­сутність викликає хворобливий стан — абстинентний синдром, у якому найбільш яскраво вира­жається фізична залежність.

Найпоширенішим видом нар­котичної залежності є хронічний алкоголізм. Також виділяють нар­команію та тютюнокуріння.

Алкоголізм.Вживання алкоголю поширене повсюдно, за винятком країн, де воно заборонене релі­гією.

Унаслідок систематичного зло­вживання спиртними напоями розвивається захворювання на ал­коголізм. Популяційна частота алкоголізму становить у середньо­му 3—5 % серед чоловіків та 0,1— 1,0 % серед жінок. Окремі дослід­ники вважають ці показники за­ниженими, бо вони складені на підставі лише випадків звернення до медичного закладу, і подають інші — до 10 % алкоголіків серед чоловіків та 3—5 % серед жінок.

Ця хвороба характеризується фізичною та психічною залежніс­тю від алкоголю, ураженням внут­рішніх органів (печінки, серця, шлунка тощо), центральної та пе­риферичної нервової системи, психічною та соціальною деграда­цією. На пізніх стадіях алкоголіз­му розвиваються алкогольні пси­хози. Хвороба згубно діє на спад­ковість: серед нащадків алкоголі­ків епілепсія, олігофренія, різні вади розвитку трапляються знач­но частіше, ніж серед нащадків тверезих. Ефективність лікування залежить від стадії хвороби, особ­ливостей її перебігу, дії соціаль­них та інших чинників.

Алкоголізм — захворювання, причини якого багатогранні. Для визначення природи спадкової схильності до алкоголю здійсню­вали дослідження родоводів, близнюкових пар, прийомних ді­тей тощо. Часто ця патологія є сімейною, як і психічні захворю­вання: маніакально-депресивний психоз, депресія, шизофренія. Порівняння залежності від алкоголю між близнятами показало, що роль спадковості тут досить значна. Наприклад, при тяжких формах алкоголізму конкордатність монозиготних близнят (на­явність ознаки в обох близнят) становила 71 %, а дизиготних — тільки 32 %. Усиновлені діти за схильністю до розвитку алкого­лізму більше схожі на своїх біологічних батьків, а не на при­йомних.

Це свідчить про те, що гени значною мірою визначають схиль­ність до алкоголізму. Звичайно, не існує якогось одного гена, що відповідав би за схильність до ал­коголю. Уже виявлено низку генів «ризику», які по-різному виявля­ються, залежно від чинників ото­чуючого середовища — ситуації в сім'ї, колі товаришів та в сус­пільстві.

При вживанні алкоголю в моз­ку активується система позитив­ного підкріплення, до якої нале­жать структури лімбічної системи мозку і префронтальної кори. Ак­тивація цієї системи призводить до повторення дій, що виклика­ють задоволення. Структури моз­ку, що належать до системи пози­тивного підкріплення, активують­ся і при вживанні наркотиків, наприклад, кокаїну, амфетамінів, марихуани, але алкоголь діє ширше, залучаючи й інші зони мозку, зокрема мозочок, що відповідає за збереження рівноваги та коорди­націю рухів.

Однак вплив аномальних але­лей добре корегується за допомо­гою відповідного виховання, і їх носії проявляють асоціальну поведінку не частіше, ніж носії нор­мальних алелей.

Нові підходи до дослідження мозку, такі, як функціональне магнітно-резонансне сканування, позитронно-емісійна томографія, дають нові знання про процеси, що відбуваються під дією алкого­лю і, відповідно, дають змогу ви­являти нові гени, пов'язані з цими процесами та алкоголізмом.

Генетичні дослідження алко­голізму чітко вказують, якою по­винна бути профілактика цієї па­тології. Це, насамперед, педаго­гічні заходи. Наприклад, у недав­ньому дослідженні носіїв одного з «ризикових» генів алкоголізму (DRD2 TagA1) показано, що вони менш чутливі до негативного під­кріплення, ніж носії нормального алеля. У них просто не діють структури, що відповідають за запам'ятовування негативних ре­зультатів їх діяльності. Іншими словами, у них не формується установка на уникнення дій, що призводять до неприємних на­слідків. Можна припустити, що у вихованні таких дітей ефектив­ною буде похвала за випадки гар­ної поведінки, повторювана по­слідовно і терпляче, а покарання може не діяти або давати негатив­ні результати.

Програми профілактики алко­голізму, як і інших видів нарко­тичної залежності, мають базува­тися не на риторичних заявах про небезпечність згубних звичок, а на виробленні відповідної само­оцінки у дітей та молоді, на вмін­ні розпізнавати й оцінювати на­слідки ризикової поведінки.

Наркоманія. Через широку дос­тупність наркотичних засобів наркоманія стала нині серйоз­ною соціальною проблемою. Під наркоманією розуміється сукуп­ність хронічних патологій, ви­кликаних зловживанням ліку­вальних або інших наркотичних речовин, що характеризуються фізичною та психічною залеж­ністю від цих речовин. Звичайно, наркоманія спричиняє глибокі зміни особистості, розлади психі­ки та порушення функцій внут­рішніх органів. Залежно від нар­котичного засобу, розрізняють наркоманію опійну (морфінізм, кодеїнізм, героїнізм тощо), гашишну (гашишизм), барбітурову (барбітуратизм), кокаїнову (кокаї­нізм) та ін. Трапляється комбіно­вана наркоманія (полінаркоманія). Усі ці різновиди наркоманії відзначаються своїми характерни­ми особливостями прояву, пере­бігу та лікування.

До розвитку наркоманії при­четні чинники середовища і гене­тичні чинники.

Чинниками оточуючого се­редовища можуть бути несумісність із соціальним довкіллям, стреси з подальшою депресією тощо.

Серед генетичних чинників виявлено зниження експресії ге­нів певних регуляторних пептидів (гормонів). Якщо таких пептидів виробляється недостатньо, це ви­кликає психічний та фізичний дискомфорт, пошук засобів і ре­човин, що могли б його усунути. Близнюкові дослідження за­свідчили, що успадковуваність наркоманії становить близько 30 %. Пристрасть до різних нар­котиків має неоднакову генетич­ну компоненту. Так, успадковуваність схильності до героїнової за­лежності становить 50 %, а до психоделічних засобів — 26 %.

Одним із важливих чинників схильності до наркоманії є така психологічна властивість людини, як пошук новизни.

Лікування хворих на наркома­нію здійснюється в умовах пси­хіатричного стаціонару. Воно пе­редбачає протидію абстиненції, загальнозміцнювальне, дезінтосикаційне та підтримуюче ліку­вання. Оскільки фармакологічне втручання не розв'язує психосоціальних проблем хворого, ліку­вання має бути комплексним і включати реабілітаційні заходи (психотерапія, трудотерапія та культуротерапія).

Тютюнокуріння.Вдихання диму тліючого тютюну — найпо­ширеніший вид токсикоманії. Мі­шенню токсичної дії при цьому є нервова система. Виявлено за­лежність схильності до тютюно­куріння від нервово-психічного складу людини. До причин попу­лярності цієї шкідливої звички належать тимчасова тонізуюча дія нікотину, адаптація до нього ор­ганізму та сила звички.

Згідно зі статистичними да­ними, тютюнокуріння скорочує тривалість життя і підвищує смертність населення, сприяє розвитку захворювань дихальної, травної та кровоносної систем, підвищує ступінь ризику розвит­ку раку легенів. Для громадського здоров'я небезпечне також так зване пасивне куріння — виму­шене вдихання некурцями накопичених у приміщенні продуктів тютюнокуріння. У дітей, які час­то перебувають у накурених приміщеннях, частіше розвиваються хвороби дихальних шляхів (аде­ноїди, тонзиліти, пневмонії тощо).

Виявлено помірний генетич­ний вплив (коефіцієнт успадковуваності — близько 60 %) на при­страсть до тютюнокуріння.

Останнім часом у затятих кур­ців виявлено алелі окремих генів 15-ої хромосоми, які кодують біл­ки, що є складовими рецепторів гормону ацетилхоліну. Нікотин, що входить до складу тютюнового диму, здатен імітувати дію аце­тилхоліну, тому ці рецептори отримали назву нікотинових. Зв'язуючи молекули нікотину з нервовими клітинами, ці білки викликають нікотинову залеж­ність.

Результати досліджень кількох тисяч близнюкових пар показали, що сильна та легка ступінь тю­тюнокуріння визначаються різни­ми генетичними чинниками. Спад­кова складова виявилася значно більшою при легкій залежності від нікотину, ніж при важкій.

Для лікування залежності від тютюнокуріння використовують різноманітні терапевтичні мето­дики (навіювання, формування відрази та ін.), але жодна з них не виявила переваги над іншими. Успіху лікування сприяє підтрим­ка рідних та близьких, а також психотерапія.




Переглядів: 763

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Розумовий тип. | Гомосексуальність

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.