Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






ПРОГРАМА КУРСУ

ЗМІСТ

 

Загальні положення 4

Завдання до виконання контрольної роботи 13

Питання для підготовки до іспиту 24

Рекомендована література 26

Додаток А 27

 

Дисципліна “Центральний банк і грошово – кредитна політика” є необхідною складовою підготовки магістрів з фінансів, та орієнтована на засвоєння слухачами магістерських програм щодо необхідних передумов забезпечення стійкості національної валюти, стабільності банківської системи, оптимальної організації платіжної системи і динамічного розвитку економіки.

 

МЕТА І ЗАВДАННЯ КУРСУ

 

Основною метою курсу є формування теоретичних знань і практичних навичок у галузі функціонування центрального банку.

Завданням вивчення курсу є підготовка студентів з питань:

- сутність та теоретичні основи роботи центрального банку і грошово – кредитної політики;

- застосовування методичного інструментарію;

- управління та регулювання готівкового грошового обороту;

- формування вміння застосовувати системний підхід до регулювання діяльності комерційних банків;

- застосовування інструментів грошово – кредитної політики.

 

ПРОГРАМА КУРСУ

 

Тема 1 Статус та основні напрями діяльності центральних банків

 

Походження центральних банків. Чинники, що зумовили появу емісійних банків. Причини і шляхи створення центральних банків.

Статус та основи організації центральних банків. Незалежний статус центрального банку, його значення та форми реалізації. Особливості організації центральних банків США, Німеччини, Великобританії, Японії.

Основні напрями діяльності центральних банків. Центральний банк – емісійний банк держави, центр готівкового грошового обороту, банк банків, банкір і фінансовий агент уряду, провідник грошово-кредитної політики, регулятивний, інформаційно-статистичний та аналітичний центр грошово-кредитної системи.

Операції центральних банків. Особливості та зміст операцій центрального банку. Пасиви й активи банку. Відображення операцій у балансі центрального банку.

Перспективи розвитку центральних банків. Співробітництво центральних банків на міждержавному рівні та зі світовими валютно-кредитними і фінансовими організаціями. Створення наднаціональних центральних банків. Європейська система центральних банків: структура, призначення, статус, органи управління.

 

Тема 2 Національний банк України – центральний банк держави

 

Створення центрального банку в Україні. Попередники Національного банку України (НБУ). Правове забезпечення становлення та розвитку НБУ.

Статус, принципи організації та функціонування НБУ. Підзвітність банку, його взаємодія з органами державної влади, економічна самостійність банку, централізація та єдність системи банку.

Органи управління та структура НБУ. Формування та повноваження Ради і Правління НБУ. Організаційна та функціональна структура НБУ. Основні завдання та права територіальних управлінь НБУ.

Економічні засади діяльності НБУ. Майно НБУ. Статутний капітал, фонди та резерви НБУ на покриття фінансових ризиків, пов'язаних із виконанням його функцій. Кошторис доходів та витрат, порядок його затвердження. Податковий режим НБУ.

Бухгалтерський облік в НБУ. Організація та ведення бухгалтерського обліку. План рахунків бухгалтерського обліку НБУ.

Звітність НБУ. Фінансова звітність і статистична звітність грошово-кредитного та банківського характеру. Режим доступу до звітності НБУ.

Аудит НБУ. Організація внутрішнього аудиту НБУ. Здійснення комплексних перевірок господарсько-фінансової діяльності структурних підрозділів НБУ. Зовнішній аудит НБУ. Фінансова перевірка НБУ, що здійснюється Рахунковою палатою Верховної Ради.

 

Тема 3 Емісія готівки та регулювання готівкового грошового обороту

 

Центральний банк – емісійний центр готівкового грошового обороту. Монопольне право центрального банку на емісію грошових знаків; чинники і характер зміни цієї діяльності центральних банків у XX ст. Повноваження НБУ як емісійного центру готівкового грошового обороту. Організація виготовлення, емісії та обороту грошових знаків.

Регулювання готівкового грошового обороту в позабанківській сфері. Місце готівки в грошовій та платіжній системах. Особливості платіжної системи та структури грошової маси в Україні. Основні принципи організації готівкового грошового обороту суб'єктів економіки в Україні. Шляхи скорочення готівкового грошового обороту в Україні.

Організація емісійно-касової роботи в установах НБУ. Формування резервних фондів грошових знаків у Центральному сховищі та в територіальних управліннях НБУ. Регулювання оборотної каси установ НБУ та порядок здійснення касових операцій.

Прогнозування готівкового грошового обороту. Зміст прогнозного розрахунку касових оборотів банків та його призначення. Організація роботи зі складання прогнозного розрахунку в установах НБУ. Прогнозування надходження в каси банків торговельної виручки. Прогнозування видачі з кас банків готівки на оплату праці. Складання звітності про касові обороти банків.

Організація роботи з інкасації та перевезення грошових знаків в установах НБУ.

 

Тема 4 Рефінансування банків

 

Характеристика кредитів центрального банку. Економічна сутність та призначення кредитів. Види кредитів. Редисконтування центральним банком векселів, що були дисконтовані банками. Світовий досвід кредитування банків (Федеральними резервними банками США і Європейським центральним банком).

Розвиток кредитних відносин НБУ з банками. Селективне адресне кредитування банків. Прямі ломбардні кредити та надання кредитів за допомогою проведення кредитних аукціонів. Кредити «овернайт» через постійно діючу лінію рефінансування. Тендерні кредити. Стабілізаційний кредит НБУ. Забезпечення довгостроковими кредитними ресурсами банків, які приймають для кредитування інноваційно-інвестиційні проекти.

 

Тема 5 Організація та регулювання платіжної системи

 

Розрахункове обслуговування банків центральним банком. Міжбанківські розрахунки як складова платіжної системи. Класифікаційна характеристика міжбанківських розрахунків. Проведення центральним банком міжбанківських розрахунків через кореспондентські рахунки комерційних банків. Світовий досвід міжбанківських розрахунків. Еволюція міжбанківських розрахунків в Україні.

Система електронних платежів (СЕТІ) НБУ. Основні принципи функціонування СЕП. Структурна побудова СЕП та порядок проведення міжбанківських розрахунків. Порівняльна характеристика моделей міжбанківських розрахунків за консолідованим коррахунком.

Перспективи розвитку платіжної системи в Україні. Система термінових платежів – новий етап розвитку електронних міжбанківських розрахунків. Необхідність та перспективи створення національної системи масових електронних платежів в Україні.

Тема 6 Регулювання діяльності комерційних банків

 

Економічна сутність та необхідність регулювання діяльності банків. Створення правової та нормативної бази, що регламентує діяльність банків. Чинники, що визначають необхідність створення державної системи банківського регулювання. Основні завдання системи банківського регулювання.

Організація системи банківського регулювання. Інституційна побудова системи в розвинутих країнах і в Україні. Принципи ефективного банківського регулювання, розроблені Базельським Комітетом з питань банківського регулювання.

Державна реєстрація банків. Умови, дотримання яких є обов'язковим для створення і державної реєстрації банку. Процедура державної реєстрації банків у НБУ. Особливості державної реєстрації банків з іноземним капіталом. Регламентація порядку створення банківських об'єднань.

Ліцензування банківської діяльності. Умови, дотримання яких надає банку право отримати банківську ліцензію і письмовий дозвіл на здійснення окремих операцій. Процедура отримання банківської ліцензії і письмового дозволу в НБУ. Порядок видачі ліцензії на здійснення окремих банківських операцій небанківськими установами.

Установлення економічних нормативів, що регламентують діяльність банків. Сутність, призначення та порядок розрахунку нормативів, що регламентують достатність капітальної бази, ліквідну позицію банків, кредитний ризик, ризик інвестування, ризик відкритої валютної позиції.

Вимоги до банків щодо формування резервів на покриття ризиків від проведення активних операцій. Формування резервів на покриття кредитного ризику, ризику від інвестицій у цінні папери, ризику непогашеної дебіторської заборгованості.

Гарантування банківських депозитів. Організація та функціонування системи гарантування банківських депозитів – у розвинутих країнах і в Україні.

Вимоги НБУ щодо організації банківського кредитування та грошових розрахунків. Методичне забезпечення цієї діяльності банків.

Методичне забезпечення НБУ організації бухгалтерського обліку в банках, складання звітності та проведення аудиту.

 

Тема 7 Банківський нагляд

 

Банківський нагляд: сутність та методи нагляду за діяльністю банків. Порівняльна характеристика дистанційного моніторингу діяльності банків та їх інспектування.

Порядок проведення НБУ дистанційного моніторингу діяльності банків. Нагляд за дотриманням банками економічних нормативів, формуванням і використанням резервів на покриття ризиків від проведення активних операцій. Аналіз фінансових коефіцієнтів, що характеризують діяльність банків. Груповий порівняльний аналіз банків.

Інспектування банків: планування інспекційних перевірок, підготовка до них та порядок проведення. Порядок визначення та застосування рейтингової комплексної оцінки діяльності банків за системою CAMEL.

Застосування заходів впливу за порушення банками вимог банківського законодавства. Загальна характеристика заходів впливу, що застосовуються НБУ. Розроблення та реалізація банками програми фінансового оздоровлення. Установлення особливого режиму контролю за діяльністю банків. Призначення в банк тимчасової адміністрації: підстави для призначення, права та обов'язки тимчасового адміністратора. Зміст та порядок примусової реорганізації банків. Ліквідація банків: підстави для ліквідації, порядок призначення ліквідатора, зміст ліквідаційної процедури.

 

Тема 8 Центральний банк – банкір і фінансовий агент уряду

 

Кредитне, консалтингове і представницьке обслуговування уряду. Кредитні відносини ПБУ з урядом. Представлення і захист інтересів держави на світових ринках і в зовнішніх відносинах. Співробітництво НБУ з міжнародними фінансовими інституціями.

Роль центрального банку в забезпеченні касового виконання державного бюджету. Розвиток системи касового виконання бюджету в Україні – перехід від банківської системи до казначейської. Розрахункове обслуговування Державного казначейства установами НБУ.

Роль центрального банку в управлінні внутрішнім державним боргом. Розміщення НБУ облігацій внутрішньої державної позики. Обслуговування державного внутрішнього боргу за дорученням уряду. Депозитарна діяльність НБУ на ринку державних цінних паперів.

Роль центрального банку в управлінні зовнішнім боргом держави. Кредитні відносини НБУ з Міжнародним валютним фондом. Управління проектами міжнародних кредитних ліній. Регламентація кредитних відносин резидентів України з нерезидентами.

 

Тема 9 Валютне регулювання та контроль

 

Валютне регулювання: економічна сутність, необхідність та завдання. Валютне регулювання як складова валютної політики держави. Органи валютного регулювання.

Інструменти валютного регулювання. Інструменти опосередкованого впливу на валютні відносини і валютний ринок: процентна політика центрального банку, інтервенції на валютних ринках, валютні обмеження.

Повноваження НБУ як органу валютного регулювання. Установлення офіційного обмінного курсу гривні. Регулювання обмінного курсу та поточних валютних операцій та операцій, пов'язаних з рухом капіталу.

Курсова політика НБУ. Цільова спрямованість та інструменти реалізації курсової політики на різних етапах перехідної економіки.

Платіжний баланс: економічний зміст і роль у системі валютного регулювання. Порядок складання платіжного балансу в Україні, його аналіз та використання в регулятивній діяльності НБУ.

Золотовалютні резерви в системі валютного регулювання. Роль і призначення золотовалютних резервів. Формування НБУ золотовалютних резервів та їх використання. Управління золотовалютними резервами.

 

Тема 10 Грошово-кредитна політика

 

Сутність грошово-кредитної політики та її інституційна основа. Визначення грошово-кредитної політики, її об'єкти та суб'єкти. Вимоги до банківської системи та грошового ринку як до складових інституційної основи грошово-кредитної політики.

Цільова спрямованість грошово-кредитної політики. Визначення стратегічних, проміжних і тактичних цілей. Установлення параметрів цілей.

Передавальний механізм та ефективність грошово-кредитної політики. Основні ланки передавального механізму грошово-кредитної політики у короткостроковому та у довгостроковому періодах. Вплив грошово-кредитної політики на національну економіку.

Типи грошово-кредитної політики. Політика грошово-кредитної рестрикції: спрямованість, умови застосування, види. Політика грошово-кредитної експансії: спрямованість, умови застосування, види.

Місце і роль грошово-кредитної політики в загальнодержавній економічній політиці. Взаємозв'язок та порівняльний аналіз грошово-кредитної та фіскальної політики. Кейнсіанський та монетаристський підходи до грошово-кредитної політики.

Особливості визначення та реалізації грошово-кредитної політики в Україні на різних етапах перехідного періоду.

Тема 11 Інструменти грошово-кредитної політики

 

Класифікаційна характеристика інструментів грошово-кредитної політики. Інструменти опосередкованого впливу центрального банку на грошовий ринок і економічні процеси та інструменти прямого впливу. Інструменти постійної дії та разового використання. Інструменти загальної спрямованості та селективні.

Політика обов'язкових резервних вимог: зміст та ефективність. Основні складові механізму обов'язкового резервування: визначення бази резервування; склад банківських активів, що використовуються для задоволення резервних вимог; величина та критерії диференціації норми резервування; визначення періоду резервування. Розвиток механізму обов'язкового резервування в Україні. Контроль НБУ за дотриманням банками норм резервування.

Політика рефінансування центральним банком комерційних банків: зміст, ефективність та особливості застосування політики рефінансування Національним банком України в умовах інфляції та в період монетарної стабілізації.

Процентна політика центрального банку: зміст та ефективність. Фактори, що визначають рівень облікової ставки центрального банку. Розвиток процентної політики НБУ. Чинники, що послабляють вплив облікової ставки на динаміку позичкового процента банків у сучасних умовах.

Політика центрального банку на відкритому ринку: зміст та ефективність. Характеристика операцій центрального банку на відкритому ринку. Розвиток діяльності НБУ на відкритому ринку. Депозитні сертифікати НБУ: призначення, порядок розміщення і обігу.




Переглядів: 320

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Табличне кількісне визначення азоту амонійного у воді | ЗАВДАННЯ ДО ВИКОНАННЯ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.008 сек.