Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Структурність фітоценозу. Біогоризонти і фітогоризонти

Структурність є невід'ємною рисою будь-якого фітоценозу: монодомінантного, бідомінантного чи полідомінантного. У них, крім ярусного почленування, є ще й біогеоценотичне, а точніше фітоценотична структурність. Біогеоценотичну структурованість розглядаємо в повному обсязі почленування по всіх параметрах як педосфери, фітосфери, клімасфери, гідросфери разом з біологічним їх населенням, так і окремі біогеогоризонти. Фітоценотичну структурність вичленовуємо як само­стійно відособлену частку загального біогеоценотичного цілого з тим, щоб детальніше і глибше зрозуміти сутність взаємовідносин між окре­мими компонентами біогеоценозу та механізмів взаємозв'язків між ними і навколишнім середовищем. Звідси випливає й розуміння біогеогоризо-нта як морфологічного почленування простору біогеоценоза на певні окремості, разом взяті, з біологічним населенням і матеріально-енерге­тичними ресурсами. Фітогоризонт охоплює тільки певну морфологічно ви­окремлену частку фітоценозу. Ці поняття не слід ототожнювати, оскільки біогеоценотична структурність – це не лише морфологічно-просторове почленування об'єму фітоценозу на чітко структурно відособлені висотно-просторові біогеогоризонти, а точніше біогоризонти, але й функціонально та змістовно відмінні складові, бо кожний з них відзначається ще й певним біологічним складом і матеріально-енергетичними ресурсами, а значить і відповідним функціональним рівнем.

Біогоризонт ми розглядаємо в чотирьох аспектах:

1) як стратиграфічно морфолого-просторово відокремлену ділянку об'єму фітоценозу;

2) населену живими організмами, насамперед приуроченими до тих чи інших ценобіонтів певного ярусу;

3) насичену матеріально-енергетичними ресурсами - світло, воло­га, С02, тепло, конвекція повітря, вміст мінеральних часток тощо;

4) функціонально активну зону, в результаті чого кожний біогори­зонт має й певний біопродукційний аспект, виражений у вигляді синте­зованої фітомаси. Зміст цих аспектів та окремих їх питань детальніше розглядаються нижче.

У біогеоценології розрізняють два типи просторової структури біогеоценозів: вертикальну та горизонтальну. Перший тип структурності пов'язаний з вертикальною стратифікацією або стратиграфією об'єму фітоценозів на ряд вертикально виокремлених шарів з різним рівнем матеріально-енергетичного обміну системи. Другий тип структури характеризує горизонтальну неоднорідність у складі фітоценозів, утворену певними екологічно і фітоценотично обумовленими компонентами.

Найбільш чітко виявлена біогеоценотична структурованість лісових фітоценозів. По профілю надземної частини фітоценозу помітно диференціюються кроновий, підкроновий, стовбурний, чагарниковий, чагарничково-трав'яний і трав'яний біогоризонти, кожний з яких обумовлений градієнтністю в розподілі світла, тепла, С02, кисню, вологості повітря, вмістом поживних речовин та неоднорідною трансформацією матеріа­льно-енергетичного обміну. Тому кожний з виділених висотно-просторо­вих горизонтів відзначається різною фотосинтетичною активністю, неоднорідністю синтезу та акумуляції фітомаси. У зв'язку з чим в біогеоценології і виділяються певні біогеогоризонти за фракційно вертикальним розподілом рослинної маси в біогеоценозах.

Ю.П. Бялович (1960) біогеогоризонти розглядав як вертикально відособлені і далі неподільні частини біогеоценозу, однорідні за структу­рою і взаємозв'язками компонентів, за характером перетворення речо­вин і енергії. Для лісових фітоценозів, де найбільш чітко виявляється структурованість, виділяються наступні біогеогоризонти: для деревного ярусу – верхній "діяльний" і нижній біогеогоризонт фотосинтезу, стовбу­рний або міжпологовий біогеогоризонт, біогеогоризонт фотосинтезу ча­гарникового ярусу, мікродиференційований і нанодиференційований підпологові біогеогоризонти. М.В. Ділис (1969) крону першого ярусу ялинового, липового і дубового лісів диференціює на три біогеогоризон­ти: верхній, середній і нижній, кронову товщу соснового лісу – на два біогеогоризонти– верхній і нижній. А.М. Голубець та ін. (1983) для букових лісів Карпат виділяють наступні біогеогоризонти: 1) інтенсивної матеріаль­но-енергетичної трансформації; 2) послабленої матеріально-енергетичної трансформації; 3) кроново-стовбурної акумуляції; 4) стовбурної акумуляції.

Звертає на себе увагу та обставина, що згадані автори в просторо­во-висотному розподілі фітоценозу по біогеогоризонтам вбачають лише функціональні та продукційні – асиміляційно-акумулятивні властивості, а флористичний і біотичний склад фітоценозу, що визначають сутність структурності фітоценозу, залишились поза їх увагою.

Структурність ценозів або ценотична структурність являє вертика­льну та горизонтальну почленованість видів як структурних елементів, так і фітоценозу в цілому. Будь-який сформований фітоценоз має свою специфіку розподілу й асоціювання видів залежно від їхніх біологічних особливостей. Види підбираються й асоціюються в угрупованнях не лише за їх внутрішньоценотичною необхідністю співіснування як єдино­го цілого, але й за їх зовнішньо-морфологічним просторовим розміщен­ням. Певне просторове положення органів рослин у повітряному чи ґрунтовому середовищі забезпечує якнайповніше використання відпові­дних повітряної (клімасфери) та фунтової сфер (педосфери) живлення рослин і фітоценозу.

Рослини, залежно від функціональної необхідності, розміщують пе­вним чином (горизонтально, вертикально, під певним кутом, двобічно, трибічно, мутовчато тощо) свої органи в повітряному середовищі, осво­юють матеріально-енергетичні ресурси певного біогоризонту. Кожний біогоризонт за своїм змістом - це своєрідна екологічна ніша, котра включає не тільки певну висотно-просторову ділянку об'єму рослинного угруповання, але й біотичний склад, а також мінеральні чи хімічні част­ки, водяні пари тощо. Всі ці елементи й створюють біогенне середови­ще, в якому знаходиться та функціонує та чи інша частина біогоризонтів рослинного угруповання.

У рослинному угрупованні може виникати стільки біогоризонтів, скі­льки в ньому виділяється вертикально-просторово відособлених скла­дових. Хоча в останні роки на підставі континуалістських концепцій, а також посилань на наявність і виділення наметів у лісах помірної зони і плавних переходів багатоярусних у тропічних тощо, заперечується яру­сне структуроване почленування фітоценозів. Подібні мотивації наво­дяться і стосовно лучної рослинності, у полідомінантних угрупованнях якої через високу флористичну насиченість та репрезентативність це – нопопуляцій різного вікового спектру до певної міри нівелюється ярусна належність. Цим самим підкреслюється властивість континууму не лише для рослинного покриву, але й для структурованості фітоценозів та їх вертикально і горизонтально виокремлених біогоризонтів. У лісовому фітоценозі частіше виділяють стовбурний, кроновий, фотосинтетичний та інші біогоризонти, що вже були згадані вище.

У трав'янистих лучних фітоценозах можна виділити такі біогоризон­ти: а) прикореневий або розетковий з домінуванням розеткових і дернинних видів; б) стебловий; в) листостебловий; г) фотосинтетичний; ґ) генеративний. Кожний з них, у свою чергу, включає подібну диферен­ціацію на підлеглі біогоризонти, наприклад, листостебловий – власне стебловий і листковий різних висотно-морфологічних рівнів розвитку і функціонування.

Біогоризонти являють не тільки просторово-морфологічне почлену­вання, обумовлене біологічними особливостями видів і ценотичними властивостями фітоценозів, але й функціональну диференціацію кожною із біогоризонтів і їхніх підгоризонтів. Їх ценотична функція неоднорідна.

Основною функцією рослинного угруповання є процес фотосинтезу й утворення органічної речовини із неорганічних сполук – води і вугле­кислоти за участі сонячної енергії. Важливим моментом є її синтез і на­копичення у вигляді фітомаси. Залежно від місця накопичення фітомаса буває: стеблова, листкова, квіток, суцвіть, плодів і насіння. У сумі вини­кає фітомаса виду, а в угрупованні - фітоценозу.

Певний біогоризонт, залежно від його виявленості, синтезує і нако­пичує різну кількість фітомаси. Наші дослідження біологічної продуктив­ності різних типів рослинності показали, що найбільшу кількість фітома­си створює стеблова частина, найменшу – квітки і суцвіття. Що стосується структурного розподілу по висотних біогоризонтах, то найбільшу частку в дернинних злаків і розеткових видів рослин створюють нижні біогори­зонти висотою 10-15(20) см, де зосереджена основна маса листків, сте­бел, молодих вегетативних пагонів.

Другою характерною рисою структурності є просторово-висотний розподіл вегетативних і генеративних органів рослин та їх метаморфозів. У лісових угрупованнях лісоутворюючі породи першої величини фор­мують деревостан, у складі якого виділяються види, які створюють пер­ший ярус. Їхні крони виносять у повітряне середовище масу листків, ко­трі сумарно складають фотосинтетичний апарат.

За відношенням до світла – це світлолюбиві рослини. Вони най­краще розвиваються при повному освітленні. Тому й виносять свої крони в повітряне середовище, щоб не затінялись іншими видами наступних ярусів. Їх ріст і продуктивність знижуються при погіршенні освітлення, при зростанні під наметом крон інших деревних порід або разом з ними в одному ярусі, але при меншій освітленості. Сюди належать основні едифікатори, а в тропічних і субтропічних лісах, особливо дощових тро­пічних лісах, ростуть ще й чисельні ліани, які поселяються в гущі крон велетенських дерев.

Нижче розміщуються види, менш вибагливі до світла. Це – світло­любиві або тіневитривалі рослини, які краще розвиваються за умов пов­ного освітлення, але нормально витримують періодичне і нетривале затінення. Тому в складі деревостану можна виділити другий деревний ярус або під'ярус та його певний біогоризонт.

Ще нижче знаходяться види підросту, які у систематичному відно­шенні належать до тих же лісоутворюючих порід, але за віком, біологією розвитку й екологією поступаються першим як за інтенсивністю росту, так і продуктивністю.

Наступну структурно-висотну нішу лісового угруповання або біогори­зонт створює чагарниковий ярус, який за характером біологічних особли­востей видів, їх вимогливістю до рівня освітлення та інших чинників, мо­жуть диференціюватись на два-три під'яруси чи відповідні біогоризонти.

Чагарнички і трав'янисті види формують чагарничково-трав'яний біогоризонт, у якому поселяються види, що задовільняються у своєму розвитку тією кількістю світла, вологи тощо, яка доходить до них крізь намет деревного і чагарникового біогоризонтів. Доведено, що квіткові трав'янисті рослини можуть зростати під наметами деревостану і чагарни­ків, якщо освітлення тут становить не менше 1% від загальної радіації.

Нижній біогоризонт або висотно-морфологічну екологічну нішу складають види наземного покриву – мохи, лишайники, печіночники, гриби, водорості та інші. Вони мало вимогливі до освітлення, їм достат­ньо мізерної кількості світла, що проникає крізь крони деревостану, ча­гарникового і чагарничково-трав'яного ярусу. Ця кількість для плаунів, мохів та інших нижчих рослин може бути на рівні 0,2% загальної освіт­леності, для хвощів, папоротеподібних – 0,3-0,9%, для голонасінних і квіткових рослин – не менше 1%.

Аналогічний висотно-морфологічний розподіл просторово відособ­лених окремостей фітоценозів мають так само лучні, болотні, степові та інші типи рослинності та їх фітоценози.

Отже, висотно-морфологічна структурність рослинного угруповання дає можливість рослинам, що зростають на обмеженій території, як найповніше адаптуватись і використати екологічні субстанційні ресурси місцезростання.

Ще однією характерною рисою ценотичної структурності рослинно­го угруповання є асоціативність видів. Будь-яке рослинне угруповання виникає внаслідок співжиття видів, різних не лише за своєю екологічною вимогливістю, але й за їх висотно-просторовим розміщенням. Воно екологічно і ценотично обумовлене і представлено певними екологоценотичними групами видів, які заселяють певний біогоризонт. Протягом тривалого періоду формування місцезростання та відповідного йому фітоценозу на екотопах підбирались адаптивно сумісні до співжиття рослинні і тваринні організми, зокрема квіткові, папороті, хвощі, мохоподі­бні та інші, а також птахи, що в них гніздяться; комахи, що здійснюють перехресне запилення, птахи, що живляться нектаром і речовинами ро­слинного походження або знаходять притулок від хижаків чи непогоди, гризуни, які знищують плоди і насіння; паразитичні та сапрофітні гриби, що руйнують і мінералізують рослинні рештки. У результаті виникає пе­вний біоценотичний склад, в якому фітогенні компоненти, як продуценти ланцюга трансформації речовини та енергії, і займають провідне поло­ження.

На добре диференційованих злакових або злаково-бобових приро­дних луках заплави р. Дніпра можна спостерігати, що перший біогори­зонт має додаткове детальніше структурне почленування на окремі підгоризонти, оскільки серед лучних видів немає висотної вирівняності. Перший підгоризонт створюють високорослі компоненти: лисохвіст луч­ний, грястиця збірна, райграс високий, бромопсис безостий, а другий – костриця лучна, тимофіївка лучна, пирій повзучий та інші. У злакових фітоценозах види першого біогоризонта за домінуванням, створенням фітомаси та її акумуляцією визначають структуру, фізіономічність та продуктивність рослинних угруповань.

Ці види по просторово-структурному профілю фітоценозу займають визначальну роль у трансформації світла, тепла, вологи, асиміляції С02, перерозподілі атмосферних опадів у затриманні твердих субстан­ціальних часток. Вони мають велику контактну поверхню, щомає істот­не значення у водообміні та газообміні, а також у здійсненні процесу фотосинтезу та створенні фітомаси. Тому види першої величини є най­більш вимогливими до світла.

Крім того, злаки є вітрозапильними рослинами. Тому вони розмі­щують свої генеративні пагони в першому ярусі, і в такий спосіб забез­печують собі вільний обмін генетичної інформації через запилення, а поширення плодів за допомогою безперешкодної дії вітру. Інші види бо­бових і різнотрав'я є об'єктами збору та споживання пилку і нектару ко­махами, виконують роль підпокривних видів, утворюють дернину, збага­чують ґрунт органікою.

Другий біогоризонт, а точніше екологічна ніша та її диференціальне почленування на підгоризонти як висотно-просторові складові, що ма­ють послаблений матеріально-енергетичний обмін і меншу фотосинте­тичну активність, створюють – із злаків: тонконіг лучний, т. звичайний, т. вузьколистий, костриця червона, чаполоч пахуча, келерія гребеняста, гребінник звичайний; з бобових – в'язіль барвистий, люцерна посівна, л. румунська, горошок чотиринасіннии, г. вузьколистий, чина лучна; а з різнотрав'я – воловик лікарський, королиця звичайна, чорнокорінь лікар­ський, щавель кислий, гадючник звичайний, г. оголений, жовтець їдкий. Цей біогоризонт формують безлисті й облиснені пагони, частково гене­ративні органи. У вертикальному просторово-структурному відношенні всі ці види об'єднує приблизно однакова висота розташування вегетативних і генеративних пагонів, однорідність умов водно-мінерального живлення, взаємотолерантність співжиття, зумовлені певними функціонально-ценотичними взаємозв'язками і взаємообумовленостями, що склалися у даному біогоризонті між рослинними, тваринними та іншими ценобіонтами, а також між ними і навколишнім середовищем.

Третій біогоризонт і його структурне диференціювання репрезен­тують низькорослі види, які в ценотичному плані належать до ІІІ-І\/ яру­су. Серед них із злаків: лисохвіст колінчастий, зіглінгія лежача, мітлиця повзуча, костриця валіська, тонконіг стиснутий, т. бульбастий; з бобо­вих: конюшина повзуча, к. суницевидна, к. мінлива, к. польова, к. лучна, лядвенець український, л. польовий, люцерна хмелевидна; з різно­трав'я: подорожник ланцетолистий, п. середній, зірочник злаковидний, перстач сріблястий, п. гусячий, гвоздика Борбаша, вероніка дібровна, дзвінець малий, підмаренник болотний, роговик дернистий. Всі ці види мають морфологічну просторово-висотну вираженість і займають саме цю ценотично-екологічну нішу у зв'язку з потребою більш вологого і прохолоднішого мікроклімату, меншого потоку повітряних мас, стабіль­ності повітрообміну, інтенсивнішого горизонтального виносу органічної речовини прикореневими пагонами і листками, співжиття з наземними комахами, які здійснюють запилення рослин, сапрофітними грибами, мікроорганізмами, що мінералізують рослинні рештки, а також служать захистом для бруньок відновлення видів всіх біогоризонтів.

Таким чином, висотно-морфологічна диференціація фітоценозу на окремі біогоризонти є загальною ценотичною закономірністю, що забез­печує раціональне просторове розташування органів рослин у повітря­ному і ґрунтовому середовищі і використання їхніх матеріально-енерге­тичних ресурсів та оптимальне функціонування як фітоценозу, так і еко­системи в цілому. Структурність фітоценозів підтримує й оптимізує взаємозв'язок між різними біогоризонтами та утворюваними ценотичними екологічними нішами, населеними живими організмами.

Структурність, як одна з ознак, притаманна для будь-якого рослин­ного угруповання і за своєю природою може бути як простою у монодомінантних угрупованнях, так і більш складною у полідомінантних. Ускладнення структурності додають види інших біогоризонтів, що част­ково виявляються у кількох біогоризонтах, мають різновисотне просто­рове насичення вегетативними і генеративними органами рослин, а та­кож належать до кількох життєвих форм рослин. У результаті фітоценоз виявляється флористично рясним і глибоко диференційованим у зв'язку з функціональними та ростовими його особливостями.

Структурність рослинних угруповань за своїм генезисом буває двох типів: філогенетична, обумовлена виникненням, розвитком і динамікою ценотичних взаємозв'язків і взаємообумовленостей, що сформувались у процесі філогенезу та подальшого автогенезу. Це свого роду філоге­нетична структурність, тісно пов'язана з видовим багатством і флорис­тичною насиченістю фітоценозів протягом їх становлення та існування. Властива вона для корінних клімаксових фітоценозів.

Онтогенетична структурність пов'язана з онтогенезом рослинних угруповань. Порівняно з попередньою є більш спрощеною. її відмінністю є щорічна зміна фотосинтетичного апарату, наростаючої і відчужуваної фітомаси, визначеної періодом і тривалістю онтогенезу. Вона може бути різною у природних, рудералізованих і польових фітоценозах. Взагалі цей тип структурності більш властивий для вторинних, похідних і польо­вих фітоценозів, утворених одно- і дворічними культурами, а частіше однорічними, повний онтогенетичний цикл розвитку яких протікає за один вегетативний період.

Онтогенетична структурність дуже характерна для польових і кор­мових агрофітоценозів, які утворенні однорічними культурами або недовготривалими кормовими травами. Тут щороку або протягом 3-5 років проходить повний цикл змін видів і фітоценозів та їхніх біогоризонтів, або окремих з них у зв'язку з відчуженням певного виду фітомаси.

Структурність рослинного угруповання на окремі біогоризонти або ценотичні екологічні ніші дає можливість глибше зрозуміти сутність співвідношення окремостей, як певних станів фаз розвитку та ритмічного функціонування єдиного цілісного рослинного угруповання. Окремі струк­турні функціонально-морфологічні ланки підпорядковані функціонуван­ню не тільки певної стадії або фази розвитку фітоценозу, а зрілій екосис­темі. Стабільність життєдіяльності кожної ценотичної екологічної ніші визначає сталість системи на будь-якому з рівнів її функціонування.

Втручання в функціонально діючу систему взаємозв'язків так чи інак­ше призводить до певних змін. Якщо вони є не істотними, сама екоси­стема не зазнає скільки-небудь помітних змін у процесі автогенезу, вона продовжує саморозвиватись і самовідновлюватись. Тільки різкі та сут­тєві ценотичні зміни, що характеризують не темпи та амплітуду відхилень фітоценозу, а напрямок функціонування екосистем, становлять ризик за­грози життєздатності та існування самої системи, її складових – фітоце­нозів, ценотичних екологічних ніш фітоценозів.

Горизонтальна структурність рослинного угруповання тісно пов'яза­на з розподілом рослин по поверхні у широтному напрямі, що зумовле­но розповзанням чи розтіканням органічної речовини, синтезованої рос­линами, через виникнення системи вегетативних розпростертих, висхідних, лежачих, повзучих та інших за положенням пагонів.

Горизонтальна структурність тісно пов'язана з едафічними, орографічними, трофічними, ценотичними та іншими властивостями фітоценозу. Вона є невід'ємною закономірністю фітоценозу і не тільки просторово-структурним відособленням, але й таким, що має певне біологічне населення; представлене гризунами, що живляться плодами і насінням; землерийками, що деформують поверхню фунту; птахами, що гніздяться; комахами, водоростями, грибами та іншими організмами, що беруть участь у кругообігу речовин. Будь-який фітоценоз не має ідеаль­но вирівняної поверхні: завжди десь на тій чи іншій ділянці фітоценозу знайдуться мікрозниження або нанопідвищення, які матимуть відмінний водний і повітряний режим, неоднорідну ґрунтову відміну, з різною трофністю. Навіть ідеально вирівняні ділянки можуть мати горизонтальне почленування внаслідок неоднорідної засоленості ґрунтової відміни. Як наслідок, у межах фітоценозу формуються екологічно та ценотично від­мінні субфітоценози, а в їх складі – мікроценози чи варіанти, які зумов­люють структурність фітоценозу. Горизонтальна структурність фітоценозу досить різноманітна. За характером виявлення вона може бути наступних видів: парцелярна, комплексна, мозаїчна, синузіальна, наземна, епіфітна.Чітко помітна горизонтальна структурність у болотних, лісових, лу­чних та інших фітоценозах. На лісових болотах горизонтальну структурність створюють поєднання двох типів ділянок фітоценозу; пер­ших – заселених лісоутворюючими породами, розміщеними на присто­вбурних підвищеннях, і других, дуже обводнених ділянок між пристовбур­ними підвищеннями, заселених болотними тра­в'янистими мікроугрупованнями. Вони й ство­рюють комплексну струк­турність фітоценозу, вияв­лену генетично різними мікрофітоценозами. Кож­ний з них має неоднорід­ну фітомасу та по-різному розподіляє її по поверхні фітоценозу

На відкритих осокових чи осоково-гіпнових болотах виявлена моза­їчна структурність, зумовлена мозаїкою рослинного покриву, з рівномір­ним розподілом по площі купинястих і міжкупинястих мікроценозів з різ­ним ступенем обводненості та флороценотичного складу.

Парцелярна горизонтальна структурність особливо чітко виявлена в полідомінантних лісових фітоценозах, у складі деревостану яких чітко відокремлюється парцелярна диференціація за видовим складом лісоутворюючих порід і чагарників, за геоморфологічною приуроченістю, трофністю та ценотичними властивостями.

Отже, горизонтальна структурність фітоценозу – це горизонтальна диференціація на просторово-структурні складові або біогоризонти, зу­мовлені неоднорідністю впливу не стільки елементів кліматопу, скільки дією факторів едафотопу.

Важливим і дуже поширеним видом горизонтальної структурності фітоцетинозу є його синузіальність.




Переглядів: 1156

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Особливості ярусності агрофітоценозів | Мозаїчність фітоценозу

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.008 сек.