Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Методи управління: кібернетичний підхід

Розділення систем на тих, що управляють і керовані служить атрибутом кібернетичного підходу. Він полягає також в обґрунтуванні інформаційної суті управління, універсальності законів управління в системах різної природи, виявленні і організації механізмів зворотного зв'язку в системах управління, оптимізації поведінки системи на основі зворотних зв'язків і відповідно до заздалегідь визначеної мети. Якщо ґрунтуватися на чинниках зворотного зв'язку, одному з основних атрибутів кібернетичного підходу, всі методи управління, що вивчаються в менеджменті, можна розділити на детермінований, програмно-цільовий і ціннісно-орієнтований методи.

Використання детермінованого методу (рис. 5.6) стосовно організації передбачає перш за все постановку мети. На основі цього розробляється програма дій, а потім створюється механізм реалізації наміченої програми з подальшою оцінкою отриманих результатів [1, с. 52].

       
   
Критерій
 
 

 

 


Рис. 5.6. Детермінований метод

 

У цій схемі зворотний зв'язок забезпечує строгу відповідність поведінки системи розробленій програмі. Призначення зворотного зв'язку — виявити відхилення об'єкту управління для приведення його в стан, передбачений планом. При використанні детермінованого методу управління план виступає як міра оцінки (критерію) результатів функціонування системи, а зворотний зв'язок забезпечує умови дії на виконавчу ланку в разі відхилення від програми.

Переваги методу — його простота і ефективність в умовах незмінного стану зовнішнього середовища. Сфера застосування методу в менеджменті: організації бюрократичного типа.

До недоліків методу можна віднести його жорсткість, тобто неможливість

перебудови при змінах зовнішнього середовища, здатних привести до протиріччя між планом і метою функціонування організації.

Ефективнішим в умовах непостійності зовнішнього середовища є програмно-цільовий метод управління. У науково-методичній літературі і на професійному жаргоні господарських керівників словосполука «програмно-цільовий» давно закріпилося. Проте слід визнати, що фактичний сенс цього поняття, як правило, зводиться до адресності розподілу ресурсів і не відноситься до методології управління. Одним з перших, хто запропонував розглядати програмно-цільовий метод на основі вивчення чинників зворотних зв'язків (тобто з кібернетичних позицій), був академік Н. Моїсєєв [1, с. 52].

Головна відмінність програмно-цільового методу від детермінованого полягає в розвиненішому механізмі зворотного зв'язку, що забезпечує не лише коректування поведінки системи, але і коректування самої програми на користь досягнення мети. Слід підкреслити, що йдеться не про довільне коректування програми, коли лише фіксується ситуація, що склалася, а про коректування, що забезпечує досягнення мети оптимальним чином за постійно змінних зовнішніх умов і з врахуванням непередбачених внутрішніх змін.

Головним критерієм при використанні програмно-цільового методу є мета, а не план, як при використанні детермінованого методу. Розглянемо структуру програмно-цільового методу (рис. 5.7).

 
 

 


Рис. 5.7. Програмно-цільовий метод

 

Порівняно розвинений механізм зворотного зв'язку забезпечує гнучкість управління. Він містить дві петлі зворотного зв'язку. Перша забезпечує коректування поведінки системи при її відхиленні від заданого планом стану і за умови, що план не суперечить мети. Друга петля призначена для зміни плану, якщо в процесі функціонування організації план перечитиме її меті. Механізм зворотного зв'язку забезпечує не лише фіксацію відхилень і формування відповідних дій, що управляють, але і складніші дії, пов'язані з аналізом обставин, сприяючих виникненню цих відхилень.

Програмно-цільовий метод управління служить кроком вперед у пошуках таких підходів до управління, коли на першому місці коштує не формальний контроль над виконанням завдання, а створення умов для ефективного функціонування організації.

Розгалуженість і велика глибина зворотних зв'язків утворюють передумови до синергетичних тенденцій в організації, її орієнтацію на саморозвиток. Програмно-цільовий метод управління характерний для організацій органічного типа, що поступово займають в сучасному менеджменті переважаюче положення в порівнянні з організаціями бюрократичного типа. Він складніше в реалізації, більш інформаційноємний і передбачаючий нестандартні організаційні структури. Проте, в динамічних ринкових умовах саме ці обставини забезпечують ефективність методу.

Подальшим розвитком уявлень про управління є ціннісно-орієнтований метод управління (рис. 5.8) [1, с. 53].

 

 


Рис. 5.8. Ціннісно-орієнтований метод

 

При використанні цього методу механізм зворотного зв'язку містить три петлі, що забезпечують коректування поведінки системи управління відповідно до розробленої програми, її коректування на основі поставленої мети і зміну. Таким чином, метод допускає зміни не лише плану, але і мети. Хоча мета і є внутрішнім спонукаючим мотивом, все ж визначальним чинником целеполагания служить система цінностей. Вона є найбільш стійкою категорією людських відносин, що сформувалася на основі довгого досвіду практичної і інтелектуальної діяльності. Система цінностей одночасно виступає і як основа целеполагания, і як глобальний критерій управління. Ціннісно-орієнтований метод управління включає програмно-цільовий і детермінований методи як окремий випадок — перехід від детермінованого до програмно-цільового і від програмно-цільового до ціннісно-орієнтованого. Він передбачає не перекреслювання попереднього методу, а його якісний розвиток. Внутрішня логіка цього розвитку обумовлена в даному випадку розвитком механізму зворотних зв'язків і обгрунтуванням можливостей зміни критеріїв:

план — мета — система цінностей.

Таким чином, ціннісно-орієнтований метод управління стосовно організацій можна розглядати як модель узагальненої концепції управління. Система цінностей з часом змінюється, але пошук абсолютного критерію більш високого рівня, ніж система цінностей, неминуче виводить дослідника за межі науки [1, с. 55].

Останнім часом збільшується число робіт, що показують, що менеджмент, орієнтований на соціальне або природне середовище, сприяє досягненню ефективності в діяльності організацій.

Це підтверджує актуальність використання ціннісно-орієнтованого методу, який, мабуть, стане визначальним у менеджменті XXI ст.

Управління є свого роду примусом, насильством над системою як частиною середовища, покликане корегувати природний рух, визначений початковими умовами, вихідним станом і змінними процесами в системі і системи із зовнішнім середовищем. Результатом стає досягнення мети управління. При цьому важливо відзначити, що природний рух (саморозвиток) визначається деяким діапазоном вірогідних станів, тому, якщо управління здійснюється в межах цього діапазону, ми можемо говорити про керований ззовні саморозвиток. Проблеми самоорганізації вивчають в різних наукових дисциплінах, і перш за все в рамках синергетики.




Переглядів: 1157

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Альтернативні парадигми організаційного процесу | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.