Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Норми процесуального права, їх структура та ознаки

Норми процесуального права відрізняються від норм ма­теріального права своїм змістом, що виявляється у своє­рідності приписів процесуальнихнорм, особливостях адре­сата і деяких моментах структурної побудови. Це обумов­люється, передусім, характером функцій процесуальних норм, їх призначенням. Якщо функції норм матеріального права полягають у безпосередньому регулюванні поведінки людей, то функції норм процесуального права є своєрідною надбудовою над нормами матеріального права. Призначен­ня їх полягає у регулюванні суспільних відносин, що скла­даються у процесі застосування норм матеріального права, сприянні досягненню результату, що передбачений нормою матеріального права. Зазначені функціональні особливості процесуальних норм і визначають своєрідний характер приписів, що містяться у них.

Усі приписи процесуальних норм мають процедурний характер, тобто визначають найбільш доцільний порядок здійснення правотворчої, правозастосовчої, судової, уста­новчої і контрольної діяльності. До того ж слід брати до уваги, що багато приписів процесуальних норм визначають порядок організації органів держави і здійснення ними своєї компетенції. Приписи процесуальних норм, як прави­ло, адресуються суб'єктам, які наділені владними повнова­женнями для застосування норм матеріального права. На­приклад, у галузі кримінального судочинства вся діяльність щодо здійснення правосуддя виконується тільки судом. Відтак, приписи процесуальних норм виступають завжди як категоричне веління щодо суб'єктів, які уповноважені організовувати правозастосовчий процес, і можуть містити диспозитивні засади щодо зацікавлених учасників правозастосовчого процесу. Такий стан є характерним для ци­вільних, трудових, земельних і інших процесуальних норм.

Процесуальні норми характеризуються специфічною структурою. Як і норми матеріального права, вони мають тричленну структуру. Проте, характеризуючи кожну структурну частину, слід звернутися до аналізу норм ма­теріального права. Особливості диспозиції норм процесу­ального права характеризуються тим, що вони є формою реалізації норм матеріального права. У гіпотезі процесу­альної норми умови, обставини, за наявності яких ре­алізується норма, характеризуються передусім тим, що во­ни визначені змістом застосованої норми матеріального права. Якраз обставини реалізації чи то гіпотези, чи дис­позиції, чи санкції матеріальної норми можуть стати умо­вами гіпотези процесуальної норми. Отже, норма ма­теріального права ніби "присутня" у гіпотезі процесуальної норми.

Похідна природа процесуальних норм визначає специ­фіку і санкції, що передусім виражається у такому наслід­ку, як відміна правозастосовчого акта, що прийнятий з порушенням даної норми.

Однією з специфічних особливостей процесуальних норм є те, що вони тісно пов'язані з різними прийомами і способами, що використовуються державними органами при здійсненні своїх повноважень. Неможливо уявити собі роботу слідчого, який при проведенні попереднього слідства зміг би обійтися без різних прийомів і способів кримі­налістичної техніки чи без дотримання відповідних вимог до написання слідчих документів. Неможливо також уяви­ти собі процес правотворення без органічного поєднання у правил процедурного характеру з відповідними прийомами опрацювання проектів нормативних актів, що безпосередньо стосуються питань мови, структури нормативних актів і т. ін. Якраз такий органічний взаємозв'язок процедурно-процесуальних правил з правилами організаційно-технічного характеру, мабуть, і послужив підставою для об'єднання їх в одну категорію — "правила законодавчої (юридичної) техніки".

До речі, нині існує у достатній кількості теоретичний і фактичний матеріал щодо виокремлення питань вивчення юридичної техніки у спеціальну юридичну науку. Професіональні знання юриста потрібні не тільки тоді, коли необхідно застосувати закон, відновити порушене право, притягнути до відповідальності винного, але і тоді, коли треба грамотно написати правовий акт, правильно викона­ній слідчу дію і зафіксувати її результати.

Отже, значення процесуально-правових норм як у правотворчості, так і у застосуванні полягає в удосконаленні діяльності різних органів, що приймають участь в уп­равлінні суспільством. Процесуальне врегулювання цієї діяльності забезпечує підвищення відповідальності, дисцип­ліни і зміцнення законності.

Питання для засвоєння матеріалу:

1. Як Ви розумієте поняття "юридичний процес"?

2. Які основні риси юридичного процесу?

3. Що розуміється під юридичною справою?

4. Які виділяють стадії юридичної діяльності?

5. Які існують види юридичного процесу?

6. Що визначає природу процесуального права?

7. Чим характеризується система процесуального права?

8. Які головні ознаки процесуального законодавства?

9. Чим норми процесуального права відрізняються від норм матеріального права?

10. Які основні ознаки норм процесуального права?

 




Переглядів: 2231

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Природа і система процесуального права | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.