Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Особиста порука

Особиста порука полягає у відібранні від осіб, що заслуговують довір’я, письмового зобов’язання про те, що вони ручаються за належну поведінку та явку об­винуваченого за викликом і зобов’язуються при не­об­хідності доставити його в органи дізнання, до­су­до­вого слідства чи в суд на першу про те вимогу. Чис­ло поручителів визначає слідчий, але їх не може бути мен­ше двох (ст. 152 КПК).

Особиста порука є досить ефективним запобіжним заходом, оскільки на обвинуваченого здійснюєть­ся психологічний вплив з боку поручителів, що має та­кож виховний аспект.

Поручителі повинні не тільки гарантувати своєчас­ну явку обвинуваченого до органів дізнання, досудо­вого слідства чи до суду, вони також ручаються за його належну поведінку, тобто за дотримання законів та пра­вил суспільного життя, виконання обвинуваченим своїх процесуальних обов’язків, за відсутність спроб пе­решкодити встановленню істини у справі або про­довжити злочинну діяльність.

Поручителі повідомляються про суть справи, за якою обирається запобіжний захід, а також поперед­жаються про те, що коли обвинувачений, щодо якого обраний даний запобіжний захід, ухилиться від слід­ства і суду, то на поручителя може бути накладене гро­шове стягнення до двохсот неоподатковуваних мі­німумів доходів громадян. Шляхом встановлення кри­мінально-процесуальної відповідальності здійснюєть­ся не тільки вплив на поручителів, але й на самого об­винуваченого, який, у більшості випадків, не бажає настання негативних наслідків для осіб, що взяли на се­бе зобов’язання.

Поручителями можуть бути тільки повнолітні осо­би, які заслуговують на довіру в органів досудового слідства та суду. Ці особи повинні мати високі моральні якості та чесним відношенням до праці і виконанням громадських обов’язків заслужити авторитет в колективі або за місцем проживання, бути в змозі реально контролювати явку обвинуваченого до органів розслідування та суду, впливати на його поведінку. Поручитель має бути авторитетним для самого обвинуваченого та підтримувати з ним зв’язок за місцем роботи або проживання. Наприклад, якщо злочин вчинено слюсарем заводу, то поручителями можуть бути начальник цеху, голова профспілкового комітету, інші досвідчені фахівці цього заводу, які заслуговують на повагу та мають авторитет серед ро­бітників. За необхідністю орган розслідування може затребувати характеристики й інші довідки, які містять дані про таких осіб, та приєднати їх до спра­ви.

Особиста порука застосовується тільки за клопотанням або за добровільною згодою поручителів.

Після винесення постанови про застосування за­­по­біжного заходу у вигляді особистої поруки з нею знайом­ляться обвинувачений та поручителі. У ос­тан­­­ніх також відбирається спільне зобов’язання про осо­­бисту поруку, яке складається окремим документом.

У зобов’язанні про особисту поруку вказується: міс­­це та дата його складання, прізвище, ім’я, по бать­­кові й адреса проживання поручителів, дані про до­ку­менти, що посвідчують їх особу, зміст самого зобо­­в’язання відповідно до ч. 1 ст. 152 КПК, поперед­ження про відповідальність за ухилення від слідства та суду обвинуваченого, а також роз’яснення пра­ва відмовитися від взятого зобов’язання. Воно підписується поручителями та особою, яка його відібра­ла.

Якщо поручителі переконаються, що вони не в змо­зі гарантувати належну поведінку обвинуваченого та його явку до органів розслідування та суду, то закон їм дозволяє відмовитися від поручительства для чого подається письмова заява слідчому. При своєчасному зверненні до слідчого поручителі звільняються від відповідальності за неявку обвинуваченого, а щодо останнього обирається інший запобіжний захід.

У разі ухилення обвинуваченого від явки до орга­нів дізнання чи досудового слідства, особа, що прова­дить дізнання, або слідчий складає протокол і приєд­нує його до справи. Питання про накладення стягнен­ня на поручителів, які не виконали своїх зобов’язань та своєчасно не відмовилися від його виконання, ви­рішується судом у судовому засіданні при розгляді спра­ви або в іншому судовому засіданні, до якого ви­кликають поручителів.

4.3. Порука громадської організації
або трудового колективу

Порука громадської організації або трудового ко­лективу (громадська порука) полягає у винесенні збо­рами громадської організації або трудового колекти­ву підприємства, установи, організації, цеху, бригади постанови про те, що дана організація або трудовий колектив ручається за належну поведінку та своєчас­ну явку обвинуваченого до органу дізнання, слідчого і в суд (ст. 154 КПК).

На відміну від особистої поруки суб’єктом громад­ської поруки є трудовий колектив або громадська організація у якій перебуває обвинувачений.

Громадська порука може бути обрана тільки у то­му випадку, коли рішення про те, що дана організація або колектив ручається за належну поведінку та своєчасну явку обвинуваченого за викликом, було прий­нято повноважним зібранням, а не керівним ор­ганом організації чи трудового колективу. Це рішен­ня повинно бути відображене у протоколі загальних зборів, який долучається до матеріалів справи.

Ставити питання про поруку громадської органі­зації або трудового колективу можуть їх керівники, ок­ремі члени організації або колективу, сам обвинува­чений, його родичі або захисник, а також орган, в провадженні якого перебуває справа. Перед розглядом цього питання, громадська організація або трудо­вий колектив повинні бути ознайомлені з характе­ром обвинувачення, пред’явленого особі, що віддаєть­ся на поруки.

У ч.1 ст. 154 КПК йде мова про необхідність вине­сення постанови зборами громадської організації або трудового колективу. Однак, цей вид документу мо­же бути не передбачений статутом цієї юри­дич­ної осо­­би. Тому, замість постанови, до справи до­лу­­чаєть­ся ін­ший документ (протокол загальних збо­рів, рішен­ня збо­рів трудового колективу та ін.), го­лов­не щоб у ньому в резолютивній частині було від­об­ражене рішення про взяття обвинуваченого на по­руки.

Якщо орган дізнання, слідчий, суд погоджуються з рішенням громадської організації або трудового ко­лективу, вони складають постанову (ухвалу) про об­ран­ня запобіжного заходу у вигляді поруки громадської організації (трудового колективу). Копія цієї по­станови або повідомлення про обрання вказаного за­побіжного заходу направляється на адресу організа­ції.

Контроль за виконанням постанови може бути по­кладено на конкретну особу.

У разі вибуття обвинуваченого із організації (колек­тиву) або неможливості забезпечення виконання цього запобіжного заходу організація (колектив) повин­ні відмовитися від поручительства і негайно повідомити про це суб’єкта, в провадженні якого пере­буває справа. Останній зобов’язаний негайно обрати інший запобіжний захід.

Нажаль, законом не передбачена юридична відпо­відальність громадської організації або трудового колективу за невиконання обов’язків щодо взятого на себе поручительства. У разі коли обвинувачений бу­де ухилятися від розслідування та суду або порушу­вати свої процесуальні обов’язки, орган дізнання, слідчий, прокурор, суд вправі лише направити подан­ня до даної або вищестоящої організації про притяг­нення керівництва, відповідальних осіб до дисциплі­нарної відповідальності.

4.4. Нагляд командування
військової частини

Нагляд командування військової частини за підозрюваним або обвинуваченим, який є військовослужбовцем, полягає у вжитті заходів, передбачених статутами Збройних Сил України, для того, щоб забезпечити належну поведінку та явку підозрюваного або обвинуваченого за викликом особи, що прова­дить дізнання, слідчого, прокурора, суду (ст. 163 КПК).

Хоча в законі не має прямої вказівки, однак цей запобіжний захід варто застосовувати тільки до військовослужбовців, які знаходяться на казарменому положенні, як правило, щодо військовослужбовців стро­кової служби. Прапорщики (мічмани) та офіцери після служби знаходяться поза межами військової частини, де нагляд командування не можливий.

Заходи, які вживаються з метою нагляду за обви­нуваченим, статутами Збройних Сил України не передбачено, їх напрацьовано практикою. Так, військовослужбовець, який перебуває під наглядом свого безпосереднього начальника або добового наряду, по­збавляється на період слідства та суду права носити зброю, не призначається у караул та інші відповідаль­ні наряди, не звільняється із розташування військової частини, не направляється на роботу за межі вій­ськової частини.

Для обрання цього запобіжного заходу згоди коман­дування військової частини не треба. Йому лише надсилається для виконання копія постанови про об­рання запобіжного заходу та повідомляється про суть справи.

Про встановлення нагляду командування військо­вої частини у письмовій формі повідомляє орган, що обрав цей запобіжний захід.

Нагляд командування військової частини може здійснюватися до звільнення військовослужбовця в за­пас. Якщо розслідування або судовий розгляд спра­ви не завершено, то до обвинуваченого обирається ін­ший запобіжний захід.

Питання про відповідальність командування вій­ськової частини за неналежне виконання обов’язків що­до нагляду за обвинуваченим вирішується відповідно до положень статутів Збройних Сил України.

4.5. Віддання неповнолітнього
під нагляд батьків, опікунів,
піклувальників або адміністрації
дитячої установи

Віддання неповнолітнього під нагляд батьків, опі­кунів, піклувальників або адміністрації дитячої ус­та­нови – це відібрання від вказаних суб’єктів письмового зобов’язання про те, що вони ручаються за належну поведінку та явку неповнолітнього обвинуваче­ного за викликом до органів дізнання, досудового слід­ства чи до суду.

Цей запобіжний захід дуже схожий із особистою по­рукою, відрізняючись від останнього тільки суб’єк­тами, які його виконують, та суб’єктами, щодо яких він може бути застосований.

Перш ніж обирати вказаний запобіжний захід слід­чий або суд повинні переконатися, що батьки (або один з них), опікун, піклувальник чи адміністрація ди­тячої установи в змозі забезпечити належну поведін­ку неповнолітнього та його своєчасну явку до право­охо­ронних органів.

Опіка та піклування встановлюються для вихован­ня неповнолітніх дітей, які внаслідок смерті бать­ків, позбавлення їх батьківських прав, тяжкої хворо­би батьків або з інших причин залишилися без батьківського піклування, а також для захисту особистих та майнових прав і інтересів таких дітей. Опіка вста­новлюється над неповнолітніми, які не досягли 14 ро­ків, а піклування – у віці від 14 до 18 років (ч.2 ст. 23 Сімейного кодексу України).

Адміністрації дитячої установи неповнолітній мо­же бути переданий під нагляд тільки у тому випадку, коли обвинувачений постійно (переважну кількість часу) там перебуває та виховується. До таких установ відносяться – школи соціальної реабілітації, професійні училища соціальної реабілітації органів ос­віти, центри медико-соціальної реабілітації неповнолітніх установ охорони здоров’я, притулки для дітей служб у справах дітей, приймальники-роз­по­діль­ни­ки для дітей органів внутрішніх справ, виправно-трудові колонії Державного департаменту України з пи­тань виконання покарань.

Вказаний запобіжний захід може бути застосова­но як за ініціативою органу розслідування або суду, так і за клопотанням обох або одного з батьків, опіку­на, піклувальника, адміністрації дитячої установи. Обов’язковою умовою є згода осіб або адміністрації на здійснення нагляду за неповнолітнім. Це правило не поширюється на приймальники розподільники для дітей та виправно-трудові колонії, які не вправі від­мо­витися від здійснення нагляду, оскільки ця функція вже присутня у їх діяльності.

Перед прийняттям рішення про застосування за­по­біжного заходу у вигляді віддання неповнолітнього під нагляд батьків, опікунів, піклувальників або ад­міністрації дитячої установи слідчий або суд повин­ні попередити наведених суб’єктів про характер обвинувачення, пред’явленого неповнолітньому, і про їх відповідальність в разі неявки його за викликом.

Від осіб, яким передається неповнолітній під нагляд, відбирається письмове зобов’язання, зміст яко­го аналогічний зобов’язанню при особистій поруці. При порушенні цього зобов’язання до батьків, опікунів і піклувальників може бути застосоване грошове стяг­нення в розмірі до двохсот неоподатковуваних міні­мумів доходів громадян.




Переглядів: 893

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Підписка про невиїзд | Застава

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.007 сек.