Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Порядок видачі та обслуговування платіжних карток

За кордоном емітентом платіжних карток може бути будь-яка організація, в Україні — тільки кредитна організація, що має відповідний дозвіл НБУ. Особ­ливе місце серед емітентів платіжних карток посідають банки, об'єднані в так звані платіжні асоціації. До міжнародних платіжних систем на основі пластикових карток прийнято відносити такі системи:

—VISA;

— Europay/MasterCard;

— Dinners Club;

— American Express.

Принаймні, саме вони представлені на українському ринку. Крім міжнародних платіжних систем в Україні, як уже зазначалося, впроваджується національна платіжна система. Істотних технологічних розходжень між українськими і міжнародними платіжними системами немає, однак масштаби діяль-ності міжнародних компаній значно відрізняються від українських. Українські платіжні картки зазвичай використовуються в проектах, пов'язаних з виплатою заробітної плати, і в більшості випадків служать для отримання готівки.

Картка є власністю банку-емітента і передається держателю на умовах, що міститися в угодах і правилах, підписаних між ним і банком. Держателем картки є особа, чиє ім'я і прізвище нанесено на ній (якщо це передбачено ПС). Емісію платіжних карток мають право здійснювати тільки ті комерційні банки, які є дійсними членами відповідних платіжних систем. Платіжні картки виготовляються комерційними банками за власним зразком з дотриманням усіх обов'язкових вимог і повинні мати фірмову позначку банку.

Платіжна картка має включати всі необхідні реквізити, які є обов'язкови­ми для карток цієї платіжної системи. Картка, на якій немає будь-якого із обо­в'язкових реквізитів платіжної системи, вважається недійсною і підлягає вилученню.

Для отримання платіжної картки клієнт звертається в банк, що його заці­кавив своєю пропозицією, і оформлює такі документи:

заява про одержання платіжної картки в одному екземплярі, до заяви додаються копія паспорта клієнта, копія довідки про присвоєння ідентифіка­ційного коду клієнта;

— договір про обслуговування платіжної картки.

Клієнт ознайомлюється з тарифами на обслуговування картки і підтверджує свою згоду із запропонованими умовами своїм підписом. Банк надає клієнту правила користування платіжною карткою.

Після складання договору бухгалтер відділу роботи з платіжними картка­ми готує прибуткові касові документи на суми плати за випуск, обслуговуван­ня платіжної картки; прибутковий касовий ордер на внесення грошового по­криття (гарантійного покриття) і первісного залишку коштів на картрахунку пластикової картки. Після оплати документів сторони підписують договори і працівник відділу роботи з платіжними картками готує документи на виготов­лення платіжної картки. Час виготовлення платіжної картки може становити від 2 днів до 2 тижнів.

Для клієнта відкривається спеціальний картковий рахунок, потім відбу­вається власне виготовлення платіжної картки. Рахунок і картка пов'язані між собою. На магнітній смузі картки міститься інформація, що дає змогу іденти­фікувати цю картку з відповідним їй картрахунком.

Після відкриття картрахунку бухгалтер відділу роботи з платіжними карт­ками формує документи (меморіальний ордер) на поповнення картрахункуна суму раніше внесеного первісного залишку.

Після фізичного виготовлення картки клієнт одержує платіжну картку і конверт із ПІН-кодом від працівника банку. Одержання картки підтверджуєть­ся записом у журналі реєстрації видачі платіжних карток. Картка може бути отримана тільки особисто держателем після пред'явлення паспорта.

Порядок обліку банками операцій з використанням платіжних карток ви­значають Правила бухгалтерського обліку операцій з використанням платіж­них карток у банках України, затверджені постановою НБУ від 17.12.2001 р. № 524.

Банки самостійно розробляють порядок бухгалтерського обліку операцій з використанням платіжних карток з урахуванням особливостей внутрішньобанківської платіжної системи та дотримуючись основних принципів, визначених Правилами.

Бланки платіжних карток внутрішньодержавних та міжнародних платіжних систем обліковуються банком в умовній одиниці (одна гривня за штуку на окремому аналітичному рахунку позабалансового активного рахунку 9821 "Бланки суворої звітності".

Для зарахування коштів під час емісії платіжних карток у банку клієнтам відкриваються рахунки:

картковий рахунок для юридичних та фізичних осіб — суб'єктів підприємницької діяльності — на балансовому рахунку 2605 "Кошти суб'єктів господарської діяльності для розрахунків платіжними картками";

картковий рахунок для фізичних осіб — на балансовому рахунку 2625 "Кошти фізичних осіб для розрахунків платіжними картками".

Аналітичний облік за цими рахунками ведеться за номерами банківських пластикових карток.

За кредитом рахунків проводяться суми надходження коштів на користь власника картки та суми нарахованих відсотків.

За дебетом рахунків відображаються суми, що перераховуються банком.

Для обліку операцій фізичних осіб з використанням наперед оплачених платіжних карток банк може відкривати консолідований картрахунок для всіх емітованих карток. Для юридичних та фізичних осіб — підприємців така схема обліку не застосовується.

Внесення, поповнення та перерахування коштів на картрахунки та сплата комісійних може здійснюватись за рахунок внесення готівкових коштів через банкомат, касу банку-емітента, банку, що працює за агентською угодою, іншого банку шляхом переказу коштів зі своїх поточних або депозитних рахунків, а також з рахунків інших осіб за їх дорученням. Ці операції здійснюються на підставі об'яв на внесення готівки, платіжних доручень, меморіальних ордерів тощо. При цьому може використовуватись балансовий рахунок 2924 "Транзитний рахунок за операціями з платіжними картками", призначення якого — облік коштів для розрахунків за товари та послуги з використанням платіжних карток.

За дебетом рахунку проводяться суми списання коштів на оплату товарів і послуг підприємствам торгівлі та побутового обслуговування населення за здійсненими трансакціями та інші операції з використанням платіжних карток.

За кредитом рахунку проводяться суми перерахувань коштів з рахунків клієнтів згідно з інформацією, що надається процесинговим центром, інші операції з використанням платіжних карток.

Банк-емітент може встановити два види обмежень:

— загальний кредитний ліміт суми непогашеної заборгованості на картко­вому рахунку, встановлений на весь термін дії картки;

— разовий ліміт на суму однієї покупки (різним клієнтам встановлюються різні кредитні ліміти відповідно до прийнятих банком стандартів кредито­спроможності).

Протягом терміну дії картки клієнт може поповнювати картковий рахунок готівкою (через касу банку) і безготівковим способом (платіжні доручення на поповнення карткового рахунку — як правило в рамках зарплатних проектів). У призначенні платежу вказується: "Поповнення міжнародної пластикової картки № _", "Заробітна плата за ____ місяць". Поповнення карткового рахунку може проводитися власником картки, а також іншою стороною. Тому при підготовці документів потрібно вказувати реквізити сторони, що здійснює поповнення карткового рахунку.

Працівник відділу роботи з платіжними картками готує файл спеціального формату і разом із перерахуванням суми поповнення відправляє його у вищий за ієрархією функціональний підрозділ (як правило Департамент або Управ­ління по роботі з платіжними картками). Після обробки цього файлу вносять зміни до актуальної інформації про стан картрахунку клієнта.

Виписка про стан і операції за картрахунком містить таку інформацію:

установлений кредитний ліміт. (Для дебетової картки — 0);

— первісний залишок;

перелік здійснених операцій за звітний період із зазначенням: дати операції, місця проведення операції (реєстраційне ім'я і номер пристрою, через який була проведена операція), суми операції у валюті здійснення операції, суми операції в еквіваленті валюти картки, комісії банку-еквайра за проведення операції (для операцій з готівкою), комісії за надання додат­кових послуг;

— кінцевий залишок на картрахунку: позитивний, негативний (у рамках кредитного ліміту), овердрафт (якщо є).

Закриття картрахунку, переоформлення картки (унаслідок зміни реквізитів клієнта, утрати, фізичного ушкодження) робиться на підставі заяв клієнта.




Переглядів: 4393

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Основні учасники системи карткових розрахунків, їх права та обов'язки | Технологія безготівкових розрахунків з використанням платіжних карток

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.