Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Тема 4: Ідентифікація і встановлення групової належності

1.Поняття ідентифікації і встановлення групової належності.

2.Об'єкти ідентифікації і групової належності.

З.Загальна методика встановлення групової належності і тотожності по матеріальних відображеннях.

1. Поняття ідентифікації і встановлення групової належності.

Розкриття та запобігання злочинам є головним завданням слідчих та судових органів.

Злочин - це подія минулого. її пізнання відбувається по слідах-відображеннях , які виникли в матеріальному світі в наслідок взаємодії злочинця з матеріальною обстановкою(середовищем). Розрізняють: ідеальні і матеріальні відображення.

Ідеальні - мисленні образи і уявлення , відбиті в пам'яті людини ,яка безпосередньо сприймала явища , пов'язані з подією злочину. Джерелом ідеальних відображень є: обвинувачений, потерпілий і свідки ,тобто це очевидці, які запам'ятали образи людей , речей , предметів , що знаходяться на місці події.

Матеріальні - найрізноманітніші сліди об'єктів на інших предметах , причинно-пов'язаних з злочином.

їх джерелом є : пістолет , ніж , лом ,папірець , викрутка.

Об'єкти злочинних дій : крадене майно зброя , речі і цінності, нажиті злочинним шляхом, валюта, коштовності ,а також відображення одних предметів на інших.

Ідеальні і матеріальні відображення служать джерелом доказової інформації. 3 їх допомогою слідчий і суд з'ясовують подію злочину. їх пізнавальна діяльність здійснюється в формі процесуального доказування шляхом проведення слідчих дій , спрямованих на збирання дослідження і оцінку доказів для встановлення або заперечення тотожності конкретного об'єкта ,предмета , людини , тварини чи якоїсь обставини.

Ідентифікувати об'єкт означає : встановити , що він є тим самим за який його приймають.

Завданням криміналістичної ідентифікації є: встановлення наявності чи відсутності тотожності матеріальних об'єктів за їх відображенням.

Ідентифікацію здійснює : слідчий , суд , оперативно-розшукні органи шляхом проведення судової експертизи , пізнання і проведення оперативно-розшукових дій.

2. Від ідентифікації слід відрізняти встановлення групової належності або групофікацію , яка є також спец, методом криміналістики. Суть її у віднесенні об'єкта до певного класу , роду , виду , сорту тобто більш вузької групи.

В процесі криміналістичної ідентифікації та групофікації матеріальні об'єкти виконують різні функції. В одних випадках вони є виявлюваними , коли що до них встановлюють групову належність і тотожність . В інших носіях відображена інформація (слідів відображення , предметів які треба виявити) Наприклад: залишені папілярні узори на склі можна їх копіювати , а тоді переносити.

Індивідуальність-це об'єктивна властивість матеріальних об'єктів , яка створює можливість пізнання і ототожнювання їх. Будь-який предмет тотожній самому собі завдяки неповторимій сукупності його ознак. Це дає можливість виділити його з йому подібних. Індивідуальність є основою пізнаваємості матеріальних об'єктів слідчим і судом в ході розслідування і розгляду справи.

3. Методика криміналістичної ідентифікації - є системою рекомендацій для дослідження з метою встановлення тотожності об'єктів за їх матеріальним відображенням. Якщо рекомендації торкаються визначення групової належності об'єктів за їх відображенням , то вони утворюють методику групофікації(ототожнення за ознаками зовнішності, попелярних узорів). Види дослідження:

1 ) роздільне-воно починається оглядом, представлених слідчим на експертизу об'єктів. Вивчаючи їх роздільно експерт встановлює їх збереженість , вид слідів відображень і придатність останніх для вирішення питання по суті. На цій стадії експерт : вивчає матеріали справи , механізм походження ідентифікаційних ознак , визначає відносну їх стійкість і формує внутрішнє переконання про сукупність ознак що дозволяють ідивідуалізувати конкретний предмет під час розподільного дослідження об'єкта. Об'єкти та їх ознаки : вимірюють , описують , фотографують , а при необхідності знімають відеокамерою.

2) порівняльне-його мета полягає у встановленні збігу , або різниці чи ступеня подібності ознак відображуваного і відображаючого об'єктів з технічного боку , порівняння дослідження здійснюється зіставленням, ленійним сполученням і накладанням.

Зіставлення полягає в почерговому порівнянні ідентифікаційних ознак одного об'єкта з відображенням цих самих ознак на інших об'єктах(відображення папілярних узорів на папіляроскопічних картах). Якщо ознаки співпадають і сукупність їх індивідуальна , то констатують тотожність особи. Зіставлення можна проводити шляхом безпосереднього порівняння об'єктів чи їх відображень(зліпки, фотографії). Для зручності досліджування порівнювальні об'єкти розмішують поруч і спостерігаючи одночасно їх ознаки встановлюють їх збіг чи відмінність. Зіставлення найчастіше застосовується для ідентифікації людей за ознаками зовнішності, слідами пальців , а взуття і тварин по слідах відображення.

Лінійне сполучення - розміщення одного об'єкта настільки близько до другого , що перший стає ніби продовженням іншого. Для цього співрозмірні фотознімки , копії, злитки , порівнюваних об'єктів розрізають на однакових лініях і сполучаючи одержані частини знаходять співпадаючі чи відмінні ознаки(куля, гільза. Чи відповідає знаряддю злочина?)

Накладання -є сполученням, порівнюваних об'єктів чи їх прозорих копій.(Наприклад: наявність виправлення в накладній можна встановити сполучивши її з копією, що зберігається у відповідного бугалтера.3аписи,що не збігаються за формою і розміщенням з записами в копії є виправленнями).

Оцінка результатів дослідження і формулювання висновків.

Заключною стадією ідентифікаційного дослідження є-оцінка одержаних результатів і формулювання висновку про тотожність і групову належність. Цей умовивід будується на оцінці даних порівняльного дослідження (експерт встановлює ознаки , властивості, їх збіг і відмінності). Якщо збіг ознак стійкий і утворює неповторну сукупність, а відмінності, які мають місце не суттєві і пояснюються природними змінами об"єктів, то роблять висновок про тотожність. При наявності суттєвих відмінностей констатують відсутність тотожності. В наслідок недостатньої кількості ознак чи нечіткого відображення ідентифікація людей, тварин і твердих тіл не завжди можлива. Процес ідентифікації в цих випадках закінчується віднесенням об'єкта до певного роду, класу, виду. Одже кінцевий висновок ідентифікаційного дослідження може бути сформульований у вигляді категорично-позитивного чи категорично-негативного судження про тотожність групову належність.

У процесі встановлення групової належності досліджуються сипучі, рідкі та газоподібні тіла. Висновок про їх групову належність формулюють у вигляді ствердження чи заперечення однорідності і загального джерела походження.

Висновок про однорідність двох об'єктів може мати місце тоді, коли сукупність властивостей, що зберігаються характеризує будь яку їх частину. (Паста в ампулі авторучки має однаковий хімічний склад будь якій її частині. Тому порівння можливе встановлення однорідності барвника, яким написано досліджувану записку з пасти авторучки, вилученої у підозрюваного.)

В деяких випадках, оцінюючи сукупність властивостей, що збігаються, тобто ознак внутрішньої будови речовини і деяких зовнішніх ознак (кольору, домішок...), висновок про групову належність формулюють у вигляді віднесення об'єктів до загального джерела походження, що може свідчити про те, що об"єкти (фарба в плямі ) походить від однієї краски-тотожні.

Висновок експертизи про тотожність і групову належність є джерелом доказів і оцінюється слідчим та судом за своїм внутрішнім переконанням, яке грунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи(ст.67 КПК України).

 


Читайте також:

  1. III. Процедура встановлення категорій об’єктам туристичної інфраструктури
  2. V здатність до встановлення та підтримки гарних особистих стосунків і веденню етичного способу життя.
  3. V Ідентифікація, раціоналізація, проекція, інтроекція, агресія, зворотна реакція та їх комплекси.
  4. Аутентифікація і ідентифікація
  5. Вал має 5 опорних шийок, зовнішні діаметри яких послідовно збільшуються для полегшення встановлення вала в головку.
  6. Валютний курс. Режими встановлення валютних курсів
  7. Види земель населених пунктів, їх межі. Встановлення та зміни меж населених пунктів.
  8. Види цін та порядок їх встановлення.
  9. Визначення базисних подій. Ідентифікація ризику.
  10. Визначення фондової належності документів
  11. Використання методу Дельфі для встановлення рейтингової оцінки
  12. Вимоги до групової психології в туристичному поході




Переглядів: 972

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Тема 3: СУДОВА ФОТОГРАФІЯ | Еджескопія – відділ дактелоскопії , за яким здійсн криміналістичне дослідження нерівностей будови країв попелярних ліній на долонях поверхні рук і підошв ніг.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.