Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Лекция 5 Лингвистические аспекты перевода

Індій

Галій

Галій — хімічний елемент ІІІ групи періодичної системи, атомний номер 31. атомна маса 62,73. У природі 2 стабільних ізотопи 69Ga і 71Ga. Відкритий П.Е. Лекоком де Буа-бодраном у 1875 р. Вміст у земній корі - 1,5·10-3% за масою. Власний мінерал галіт — CuGaS2. Сріблясто-білий метал з голубуватим відтінком, кристалічна гратка ромбоедрична, густина — 5,097 г/см3, температура плавлення— 29,5 0С, температура кипіння — 2403 0С, Ср — 25,9 Дж/моль·К, ΔНпл - 5,59 кДж/моль, ΔНвип — 256 кДж/моль, S0298 — 41,1 Дж/ моль· К. Ступінь окиснення — +3, +1 (значно рідше). Взаємодіє з хлором, бромом, йодом, концентрованими розчинами лугів, више 285 0С — з киснем, при високих температурах — з сіркою, селе-ном, стибієм, арсеном, амоніаком. 3 воднем не реагує, воду не розкладає, але при високих температурах взаємодіє з водяною парою. 3 кислотами повільно реагує. Одержують галій при переробці бокситів, з яких виділяють гідроксид галію, потім концентрують і виділяють галій електролізом лужних розчинів. Галій високої чистоти одержують плавкою у ваку-умі. Застосовується галій як рідкий теплоносій, для запов-нення ламп (пара), для нанесення відбиваючих поверхонь оп-тичних дзеркал, для одержання напівпровідникових матері-алів.

Світове виробництво складає біля 40 т/рік без країн СНД .

У харчові продукти Галій може потрапити з овочів, якщо їх виростили на полях, политих промислово-побутовими вода-ми. У харчовій промисловості сполуки Галію не знайшли за-стосування.

Джерела забруднення. Найбільші кількості Галію надхо-дять в атмосферу з викидами промислових об'єктів. Наприк-лад, пилові викиди металургійних підприємств містять Галій до 0,5 — 1,0·10-2%, а паливно-енергетичних підприємств — 2-5·10-2%. Середній вміст Галію у сухій речовині кам'яного вугілля складає 4,5·10-4%, у золі кам'яного вугілля — 64·10-4%, у золі нафти — 3 — 10·10-4%. Рухомою формою Галію в океаніч-них водах є іон [Ga(ОН)42О)2]-1 . За набли;еною оцінкою у 2000 р. у довкілля надійшло 19,6 тис. т Галію. Галій міститься у значних кількостях (декілька десятків мг/м3) у повітрі ви-робничих приміщень, де здійснюються технічні процеси син-тезу його інтерметалідних сполук, а також промислово побу-тових водах великих міст у концентраціях 0,525 мг/кг.

Біологічна роль. В організм Галій найчастіше надходить у надмірних кількостях в умовах виробництва металічного га-лію і його хімічних сполук. Небезпечними є надходження Галію у дихальні органи, вплив на шкіру і слизові, потрап-ляння у травний тракт. Якщо Галій потрапив в організм, то найбільше його накопичується у кістках (до 2,2 мг %), а у печінці і нирках значно менше.

Токсичність неорганічних сполук Галію досліджували на ми-шах. При гострому отруєнні через шлунок спостерігали ко-роткочасне збудження, потім загальмованість, порушення ко-ординації рухів, адинамію, арефлексію, заповільнення дихан-ня, порушення його ритму. На цьому фоні відбувався параліч задніх кінцівок, потім кома і смерть.

Інтрахеальне введення оксиду галію викликало розвиток склеротичного процесу у легенях щурів. Ще токсичнішим виявився нітрид галію, від якого виникала токсична пневмо-нія. Внаслідок дії оксиду або нітриду галію знижувався приріст маси і наступала загибель частини тварин. Нітрид галію викликав у тварин зернисту дистрофію епітелію звитих канальців нирок .

У людини при інгаляційному надходженні галієвмісний аеро-золь у концентрації 50 мг/м3 викликав ураження нирок. Та-кий же ефект був від в/венного введення 10 — 25 мг/кг солей Галію. Отруєння викликало протеїнурію, азотемію, порушен-ня кліренсу сечовини. Під час курсового лікування препарата-ми Галію 38 чоловік (в/венне введення у дозах 10 — 25 мг/кг) в 11 чоловік виявлено порушення функції нирок, 4 чоловіки загинули від ниркових розладів, при цьому відмічались нудо-та, блювання, пронос, зміни з боку червоної крові.

Хронічний вплив Галію спостерігали на тваринах. При що-денному введенні у шлунок кроликів нітрату галію на протязі 4,5 місяців у дозі 220 мг/кг виникає зменшення вмісту аль-бумінів і збільшення α2- і γ-глобулінів, збільшення активності ацетилхолінестерази, інгібіція лужної фосфатази. На роз-тині тварин виявлені дистрофічні зміни паренхіми печінки, епітелію звитих канальців нирок, явища десквамативного ка-тару легеневої тканини.

Арсенід галію має виражену місцеву дію на слизові ока. Розчин нітрату галію виявляє припалюючу дію на очі, вик-ликає їх набряк і некротичні зміни кон'юктиви і рогівки з розвитком необоротних рубцевих змін, з деформацією країв повік та утворенням більма на рогівці.

При дії на шкіру нітрат галію викликав дерматит.

Для арсеніду галію ГДК — 2,0 мг/м3, клас небезпеки 3; для оксиду галію (ІІІ) ГДК — 3,0 мг/м3, клас небезпеки 3.

 

Індій — хімічний елемент ІІІ групи періодичної системи, атомний номер 49, атомна маса 114,82. У природі один стабільний ізотоп 113In і ізотоп зі слабкою радіоактивністю 115In. Відкритий Ф. Рейхом і Ієр Ріхте-ром в 1863 р. Вміст у земній корі — 1,4·10-5% за масою. Найважливіші мінерали: рокезит CuInS, індит FeIn2S4, сакурапіт (Cu, Zn, Fe)3·(In, Sn)S4. Індій -сріблясто-білий метал. Кристалічна гратка тетрагональна гра-нецентрована, густина — 7,31 г/см3, температура плавлення — 156,78 0С, температура кипіння — 20240С, Ср — 26,7 Дж/моль·К, ΔНпл — 3,26 кДж/моль, ΔНкип — 237,4 кДж/моль, S0298— 57,86 кДж/моль·К.

Ступінь окиснення індію — +3, рідко +1. На повітрі при кімнатній температурі стійкий, повільно реагує з соляною, сульфатною, фтороводневою, оцтовою і оксалатною кислотами, швидше- з азотною, з лугами не реагує. При кімнатній температурі реагує з хлором, бромом, при нагріванні — з йодом і киснем. Не взаємодіє з азотом і воднем. Одержується попутно при переробці руд кольорових металів. Безпосередня сировина- вельц-оксиди цинкового виробництва, пил і шлаки свинце-вого виробництва, сублімати при рафінуванні олова вакуум-ною плавкою. Наприклад, з вельц-оксиду індій вимивають розчином сірчаної кислоти, потім екстрагують і виділяють цементацією або електролізом. Застосовується індій як мате-ріал для створення діркової провідності і n-p-переходу в на-півпровідникових германії і кремнії. Він є герметизуючим і корозійностійким матеріалом в електронній промисловості, компонент припоїв, застосовується як матеріал покриття по-верхні рефлекторів прожекторів і телескопів, у приладобуду-ванні.

Виробництво за кордоном — біля 45 т/рік.

Гексафторогерманат індію, In2(GeF6)3 входить до складу зуб-них паст, які попереджають каріоз, а InPO4 є складовим ком-понентом зубних цементів.

Джерела забруднення. Індій потрапляє у довкілля у складі пилових викидів паливно-енергетичних підприємств, які пра-цюють на вугіллі. Вміст Індію у таких викидах досягає 1·10-3 — 1·10-2%. Підприємства, де виготовляють індій і сполуки Індію, можуть забруднювати навколишню атмосферу аерозо-лями, де вміст Індію на рівні 0,0068%.

Вллив на довкілля. У морській воді Індій знаходиться у формі In(ОН)2+. Індій може надійти в організм інтрахеально або через травний тракт лише у виробничих умовах підприємств, пов'язаних з одержанням і використанням індію, його сплавів і сполук Індію. Індій м'який і високоадгезивний метал, тому він легко проникає також через шкірні покриви.

Біологічна роль. Поглинання Індію залежить від його фор-ми: іони Іn3+ накопичуються переважно у нирках, а колоїд-ний оксид індію (ІІІ) акумулюється у печінці, селезінці і інших органах ретикулоендотеліальної системи. Іони індію виділяються через нирки, а колоїдний Індій — через кишко-вий тракт.

В залежності від форми Індій виділяється з організму про-тягом 2 — 74 днів (це було встановлено у дослідах на щурах). Виділення має двофазний характер. У середньому період біо-логічного напіввиділення Індію з організму складає 14 — 15 днів.

За звичайних умов накопичення в організмі незначне, у золі здорових зубів людини вміст Індію складає 0,001— 0,01 мг/г.

Гострий токсичний вплив хлориду індію (ІІІ) на щурів і мишей проявлявся у розвитку обширного некрозу звитих ка-нальців нирок, колоїдний гідроксид індію (ІІІ) викликав не-кроз клітин печінки та селезінки.

Нітрат індію (ІІІ) проявляв тератогенну і ебріотоксичну дію на хом'яків.

Оксид індію (ІІІ) при інтрахеальному надходженні викли-кав запальні та дистрофічні зміни у бронхах і легенях щурів.

Доза 0,16 г/кг нітрату індію (ІІІ) при щоденному надход-женні протягом 4,5 місяців у шлунок кроликів викликала зниження α2— γ -глобулінів, повнокрів'я внутрішніх органів, дистрофічні зміни у печінці та нирках.

В осіб, зайнятих одержанням індію, були скарги на болі у суглобах, кістках, руйнування зубів, нервові та шлунково-кишкові розлади, біль в області серця і загальну слабкість.

Хлорид індію при аплікації на шкіру кролика викликав подразнення, некротичні і рубцеві зміни.

Для нітрату індію (ІІІ) ТДК — 0,05 мг/м3, клас небезпеки 3; для оксиду індію (ІІІ), ГДК — 4,0 мг/м3, клас небезпеки 3.

 

3.8. Лантаноїди

Лантаноїди — родина елементів, до якої відносяться 14 елементів VI періоду періодичної системи: Церій (ат.н. 58), Празео-дим (59), Неодим (60), Прометій (61), Самарій (62), Європій (63), Гадоліній (б4), Тербій (65), Диспрозій (66), Гольмій (б7), Ербій (68). Тулій (69), Ітербій (70) і Лютецій (71). Разом з Ітрієм і Лантаном складають групу РЗЕ. Підрозділяються на церіє-ву (від Се до Еu) і ітрієву підгрупи. Елементи від Церію до Гадолінію називаються легкими лантаноїдами, від Тербію до Лютецію — важкими.

Вміст у земній корі — 1,6·10-2% за масою. Важливі міне-рали: бастнезит (Се, Lа, ...)FСО3, лопарит (Nа, Са, Се, ...)2, (Ті, Nb, Та)2О6, монацит (Се, Lа ....)РО4. Містяться в апати-тах, мінералах Та, Ті і U. Всі вони мають подібні фізичні та хімічні властивості. Мають заповнені 5s, 5d і 6s-орбіталі. Зі збільшенням заряду ядра відбувається заповнення гли-боко розміщених 4f-орбіталей (від 4f2 в Церію до 4f14 в Ітер-бію і Лютецію), а в Лантану, Гадолінію і Лютецію — 5d1 ор-біталі. Іонний радіус лантаноїдів зменшується з ростом атомного номера (лантаноїдне стиснення).

Лантаноїди — це типові метали сріблясто-білого кольору. Характерний ступінь окиснення — +3. За хімічними властивостями близькі до лужноземельних елементів. Розчиняються в неорганіч-них кислотах, взаємодіють з водою, виділяючи водень, з кис-нем, вище 200 0С — з галогенами, галогеноводнями, вугле-воднями, бором і сіркою. Оксиди, фториди, сульфіди, кар-бонати, оксалати, фосфати, молібдати і вольфрамати лан-таноїдів нерозчинні у воді. Молібдати, фосфати і вольфра-мати термічно стійкі і використовуються як лазерні криста-ли. Галогеніди, нітрати, ацетати, перхлорати лантаноїдів доб-ре розчинні у воді, тоді як сульфати — помірно. Карбонати і оксалати при нагріванні до 800 — 900 0С розкладаються до оксидів.

Одержують лантаноїди розчиненням рудних концентратів в сірчаній, азотній кислотах або розчинах лугів з наступним розділенням і очищенням методами рідинної екстракції або іонообмінної сорбції, виділенням фторидів і їх металотермі-чним відновленням; хлоруванням концентратів з наступним електролізом хлоридів, осадженням гідроксидів з наступ-ним їх перетворенням у фториди і метали. Застосовуються: як легуючі добавки до чавуну, сталі та сплавів кольорових металів; гетери; компоненти магнітних матеріалів, запалю-вальних і трасівних сумішей, акумуляторів водню, мішмета-лу; відновники ін. металів; розкиснювачі сталі .

Джерелами забруднення довкілля лантаноїдами є найр-ізноманітніші галузі виробництва, де виготовляються або ви-користовуються метали або сполуки цих елементів. В атмос-ферні аерозолі лантаноїди можуть надходити внаслідок спалювання у промислових умовах вуглеводневого палива. Так, в окремих типах і фракціях вугільного пилу вміст лантаноїдів складає: Се — 20,0 — 43,0; Еu — 0,2 — 0,4; Yb — 0 — 3,0; Lu-0,9 — 2,1 мкг/г.

Шкiдливий вплив лантаноїдів через харчові продукти або воду на людину не виявлено, очевидно, через їх малі кон-центрації, а також низьку токсичність при надходженні в організм через шлунок. Даних про екологічний вплив цих елементів недостатньо. В останні роки у США з'явилось по-відомлення про вплив мікрокількостей неодиму на збільшення до 40 % врожайності пшениці.

РЗЕ надходять в організм - переважно інгаляційним шля-хом, після чого розподіляються по-різному: легкі лантаної-ди збираються у печінці, а важкі — у кістках. Деяка кількість цих елементів затримується у легенях, де викликає розви-ток запальних процесів, наприклад, специфічної пневмонії. Та частина РЗЕ, яка не затрималась улегенях, досить швид-ко проникає через мембрани альвеол у кров. Там іони РЗЕ зв'язуються з α- і β-глобулінами плазми, а тоді у вигляді ко-лоїдних часток або білкових комплексів потрапляють у кров'яне русло, захоплюються клітинами ретикуло-ендоте-ліальної системи, розносяться по всьому організму і відкла-даються у печінці, кістковій тканині та нирках. Сполуки лег-ких РЗЕ, Lа — Sm, накопичуються переважно у печінці (до 50%) і менше у скелеті (до 25%), РЗЕ від Eu до Gd збирають-ся у печінці у кількості 30 %, від Tb до Lu концентруються у скелеті (до 50 — 60%), (значно менше у печінці) від введеної дози. Легкі РЗЕ, Lа — Sm, виводяться переважно з жовчю; Eu і Gd — у рівній мірі через нирки і кишковий тракт, а важкі, Tb — Lu, — переважно з сечею.

Дослідження розподілення РЗЕ усередині клітин показа-ло, що попередньо вони концентруються у цитоплазмі, а потім проникають у клітинні органели. При цьому наймен-ший їх вміст (Се, Yb) виявлений у ядерній фракції, а най-більший у мікросомній фракції та мітохондріях. У крові РЗЕ знаходяться переважно у складі комплексів з білками си-роватки, у вигляді гідролізованих форм або в іонній формі, у вигляді низькомолекулярних комплексів. Рівновага між цими формами залежить від кислотно-основного стану організму.

Тривалість видалення РЗЕ з організму досягає 2-х і більше років. А токсична дія пов'язана з їх локалізацією у печінці, легенях чи кістках. При накопиченні у печінцi и клітини пе-рероджуються, а основна функція печінки порушується. РЗЕ знижують скипання крові, проявляють антизапальну дію, антагонізують з Кальцієм.

Токсичну дію РЗЕ досліджували на мишах, щурах і кроли-ках шляхом введення різних сполук у шлунок, інгаляційно, внутрішньочеревно, підшкірно або внутрішньовенно. Було встановлено, що сполуки підгрупи Ітрію токсичніші, ніж спо-луки підгрупи Церію. Токсичність розчинних солей РЗЕ знач-но вища їх нерозчинних сполук. Найвищу токсичність одних і тих же сполук РЗЕ спостерігали при інгаляційному надходженні.-женні.

За результатами введення у шлунок вивчені сполуки РЗЕ віднесені до помірно- і малотоксичних речовин; за резуль-татами дослідів з в/черевним введенням — до малотоксич-них і практично нетоксичних речовин; за результатами вив-чення інгаляційної дії — до високонебезпечних речовин.

Клінічна картина розвитку хронічних отруєнь РЗЕ у тварин при інгаляційному надходженні досить схожа на таку у ви-падку Лантану, вони проявляють стимулюючий вплив на чер-вону кров і пригнічують клітини білої крові, вміст Калію збільшується, а Кальцію — зменшується. Спостерігається зни-ження активності аспарагінової та аланінової трансаміназ при незмінному рівні білка крові — збільшення вмісту аль-бумінів і зниження кількості глобулінів, пригнічення актив-ності альдолази. Патоморфологічно — помірні явища пнев-моконіозу. Фіброгенна активність РЗЕ досить мала. РЗЕ зни-жують екскреторну та антитоксичну функцію печінки, пору-шують білковий, жировий та вуглеводневий обмін.

За показниками гостроі токсичної дії РЗЕ відносяться до речовин 3 — 4 класів небезпеки, тоді як за параметрами зони хронічної дії їх можна віднести до 2 класу небезпеки. РЗЕ підгрупи Ітрію токсичніші РЗЕ підгрупи Церію.

Хронічний вллив сполук РЗЕ на людину спостерігали у ви-робничих умовах при надходженні через дихальні шляхи. Хоч виражених проявів професійної хронічної інтоксикації не спостерігали, в робітників, які були зайняті у процесах одержання та переробки руд і мінералів РЗЕ, спостерігали запалення верхніх дихальних шляхів, а у легенях явища пневмоконіозу І і ІІ ступеня. В осіб, які зазнали впливу суміші сполук РЗЕ ітрієвої підгрупи, спостерігались зниження рівня гемоглобіну, еритропенія та тромбопенія, сухість і лущення шкіри рук, пігментація шкіри і випадіння волосся. У ряду ок-сиди, гексабориди, сульфіди РЗЕ найбільше понижують іму-нітет оксиди, менше гексабориди, а найменше сульфіди.

При нанесенні на депільовану шкіру кролика розчинів хло-ридів і нітратів РЗЕ спостерігали утворення виразок і роз-ростання грануляцій.

ГДК для оксиду церію (ІV) становить 5,0 мг/м3. ТДК для оксидів гадолінію, гольмію, диспрозію, 4,0 мг/м3 для кожно-го оксиду окремо. ТДК для оксидів неодиму, празеодиму, самарію дорівнює по 6,0 мг/м3 для кожного оксиду окремо. Всі оксиди РЗЕ належать до класу небезпеки 3.


Читайте також:

  1. Лекция 1
  2. ЛЕКЦИЯ 1
  3. Лекция 1.
  4. Лекция 1.
  5. Лекция 1. Введение
  6. Лекция 1. Векторная графика. Macromedia Flash MX Инструменты и технологии рисования во Flash
  7. Лекция 1. МАКРОЭКОНОМИКА. НАЦИОНАЛЬНАЯ
  8. ЛЕКЦИЯ 10
  9. Лекция 10.
  10. Лекция 11. Растворы электролитов. Электролитическая
  11. Лекция 11. Растворы электролитов. Электролитическая
  12. Лекция 11. Растворы электролитов. Электролитическая




Переглядів: 660

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ІІІ групи періодичної системи . | Закон вартості, його сутність і функції.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.