Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Облік основних засобів

Тема 6. Облік основних засобів і нематеріальних активів

 

План

1. Облік основних засобів.

2. Облік нематеріальних активів.

3. Облік амортизації основних засобів і нематеріальних активів.

 

 

 

 

       
 
 
   
 

 


Рис. 1 Основні поняття про основні засоби

 

 


Рис. 2. Класифікація основних засобів

 

1. Групи основних засобів, інших необоротних активів та мінімально допустимий строк їх амортизації(діють з 01.04.2011 р. згідно Податкового кодексу України)

Групи Мінімально допустимий строк корисного використання
Група 1 – земельні ділянки -
Група 2 – капітальні витрати на поліпшення земель, не пов’язані з будівництвом
Група 3 – будівлі споруди передавальні пристрої
Група 4 – машини та обладнання (ЕОМ, модеми, телефони тощо вартість яких перевищує 2500 грн.)
Група 5 – транспортні засоби
Група 6 – інструменти, прилади, інвентар (меблі)
Група 7 – тварини
Група 8 – багаторічні насадження
Група 9 – інші основні засоби
Група 10 – бібліотечні фонди -
Група 11 – малоцінні необоротні матеріальні активи -
Група 12 – тимчасові (нетитульні) споруди
Група 13 – природні ресурси -
Група 14 – інвентарна тара
Група 15 – предмети прокату
Група 16 – довгострокові біологічні активи

 

 

 
 

 


Рис. 3. Види оцінки основних засобів

 

Первісною оцінкою основних засобів є собівартість їх придбання або створення. Первісна вартість складається з таких витрат:

суми, що сплачують постачальникам активів та підрядникам за виконання будівельно-монтажних робіт (без непрямих податків)
реєстраційні збори, державне мито та аналогічні платежі, що здійснюються в зв’язку з придбанням (отриманням) прав на об’єкт основних засобів
суми ввізного мита
суми непрямих податків у зв’язку з придбанням (створенням) основних засобів (якщо вони не відшкодовуються підприємству)
витрати зі страхування ризиків доставки основних засобів
витрати на транспортування, установку, монтаж, налагодження основних засобів
інші витрати, безпосередньо пов’язані з доведенням основних засобів до стану, у якому вони придатні для використання із запланованою метою

 
 
Первісна оцінка при надходженні основних засобів

 


Первісна вартість об’єктів основних засобів, зобов’язання по розрахунках за якими визначені загальною сумою за кілька об’єктів, обчислюється розподілом цієї суми пропорційно звичайній ціні окремого об’єкта основних засобів
Первісна вартість безоплатно одержаних основних засобів дорівнює їх справедливій вартості на дату утримання
Первісною вартістю основних засобів, що внесені до статутного капіталу підприємства, визнається погоджена засновниками (учасниками) підприємства їх справедлива вартість
Первісна вартість об’єктів, переведених до основних засобів з оборотних активів, товарів, готової продукції тощо дорівнює її собівартості, яка визначається згідно з П(С)БО 9 «Запаси» та 16 «Витрати»
Первісна вартість об’єкта основних засобів, отриманого в обмін на подібний об’єкт, дорівнює залишковій вартості переданого об’єкта основних засобів. Якщо залишкова вартість переданого об’єкта перевищує його справедливу вартість, то первісною вартістю об’єкта основних засобів, отриманого в обмін на подібний об’єкт, є справедлива вартість переданого об’єкта, з включенням різниці до витрат звітного періоду
Первісна вартість об’єкта основних засобів, отриманого в обмін (або частковий обмін) на неподібний об’єкт, дорівнює справедливій вартості переданого об’єкта основних засобів, збільшеній (зменшеній) на суму грошових коштів чи їх еквівалентів, що була передана під час обміну
Первісна вартість основних засобів збільшується на суму витрат, пов’язаних з поліпшенням об’єкта (модернізація, модифікація, добудова, дообладнання, реконструкція тощо), що призводить до збільшення майбутніх економічних вигод, первісно очікуваних від використання об’єкта

Рис. 4. Первісна оцінка основних засобів

Платники податку всіх форм власності мають право проводити переоцінку об’єктів основних засобів (якщо їх залишкова вартість відрізняється від справедливої вртості на дату балансу), застосовуючи щорічну індексацію вартості основних засобів, що амортизується, та суми накопиченої амортизації на коефіцієнт індексації, який визначається за формулою:

Кі = [І (а - 1) – 10] : 100,

де І (а - 1) – індекс інфляції року, за результатами якого проводиться індексація. Якщо значення Кі не перевищує одиниці, індексація не проводиться.

Порогом суттєвості для проведення переоцінки або відображення зменшення об’єктів основних засобів може прийматися величина, що дорівнює 1 % чистого прибутку (збитку) підприємства, або величина, що дорівнює 10 % відхиленню залишкової вартості об’єктів основних засобів від їх справедливої вартості.

Переоцінена первісна вартість та сума зносу об’єкта основних засобів визначається множенням відповідно первісної вартості і суми зносу об’єкта основних засобів на індекс переоцінки. Індекс переоцінки визначається діленням справедливої вартості об’єкта, який переоцінюється, на його залишкову вартість.

 

 

Сума дооцінки (уцінки) вартості і зносу об’єкта основних засобів визначається як різниця цих показників до і після застосування індексу переоцінки.

Якщо залишкова вартість об’єкта дорівнює нулю, то його переоцінена залишкова вартість визначається додаванням справедливої вартості цього об’єкта до його первісної (переоціненої) вартості без зміни суми зносу об’єкта. При цьому для таких об’єктів, що продовжують використовуватися, обов’язково визначається ліквідаційна вартість.

Дані про переоцінку (зміна вартості і зносу) відображаються у регістрах аналітичного обліку основних засобів (інвентарна картка обліку основних засобів, книга обліку основних засобів, відомість обліку необоротних активів і зносу).

Сума дооцінки вартості і зносу основних засобів відображається збільшенням первісної (переоціненої) вартості і накопиченого зносу об’єкта основних засобів, а сума уцінки вартості і зносу – зменшенням первісної (переоціненої) вартості і накопиченого зносу. Різниця між сумою дооцінки вартості і сумою дооцінки зносу основних засобів зараховується на збільшення додаткового капіталу, а різниця між сумою уцінки вартості і сумою уцінки зносу включається до складу витрат.

У разі наявності (на дату проведення чергової (останньої) дооцінки об’єкта основних засобів) перевищення суми попередніх уцінок залишкової вартості об’єкта і втрат від зменшення його корисності над сумою попередніх дооцінок (індексацій) його залишкової вартості і вигід від відновлення його корисності з дати зарахування на баланс підприємства цього об’єкта сума чергової (останньої) дооцінки, але не більше зазначеного перевищення, включається до складу інших доходів звітного періоду, а різниця (якщо сума чергової (останньої) дооцінки більше зазначеного перевищення) спрямовується на збільшення іншого додаткового капіталу.

У разі наявності (на дату проведення чергової (останньої) уцінки об’єкта основних засобів) перевищення суми попередніх дооцінок залишкової вартості об’єкта і вигід від відновлення його корисності над сумою попередніх уцінок залишкової вартості цього об’єкта і втрат від зменшення його корисності з дати зарахування об’єкта на баланс підприємства сума чергової (останньої) уцінки, але не більше зазначеного перевищення, спрямовується на зменшення іншого додаткового капіталу, а різниця (якщо сума чергової (останньої) уцінки більше зазначеного перевищення) включається до витрат звітного періоду.

Збільшення вартості об’єктів основних засобів, що амортизується, здійснюється станом на кінець року (дату балансу), за результатами якого проводиться переоцінка та використовується для розрахунку амортизації з першого дня наступного року.

П(С)БО 7 «Основні засоби» потребує проведення систематичної процедури оцінки зменшення корисності активів. Інформацію щодо оцінки суми зменшення корисності активу можна знайти в П(С)БО 28 «Зменшення корисності активів». [10]

Терміни, які наведені в П(С)БО 28:

Вигоди від відновлення корисності – величина, на яку сума очікуваного відшкодування активу (у межах балансової (залишкової) вартості цього активу, визначення на дату відновлення корисності без урахування попередньої суми втрат від зменшення його корисності) перевищує його балансову (залишкову) вартість.

Втрати від зменшення корисності – сума, на яку балансова (залишкова) вартість перевищує суму його очікуваного відшкодування.

Група активів, яка генерує грошові потоки – мінімальна група активів, використання якої приводить до збільшення грошових коштів окремо від інших активів (групи активів).

Сума очікуваного відшкодування активу – найбільша з двох оцінок: чиста вартість реалізації активу або теперішня вартість майбутніх чистих грошових надхлджень від активу.

Чиста вартість реалізації активу – справедлива вартість активу за вирахуванням очікуваних витрат на його реалізацію.

На дату річного балансу підприємство має оцінювати, чи існують ознаки можливого зменшення корисності активу. Про зменшення корисності активу можуть свідчити такі ознаки:

зменшення ринкової вартості активу протягом звітного періоду на суттєво більшу величину, ніж очікувалось;

застаріння або фізичне пошкодження активу;

суттєві негативні зміни в технологічному, ринковому, економічному або правовому середовищі, у якому діє підприємство, що відбулися протягом звітного періоду або очікувані найближчим часом;

перевищення балансової вартості чистих активів підприємства над їх ринковою вартістю;

суттєві зміни способу використання активу протягом звітного періоду;

інші свідчення того, що ефективність активу є або буде гіршою, ніж очікувалось.

За наявності таких ознак необхідно взяти до уваги наслідки таких двох перспектив отримання економічної вигоди від контролю за активом:

а) продаж активу;

б) подальше використання активу.

Для прийняття певного рішення визначають чисту ціну реалізації та/або вартість подальшого використання за такими алгоритмами:

а) чиста ціна реалізації = справедлива вартість реалізації активу – очікувані витрати на реалізацію активу;

б) вартість використання активу = теперішня вартість грошових потоків внаслідок безперервної експлуатації та ліквідації активу у кінці терміну його корисної експлуатації.

Чиста вартість реалізації активу базується на цінах активного ринку за вирахуванням очікуваних витрат на реалізацію.

Теперішня вартість майбутніх чистих грошових надходжень від активу визначається застосуванням відповідної ставки дисконту до майбутніх грошових потоків від безпосереднього використання активу та його продажу (списання) наприкінці строку корисного використання (експлуатації). Майбутні грошові потоки від активу визначаються виходячи з фінансових планів підприємства на період не більше п’яти років.

Майбутні грошові потоки слід попередньо оцінювати для активу в його теперішньому стані. При визначенні майбутніх грошових потоків від активу не враховують очікувані надходження або вибуття грошових коштів унаслідок:

- майбутньої реструктуризації, щодо якої підприємством не визнано зобов’язання;

- майбутніх капітальних інвестицій для збільшення первісного рівня корисності активу;

- майбутніх грошових потоків від фінансової діяльності;

- сплати (відшкодування) прдатку на прибуток.

Майбутні грошові потоки від продажу (списання) активу наприкінці строку його корисного використання оцінюються за чистою вартістю його реалізації.

Якщо балансова вартість вища за суму очікуваного відшкодування – це свідчить про втрати від зменшення корисності активу, тобото: втрати від зменшення корисності активу = балансова вартість активу – сума очікуваного відшкодування активу.

Втрати від зменшення корисності активу визнаються іншими витратами, а щодо активів, відображених в обліку за переоціненою вартістю, - у порядку, передбаченому відповідним П(С)БО з одночасним зменшенням його балансової (залишкової) вартості. Після визнання втрат від зменшення корисності активу, що амортизується, нарахування амортизації здійснюється виходячи з нової балансової (залишкової) вартості активу і переглянутого (у разі зміни) строку його корисного використання (експлуатації).

За наявності втрат від зменшення вартості активу на дату заключного балансу складається кореспонденція: Дт 97 Кт 13.

Після визначення втрат від зменшення корисності активу, що амортизується, слід скоригувати нарахування амортизації, виходячи з нової балансової вартості активу і переглянутого (у разі зміни) терміну його корисного використання.

Якщо на дату річного балансу ознаки зменшення корисності активу перестали існувати, то підприємство визначає і відображає вигоди від відновлення його корисності. На суму відновлення корисності активу збільшуються інші доходи підприємства. Після відновлення корисності активу, що амортизується, нарахування амортизації здійснюється, виходячи з нової балансової (залишкової) вартості активу, яка не повинна перевищувати балансову (залишкову) вартість цього активу, визначену на дату відновлення корисності без урахування попередньої суми втрат від зменшення його корисності.

Важливим питанням на підприємстві є проведення ремонтів основних засобів.

Приймання закінчених робіт з ремонту і поліпшення основних засобів (модернізація, добудова, реконструкція тощо) оформляється актом приймання-здачі відремонтованих, реконструйованих та модернізованих об’єктів.

Рішення про характер і ознаки здійснюваних підприємством робіт, тобто чи спрямовані вони на підвищення техніко-економічних можливостей (модернізація, добудова, реконструкція тощо) об’єкта, що приведе у майбутньому до збільшення економічних вигод, чи здійснюються вони для підтримання об’єкта в придатному для використання стані та одержання первісно визначеної суми майбутніх економічних вигод від його використання, приймається керівником підприємства з урахуванням результатів аналізу існуючої ситуації та суттєвості таких витрат. Зокрема, заміна окремих важливих компонентів (частин) основних засобів (двигунів тощо) може бути відображена як заміна об’єкта основних засобів, якщо термін корисного використання такої частини відрізняється від терміну корисного використання основних засобів, до яких належить цей компонент. У цьому випадку заміна такого компонента відображається капітальними інвестиціями у придбання нового об’єкта основних засобів і списання заміненого об’єкта. Витрати на поліпшення основних засобів для відновлення майбутніх економічних вигод, очікуваних від їх використання, визнаються капітальними інвестиціями за умови, що балансова вартість активу не перевищує суми його очікуваного відшкодування.

Сумою очікуваного відшкодування вважається найбільша з двох оцінок: чиста вартість реалізації або теперішня ватрість майбутніх чистих грошових надходжень від використання основних засобів, включаючи його ліквідаційну вартість.

Витрати на капітальний ремонт основних засобів визнаються витратами звітного періоду. Витрати на ремонт можуть бути визнані капітальними інвестиціями, якщо ціна придбання активу вже відображає зобов’язання (необхідність) підприємства здійснити в майбутньому витрати для приведення активу до стану, в якому він придатний до використання. Наприклад, у разі придбання будівлі, яка потребує ремонту, витрати на ремонт приймаються на збільшення первісної вартості цієї будівлі до суми, яка може бути відшкодована від використання будівлі в майбутньому.

Вартість робіт, що приводять до збільшення очікуваних майбутніх вигод від об’єкта основних засобів, включається до капітальних інвестицій з майбутнім збільшенням первісної вартості основних засобів.

Витрати, що здійснюються для підтримання об’єкта в робочому стані на одержання первісно визначеної суми майбутніх економічних вигод від його використання (технічний огляд, технічне обслуговування, ремонт тощо), включаються до складу витрат звітного періоду.

В технічні паспорти, інвентарні картки або інші регістри аналітичного обліку відповідних об’єктів основних засобів заносяться дані про змінені техніко-економічні характеристики (вартість, потужність, площа тощо) в результаті їх поліпшення.

Кореспонденція рахунків з обліку переоцінки та зменшення корисності основних засобів наведена в табл. 9.

9. Кореспонденція рахунків з обліку переоцінки та зменшення корисності основних засобів

№ п/п Зміст господарської операції Кореспонденція рахунків
дебет кредит
Відображення результатів дооцінки основних засобів на суму: а) дооцінки первісної вартості б) дооцінки зносу    
Відображення результатів уцінки основних засобів, раніше не дооцінюваних, на суму: а) уцінки зносу б) уінки залишкової вартості        
Відображення результатів уцінки основних засобів, раніше не дооцінюваних, на суму: а) уцінки зносу б) уцінки залишкової вартості в межах суми пепередніх дооцінок в) перевищення уцінки залишкової вартості об’єкта над попередніми дооцінками цього об’єкта        
Відображення результатів дооцінки основних засобів, раніше уцінених: а) на суму дооцінки зносу основних засобів б) на суму дооцінки залишкової вартості в межах попередніх уцінок, що були включені до складу витрат в) на суму перевищення дооцінки залишкової вартості над сумою попередніх уцінок, що були включені до складу витрат            
Дооцінка об’єкта незавершеного будівництва, який раніше не уцінювався
Уцінка об’єкта незавершеного будівництва, який раніше не дооцінювався
Дооцінка раніше уціненого об’єкта незавершеного будівництва: а) на суму дооцінки в межах попередніх уцінок б) на суму перевищення дооцінки над сумою попередніх уцінок    
Уцінка незавершеного будівництва раніше дооціненого: а) на суму уцінки в межах попередніх дооцінок б) на суму перевищення уцінки над попередніми дооцінками    
Втрати від зменшення корисності об’єктів основних засобів
Відновлення корисності об’єктів основних засобів після усунення причин попереднього зменшення їх корисності

 

 

Залишкова вартість основних засобів зменшується у зв’язку з частковою ліквідацією об’єкта основних засобів.

 

2. Облік нематеріальних активів.

3. Облік амортизації основних засобів і нематеріальних активів.

 

Характеристика П(С)БО 8 «Нематеріальні активи».

 

Окремо в обліку відображують необоротні активи, утримані для продажу та ті, які припинили діяльність [9]. Такі необоротні активи визнаються утриманими для продажу у тому разі, якщо: очікується отримати економічні вигоди від їх продажу, а не від використання за призначенням; готові до продажу у їх теперішньому стані; умови їх продажу відповідають звичайним умовам продажу для подібних активів; здійснення їх продажу має високу ймовірність, зокрема якщо керівництвом підприємства підготовлено відповідний план або укладено твердий контракт про продаж, здійснюється їх активна пропозиція на ринку за ціною, що відповідає справедливій вартості.

Якщо необоротні активи, група вибуття визнаються утриманими для продажу після дати балансу, то таке визнання здійснюється на наступну дату балансу. Якщо таке визнання відбувається після дати балансу, але до затвердження фінансової звітності, то інформація про необоротні активи, групу вибуття, утримувані для продажу, розкривається в примітках до фінансової звітності.

Необоротні активи, група вибуття, які визнані утримуваними для продажу, припиняють визнаватися у складі необоротних активів. На необоротні активи, утримувані для продажу, у т. ч. необоротні активи, що входять до групи вибуття, амортизація не нараховується.

 

 

Оцінка необоротних активів, утримуваних для продажу.

Придбані (отримані, у т. ч. безкоштовно) активи, які визнаються необоротними активами, утримуваними для продажу, зараховуються на баланс за вартістю придбання, яка визначається відповідно до П(С)БО 9 «Запаси», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 20.10.1999 р. № 246.

Необоротні актви та група вибуття, утримувані для продажу відображаються в бухгалтерському обліку та фінансовій звітності на дату балансу за найменшою з двох величин – балансовою вартістю або чистою вартістю реалізації.

У разі оцінки за чистою вартістю реалізації сума коригування балансової вартості необоротних активів або групи вибуття, утримуваних для продажу, за винятком тих активів, на які не поширюються вимоги даного П(С)БО 27, щодо методики оцінки, визнається іншими операційними доходами (витратами) звітного періоду.

У разі відмови від реалізації необоротного активу, групи вибуття підприємство оцінює необоротний актив, який більше не визнається як утримуваний для продажу або виключається з групи вибуття, утримуваної для продажу, за нижчою з оцінок:

а) балансовою вартістю необоротного активу або групи вибуття на момент їх визнання як утримуваних для продажу, скоригованою на суми амортизації та переоцінки, які було б визнано за період його утримання для продажу;

б) або вищою з оцінок: чистою вартістю реалізації необоротного активу або вартістю використання.

Сума коригування включається до інших витрат (доходів) звітного періоду.

 


Читайте також:

  1. Cтруктура апаратних засобів ІВС
  2. IX. Відомості про військовий облік
  3. IX. Відомості про військовий облік
  4. Автоматизовані форми та системи обліку.
  5. Акції та їх облік
  6. Акції та їх облік
  7. Алгоритм із застосуванням річної облікової ставки d.
  8. Амортизація основних засобів
  9. Амортизація основних засобів, основні методи амортизації
  10. Амортизація основних засобів.
  11. Амортизація основних фондів
  12. Амортизація основних фондів




Переглядів: 797

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Музика та театр. | Методи нарахування амортизації

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.011 сек.