Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Облік вибуття основних засобів

Втрата корисності основних засобів

 

Основні засоби вибувають із господарства з різних причин: безкоштовна передача іншим організаціям за рішенням або дозволом вищестоящої організації; зношування в результаті закінчення амортизаційного строку їх служби і непридатності до подальшого використання; непридатність для використання в наслідок аварій, стихійного лиха тощо; морально застарілі об`єкти основних засобів; відсутність об`єкта в натурі через крадіжку, нестачу.

Згідно П(С)БО 7 встановлені нові вимоги визнання об`єктів основних засобів. Тобто об`єкт основних засобів визнається (відображається) в балансі підприємства, якщо існує ймовірність того, що підприємство в майбутньому отримає економічні вигоди від його використання і його вартість може бути достовірно визначена.

На сьогоднішній день в наявності підприємств є такі основні засоби, які непридатні для подальшого використання і наявної економічної вигоди вони не принесуть. Тому за П(С)БО 7 визначено, що активи можуть вибувати в разі її безоплатної передачі або невідповідності критеріям визнання активом.

Якщо підприємство прийняло рішення про ліквідацію об`єкта основних засобів, то значить врахована умова про економічну недоцільність його відновлення або його не можна реалізувати чи передати іншим суб`єктам господарської діяльності.

Для визначення непридатності основних засобів, підтвердження неможливості або неефективності їх відновлення шляхом ремонту, необхідно провести інвентаризацію. Для цього створюється постійно діюча комісія, до складу якої входять: заступник керівника підприємства, головний інженер, головний агроном, головний зоотехнік, інженер-будівельник, керівник відповідного структурного підрозділу, головний бухгалтер, особа на яку покладено відповідальність за збереження об`єкта.

Інвентаризацію нерухомих об`єктів основних засобів проводять не рідше, ніж один раз на три роки, а інші об`єкти – не рідше одного разу на рік перед складанням звітності.

В обов`язки комісії входить: огляд і перевірка технічного стану об`єктів, які підлягають списанню; на основі технічної та іншої документації даних бухгалтерського обліку встановити недоцільність їх відновлення та подальшого використання; з`ясування причин списання; виявлення винних осіб, які винні у передчасному списанні об`єктів основних засобів при умові, якщо такі випадки траплялися; внесення пропозицій щодо відшкодування витрат згідно законодавства.

У висновках про технічний стан сільськогосподарських машин в обов`язковому порядку повинне бути підтвердження органів держтехогляду. Підприємства в установлені строки готують відповідні акти на списання, які на основі висновку комісії скріплюються підписом і печаткою районної інспекції Держтехнагляду.

Виведення з експлуатації основних засобів будь-якої групи здійснюється на підставі наказу керівника платника податку або у разі їх примусового відчуження чи конфіскації згідно із законом.

Основними документами по яких формують ліквідацію основних засобів є Акт списання основних засобів (ф. № ОЗ - 3), Акт списання автотранспортних засобів (ф. № ОЗ – 4), які складають у двох примірниках. Обов`язково зазначається технічний стан та причини ліквідації, залишкова вартість та сума зносу, назва об`єкта і рік його введення в експлуатацію, систематизація показників про витрати, які пов`язані з ліквідацією. Акти підписують члени інвентаризаційної комісії та голова комісії.

Всю інформацію, яка міститься в актах про їх вибуття заносять до Інвентарних списків основних засобів (ф. № ОЗ – 9). Один примірник актів передають до бухгалтерії, де проставляють кореспонденцію рахунків, а другий залишається в особи, яка відповідає за збереження основних засобів. Паралельно вилучають інвентарні картки обліку основних засобів (ф. № ОЗ – 6) і роблять записи про їх витрачання в Описі інвентарних карток з обліку основних засобів (ф. № ОЗ – 7).

Сума перевищення доходів від продажу або іншого відчуження над балансовою вартістю окремих об’єктів основних засобів включається до доходів платника податку, а сума перевищення балансової вартості над доходами від такого продажу або іншого відчуження включається до витрат платника податку.

Отже, при списанні основних засобів, важливо враховувати їх віднесення до податкового обліку за ПКУ. Якщо за рахунок першоквітневої інвентаризації основні засоби віднесли до складу податкових основних засобів за ПКУ, їх списання після 01.04.2011 р. підпорядковуватиметься нормам Р.III ПКУ. Так, згідно з його п. 146.16 платник податків має право збільшити витрати з податку на прибуток на сумум амортизованої вартості ліквідованого за власним бажанням основного засобу за мінусом його накопиченої податкової амортизації. Амортизовану вартість «перехідних» основних засобів відповідно до п. 6 підрозділу 4 розділу XX ПКУ визначають як різницю між їх бухгалтерською первісною вартістю з урахуванням капіталізованих витрат на ремонт/поліпшення та накопиченою бухгалтерською амортизацією, тобто незважаючи на ліквідаційну вартість, якщо останню встановлювали.

Від ліквідації може залишатися якась частина сировини, матеріалів, запасних частин, будівельних матеріалів тощо. Вартість таких матеріалів використовуватиметься в господарській діяльності, має включатися до іншого доходу за пп. 135.5.14 ПКУ в період їх визнання активами. При подальшому продажу таких матеріалів платник податку знову повинен збільшити доход. Він має право показати витрати на вартість, за якою їх визнано активами. Такі об`єкти мають певну цінність і в обліку їх оприбутковують у складі виробничих запасів за справедливою вартістю про що роблять запис за дебетом рахунка 20 «Виробничі запаси» (відповідних субрахунків) і кредитом – 746 «Інші доходи від звичайної діяльності».

Ще до ліквідації залучають працівників, техніку, інші сторонні організації, тому такі витрати із ліквідації об`єкта основних засобів відображають за дебетом 976 «Списання необоротних активів» і кредитом рахунків 13 «Знос (амортизація) необоротних активів», 20 «Виробничі запаси», 22 «Малоцінні та швидкозношувані предмети», 66 «Розрахунки за виплатами працівникам», 65 «Розрахунки за страхуванням», 63 «Розрахунки з постачальниками та підрядниками».

В кінці звітного періоду доходи і витрати списують на фінансові результати від звичайної діяльності.

Якщо об`єкти відпрацювали свій амортизаційний строк, то вони списуються з балансу. Але якщо є залишкова вартість, то ліквідація такого об`єкта у відповідності до чинного законодавства прирівнюється до продажу і оподатковується податком на додану вартість. При цьому ціна реалізації може бути нижчою за балансову вартість проданого об`єкта, що негативно впливає на діяльність підприємства.

До валових витрат включаються витрати на розборку об`єктів основних засобів, демонтаж, тобто отримані матеріали відносяться до доходу.

Отже, необхідно уважно і чітко виясняти причини списання основних засобів, чи то порушення умов експлуатації, аварія, знос, реконструкція, тощо.

Операції по вибуттю основних засобів, їх ліквідації оформляють у такій кореспонденції рахунків (табл. 10).

 

10. Кореспонденція з обліку вибуття основних засобів та біологічних активів

№ пп Зміст господарських операцій Дебет Кредит
Ліквідація основних засобів
Залишкова вартість ліквідованих основних засобів
Відображено знос ліквідованих основних засобів
Витрати, пов`язані з ліквідацією основних засобів 234, 66, 65
Отримано від ліквідації матеріали
Відображено суму ПДВ (у разі ліквідації виробничих основних засобів)
Списання витрат з ліквідації необоротних активів на фінансовий результат
Списання інших доходів від звичайної діяльності на фінансовий результат
Ліквідація основних засобів у результаті надзвичайних подій
Списано балансову вартість об`єкта основних засобів
Списано суму зносу об`єкта основних засобів
Нараховано заробітну плату працівникам з нарахуваннями 661, 65
Віднесено на витрати вартість послуг власного автотранспорту, пов`язані з ліквідацією наслідків надзвичайних подій
Списані витрачені матеріали
Оприбутковано матеріали, отримані в результаті стихійного лиха
Віднесено на фінансовий результат доходи від відшкодування завданих збитків від надзвичайних подій
Віднесено на фінансовий результат витрати, пов`язані з ліквідацією
         

 

 


Читайте також:

  1. Cтруктура апаратних засобів ІВС
  2. IX. Відомості про військовий облік
  3. IX. Відомості про військовий облік
  4. Автоматизовані форми та системи обліку.
  5. Акції та їх облік
  6. Акції та їх облік
  7. Алгоритм із застосуванням річної облікової ставки d.
  8. Амортизація основних засобів
  9. Амортизація основних засобів, основні методи амортизації
  10. Амортизація основних засобів.
  11. Амортизація основних фондів
  12. Амортизація основних фондів




Переглядів: 797

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Методи нарахування амортизації | Розкриття інформації про основні засоби в фінансовій звітності

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.