Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Система вищої освіти. Вища школа Росії - це не лише національна система вищої освіти, але одночасно і найбільш потужна (після США) частина світової освітньої системи.

Сьогодні у світі загальновизнано, що без розвитку вищої освіти неможливо забезпечити економічну, політичну і культурну незалежність нації і розвиток суспільства в цілому. Розвиток вищої освіти має бути пов'язаний з вимогами держави, перспективами розвитку країни, інтересами суспільства. Можна виділити п'ять основних характеристик, що визначають рівень і критерії розвитку вищої школи будь-якої країни :

o доступність системи вищої освіти і міра задоволення потреб населення і економіки за об'ємом і якості послуг, що надаються;

o міра різноманітності (диверсифікації) рівнів і програм вищої освіти, його організаційних форм і структур;

o якість підготовки і конкурентоспроможність фахівців на внутрішньому і світовому ринках освітніх послуг;

o об'єм, структура і джерела отримуваних і використовуваних ; вищою школою ресурсів в цілому і рівень її державного фінансування зокрема;

o стан і динаміка розвитку викладацьких кадрів, соціальною і виробничою інфраструктур, систем організації і управління, тобто основних чинників, що визначають потенціал вищої школи.

Цивілізований світ прагне до того, щоб отримати у своє розпорядження потужний потенціал фахівців з вищою освітою, ефективно використовувати великий потенціал науки. У російській державі цей процес гальмується.

Для того, щоб країна залишалася на рівні забезпечення добробуту людей, треба стимулювати (матеріально і морально) інтелектуальний розвиток людини, створювати умови в соціумі для затребуваності освічених, талановитих людей. У Росії ж затребуваність в послугах вищої школи нині мінімальна.

Сьогодні у сфері вищої освіти спостерігається ряд нових тенденцій :

o відбувається переструктурирование вищої освіти;

o міняється співвідношення технічного і гуманітарного сегментів вищої і середньої школи;

o різко підвищується престиж одних внз, спеціальностей, професійних знань і одночасно падає престиж інших;

o намічається зростання залежності кар'єри від освіти; освіта на сьогодні є необхідним, але не єдиною умовою успішної кар'єри;

o виникла і затверджується система платної освіти.

У 1990-і рр. намітилася стійка тенденція якісного і кількісного поліпшення професорсько-викладацького складу. Так, з 1992 по 1998 р. штатний персонал державних внз зріс з 227,7 тис. до 246,6 тис., у тому числі докторів наук з 15,7 тис. до 24 тис., що мають звання професора - з 15,4 тис. до 24,3 тис., що мають звання доцента - з 77,2 тис. до 85,8 тис. чоловік.

Найважливішим показником стану вітчизняної вищої освіти є якість підготовки фахівців в порівнянні із Заходом. Більшість експертів вважають, що наші внз готують фахівців не гірше, а іноді навіть краще, ніж в розвинених зарубіжних країнах (відповідно 37,5 і 16,7%). Лише 4,2% експертів оцінили рівень підготовки наших фахівців значно нижчий, а 8,3% вважають, що фахівці, наші внз, що закінчили, дещо слабкіше за західних.

Твердження про те, що випускники наших внз не мають реальних знань і тому не можуть працювати за кордоном за фахом, є міфом. Порівняння вітчизняної практики викладання із зарубіжною не на користь останньої: за кордоном викладання ведеться, як правило, за принципом спрощення матеріалу. Тому студенти російських внз відмічають, що викладачі, що приїжджають з-за кордону, часто намагаються учити їх тому, про що вони знають з шкільного курсу. Випускники сьогоднішньої російської вищої школи успішно витримують конкурсний відбір і займають високі відповідальні пости в багатьох великих західних фірмах. Тільки у США в найпрестижніших і секретніших областях працює більше тисячі російських фахівців. Приміром, на економічний факультет Новосибірського університету регулярно звертаються зарубіжні внз з проханням прислати студентів на стажування, і щороку туди від'їжджають (безповоротно) по 20-25 чоловік. Ці процеси провокуються як нашою бідністю, так і ерозією духовно-морального виховання студентської молоді, яка розростається під впливом масової культури, пропаганди ряду засобів масової інформації.

Але чи надовго вистачить сил російській вищій освіті витримувати небувалі економічні випробування і бути при цьому конкурентоздатним?

За оцінками більшості експертів (60,9%), за останнє десятиліття у внз сталися зміни в гіршу сторону і стільки ж (60,8%) відмітили, що тенденція по подальшому погіршенню не ослабевается; 20% студентів відмітили погану забезпеченість бібліотек необхідною літературою; 15% украй незадоволені технічною оснащеністю внз.

Важливими чинниками, що впливають на навчання студентів, є організація громадського харчування, медичного обслуговування, умов для занять спортом, умов проживання в гуртожитку. І кожен другий студент негативно оцінює ці сфери своєї життєдіяльності. Кожен четвертий студент вважає своє матеріальне становище поганим; кожен другий вимушений підробляти. Усе це також не може не позначатися на якості навчання.

Безумовно, чинить негативний вплив на процес навчання і те, що професорсько-викладацькому складу внз доводиться боротися за своє елементарне виживання. Майже усі викладачі мають додатковий заробіток: майже третина - постійний, половина - досить часто, 16,7% - рідко. І при такій інтенсивній роботі матеріальний рівень сімей викладачів залишається досить низьким - лише 4,2% можуть ні в чому собі не відмовляти; 47,8% відмітили, що на життя хапає, але накопичень немає; 30,4% - хапає тільки на живлення і на купівлю одягу, взуттю; 16,7% - живуть від зарплати до зарплати.

За даними соціологічних досліджень (1999), близько половини викладачів внз живуть в убогості і бідності. За даними дослідження 1997 р. (квітень), доля викладачів московських внз, що живуть в умовах бідності і убогості, була на третину вище і складала 73%. Саме у цьому криються головні причини відтоку з внз молодих і середнього віку викладачів в інші сфери діяльності або за рубіж. Так, в 1995 р. наша країна відставала від США по рівню середньої заробітної плати в 30 разів. Значною мірою в майбутньому може негативно позначитися на російській освіті і низький рівень фінансування науки внз. Останніми роками простежується стійка тенденція до скорочення реальних асигнувань на науку, які тільки за період з 1988 по 1992 р. знизилися в Росії майже в 3 рази, а з 1990 по 1995 г.- в 12 разів.

Фундаментальну науку в США фінансують більше 15 різних федеральних органів (НАСА, Міністерство оборони, Міністерство сільського господарства та ін.), притому велика частина цих коштів прямує в університети. У 1993 р. тільки на проведення НИОКР там було витрачено 161 млрд. дол.

Загальні витрати на науку в колишньому Радянському Союзі складали 4% ВВП, що було найвищим показником у світі, але вже в 1992 р. в Росії питома вага асигнувань на НИОКР скоротилася до 0,87%, що відповідало 27-у місцю у світі. По абсолютних витратах на НИОКР (901 млн. дол.) Росія займала 24-е місце у світі, поступаючись не лише промислово розвиненим країнам, але і окремим державам, що розвиваються. Наука здатна успішно розвиватися при рівні фінансування не нижче 2% ВНП (валового національного продукту). Так, за даними на 1996 р., в Ізраїлі ця доля складала 3,5%, в Японії - 3,1%, в США - 2,7%, а в Росії - тільки 0,3%.

Збереження і примноження науково-технічного потенціалу Росії повинні стати також одним з пріоритетних напрямів державної політики. Ми поки що залишаємося світовим лідером в розробці ряду перспективних наукомістких технологій. Але і це можна швидко втратити, якщо не розвиватиметься наука, передусім внз. А тенденції насторожують. Тільки за 1995-1997 рр. чисельність дослідників (науковців і допоміжного персоналу) в секторі вищої освіти скоротилася на 14,3%, тоді як по країні в цілому - на 10,4%. Питома вага вищої школи в загальній чисельності науковців також скорочувалася. Наука повинна розвиватися у внз. Це необхідно як для самої науки, розвитку НТП, так і для підготовки висококваліфікованих кадрів : на базі наукових досліджень будуються (повинні будуватися) лекційні курси, лабораторні практикуми, практичні заняття, організовується учбова практика студентів. "Якщо з внз прибрати фундаментальну науку, студент буде начетником, говорить ректор МГУ В. Садовничий. - На заході беруть і наших студентів, наших аспірантів, тому що так, як ми, ніхто студентів не готує. Ми цією підготовкою по-справжньому сильні".

Російська вища освіта стоїть зараз на порозі змін. Усі розуміють, що реформування його потрібне, але при цьому не повинно бути поспіху.(См: Михайлова М. Л. Російська вища школа на порозі XXI століття//Проблеми сучасної освіти : Міжвузівська збірка наукових праць. М., 1999. С. 42-48.) Результати цих реформ визначатимуть темпи розвитку країни в третьому тисячолітті, що настає, в якому вища школа займе місце провідної галузі. У інформаційному суспільстві саме від результатів її діяльності залежатимуть можливості соціально-економічного розвитку країни, її потенціал і місце у світовій спільноті.

Національна доктрина освіти в Російській Федерації. Вітчизняна освіта має глибокі історичні традиції, визнані досягнення: в XX ст. Росія стала країною загальної письменності, першої вийшла в Космос, досягла передових позицій в усіх галузях фундаментальної науки, істотно збагатила світову культуру.

Доктрина російської освіти виходить з провідних тенденцій розвитку цивілізації і утворення на рубежі XX і XXI вв., а також концептуального змісту моделі утворення XXI ст. і грунтується на наступних принципах:

Народність освіти : головним принципом організації освіти в Росії повинна являтися його доступність для усіх громадян Росії, його масовість, подолання дискримінації населення, що складається, за освітою як нинішній негативній тенденції в Росії, обумовленій заохоченням елітних форм освіти і платного навчання.

Державність освіти : відповідальність держави і суспільства за динаміку середнього освітнього цензу населення. Нині середній освітній ценз населення (10,5 років навчання) відстає від середнього освітнього цензу США на чотири роки (14,5 років навчання). Державність освіти означає відповідальність держави за забезпечення єдиного освітнього простору Росії, а формами її реалізації повинні служити законодавчі акти за освітою і науці внз, освітні стандарти, національні системи якості освіти і системи оцінки якості освіти.

Випереджаючий розвиток якості людини, якості громадського інтелекту і якості освіти : по параметрах доступності, масовості, змісті, якості знання, різноманітності спеціальностей, розвитку наукового потенціалу освіта в Росії повинна розвиватися випереджаючими темпами, забезпечуючи випереджаючий розвиток якості особи, її професіоналізму і якості громадського інтелекту. Найважливішою тенденцією, що забезпечує реалізацію принципів випередження, являється формування дослідницького навчання і проблемної освіти, заснованих на синтезі наукових досліджень, проектних процесів і освітніх технологій у вищій школі.

Адекватність російського суспільства імперативам розвитку світової цивілізації припускає реалізацію наступних імперативів :

o виживаності людства в XXI ст.;

o становлення цивілізації освітнього суспільства;

o становлення нової парадигми енциклопедичного, проблемно-орієнтованого професіоналізму;

o становлення екологічної освіти і так далі

Науковість: провідною умовою розвитку російської освіти залишиться розвиток науки, наукові знання як і раніше складатимуть ядро знань, що отримуються в процесі освіти.

Академічні свободи і автономність : цей принцип забезпечує самоврядування і самоорганізацію передусім вищих учбових закладів, збереження репутації вищого учбового закладу "як колектив, що веде вільний пошук, здатного здійснювати свої творчі, аналітичні і критичні функції в суспільстві". Цей принцип надає право насичувати конкретним змістом учбові програми, викладачам вибирати освітні технології, а учнем - освітні траєкторії у рамках учбового закладу. Принцип академічних свобод і автономності знаходиться в діалектичному взаємозв'язку з принципом державності. Їх баланс визначає свободу розвитку особистості в освітньому просторі.

Безперервність освіти : провідною тенденцією реформування освіти в Росії повинна стати безперервна освіта, яка вимагає забезпечення сумісності соціальних норм якості і просування по східцях безперервної освіти.

Безперервна освіта - нова форма освіти, супроводжуюча людину протягом усього його життя. Це ставить проблеми розвитку педагогіки дорослих, диференціацію освітніх технологій по вікових групах. Освіта стає стилем життя особи, базисною технологією розвитку інтелекту упродовж усього життя людини.(Данилов Н.А. Філософія освіти : досвід ретроспективного підходу//Людина і освіта в сучасній Росії (соціологічні нариси). М., 1999. В. 205-206.)

Для реалізації цілей і завдань, визначуваних доктриною, забезпечується досягнення наступного рівня фінансування системи освіти :

o на першому етапі (до 2003 р.) - не нижче 6% валового внутрішнього продукту (ВВП), у тому числі на фінансування освітніх установ федерального підпорядкування не нижче 1% ВВП;

o на другому етапі (до 2010 р.) - не нижче за 8% ВВП, у тому числі на фінансування освітніх установ федерального підпорядкування не нижче 1,2% ВВП;

o на третьому етапі (до 2025 р.) - не нижче за 10% ВВП, у тому числі на фінансування освітніх установ федерального підпорядкування не нижче 1,5% ВВП.

Назад Зміст Вперед

Читайте також:

  1. Active-HDL як сучасна система автоматизованого проектування ВІС.
  2. I. Вступна частина
  3. II Основна частина
  4. II Основна частина
  5. II Основна частина
  6. II частина.
  7. II. Бреттон-Вудська система (створена в 1944 р.)
  8. II. Критерій найбільших лінійних деформацій
  9. II. Основна частина
  10. II. Основна частина
  11. II. Основна частина ЗАНЯТТЯ
  12. III Заключна частина




Переглядів: 395

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Зміни в системі освіти в Росії. По ряду напрямів за минуле десятиліття в системі утворення Росії сталися прогресивні структурні і функціональні зміни. | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.007 сек.