Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Сеча, її склад та виведення з організму

Кількість сечі. За добу 5—6-річна дитина виділяє близько 1 л сечі, 12—13-річна дитина — 1,9 л, дорослі чоловіки — 1—1,5 л, а жінки — 0,9— 1,2 л. Ці цифри свідчать про інтенсивність обміну речовин. При захворюванні на цукровий діабет за добу може виділятись до 20 л сечі.

Склад сечі. В середньому за добу в дорослої людини з сечею виділяється 25г неорганічних речовин, з них кухонної солі до 15 г і 35 г органічних (з них до 30 г сечовини).

Сеча здорової людини — прозора рідина світло-жовтого кольору. Забарвлення сечі залежить від наявності пігментів — уробіліну та урохрому. Склад сечі дітей відрізняється від складу сечі дорослих і відбиває особливості їх обміну речовин. У сечі дітей молодшого шкільного віку значно більше креатину, ніж креатиніну. В сечі 11—12-річних дітей менше креатину, ніж креатиніну.

В 14—15 років, після статевого дозрівання, вміст креатину в сечі незначний, а в деяких дітей його немає. В 17—18-річному віці виділення креатину з сечею припиняється, а вміст креатиніну в сечі в 1,5 раза більший, ніж у 7—8-річних дітей.

Креатин в сполуці з фосфатом міститься головним чином в скелетних м’язах. Він є важливою складовою частиною обміну речовин при м’язовій роботі. При розщепленні фосфокреатину, як кінцевий продукт, утворюється креатинін. Тому збільшення з віком креатиніну в сечі дітей відбиває ріст скелетних м’язів і м’язової роботи.

Під час фізичних вправ кількість і склад сечі змінюється. Для дітей і підлітків шкідлива тяжка фізична праця, при якій в складі сечі з’являється білок.

Під час хвороб склад сечі різко змінюється: в ній з’являються білок, цукор, ацетон, жовчні кислоти і кров’яні тільця.

Сечовивідні органи. Сеча з ниркової миски по сечоводах надходить в сечовий міхур. Сечоводи мають вигляд трубочок, які сполучають нирку з сечовим міхуром. Стінки сечоводів складаються з трьох оболонок: внутрішньої слизової, середньої м’язової (гладенькі м’язи) і зовнішньої сполучнотканинної.

Сечовий міхур — це порожнистий орган, місткість якого досягає в дитини 1 року — 200 мл, в 10-річної дитини — 600—900 мл і в дорослої людини — 2000—2800 мл. Розташований сечовий міхур у порожнині таза. Стінка його складається з таких самих шарів, як і стінка сечоводів, тільки значно товщий м’язовий шар. Слизова оболонка утворює численні складки, які при наповненні міхура розправляються.

Сеча в нирках утворюється безперервно, але по сечоводах надходить у сечовий міхур внаслідок перистальтичних скорочень м’язового шару стінок сечоводів невеликими порціями. Тому сеча проходить по сечоводах навіть і тоді, коли людина лежить у горизонтальному положенні. Через стінку сечового міхура сечоводи проходять в косому напрямку, внаслідок чого біля їх отворів утворюється складка слизової оболонки, яка виконує функцію клапана, що перешкоджає зворотній течії сечі з міхура в сечоводи. Біля виходу з сечового міхура в сечовипускний канал є два сфінктери. Внутрішній (розташований ближче до міхура) сфінктер складається з гладеньких, а зовнішній — з поперечносмугастих м’язів. Обидва вони в звичайних умовах перебувають в стані скорочення і щільно закривають вихід з сечового міхура.

У дітей грудного віку сечовий міхур розташований у тазі трохи вище, ніж у дорослих людей, і щільно прилягає до черевної стінки. Поступове опускання його відбувається до 22 років. Слизова оболонка сечового міхура у дітей добре розвинена, але м’язовий шар розвинений ще слабо. Паралельно з ростом міхура розвивається і його м’язовий шар.

Механізм сечовиведення. Спорожнювання сечового міхура відбувається рефлекторно. Наповнення міхура сечею і розтягування його стінок подразнює численні рецептори його слизової оболонки і стінок. Збудження, що виникає в рецепторах, йде по доцентрових нервах у центр сечовипускання, розміщений у крижовому відділі спинного мозку, переходить там на відцентрові нерви і надходить по них до м’язів міхура і до сфінктерів. Стінка міхура скорочується, а сфінктери в цей час розслаблюються —відбувається сечовипускання. Регулюється скорочення сечового міхура і сфінктерів симпатичними і парасимпатичними нервами.

Центр сечовипускання, розміщений у крижовому відділі спинного мозку, перебуває під контролем кори головного мозку. Тому людина може затримати (загальмувати) рефлекторно викликаний акт сечовипускання або, навпаки, викликати його навіть тоді, коли сечовий міхур недостатньо наповнений і рефлекторного позиву до сечовипускання немає.

У немовлят протягом першого року життя має місце мимовільне (безумовнорефлекторне) сечовипускання, що зв’язане з недостатнім розвитком кори великих півкуль головного мозку. Лише поступово, в міру розвитку кори головного мозку, в дитини виробляється умовний рефлекс затримування сечовипускання. На кінець першого року життя в дитини звичайно виробляється умовнорефлекторне затримання сечовипускання. Цей умовний рефлекс приблизно під кінець другого року життя дитини стає настільки міцним, що проявляється і під час сну.

Нерідко діти дошкільного і молодшого шкільного віку хворіють на нічне нетримання сечі — енурез. Частіше цей недуг зустрічається у хлопчиків, ніж у дівчаток і здебільшого буває восени і взимку. Причиною енурезу можуть бути різні нервові захворювання, захворювання нирок або хребта, але найчастіше він настає при травмах і виснаженні нервової системи в результаті психічних переживань або якої-небудь хвороби. У всіх випадках енурезу необхідно звернутись до лікаря і лікуватись за його вказівками. Тепер у розпорядженні медицини е досить ефективні засоби боротьби з нічним нетриманням сечі (наприклад, атропін).

Проф. М. І. Красногорський розробив спеціальний дієтичний метод лікування енурезу в дітей, який у багатьох випадках виявляється досить ефективним. До третьої години дня дитині дозволяють пити рідину досхочу, після цього вживання рідини забороняють. О 6-й годині вечора дитині дають вечерю, що містить у собі невелику кількість води; наприклад, несолоне м’ясо, свіжу рибу, яйце, трохи хліба, але не дають овочів, фруктів, каші, солі і солоних страв. Сіль і солоні страви не дають, щоб не затримувати введену в організм воду. Перед самим сном дитині дають солону їжу: бутерброд з шинкою, оселедцем або 5 г солі. Ліжко хворої дитини повинно стояти так, щоб частина його, де лежать ноги дитини, була трохи вища. Рекомендується також регулярно, в один і той самий час (не частіше ніж 2 рази за ніч) будити дитину для випускання сечі. Перед сном корисно зігрівати ноги дитини (теплі ножні ванни, грілки до ніг) і тепло вкривати нижню половину тіла дитини.

Енурез виліковується, але для цього потрібно багато уваги і терпіння. Ні в якому разі не можна докоряти дитину або застосовувати покарання за нічне нетримання сечі, бо цим її тільки залякують і пригнічують, дитина стає більш нервовою, сором’язливою, малотовариською, дратливою і важче виліковується. Треба всіляко підтримувати в дитини впевненість, що при дотриманні певних правил можна позбутись цього недугу.

 


Читайте також:

  1. D-петля, що складається з 8–12 залишків, декілька з яких – дигідроуридинові.
  2. I. При підготовці до переговорів визначите склад делегації і її керівника.
  3. II. Анатомічний склад лімфатичної системи
  4. II. Вимоги до складання паспорта бюджетної програми
  5. II. За зміною ступенів окиснення елементів, які входять до складу реагуючих речовин
  6. III. Вимоги до учасників, складу груп і керівників туристських подорожей
  7. Аварійно-рятувальні підрозділи Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, їх призначення і склад.
  8. Автокореляція залишків – це залежність між послідовними значеннями стохастичної складової моделі.
  9. Автомобільний пасажирський транспорт – важлива складова єдиної транспортної системи держави
  10. Аграрна політика як складова економічної політики держави. Сут­ність і принципи аграрної політики
  11. АДАПТАЦІЯ ОПОРНО-РУХОВОГО АПАРАТУ ТА ФУНКЦІОНАЛЬНИХ СИСТЕМ ОРГАНІЗМУ ДО ФІЗИЧНИХ НАВАНТАЖЕНЬ
  12. Адаптація організму до змін чинників зовнішнього середовища




Переглядів: 1316

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Будова і функції нирок | Значення залоз внутрішньої секреції та методи їх дослідження

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.