Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






ДЕМОКРАТИЧНІ ІНСТИТУТИ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ

Конституція України закріплює систему місцевого самовряду­вання, в якій роль системоформуючого фактору і базового елементу відіграє територіальна громада, що складається шляхом природнього розселення громадян України та інших фізичних осіб в населенних пунктах. Таке розселення людей відбувається шляхом реалізації громадянами права на свободу пересування і вільного вибору місця проживання, що гарантується ст. 33 чинної Конституції.

Територіальна громада функціонує безпосередньо або через ор­гани місцевого самоврядування: сільські, селищні і міські ради та їх виконавчі органи (виконавчі комітети, міські адміністрації). Спільні інтереси територіальних громад в районах та областях пред­ставляють районні та обласні ради. Безпосередньо громади реалізу­ють свої права на сільських, селищних і міських референдумах; на виборах відповідних депутатів, сільських, селищних і міських голів; на громадських обговореннях проектів рішень органів місцевого самоврядування; за допомогою громадських ініціатив тощо.

Територіальні громади наділені чинною Конституцією різними функціями і повноваженнями у галузі фінансово-економічного, соціально-культурного, громадського, екологічного та інших сферах місцевого життя. Вони безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють відповідним майном; затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку і контролюють їх виконання; затверджують бюджети відповідних адміністративно-територіальних одиниць і контро­люють їх виконання; встановлюють місцеві податки і збори від­повідно до закону; забезпечують проведення місцевих референдумів та реалізацію їх результатів; утворюють, реорганізовують та лікві­дують комунальні підприємства, організації та установи, а також

здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції (ч. 1 ст. 143 Конституції).

Територіальні громади можуть об'єднувати на договірних заса­дах об'єкти комунальної власності, а також кошти бюджетів для виконання спільних проектів або спільного фінансування (утриму­вання) комунальних організацій та установ, а також створювати для цього відповідні органи та служби.

Закріплені за територіальними громадами функції і повнова­ження переважно здійснюють їх органи. І це справедливо, оскільки представницька демократія є більш професійною, раціональною, аніж безпосередня демократія. Органи місцевого самоврядування, приймаючи рішення, враховують інтереси певних соціальних груп, забезпечують їх реалізацію через виконавчі структури тощо. Однак гармонії між функціонуванням місцевого самоврядування та інте­ресами громадян інколи немає. Адже реалізуючи право на місцеве самоврядування (на комунальних виборах, місцевих референдумах), громадяни керуються тільки власним розумінням інтересів і ре­зультати таких дій можуть не співпадати (частіше і не співпадають) з реальними можливостями задоволення їх інтересів органами самоврядування.

Поява в системі інститутів місцевого самоврядування терито­ріальної громади, не дивлячись на певне розходження між її кон­ституційним і фактичним статусом, має важливе значення для розвитку всіх інших інститутів самоврядування, є для них точкою опори. Авторитет територіальної громади залежить від громадян, які проживають на її території, від їх здатності в складних умовах перехідного періоду виявляти ініціативу, організованість і грома­дянську свідомість.

Комунальні (муніципальні) вибори.Найбільш демократичним способом формування органів місцевого самоврядування є вибори. В Україні шляхом виборів формуються сільські, селищні і міські ради та заміщуються посади сільських, селищних і міських голів. Виборний порядок формування районних та обласних рад як органів самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ і міст, також випливає із змісту і духу Конституції. Проте особлива природа і роль цих рад вимагає диференційованого підходу до порядку їх формування, на що вказують перехідні поло­ження Основного Закону (ч. 2 п. 8).

За Конституцією депутатів сільських, селищних і міських рад, сільських, селищних і міських голів обирають жителі сіл, селищ і міст на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування строком на чотири роки. Наступні вибори депутатів і голів мають відбутися у березні 1998 р., як зазначено в ч. 1 п. 8 Перехідних положень Конституції. Основний Закон передбачає як чергові (через 4 роки), так і позачергові (до закінчення 4-річного терміну) комунальні вибори. Верховна Рада України призначає чергові і позачергові вибори до органів місцевого само­врядування (п. ЗО ст. 85 Конституції). Позачергові вибори депутатів і голів можуть проводитися тільки одночасно.

Вибори органів місцевого самоврядування є вільними: виборцям гарантується вільне волевиявлення. Право голосу на комунальних виборах мають громадяни України, які досягли на день їх прове­дення вісімнадцяти років. Не мають права голосу громадяни, яких визнано судом недієздатними. Кожен громадянин, який має право голосу, може бути обраним в органи місцевого самоврядування.

Конституція встановлює несумісність між заняттям посад Пре­зидента України (ч. 4 ст. 103), членів Кабінету Міністрів України, керівників центральних та місцевих органів виконавчої влади (ч. 1 ст. 120), професійних суддів (ч. 2 ст. 127) і представницьким мандатом чи діяльністю в органах місцевого самоврядування. Закони України встановлюють і в інших випадках несумісність між дер­жавною та самоврядною діяльністю, що, безперечно, свідчить про існування "розподілу влади" міждержавним управлінням і місцевим самоврядуванням. Порядок організації і проведення комунальних виборів регулюється законом.

Комунальні вибори мають не тільки юридичне, але й політичне значення. На них проходять апробацію комунальна політика політичних партій, блоків та окремих діячів, формуються політичні коаліції, що виборюють комунальну владу тощо. Вибори — це і форма реалізації права громадян брати участь в управлінні справами місцевого самоврядування тощо. Звичайно, поряд з парламент­ськими і президентськими виборами комунальні вибори в полі­тичному рейтингу є менш значними, але від них часто більше зале­жить в житті рядових громадян, ніж від будь-яких інших виборів.

Сільські, селищні і міські ради.Представницькими органами місцевого самоврядування в територіальних громадах є сільські, селишні і міські ради. Вони повноважні представляти і захищати

інтереси територіальних громад як в державних органах, так і у відносинах з інститутами громадського суспільства.

Чинна Конституція наділяє сільські, селищні і міські ради відповідними функціями і повноваженнями, які є основою їх практичної діяльності. Такі представницькі органи є провідною формою реалізації завдань територіальних громад і тому вони передусім наділені правом виступати від імені громад. Мова йде про функції і повноваження територіальних громад, закріплені в ч. 1 ст. 143 чинної Конституції України, а також про інші її по­ложення щодо органів самоврядування.

Сільським, селищним і міським радам можуть передаватися окремі повноваження місцевих органів виконавчої влади. З питань здійснення цих повноважень вони підконтрольні відповідним орга­нам влади.

Сільські, селищні і міські ради працюють сесійно, а також через постійні комісії і депутатів.

Сесії сільських, селищних і міських рад складаються з пленарних засідань та засідань постійних комісій. На сесіях рад вирішуються найважливіші питання місцевого значення, що турбують терито­ріальні громади.

Сільські, селищні і міські ради в межах своїх повноважень приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відпо­відній території. Ці рішення з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються місцевими державними адміні­страціями у встановленому законом порядку з одночасним звернен­ням до суду.

Перша сесія новообраної ради скликається відповідною терито­ріальною виборчою комісією. На пленарних засіданнях ради головує відповідний сільський, селищний і міський голова.

Сільські, селищні і міські ради утворюють комісії: мандатну, з питань депутатської діяльності та етики, з питань планування, бюджету та фінансів, а також інші комісії — в міру необхідності. Постійні комісії готують питання на сесії рад, здійснюють контроль за виконанням їх рішень тощо.

Депутат сільської, селищної і міської ради є головною фігурою у представницькому органі і користується правами, передбаченими законом. Депутат ради веде роботу у виборчому окрузі, виконує доручення ради та її комісій і т. д. Статус депутатів та їх гарантії визначаються законом. Особливості функціонування Київської і Севастопольської міських рад визначаються окремими законами про місцеве само­врядування в цих містах. В містах з районним поділом питання про створення районних рад віднесено до компетенції міських рад. Це і зрозуміло, оскільки населення районів у містах не складає самостійних громад: вони можуть створюватися міськими радами.

Територіальні громади впливають на діяльність сільських, сели­щних і міських рад переважно через органи самоорганізації насе­лення. Чинна Конституція надає право сільським, селишним і міським радам підтримувати ініціативу жителів населенних пунктів у створенні будинкових, вуличних, квартальних та інших органів самоорганізації населення. Відповідні ради вправі наділяти їх части­ною власної компетенції, фінансів, майна. Іншими словами, сіль­ські, селищні і міські ради можуть делегувати окремі повноваження органам самоорганізації населення, а також забезпечувати матеріаль­но-фінансовими засобами їх реалізацію. Таке положення Конститу­ції є нововведенням і воно має підтвердити свою ефективність практикою. Досвід реалізації аналогічних положень в посттоталі-тарних країнах Центральної і Східної Європи свідчить, що розвиток і підтримка громадських ініціатив органами місцевого самовряду­вання є перспективним напрямом їх функціонування.

Сільські, селищні і міські голови.Відповідно до Конституції України (ч. 2 ст. 141) територіальні громади на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування обирають сільських, селищних і міських голів строком на чотири роки. Виступаючи одноосібним представником територіальної гро­мади сільський, селищний і міський голова покликаний політичне урівноважувати відповідну раду, що виступає як колективний органцієї ж громади. Сільські, селищні і міські голови очолюютьвідпо­відні ради та їх виконавчі органи. Конституція України фактично закріпила практику, яка склалася після запровадження закону про місцеві Ради, місцеве і регіональне самоврядування 1992 р. та закону про вибори депутатів і голів місцевих рад 1994 р.10

Функції і повноваження сільських, селищних і міських голів у перехідний період дії Конституції здійснюють обрані прямими виборами у 1994 р. голови відповідних рад. Згідно з п. 8 Перехідних положень Конституції України голови сільських, селищних і міських рад після набуття її чинності здійснюють визначені нею повно-

важення до обрання нових голів у березні 1998 р. Таким чином, зберігається певна наступність між формуванням і діяльністю старих голів сільських, селищних і міських рад та новим інститутом — сільських, селищних і міських голів.

Одночасно слід зазначити, що при всій схожості інститутів голів сільських, селищних і міських рад та сільських, селищних і міських голів між ними існують і певні відмінності. Статус сільських, селищних і міських голів є дещо вищим, а їх повноваження — ширшими.

Досвід діяльності голів сільських, селищних і міських рад в 1994—1996 рр. свідчить про те, що цей інститут місцевого само­врядування виявився досить ефективним. Після прямих виборів цих голів у 1994 р. їх позиція у відносинах з відповідними радами зміцніла: стало можливим реалізувати концепцію сильного голови ради. На практиці це дало можливість посилити керованість спра­вами місцевого самоврядування, підвищити відповідальність сіль­ських, селищних і міських рад, їх голів.

Очевидно, роль сільських, селищних і міських голів у справах місцевого самоврядування буде зростати, оскільки конституційне вони не тільки головують на сесіях відповідної ради, але й очолюють її виконавчий орган і фактично покликані формувати та здійснювати комунальну політику.

У своїй діяльності сільські, селищні і міські голови підзвітні і підконтрольні територіальним громадам, які їх обрали. Вони можуть бути зміщені з своїх посад шляхом проведення сільського, селищ­ного чи міського референдуму, або іншим способом, передбаченим законом.

Статус і повноваження сільських, селищних і міських голів визначаються Конституцією і законами. Досвід функціонування війтів сіл, бургомістрів гмін та президентів міст, наприклад у Польщі, які близькі за своїм статусом до наших сільських, селищних і міських голів, свідчить, що цей інститут є високоефективним і необхідним для зміцнення місцевого самоврядування.

Районні та обласні ради, їх голови.Органами місцевого само­врядування вторинного рівня, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ і міст, як відомо, є районні та обласні ради. Конституція безпосередньо не визначає спосіб форму­вання районних та обласних рад, а тому це питання має урегулювати закон. Однак, виходячи з духу Конституції України і демократичнихполітичних традицій, виборчий принцип формування районних та обласних рад має зберегтися.

Повноваження районних та обласних рад поділяються на власні і делеговані. До власних повноважень цих рад Конституція (ч. 2 ст. 143) відносить:

— затвердження програм соціально-економічного і культур­ного розвитку відповідних районів та областей, контроль за їх вико­нанням;

—- ухвалення районних та обласних бюджетів, що формуються з коштів державного бюджету для їх відповідного розподілу між територіальними громадами або для виконання спільних проектів та з коштів, залучених на договірних засадах з місцевих бюджетів для реалізації спільних соціально-економічних і культурних про­грам, здійснюють контроль за їх виконанням;

— вирішення інших питань, віднесених законами до їхньої власної компетенції.

Делегованими є повноваження районних та обласних рад, які їм можуть надаватися законом і стосуються окремих повноважень місцевих органів виконавчої влади. Держава фінансує здійснення цих повноважень у повному обсязі за рахунок коштів державного бюджету або шляхом віднесення до районних та обласних бюджетів у встановленому законом порядку окремих загальнодержавних по­датків, передає районним та обласним радам відповідні об'єкти державної власності. Районні та обласні ради з питань здійснення ними повноважень місцевих органів виконавчої влади підконтрольні відповідним органам влади.

Делегованими є також повноваження районних та обласних рад, які передають їм органи місцевого самоврядування первинного рівня шляхом укладання договорів, прийняття відповідних рішень тощо. Даний вид делегування характеризується тим, що він здій­снюється за взаємною згодою органів самоврядування первинного і вторинного рівнів.

По суті районні та обласні ради виступають інтегративним рівнем місцевого самоврядування, який покликаний на демокра­тичних засадах забезпечити спільні інтереси територіальних громад відповідних районів та областей. Необхідність вторинного (не вищого і не головного) рівня місцевого самоврядування об'єктивно обумовлена, але без збалансованого його розвитку з первинним рівнем — сільськими, селищними і міськими радами — це було б продовженням старих спроб запроваджувати місцеве самовряду-

вання зверху вниз, а не навпаки. Наприклад, в Польщі, де первин­ний рівень — гмінне самоврядування досить міцно увійшов в суспільне життя, демократичні політичні сили виступають за утво­рення вторинного рівня — повітового та воєводського самовряду­вання. В Україні є небезпека того, що вторинний рівень само­врядування буде домінувати над первинним рівнем. А це означає, що можуть виникнути перекоси в бік посилення бюрократичного централізму в системі місцевого самоврядування.

Районні та обласні ради не мають своїх виконавчих органів, а мають тільки виконавчий апарат, який забезпечує їх діяльність. Рішення районних та обласних рад виконують місцеві державні адміністрації — в частині, що їх стосується (бюджети районів, областей тощо), а також сільські, селищні і міські ради та їх вико­навчі органи — щодо питань спільних інтересів. У зв'язку з цим в порядку контролю за виконанням власних рішень, що стосуються місцевих державних адміністрацій, районні та обласні ради, згідно з ч. 9 ст. 118 Конституції, можуть висловлювати недовіру голові відповідної місцевої державної адміністрації, на підставі чого Пре­зидент України приймає рішення і дає цим радам обгрунтовані відповіді. Якщо недовіру голові районної чи обласної державної адміністрації висловили дві третини депутатів від складу відповідної ради, Президент України приймає рішення про відставку голови місцевої державної адміністрації. Для забезпечення виконання рішень районних та обласних рад органами самоврядування первин­ного рівня існує судовий механізм гарантування умов договорів між ними, якщо інше не передбачено законом.

Районні та обласні ради обирають своїх голів, які керують їх діяльністю і очолюють виконавчий апарат рад. Враховуючи досить складні функції і повноваження районних та обласних рад, їх голови відіграватимуть не тільки важливу управлінську, але й політичну роль.

Порядок формування, організації і діяльності районних та обласних рад визначається законодавством України про місцеве самоврядування.

Виконавчі органи місцевого самоврядування.Для реалізації рішень представницьких органів місцевого самоврядування первинного рівня та здійснення інших завдань створюються виконавчі органи місцевого самоврядування.

В Україні виконавчими органами місцевого самоврядування є виконавчі комітети сільських, селищних і міських рад, які формують та очолюють відповідно сільські, селищні і міські голови.

Виконавчі органи місцевого самоврядування є формою здій­снення територіальною громадою функцій самоврядування. Тому ці органи залежать не тільки від представницьких органів місцевого самоврядування, які їх сформували, але й від територіальних громад, здатних політичне впливати на їх діяльність.

Предметна компетенція, закріплена ч. 1 ст. 143 Конституції за територіальними громадами, поширюється і на виконавчі органи місцевого самоврядування, які в межах повноважень, визначених законами, приймають рішення, що є обов'язковими до виконання у відповідному селі, селищі і місті.

Окрім повноважень, які є спільними для представницьких і виконавчих органів місцевого самоврядування, останні можуть наділятися законами також власними повноваженнями. Така прак­тика вже склалася з 1992 р., коли законом про місцеві ради, місцеве і регіональне самоврядування за виконкомами рад були закріплені власні повноваження, які представницькі органи місцевого самовря­дування не мають права здійснювати. Законодавче розмежування сфер діяльності представницьких і виконавчих органів місцевого самоврядування внесло певну стабільність в їх взаємовідносини.

Виконавчим органам місцевого самоврядування можуть надава­тися законом окремі повноваження місцевих органів виконавчої влади. На практиці держава делегує такі повноваження виключно цим органам, оскільки мова йде про делегування, як правило, роз­порядчих, а не нормотворчих функцій.

Виконавчі органи місцевого самоврядування підзвітні і підконт­рольні територіальним громадам, обраним ними представницьким органам місцевого самоврядування, а з питань здійснення делего­ваних повноважень — відповідним органам виконавчої влади. Від­ставка сільського, селищного і міського голови має призводити також і до відставки відповідного виконкому (чи іншого органу) сільської, селищної і міської ради.

У сільській, селищній і міській раді за її рішенням відповідно до закону виконавчі комітети можуть не створюватися, а їх функції і повноваження у такому випадку покладаються на відповідних сільських, селищних і міських голів. Відставка виконкому сільської, селищної і міської ради не тягне за собою автоматичну відставку

його голови. Це окреме питання, яке може вирішуватися тільки відповідно до закону.

Статус виконавчих органів місцевого самоврядування, їхні пов­новаження, порядок організації і діяльності визначаються законо­давством про місцеве самоврядування.

Муніципальна служба.Конституція України згадує про служ­бовців місцевого самоврядування, але їх статус не урегульований чинним законодавством. Практика попередніх років розвивалась таким чином, що на службовців апарату органів місцевого само-рядування поширювалось законодавство про державну службу. Така форма "одержавлення" місцевого самоврядування нічим не вип­равдана, оскільки фактично ставить цей апарат у залежність від виконавчої влади, а не від територіальної громади. Адже в такому разі муніципальними службовцями не можуть стати сотні тисяч вчителів, культпрацівників, медиків, представників інших спе­ціальностей і професій, які служать в системі закладів, установ, організацій і підприємств місцевого самоврядування. В усіх цивілізованих країнах на ці категорії службовців поширюється законодавство про муніципальну службу. Тому в Україні також необхідно розробити та прийняти закон про муніципальну службу і таким чином підняти престиж муніципальних службовців, забезпечити гарантії їх прав і законних інтересів.

Муніципальна служба — це професійна діяльність осіб щодо практичного виконанн функцій і повноважень органів місцевого самоврядування, осіб, які обіймають посади в цих органах та одер­жують заробітну плату за рахунок коштів місцевого самоврядування. Завдання муніципальної служби зумовлюються функціями місце­вого самоврядування і полягають у забезпеченні функціонування системи місцевого самоврядування, захисті інтересів територіальних громад, розвитку муніципальної (місцевої) демократії тощо.

Принципами муніципальної служби є служіння публічним інтересам територіальної громади, законність, демократизм, гума­нізм і соціальна справедливість, професіоналізм, персональна від­повідальність. Право на муніципальну службу мають громадяни України на засадах рівноправності. Муніципальні службовці кори­стуються всіма правами і свободами на рівні з іншими громадянами, крім деяких правових обмежень, пов'язаних з їх функціональними обов'язками, етичними та політичними поглядами.

На засадах муніципальної служби в Україні діють загони муніципальної міліції, створеної в багатьох містах держави.

Місцеві референдуми.Для вирішення важливих питань терито­ріальних громад в селах, селищах і містах можуть проводитися міс­цеві референдуми. Право голосу на них, як і на комунальних вибо­рах, мають громадяни України, які досягай на день їх проведення вісімнадцяти років. Не мають права голосу громадяни, яких визнано судом недієздатними.

Конституція закріплює положення про те, що територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування забезпечують проведення місце­вих референдумів та реалізацію їх результатів (ч. 1 ст. 143). Місцеві референдуми можуть служити повною противагою органам місцево­го самоврядування, коли ті ігнорують інтереси територіальних громад. Такий референдум може висловити недовіру сільській, селищній і міській раді та сільському, селищному і міському голові. Однак організувати і провести місцевий референдум не дуже просто і тому він використовується частіше як форма санкціонування рішень органів місцевого самоврядування або виявлення позиції територіальних громад з окремих питань місцевого значення. Інші питання, крім місцевого значення, референдум не вправі вирішу­вати.

Предметна компетенція місцевого референдуму, з огляду на введення інституту територіальної громади, певним чином розширя­ється. Особливо це стосується договірних засад у взаєминах органів місцевого самоврядування, створення спільних комунальних під­приємств та організацій тощо.

Стосовно ж районних та обласних референдумів, то про них в Конституції не згадується. Однак такі референдуми можливі згідно з чинним законодавством, яке ще не приведено у відповідність до нового Основного Закону, їх доцільність обмежується контролем за діяльністю районних та обласних рад, можливо деякими іншими питаннями місцевого значення. Але районні та обласні референду­ми, як це показав досвід 1991 — 1992 рр., у ряді регіонів України (Закарпаття, Крим) містять небезпеку бути втягнутими у боротьбу з центральною владою, а також — між районними та обласними радами, з одного боку, і місцевими державними адміністраціями — з другого. Такі референдуми слід розцінювати як неконструктивні,

оскільки можуть викликати різні невдоволення, розхитувати ста­більність в регіонах.

Акти, прийняті на місцевих референдумах в межах повноважень, визначених законами, є обов'язковими на території відповідного села, селища і міста. Порушення актів місцевого референдуму оскар­жуються органами місцевого самоврядування в судовому порядку. Неконституційні і незаконні акти місцевого референдуму зупиня­ються у встановленому законом порядку і передаються на розгляд судових органів.

Органи самоорганізації населення.Місцеве самоврядування не обмежується функціонуванням вищезгаданих інститутів: воно має своїм органічним доповненням органи самоорганізації населення.

Створення громадських структур, які підтримують, сприяють та ініціюють громадсько-корисні справи в системі самоврядування, є одним з головних завдань органів самоврядування. За ініціативою жителів сіл, селищ і міст відповідні сільські, селищні і міські ради можуть дозволити їм створювати будинкові, вуличні, квартальні та інші органи самоорганізації населення. Метою діяльності таких органів є підтримка зусиль органів місцевого самоврядування, реалізація актів місцевих референдумів, здійснення громадських ініціатив тощо.

Органи самоорганізації населення діють в межах Конституції і законів України, статутів (положень) про них, затверджених у вста­новленому законом порядку. Розвиваючи громадські ініціативи, жителі сіл, селищ і міст через створювані ними органи самооргані­зації населення, сільські, селищні і міські ради зміцнюють свої позиції у відносинах з виконавчими органами місцевого самовря­дування та органами виконавчої влади, а якщо потрібно, то й чинять опір проти тиску з боку власних і державних виконавчих структур.

Конституція передбачає делегування сільськими, селищними і міськими радами повноважень органам самоорганізації населення. Таке положення раніше існувало тільки в законі, а тепер воно піднесено на конституційний рівень. Слід зазначити, що Основний Закон дає право сільським, селищним і міським радам передавати органам самоорганізації населення необхідні фінанси та майно.

Створення громадських структур в системі місцевого самовря­дування районними та обласними радами Конституція не передба­чає. Надання такого права виключно сільським, селищним і міськимрадам робить становище районних та обласних рад залежним від рад первинного рівня самоврядування. Це дає можливість останнім створювати навколо районних та обласних рад різні громадські фонди, об'єднання територіальних громад тощо, які посилюють їх вплив на районні та обласні ради тощо.

Питання організації та діяльності органів самоорганізації насе­лення як складової частини системи місцевого самоврядування визначаються законодавством про місцеве самоврядування.


Читайте також:

  1. II. Найважливіші проблеми, що визначають розвиток місцевого самоврядування і є спільними для будь-яких урядових систем.
  2. Адміністративно-територіальний устрій і місцеве самоврядування.
  3. Антитоталітарні демократичні революції у країнах Східної Європи. Розпад Югославії. Об’єднання Німеччини
  4. Апеляційні скарги на ухвали місцевого господарського суду
  5. Бюджети місцевого самоврядування – це бюджети територіальних громад сіл, їх об’єднань, селищ, міст (у тому числі районів у містах)(ч.3 ст.5 БК України).
  6. В.2. Склад та структура органів регіонального управління та місцевого самоврядування
  7. Видатки місцевого бюджету
  8. Видатки на утримання органів державного управління, органів місцевої влади та місцевого самоврядування.
  9. Видовий ряд зброї у Київської Русі. Особливості «місцевого» типу меча.
  10. Вий орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, за
  11. Вишукування доріг місцевого значення
  12. Відносини органів місцевого самоврядування з центральною владою




Переглядів: 921

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Адміністративно-територіальний устрій і місцеве самоврядування. | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.009 сек.