Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Корпоративних прав

Відповідно до ст. 12 Н) ЦК спадкуванням с перехід прав та обов'язків (спадщини) під фізичної особи, яка померла (спад­кодавця), до інших осіб (піадко< мцін). До складу спадщини не входять права та обов'язки, що нерозривно пов'язані з особою спадкодавця, зокрема право па участь у тонаристпах та прано членства в об'єднаннях громадян, якщо інше не встановлено за­коном або їх установчими документами (ст. 1219 ЦК).

У чому полягає порядок спадкування акцій і перереєстрації прав власності на зазначені цінні папери, встановлений законо­давством України?

На відміну від товариств з обмеженою і додатковою нідінжі-дальністю, повного і командитного товариства, де їх учасники мають зобов'язальні права на частку у майні товариства (право вимоги її при ліквідації товариства у випадку виходу з його скла­ду), в акціонерних товариствах їх учасникові (акціонерові) на­лежить право власності на акцію як документ, що підтверджує членство цієї особи в акціонерному товаристві. Відповідно, обо­в'язковою умовою вступу до акціонерного товариства спадкоєм­ця акціонера є набуття ним права власності на акцію. Перехід прав на акції у порядку спадкування можливий за заповітом або за законом.

Для переходу акцій спадкоємці акціонера зобов'язані здійсни­ти такі дії:

1) звернутися до державної нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини із заявою про прийняття спадщини і (або) про видачу свідоцтва про право на спадщину (якщо спадкоємець вже фактично прийняв спадщину);

2) після отримання свідоцтва про право на спадщину здійс­нити перереєстрацію прав власності на акції у реєстроутриму-вача (при документарній формі випуску акцій) або у зберігача, в якого померлим акціонером було відкрито рахунок у цінних паперах (при бездокументарній формі випуску акцій).

Такий спадкоємець може звернутися із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину після спливу шестимісячного строку. Право на спадкування виникає у день відкриття спад­щини.

Смерть власника акцій тягне за собою певні правові наслід­ки, які впливають на обіг акцій. Відповідно до ст. 1 розділу І


llWIIIIIIIllllllllllUlllllllllllllllllliilllllilliiiilllli іііііііііііііііііііііііііііііііііііііііііііііііііііі і... ш. і.. і.. і.. ■. і...............


300 ______________________________________________ Розділ 10

Положення про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів у випадку смерті фізичної особи — власника цін­них паперів до системи реєстру вносяться зміни, пов'язані з бло­куванням акцій. Блокування цінних паперів є операцією реє-строутримувача щодо припинення переходу права власності на іменні цінні папери, обтяжені зобов'язаннями, що обмежують обіг на визначений строк та/або до настання певної події. Блоку­вання акцій у випадку смерті фізичної особи — власника цінних паперів здійснюється реєстроутримувачем на підставі подання оригіналу або нотаріально засвідченої копії свідоцтва про смерть (передається реєстроутримувачу).

Пунктом 216 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України1 передбачено, що видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, провадить­ся нотаріусом після подання правоустановчих документів про належність цього майна спадкодавцеві та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна, у тому числі наявності чи від­сутності податкової застави та інших застав за даними відповід­них реєстрів.

Законодавством встановлений шестимісячний строк, про­тягом якого спадкоємці повинні здійснити дії щодо прийняття спадщини. У випадку спадкоємства акцій в документарній фор­мі перереєстрація прав власності здійснюється реєстроутри­мувачем, який веде реєстр акціонерів товариства, акції якого перейшли у порядку спадкування. Внесення до системи реєстру записів про перехід права власності на іменні цінні папери за наслідками успадкування здійснюється реєстроутримувачем на підставі подання таких документів: оригіналу або нотаріально засвідченої копії свідоцтва про право на спадщину; сертифіката цінних паперів.

Після надання реєстроутримувачу зазначених документів до реєстру вноситься запис про нового власника акцій. Реєстроут-римувач погашає сертифікат акцій, виданий на ім'я акціонера, який помер, і видає власнику новий сертифікат акцій, який є підтвердженням права власності. До внесення змін до реєстру власників іменних цінних паперів спадкоємці не мають корпо-

1 Інструкція про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами Украї­ни, затверджена наказом Міністерства юстиції України від 3 березня 2004 р. № 20/5 // Офіційний вісник України. - 2004. - № 10. - С 639.


Розпорядження корпоративними правами 301

ративних прав, а отже, не беруть участі у загальних зборах акціо­нерів.

У випадку переходу и порядку спадкування акцій, випуще­них у бездокументарній формі, зберіганим, у якого був відкри­тий рахунок у цінних паперах акціонера, що помер, виконується безумовна операція з переказу акцій померлого акціонера на ра­хунок у цінних паперах, відкритий його спадкоємцю (спадкоєм­цям). Підставою для такого переказу с свідоцтво про право на спадщину (пункти 13, 17 розділу II Положення про депозитарну діяльність). У випадку відсутності у спадкоємця (спадкоємців) рахунку в цінних паперах він (вони) повинні відкрити такий рахунок у будь-якого зберігача, який має відповідну ліцензію Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Підтвер­дженням права власності на цінні папери є сертифікат, а в разі знерухомлення цінних паперів чи їх емісії в бездокументарній формі — виписка з рахунку у цінних паперах, яку зберігач зобо­в'язаний надавати власнику цінних паперів. Виписка з рахунку у цінних паперах не може бути предметом угод, що тягнуть за собою перехід права власності на цінні папери (ч. 4 ст. 5 Закону «Про Національну депозитарну систему і особливості електрон­ного обігу цінних паперів в Україні»).

Проблеми щодо спадкування можуть виникнути у випадку відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття. У такому випадку суд визнає спадщи­ну відумерлою за заявою відповідного органу місцевого само­врядування за місцем відкриття спадщини (ст. 1227 ЦК). Заява про визнання спадщини відумерлою подається після закінчення одного року з часу відкриття спадщини. У разі відсутності спад­коємців за законом і за заповітом чи відмови від спадщини від-умерле майно передається до територіальної громади за місцемвідкриття спадщини.

Щодо спадкування часток товариства з обмеженоювідпо­відальністю, то відповідно до ст. 66 Закону «Про нотаріат»та ст. 1298 ЦК спадкоємці, а також у разі необхідності держава,при заповіті на користь держави, закликані до спадкоємства, можуть одержати в державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини свідоцтво про право на спадщину. Свідоцтво видаєть­ся на ім'я всіх спадкоємців або за їх бажанням — кожному з них окремо. При цьому в кожному свідоцтві зазначається все спад-


■Hill


 
 


Читайте також:

  1. В корпоративних відносинах
  2. Види корпоративних інформаційних систем
  3. Захист корпоративних прав
  4. Захист корпоративних прав
  5. ЗАХИСТ КОРПОРАТИВНИХ ПРАВ
  6. Захист корпоративних прав
  7. Захист корпоративних прав
  8. Здійснення корпоративних прав учасниками (засновниками)..
  9. Здійснення корпоративних прав учасниками (засновниками)...
  10. Здійснення корпоративних прав учасниками (засновниками)... 269
  11. Класичні та альтернативні підходи до розробки корпоративних стратегій
  12. Ключові учасники корпоративних відносин: світовий досвід та вітчизняна практика.




Переглядів: 208

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | Розділ 10

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.