Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






І. Козацтво та Гетьманщина як явище історії (5 хв.)

Козацтво – з кінця XV ст. збірна назва козаків в Україні та в порубіжних країнах. Слово «козак» тюркського походження, у перекладі воно означає «степовий розбійник», «вільна людина».

Ще за часів Київської Русі літописи згадували про існування на кордоні руських земель і кочового степу бродників (уходників – від слова «уходити» втікати на заробітки) – вільних людей, які не підкорялися князівській владі. Однак надалі це традиційне для місцевого населення заняття було перервано татаро-монгольською навалою.

Як нова соціальна верства козацтво формувалося водночас зі шляхтою протягом ХV-ХVІ ст. Рятуючись від здирства шляхти, а також шукаючи додаткових заробітків, мешканці Галичини, Волині, Київщини йшли на окраїни, куди не сягали руки можновладців. Особливо посилився чисельний ріст козацтва після Люблінської унії.

Основними причинами виникнення козацтва були:

а) зростання великого феодального землеволодіння, що розпочалося з XV ст.;

б) посилення феодальної експлуатації з боку польських і литовських феодалів, прогресуюче закріпачення селян;

в) полонізація українського народу, наступ католицької церкви на права православної;

г) потреба захисту від турок і кримських татар.

У XVI ст. козаки починають об'єднуватись у військову організацію. Найбільш визначним їх організатором був Дмитро Вишневецький (Байда), який об'єднав розпорошені групи козаків і побудував фортецю на о. Мала Хортиця – Запорізьку Січ. Запорізька Січ –суспільно-політична та військово-адміністративна організація українського козацтва, яка склалася у першій половині XVI ст. за дніпровими порогами у районі острова Хортиця і існувала до 1775 р. Із військового центру Запорізька Січ перетворилася на козацьку православну демократичну республіку, яка мала своєрідний життєвий уклад, побут і звичаї. Очолював Запорізьку Січ виборний гетьман (після 1648 р. - Кошовий отаман).

(Перегляд відео – «Історія України. 74 серія. – Запорозька січ»).

У 1572 р. польський король Сигізмунд II Август видав універсал про утворення найманого козацького формування. 300 козаків було прийнято на державну службу, записано у реєстр (список) і дістало правовий статус регулярного війська. Ця дія мала на меті використовувати козацтво для захисту кордонів Польської держави, але вона започаткувала два важливі суспільні процеси: 1) утворення реєстрових збройних формувань; 2) юридичне визнання прав та обов'язків козацтва як соціальної верстви.

Вже в сер. XVII ст. становище українського народу під владою Речі Посполитої стало особливо важким: не було жодної соціальної верстви населення, яка б не зазнавала утисків у правах. Зазнавало їх і козацтво: магнати відбирали в них хутори, змушували платити податки. За будь-яку непокору козаків кидали до в'язниць, багатьох з них перетворювали на кріпаків. Все це стало причиною сілянських повстань, а також так званої Національно-визвольної війни 1648-1657рр. під керівництвом Богдана Хмельницького.

(Перегляд відео – «Національно-визвольна війна 1648-1657рр.»).

Зі смертю Б. Хмельницького вирвалися назовні внутрішні суперечності українського суспільства: розгорнулася боротьба між старшиною, яка прагнула одержати феодальні привілеї, і рядовим козацтвом, що призвело до Руїни.

Руї́на — період історії України другої половини XVII століття, що відзначився розпадом української державності та загальним занепадом. Деякі історики, зокрема Б. Крупницький вважав, що Руїна тривала від смерті Богдана Хмельницького й до початку правління Івана Мазепи — 1657–1687. У народі до сьогодні побутує знана приказка: «від Богдана до Івана не було Гетьмана».

Наступним, хто зробив великий внесок у економічно-культурний розвиток Лівобережжя був Іван Мазепа (1630-1709 рр.). Після обрання гетьманом він намагався відновити авторитет інституту гетьманства в Україні. Метою Мазепи як гетьмана було об'єднання козацьких земель Лівобережжя, Правобережжя, Запорожжя і, якщо можливо, Слобожанщини і Ханської України в складі єдиної Української держави, встановлення гетьманської влади у становій державі європейського типу зі збереженням традиційної системи козацького устрою. Тривалий час Мазепа формально підтримував Московське царство у Північній війні зі Швецією, але у 1708 році перейшов на бік шведів.

(Перегляд відео – «Гетьман Іван Мазепа»).

Після смерті Івана Мазепи упродовж ХVІІІ ст. Запорізька Січ поступово втратила політичну і економічну автономію, що призвело до її занепаду. У 1764 році наказом російської імператриці Єкатерини ІІ інститут гетьманства було скасовано, а ще через рік гетьманську республіку реформовано в Малоросійську губернію. У 1775 р. Єкатерина II ліквідувала Запорізьку Січ.

Оскільки упродовж ХVІ-ХVІІІ ст. Військом Запорізьким керували гетьмани, виникла назва – Гетьманщина.Гетьманщина – історіографічна назва частини території, на яку розповсюджувалась влада гетьмана. Царський уряд уникав вживання терміна «Гетьманщина» і в офіційних документах називав її Малоросією. Столицями Гетьманщини в різні часи були міста Чигирин, Гадяч, Батурин, Глухів. Гетьманщина бере свій початок з повстання Б. Хмельницького і існує з 1648 до 1781рр.


Читайте також:

  1. VI . Екзаменаційні питання з історії української культури
  2. Актуальність курсу історіософії історії України
  3. Актуальність курсу «Історіософія історії України».
  4. АЛЬТЕРНАТИВНІСТЬ В ІСТОРІЇ
  5. Антічній період історії психології як частина философського періоду (VI ст. до н.ч. до I Y ст .н.ч.)
  6. Антропологічна періодизація первісної історії
  7. Банкрутство підприємств як економічне явище
  8. Безробіття як економічне явище. Суть ,рівень та види безробіття
  9. Безробіття як соціально-економічне явище
  10. Безробіття як соціально-економічне явище.
  11. Бюджетний дефіцит як економічне явище та причини його виникнення
  12. В історії Стародавньої Греції важливу роль відіграли два поліси: Афіни і Спарта.




Переглядів: 533

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
VI. Готичний та ренесансний стиль у храмовій архітектурі та живописі (20хв.) | ІІ. Реформування церкви у ХVІІ-ХVІІІ ст. Петро Могила. (20 хв.)

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.