Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Грошова система Візантії

З падінням Константинополя в 1453 р. відійшла в небуття Візантія — не просто одна із держав на карті, але цілий світ, який був складовою епохи в історії людства. Залишились монети — свідки і нерозлучні супутники величі й занепаду цього світу, перемог і поразок на довгому шляху від народження до смерті…

Дивовижно, але перші значні колекції візантійських монет виникли тільки в ХІХ ст. І це при тому, що збирати антики почали ще на зорі Відродження! Цікавість до них зростала по мірі того, як європейцям відкривалась грандіозність візантійської християнської цивілізації, множились розкопки давньохристиянських пам’яток Північної Африки і Близького Сходу, Греції та Туреччини. Матеріальна й духовна спадщина Візантії поверталась з кожною новою розчищеною іконою, відкритою мозаїкою, прочитаним рукописом, знайденою монетою. Однаково суворо дивляться з них лики Христа і Богоматері, однаково величні фігури святих і ангелів, які постають пліч-о-пліч з земними володарями імперії, — образи, які прийшли з минулого, але звернені у вічність.

Спонуки до збирання візантійських монет бувають різні. Комусь хотілось би збирати ікони, рукописи або ювелірні вироби Візантії. Але оскільки такої можливості у людини немає, вона колекціонує візантійські монети. І монети не розчаровують своїх прихильників художніми та іконографічними цінностями зображень, які вони несуть.

Візантія була справжнім мостом між народами і цивілізаціями, країнами і періодами. І візантійська тематика має багато виходів в суміжні області нумізматики.

Неможливо провести чіткої межі між римською і візантійською монетними системами, як не можна однією межею відділити Візантійську імперію від Римської. Візантія була Другим Римом, Римською імперією середньовіччя, її правителі були законними наступниками Августа, які чеканили по тому же праву монету зі своїм іменем і портретами.

«Обличчям» візантійської нумізматики є найбільш прославлена монета європейського середньовіччя — солід. Його історія починалася ще в античності. На четвертому столітті існування Римської імперії Костянтин Великий дарував своїм підданим нову монетну систему — останню загальноримську, з золотим солідом, срібним міліаренсом і мідним фоллісом замість староримських ауреуса, денарія (антонініана) і сестерція. Ця система базувалась на римському фунті — лібрі. У Візантії була прийнята й інша його назва — літра. Цей фунт дорівнював близько 327 г. Стандартна золота монета — солід, або по-грецькому номізма, чеканились із розрахунку 72 штуки із 1 фунта золота. Кількість дорогоцінного металу вимірювалась каратами, які мали ваговий еквівалент 0,2 г золота. Констянтиновий солід містив 24 карати. Саме на обігу повноцінної золотої монети, яка залишалася багато століть без змін (тобто без погіршення), базувалась грошова система вже Візантійської імперії. Включно до ХІ ст. солід виправдовував свою назву, тому що по-латинському solidus означає міцний, надійний, і був світовою валютою. «Всі народи вели торгівлю за допомогою візантійського соліда, який приймався скрізь від одного краю землі до іншого, і був предметом здивування для всіх людей і всіх держав, так як такої монети в інших державах не було», — написав у VI ст. відомий купець-мандрівник Косьма Індікоплов.

Золотий солід був символом багатства і матеріального благополуччя імперії. Косьма розповідає, що, глянувши на нього і порівнявши з перською срібною драхмою, далекий індійський правитель промовив: «насправді римляни (тобто візантійці) блискучі, могутні і мудрі!». Навіть араби, які завоювали візантійський Схід, допускали вільний обіг на своїх територіях візантійської монети «з ім’ям і зображенням» християнських імператорів. Перший арабський чекан був наслідування візантійському (так званий «арабо-візантійський»), і лише поява в самому кінці VII ст. на золотих і срібних монетах імперії неприйнятного для ісламського світу зображення Христа стала приводом для виготовлення власної монети Халіфату.

В наслідування візантійським солідам давньоруські князі Володимир, Святополк, Ярослав почали чеканити власну монету в Х-ХІ ст. — златники і срібляники. Перші руські золоті монети копіювали, наскільки це було можливим, соліди, прикрашені традиційним для того часу образом Христа Пантократора.

І зараз соліди є прикрасою будь-якої підбірки давніх монет. Деякі колекціонери надають перевагу збиранню тільки їх, що, варто відзначити, економічно досить виправдано. Ціни на основну масу візантійських монет коливаються від 200 до 500 доларів. Візантійське золото — це не тільки соліди, історія яких закінчується в ХІ ст., але й іперперсни XII-XIV ст., які відрізнялися від солідів формою, вагою і пробою металу.

Основну масу колекційних монет складають мідні фолліси і срібні гексаграми і міліарісії. Виклавши їх в хронологічний ряд, можна спостерігати, як поступово відбувається розставання з римсько-античними традиціями в імператорській символіці і портреті, як в легендах на зміну переможним гаслам приходять смиренні звернення до Христа, як сама титулатура правителів доповнюється ствердженням їх благочестя і православ’я.

Монети ІХ-ХІ ст. відрізняються особливим багатством і різноманітністю іконографічних типів. Їх можна назвати еталонними, які з найбільшою повнотою втілюють ідею візантійської теократії. Одну сторону монети займає державна символіка, іншу — християнська, представлена будь-яким знаком хреста, або святим ликом-образом.

 

Cписок використаної літератури:

1. Булава Л.М. Нумізматика й боністика України (з основами теорії й історії грошей). — Полтава: ПДПУ, 2006.

2. www.antik.ru

3. www.ru.wikipedia.org

 


Читайте також:

  1. Active-HDL як сучасна система автоматизованого проектування ВІС.
  2. BANKING SYSTEM. Банковская система
  3. D. СОЦИОИДЕОЛОГИЧЕСКАЯ СИСТЕМА ВЕЩЕЙ И ПОТРЕБЛЕНИЯ
  4. II. Бреттон-Вудська система (створена в 1944 р.)
  5. III. центральная нервная система
  6. ISO9000. Як працює система управління якістю
  7. IV. Система зв’язків всередині центральної нервової системи
  8. IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ВИВЧЕНОГО
  9. The educational system of Great Britain (Система освіти Великобританії)
  10. V. СИСТЕМА ПОТОЧНОГО ТА ПІДСУМКОВОГО КОНТРОЛЮ ЗНАНЬ СТУДЕНТІВ
  11. V. Систематизація і узагальнення нових знань, умінь і навичок
  12. V. Узагальнення та систематизація знань учнів.




Переглядів: 604

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Ласкариди і Палеологи | Монети Візантії

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.