Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Сприймання як дія. Рівні перцептивних дій: виявлення, розрізнення, впізнавання, спостереження.

Сприйняття - своєрідна дія, направлена на обстеження сприйманого об'єкту і на створення його копії, його подібності. Істотним компонентом сприйняття є моторні процеси. До них відносяться рухи руки, що обмацує предмет, рухи ока, що просліджує видимий контур предмету, рухи гортані, відтворюючі чутний звук, і так далі.

Сприйняття - це система перцептивних дій, і оволодіння ними вимагає спеціального вчення і практики.

Результати багаточисельних досліджень в області зорового сприйняття і дотику показали, що можна виділити чотири операції, або чотири рівні, перцептивної дії: виявлення, розрізнення, впізнавання і спостереження. Перші два відносяться до перцептивних, останні - до пізнавальних дій.

Виявлення - вихідна фаза розвитку будь-якого сенсорного процесу. На цій стадії суб'єкт може відповісти лише на питання, чи є стимул-реакція. Наступна операція сприйняття - розрізнення, або власне сприйняття. Кінцевий результат її - формування перцептивного образу еталону.

Проте завдання формування перцептивного образу не обмежується рамками дошкільного віку. Таке завдання виникає всякий раз, коли людина стикається з новими для нього об'єктами, будь то геометрична форма, картина і тому подібне При цьому в процесі ознайомлення з об'єктом спостерігач починає виділяти одну властивість або невелике число властивостей як найбільш інформативних. Іншими словами, він перетворює деякі властивості предметів (або комплекси властивостей) на оперативні одиниці сприйняття. Під оперативними одиницями сприйняття слід розуміти вміст, що виділяється суб'єктом при виконанні того або іншого перцептивного завдання.

Такими одиницями можуть стати, наприклад, градації яскравості, контури, інші ознаки предметів або їх комплекси, цілі предмети і, нарешті, сукупності предметів і відношення між ними.

Оперативні одиниці сприйняття динамічні. Їх зміну можна прослідити, наприклад, на процесі вчення читанню. Той, що спочатку виучується діє з окремою буквою, виділяючи в ній елементи, контури, потім, після засвоєння алфавіту, одиницею і предметом його дії стає ціла буква, потім - склади, слова, уривки фраз, цілі фрази; і, нарешті, дослідні читці можуть, як показують спостереження, миттєво схоплювати сенс цілих абзаців. особливостями матеріалу, що пред'являється, і завдання, що стоїть перед суб'єктом. Кінцевий результат при цьому - формування образу об'єкту, що пред'являється.

Коли перцептивний образ сформований, можливе здійснення пізнавальної дії. Для пізнання обов'язкові звірення і ідентифікація. Операція ідентифікації може бути виділена як проміжна ланка між актом розрізнення і пізнанням. Ідентифікація є ототожнення двох одночасно сприйманих стимул-реакцій або ототожнення безпосередньо сприйманої стимул-реакції з образом, що зберігається в пам'яті.

Пізнання обов'язково передбачає ідентифікацію, але не зводиться до неї. Пізнання включає також категоризацію (віднесення стимул-реакції, що пред'являється, до певного класу об'єктів, що сприймалися раніше) і витягання відповідного еталону з довготривалої пам'яті.




Переглядів: 3539

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Поняття про абсолютну і диференційну чутливість. Пороги чутливості | Сприймання як психологічний процес та його властивості: предметність, цілісніть, вибірковість, константність, осмисленість

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.