Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Підготовка до проведення слідчого експерименту

Проведення слідчого експерименту складається з двох великих етапів (стадій): підготовчого і здійснення дослідних дій.

На початковому етапі, до виїзду на місце, а іноді набагато раніше цього слідчий повинний вирішити ціле коло задач, покликаних забезпечити належне проведення слідчого експерименту. Насамперед необхідно визначити місце, час і умови його проведення. При проведенні експерименту на місцевості (вулиці, шосе, у подвір'ї та ін.) враховуються погодні умови під час злочину. Якщо перевіряється ситуація, обумовлена конкретним місцем, експеримент проводять саме в даному місці. Наприклад, потрібно установити видимість знаків із місця водія в умовах Т-образного перехрестя і перешкод у вигляді листя. Якщо ж ситуація не "прив'язана" до визначеного місця, то експеримент може проводитися де завгодно, аж до кабінету слідчого. Вибір часу визначається характером факту, що перевіряється . Час має істотне значення, коли в ході експерименту повинні бути дотримані умови пожвавленого руху на вулиці або визначеному ступені освітленості (природної, штучної, змішаної). При цьому період часу може не збігатися в абсолютних показниках, а бути максимально наближеним по своїх характеристиках. Розглянемо це на прикладі у справі про ДТП. Водій К. (таксист), рухаючись в аеропорт із пасажирами, учинив наїзд (переїзд) на людину, що лежала на проїзній частині шосе в стані сильного сп'яніння. Шосе безлюдне, не освітлене. Час наїзду - близько 22 годин наприкінці серпня. Водій і пасажири стверджували, що людина, одягнена у темне і лежала на шосе, цілком не була видима, поки автомобіль упритул не наблизився до неї і вже технічно не можна було уникнути наїзду.

Слідчий експеримент проводився в жовтні. Для вибору часу слідчий запросив у метеослужбі дані про те, який період часу для експерименту в жовтні буде відповідати по ступеню освітленості 22 годинам серпневого дня, коли відбулося ДТП. З урахуванням отриманих даних був визначений час проведення слідчого експерименту.

Якщо ситуація, що перевіряється, не залежить від визначеного часу, то він вибирається з урахуванням інших тактичних розумінь: черговість проведення інших слідчих дій, можливість (неможливість) зберігання в незмінному вигляді обстановки, де буде проводитися слідчий експеримент; достатність даних для його проведення та ін. У процесі підготування слідчий визначає склад учасників експерименту.

Важливий момент - добір необхідних для експерименту предметів. Найкращим варіантом є вибір тих же предметів, знарядь, що фігурували в злочині, особливо якщо суть експерименту складається саме в їхньому використанні. Наприклад, виготовлення фальшивих металевих грошей за допомогою штампа, вилученого в злочинця при обшуку. Проте це може призвести до псування речовинних доказів. Тому для проведення експерименту виготовляють моделі (манекени, муляжі та ін.), подібні з предметами по тих властивостях, що мають значення для правильної постановки експерименту. Наприклад, якщо потрібно провести експеримент для визначення можливості виносу телевізора через пролам у стіні складу, достатньо мати ящик, по розміру і вазі відповідних цьому телевізору.

Особливу увагу на підготовчій стадії слідчий приділяє тому, які факти підлягають перевірці, і з урахуванням цього складає докладний план експерименту, де відтворює: місце, час проведення, коло питань, що підлягають вивченню (перевірці); завдання учасників, зміст дослідних дій, їхня послідовність, можливі варіанти, заходи для забезпечення явки учасників; предмети, матеріали, необхідні для проведення експерименту. Тут же повинні бути передбачені заходи для реконструкції місця експерименту, відновленню обстановки в старому вигляді, зазначені науково-технічні засоби і засоби зв'язку, а також можливі захисні міри (установка щитів, огороджень та ін.).

Склавши план і маючи уявлення про майбутній експеримент, слідчий виконує ще ряд необхідних підготовчих дій: погоджує взаємодії зі співробітниками міліції по охороні місця експерименту; попереджує представника адміністрації підприємства, установи, власника помешкання та ін. про майбутній експеримент.

У цій же стадії слідчий може попередньо ознайомитися з місцем проведення експерименту. Це дозволить йому внести необхідні корективи в план, уточнити число учасників і роль кожного з них. З тієї ж ціллю можуть бути проведені додаткові допити свідків та інших учасників.

У ході підготовки слідчий заздалегідь визначає характер і об’єм інформації, що він вважає за доцільне і необхідне повідомити кожному з учасників.

Після прибуття на місце проведення слідчого експерименту, але до його здійснення, слідчий також повинний провести ряд підготовчих дій. Насамперед - оглянути місце проведення дослідних дій і при необхідності змінити деталі, а якщо потрібно - зробити реконструкцію обстановки (відтворення того вигляду, що вона мала в момент злочину). При цьому можуть враховуватися пояснення і зауваження учасників, показання яких будуть перевірятися в ході експерименту (свідок, що потерпів, обвинувачуваний та ін.).

Переконавшись у відповідності обстановки тієї, що необхідна, слідчий організує охорону місця і вживає заходів до забезпечення безпеки учасників.

Важливим на даному етапі є інструктаж учасників експерименту, що включає: пояснення сутності майбутнього експерименту, конкретних дій кожного з учасників, роз'яснення їхніх прав і обов'язків, попередження про нерозголошення даних експерименту.

Після цього слідчий пропонує кожному з учасників, у тому числі і понятим, зайняти місця, визначені для них, і встановлює засоби зв'язку.

В окремих випадках, коли це доцільно, попередньо фіксується обстановка місця експерименту (фотографування, відеозапис) - як після прибуття, так і після реконструкції.




Переглядів: 632

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Учасники слідчого експерименту | Тактика проведення слідчого експерименту

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.