Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






НЕГАТИВНА ДІАЛЕКТИКА.

ТЕОДОР АДОРНО .

Знищення парламентаризму

Чим замінити розбиту державну машину?

ДЕРЖАВА І РЕВОЛЮЦІЯ. ДОСВІД ПАРИЗЬКОЇ КОМУНИ 1871 РОКУ. АНАЛІЗ МАРКСА

Глава III

 

 

Отже, розбиту державну машину Комуна замінила нібито "тільки" повнішою демократією: знищення постійної армії, повна виборність і змінюваність усіх посадовців. Але насправді це "тільки" означає гігантську заміну одних установ установами принципово іншого роду. Тут спостерігається якраз один з випадків "перетворення кількості в якість": демократія, проведена з такою найбільшою повнотою і послідовністю, з якою це взагалі мислимо, перетворюється з буржуазної демократії в пролетарську, з держави (= особлива сила для пригнічення певного класу) в щось таке, що вже немає власне держава.

Пригнічувати буржуазію і її опір все ще необхідно. Для Комуни це було особливо необхідно, і одна з причин її поразки полягає в тому, що вона недостатньо рішуче це робила. Але пригнічуючим органом є тут вже більшість населення, а не меншість, як бувало завжди і при рабстві, і при кріпацтві, і при найманому рабстві. А раз більшість народу само пригнічують тих, що своїх пригноблюють, то "особливої сили" для пригнічення вже не треба! У цьому сенсі держава починає відмирати. Замість особливих установ привілейованої меншості (привілейоване чиновництво, начальство постійної армії), само більшість може безпосередньо виконувати це, а ніж більш всенародним стає саме виконання функцій державної влади, тим менше стає потребі в цій владі.

 

 

Вихід з парламентаризму, звичайно, не в знищенні показних установ і виборності, а в перетворенні показних установ з говорилень до "працюючих" установ. "Комуна мала бути не парламентською установою, а що працює, в один і той же час законодавствує і виконуючим закони".

"Не парламентське, а працююча" установа, це сказано не в брову, а в око сучасним парламентарям і парламентським "кімнатним собачкам" социал‑демократії! Подивитеся на будь-яку парламентську країну, від Америки до Швейцарії, від Франції до Англії, Норвегії і інш.: справжню "державну" роботу роблять за кулісами і виконують департаменти, канцелярії, штаби. У парламентах тільки базікають із спеціальною метою надувати "простолюддя".


 

Перехід до матеріалізму

 

Діалектика перетворюється на матеріалістичну, коли вона приходить до пріоритету об'єкту. Об'єкт, позитивне вираження нетотожного - це термінологічна маска. У предметі (до рівня предмета об'єкт оснащується пізнанням) передусім одухотворяється тілесне, фізичне, матеріальне; одухотворяється засобами переведення в теорію пізнання; редукується по аналогії з тим, як гуссерлевская феноменологія узагальнено упорядковує, врешті-решт, фізичне і тілесне. Феноменологія характеризує незнищувані гносеологічні категорії суб'єкта і об'єкту як неістинні, помилкові. Якщо ці категорії не противополагаются один одному у своїй "чистоті", не можуть виступати в цій якості, це означає також, що об'єктивне присутнє в об'єкті; це те, що неможливо перетворити на духовне - в об'єкт, існуючий тільки з точки зору суб'єктивно орієнтованого аналізу, якому верховенство суб'єкта представляється безперечним. Якщо аналізувати ззовні, матерія - ось що представляється в рефлексії духу особливим, недуховним об'єктом. Категорія нетотожності ще підкоряється мірі тотожності

 

Суб'єкт і індивід

 

Ідеалістичне формулювання Гегеля : "Суб'єктивність сама є абсолютна форма і існуюча дійсність субстанції, і відмінність суб'єкта від останньої як від свого предмета, своєї мети і потужності є, в той же час, лише так же безпосередньо зникла відмінність форми" [39]. Суб'єктивність - це загальна і загальна тотожність, його і обожнює Гегель. Таким чином досягається протилежне - суб'єкт пізнається як прояв об'єктивності. Конструкція суб'єкт-об'єкт глибинно подвійна. Вона не лише фальсифікує об'єкт ідеологічно, перетворюючи його на вільні вчинки і дії абсолютного суб'єкта, але і в суб'єктові бачить прояв об'єктивного; отже, суб'єкт обмежений, він анти-идеологичен. Суб'єктивність як дійсність субстанції, яка існує, означає процес, але у своїй якості існування відчужений суб'єкт був би одночасно і об'єктивністю, і явищем.

 

Чим з великим озлобленням усуспільнення підпорядковує собі усі моменти людської безпосередності і безпосередності стосунків між людьми, тим менше можливостей згадати про буття, що стає, тканини, мережі, павутини [природного], тим слабкіше протистояння видимості природи. Ця видимість посилюється, у міру того як збільшується відстань між історією людини і історією природи; природа перетворюється на подібність полону для людини, що не має здатності протистояти [цій несвободі]. Молодий Маркс, формулюючи своє судження про взаємнопоглинання цих моментів, що не припиняється ні на хвилину, продемонстрував таке прагнення, таку тягу до зовнішнього, яка неминуче повинна була ввести в оману догматичних матеріалістів. Ось воно: "Ми знаємо тільки одну єдину науку, науку історії. Історію можна розглядати з двох сторін, її можна розділити на історію природи і історію людей. Проте обоє ці сторони нерозривно пов'язані; до тих пір, поки існують люди, історія природи і історія людей взаємно обумовлюють один одного" [55].Традиційний антитезис природа-історія істинний і помилковий одночасно; він істинний, оскільки говорить про те, що відбувається з природою; він помилковий, оскільки апологетично повторює процес маскування властивості історії "природність", як він здійснюється самою історією, а це можливо тільки тому, що конструкція самої історії є понятійною, вторинною.

 

Абсолютність духу, ореол культури і був тим принципом, який, не припиняючись, служив насильству, саме це сам принцип і симулював виразити. Після Освенцима будь-яке слово, в якому чуються піднесені ноти, втрачає права на існування. Питання про те, чи не було усе це божественним промислом, чи не слідує усе це безгнівно і покірно прийняти, ще раз поширює на жертви [Освенцима] вирок, який Ніцше багато років тому виніс ідеям. Той, хто був в силах (і ця сила, безумовно, вражає) пережити Освенцим, та і інші табори, пристрасно протестує проти [позиції] Беккета. Хід думок приблизно такий: якби Беккет був в Освенциме, він написав би свої п'єси по іншому; він був би налагоджений позитивніше (хоч би по відношенню до релігії самоохранительства, як її сповідують ті, хто втратив свій трон і престол). Той, хто позбавлений царства і влади, протестує, але він проти по-іншому, не так, як це бачиться йому самому; Беккет або будь-який інший, хто все ще вірить у власну могутність, в Освенциме був би зломлений; його б просто змусили прийняти релігію самоохранительства -религию риття окопів перед лицем ворога, що настає; саме вона дозволяє монархові, позбувшись трону, виряджатися в одяг слів "я хотів подарувати людям мужність"; неначе це під силу якому-небудь духовному образу або зразку; неначе проект, звернений до людей і створений відповідно до їх рішення і вибору, не несе загибель саме в тому, на що вони претендують (навіть у тому випадку, коли мається на увазі прямо протилежне). Ось підсумок метафізики.

 

Ідеалісти, стаючи ідеологами, послідовно і марно обгрунтовують неминучий висновок про дух, що прагне до єдності з собі нетотожним. Така саморефлексия призводить до висновку про верховенство практичного розуму, це знання перейшло від Канта до Маркса, минувши ідеалістів. Діалектика практики висуває свої вимоги: знищити практику - виробництво заради виробництва, знищити універсальний розумовий образ помилкової, неістинної практики. У цьому матеріалістичний фундамент тих рухів, які протестують проти офіційного школярського поняття про матеріалізм в негативній діалектиці. Момент самостійності, несводимости до духу, цілком поєднується з пріоритетом об'єкту. Там, де дух тут і зараз стає самостійним, він втрачає свою свободу, як тільки знаходить ім'я для оков, які його стримували; там, де дух стає самостійним, він гине у власних оковах; саме дух, а не практика, що остаточно заплуталася, передбачає свободу. Ідеалісти звеличили дух до небес, але горе тим з них, хто мав справу з практикою духу.

 

 


 


Читайте також:

  1. Негативна дія електричного струму.
  2. Негативна дія ліків на організм
  3. Негативна думка
  4. Негативна судова практика на захист несумлінних боржників




Переглядів: 1290

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
НІМЕЦЬКА КЛАСИЧНА ФІЛОСОФІЯ | НЕКЛАСИЧНА ФІЛОСОФІЯ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.007 сек.