Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Взяття під варту

Взяття під варту полягає у обмеженні особистої во­лі підозрюваного або обвинуваченого (підсудного, за­судженого) шляхом поміщення до спеціальної устано­ви.

Установами для тримання осіб, щодо яких як за­по­біжний захід обрано взяття під варту, є слідчі ізоля­тори Державної кримінально-виконавчої служби Ук­раїни, гауптвахти Військової служби правопорядку у Збройних Силах України. В окремих випадках, що визначаються потребою в проведенні слідчих дій, ці особи можуть перебувати в ізоляторах тимчасового тримання (ч. 1 ст. 4 Закону України від 30 червня 1993 року "Про попереднє ув’язнення").

У місцях тримання затриманих особи, взяті під вар­ту, можуть перебувати не більше як три доби. Як­що доставка ув’язнених у слідчий ізолятор або на гаупт­вахту Військової служби правопорядку у Зброй­них Силах України у цей строк неможлива через від­даленість або відсутність належних шляхів спо­лу­чен­ня, вони можуть перебувати в місцях тримання за­три­маних до десяти діб.

Якщо взяття під варту як запобіжний захід обра­­но стосовно особи, яка вчинила злочин під час від­­бу­вання покарання в установі виконання покарань, та­ка особа може перебувати в дисциплінарно­му ізо­ля­торі або карцері установи виконання пока­рань.

Взяття під варту є найбільш суворим запобіжним заходом, а тому обиратися він повинен тільки у то­му випадку, коли за допомогою інших запобіжних за­ходів неможливо досягти загальної мети, передбаче­ної ч.1 ст. 148 КПК.

Відповідно до п. 6.1. Мінімальних стандартних пра­вил Організації Об’єднаних націй щодо заходів, не пов’язаних з тюремним ув’язненням (Токійські пра­вила) (Прийнятих 14.12.1990 р. Резолюцією 45/110 Ге­неральної Асамблеї ООН), попереднє взяття під вар­ту (до судового розгляду) застосовується в судочинстві у кримінальних справах як крайній (останній) захід за умови належного врахування інтересів розслідуван­ня правопорушення та захисту суспільства й жерт­ви.

Взяття під варту як запобіжний захід застосовуєть­ся в справах про злочини, за які законом перед­ба­чено покарання у вигляді позбавлення волі на строк понад три роки. У виняткових випадках цей запобіжний захід може бути застосовано в справах про злочини, за які законом передбачено покарання у ви­гляді позбавлення волі і на строк не більше трьох ро­ків. До таких випадків, відповідно до Постанови Пле­нуму Верховного Суду України від 25 квітня 2003 р. № 4 "Про практику застосування судами запобіжного заходу у вигляді взяття під варту та продовження строків тримання під вартою на стадіях дізнання і до­судового слідства", відносяться: "...коли особа не має постійного місця проживання, зловживає спиртними напоями чи вживає наркотичні засоби, продовжує вчиняти злочини, підтримує соціальні зв’язки негатив­ного характеру, порушила умови запобіжного за­ходу, не пов’язаного з позбавленням волі, раніше ухи­лялася від слідства, суду чи виконання судових рішень або ж коли особу підозрюваного взагалі не вста­новлено".

Європейський суд з прав людини негативно оцінює практику судів, які обирають цей запобіжний за­хід виключно з підстави тяжкості вчиненого злочину. Наприклад, у справі "W. проти Швейцарії" від 26 січ­ня 1993 р., встановлено, що "...ризик перехову­вання обвинуваченого від правосуддя не може оціню­ватись виключно на підставі суворості можливого вироку; це слід робити з урахуванням ряду інших від­повідних фактів, які можуть або підтверджувати існування такого ризику, або свідчити про такий його незначний ступінь, який не може служити підставою для запобіжного ув’язнення. У цьому контексті мають враховуватися, зокрема, особистість обвинуваченого, його моральні переконання, майновий стан і зв’язки з державою, в якій він зазнає судового переслідуван­ня, а також міжнародні контакти". Аналогічні вис­новки містяться у рішенні по справі "Калашников про­­ти Російської Федерації" від 15 липня 2002 року та ін.

Правом взяти особу під варту володіє тільки суд, суддя. Тому, якщо у органу дізнання або слідчого ви­никла необхідність застосувати цей запобіжний захід до підозрюваного чи обвинуваченого, порядок його об­рання такий:

1. Орган дізнання або слідчий складають вмоти­во­ване подання до суду. Таке саме подання вправі вне­сти до суду прокурор. Подання повинно містити та­кі реквізити: найменування органу, який вносить подання; прізвище, ім’я та по батькові особи, щодо якої вноситься подання; дата й місце її народження; по­силання на обставини, зазначені у ст. 150 КПК; дані про злочин, у вчиненні якого особа підозрюєть­ся, обвинувачується, та його кримінально-правову ква­­ліфікацію; підстави для обрання запобіжного за­ходу.

2. Подання разом з кримінальною справою нада­ється слідчим прокурору. Останній зобов’язаний ознайо­митися з усіма матеріалами, що дають підстави для взяття під варту, перевірити законність одержання доказів, їх достатність для обвинувачення. Прокурор вправі дати згоду на внесення подання до суду або відмовити у цьому та звільнити особу з місця тимчасового тримання затриманих осіб. Без згоди прокурора суд не розглядає подання органу ді­знання або слідчого.

3. Узгоджене з прокурором подання разом з матеріалами кримінальної справи надаються судді міс­цевого суду у районі діяльності якого вчинено злочин або провадиться дізнання чи досудове слідство в да­ній справі. До суду також доставляється особа, щодо якої ставиться питання про взяття під варту.

Суддя вивчає матеріали кримінальної справи та у судовому засіданні допитує обвинуваченого (підозрю­ваного), заслуховує думку прокурора та захисни­ка, якщо він з’явився, за необхідністю бере пояснен­ня в особи, у провадженні якої перебуває справа. За ре­зультатами судового розгляду суддя виносить поста­нову:

- про відмову в обранні запобіжного заходу, якщо для його обрання немає підстав;

- про обрання підозрюваному, обвинуваченому за­побіжного заходу у вигляді взяття під варту.

Відмовивши в обранні запобіжного заходу у вигля­ді взяття під варту, суд вправі обрати підозрюва­но­му, обвинуваченому запобіжний захід, не пов’яза­ний із триманням під вартою, або залишити вирішен­ня цього питання на розсуд органу дізнання чи слід­чо­го.

Якщо в поданні ставиться питання про взяття під варту особи, яка перебуває на волі, суддя вправі своєю постановою дати дозвіл на затримання підозрювано­го, обвинуваченого і доставку його в суд під вартою. За­тримання в цьому випадку не може про­довжуватися більше сімдесяти двох годин, а в разі коли особа перебуває за межами населеного пункту, в якому діє суд, – не більше сорока восьми годин з моменту до­ставки затриманого в цей населений пункт.

Відповідно до п. 8 Постанови Пленуму Верховно­­го Суду України від 25 квітня 2003 р. № 4 "час, про­тя­гом якого особа доставлялася до населеного пунк­ту, в якому діє суд (у тому числі в порядку екстради­­ції з території іншої держави), до строку тримання під вартою, визначеного ст. 156 КПК, не зараховуєть­­­ся".

Невизначеність законодавця та позиція вищого ор­гану судів загальної юрисдикції призводить до того, що затримання осіб (в порядку екстрадиції) може тривати кілька місяців (інколи й до 5-6 місяців). Вбачається, що не враховувати цей строк до терміну тримання під вартою є грубим порушенням ст. 29 Конституції України та ст. 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

4. При ув’язненні підозрюваного або обвинуваче­ного слідчий зобов’язаний вжити заходів до охорони май­на і житла ув’язненого, якщо майно і житло зали­шаються без нагляду.

5. Про арешт підозрюваного або обвинуваченого і його місце перебування слідчий зобов’язаний повідо­мити його дружину (чоловіка) або іншого родича, а та­кож сповістити за місцем його роботи. Якщо обви­нувачений є іноземним громадянином, то постанова про арешт направляється в Міністерство закордонних справ України.

На постанову судді до апеляційного суду прокуро­ром, підозрюваним, обвинуваченим, його захисни­ком чи законним представником протягом трьох діб з дня її винесення може бути подана апеляція. Подача апеляції не зупиняє виконання постанови суд­ді.

Тримання під вартою під час досудового розсліду­вання не повинно тривати більше двох місяців.

Строк тримання під вартою обчислюється з момен­ту взяття під варту, а якщо взяттю під варту пере­дувало затримання підозрюваного, – з моменту затримання. У строк тримання під вартою включаєть­ся час перебування особи на стаціонарному експерт­ному дослідженні у психіатричній медичній установі будь-якого типу. У разі повторного взяття під варту особи у тій самій справі, а також по приєднаній до неї або виділеної з неї справи або пред’явлення ново­го обвинувачення строк тримання під вартою обчис­люється з урахуванням часу тримання під вартою ра­­ніше.

Строки тримання під вартою під час досудового слідства закінчуються в день надходження справи до суду. У разі відкликання справи із суду прокурором на підставі статті 232 КПК перебіг цих строків поновлюється з дня надходження справи до прокуро­­ра.

У випадках, коли у двомісячний строк розслідування справи закінчити неможливо, а підстав для скасування чи заміни запобіжного заходу на більш м’який немає, він може бути продовжений:

1) до чотирьох місяців – за поданням, погодженим з прокурором, який здійснює нагляд за додержанням законів органами дізнання і досудового слідства, або самим цим прокурором, суддею того суду, який виніс постанову про застосування запобіжного захо­ду;

2) до дев’яти місяців – за поданням, погодженим із заступником Генерального прокурора України, про­­курором Автономної Республіки Крим, області, міст Києва і Севастополя та прирівняних до них прокуро­­рів, або самим цим прокурором у справах про тяж­кі і особливо тяжкі злочини, суддею апеляційного су­ду;

3) до вісімнадцяти місяців – за поданням, погод­женим з Генеральним прокурором України, його заступником, або самим цим прокурором в особливо склад­них справах про особливо тяжкі злочини, суд­дею Верховного Суду України.

За відсутності підстав для зміни запобіжного захо­ду чи у разі неможливості закінчення розслідуван­ня справи в частині доведеного обвинувачення, слідчий за погодженням з відповідним прокурором або прокурор звертається до суду з поданням про продовження строку тримання під вартою. У поданні за­значаються причини, у зв’язку з якими необхідно про­довжити строк, обставини та факти, що належить до­слідити, докази, які підтверджують, що злочин вчинено особою, яка тримається під вартою, і обґрунту­вання необхідності збереження цього запобіжного за­ходу.

Подання про продовження строку тримання осо­би під вартою повинно бути подане до суду:

1) при продовженні строку тримання під вартою до чотирьох місяців – не пізніш як за п’ять діб до закінчення строку тримання особи під вартою;

2) при продовженні строку тримання під вартою до дев’яти місяців – не пізніше п’ятнадцяти діб до за­кінчення строку тримання під вартою;

3) при продовженні строку тримання під вартою до вісімнадцяти місяців – не пізніше двадцяти діб до закінчення строку тримання під вартою.

Одержавши подання, суддя вивчає матеріали кри­­мінальної справи, при необхідності опитує обви­нува­ченого, особу, у провадженні якої перебуває спра­ва, вислуховує думку прокурора, захисника, як­що він з’я­вився, після чого залежно від наявності до того підстав виносить постанову про продовження строку три­­мання під вартою або відмовляє в його про­довжен­ні.

На постанову судді до апеляційного суду прокуро­ром, підозрюваним, обвинуваченим, його захисни­ком чи законним представником протягом трьох діб з дня її винесення може бути подана апеляція. Пода­ча апеляції не зупиняє виконання постанови судді. Постанови судді апеляційного і Верховного Суду Ук­раїни оскарженню не підлягають, на них не може бути внесено подання прокурора.

У кожному випадку, коли розслідування справи у повному обсязі у зазначені строки закінчити немож­ливо і за відсутності підстав для зміни запобіжного за­ходу, прокурор, який здійснює нагляд за виконанням законів при провадженні розслідування у даній справі, має право дати згоду про направлення спра­ви до суду в частині доведеного обвинувачення. У цьому випадку справа в частині нерозслідуваних зло­чинів чи епізодів злочинної діяльності виділяється в окреме провадження і закінчується у загальному по­рядку.

Матеріали закінченої розслідуванням кримінальної справи повинні бути пред’явлені обвинуваченому, взятому під варту, та його захисникові не пізніш як за місяць до закінчення граничного строку тримання під вартою (тобто строку до якого може бути максимально продовжене тримання під вартою особи у залежності від тяжкості злочину та складності справи).

Якщо матеріали кримінальної справи було пред’­яв­­лено обвинуваченому та його захисникові з пору­шен­ням місячного терміну до закінчення граничного стро­ку тримання під вартою, то після його закінчення об­винувачений підлягає негайному звільненню. При цьо­му за обвинуваченим та його захис­ником зберігається право на ознайомлення з матер­іалами справи.

Якщо матеріали кримінальної справи було пред’­явлено обвинуваченому та його захисникові з додер­ж­анням місячного терміну до закінчення граничного строку тримання під вартою, але його виявилося недостатньо для ознайомлення з матеріалами справи, зазначений строк може бути продовжено суддею апеляційного суду за поданням слідчого, погодженим з Генеральним прокурором України чи його заступником, або поданням цього прокурора чи його заступ­ника. Коли у справі беруть участь кілька обвинуваче­них, яких тримають під вартою, і хоча б одному з них місячного строку виявилося недостатньо для ознайом­лення з матеріалами справи, то зазначене по­дання мо­же бути внесено стосовно того обвинуваче­ного або тих обвинувачених, які ознайомилися з мате­ріалами спра­ви, якщо не відпала необхідність у за­стосуванні до нього або до них взяття під варту і від­сут­ні підстави для об­рання іншого запобіжного захо­ду.

При поверненні судом справи прокуророві на до­даткове розслідування строк тримання обвинуваченого під вартою обчислюється з моменту надход­жен­ня справи прокурору і не може перевищувати двох місяців. Подальше продовження зазначеного строку проводиться з урахуванням часу перебування обвинуваченого під вартою до направлення справи до су­ду на загальних підставах.

У разі закінчення строку тримання під вартою як запобіжного заходу, якщо цей строк не продовжено у встановленому порядку, орган дізнання, слідчий, про­курор зобов’язаний негайно звільнити особу з-під ва­рти.

Начальник місця попереднього ув’язнення зобо­в’я­заний негайно звільнити з-під варти обвинуваченого, щодо якого постанова судді про продовження стро­ку тримання під вартою на день закінчення цього строку не надійшла. При цьому він направляє пові­дом­лення особі чи органу, у провадженні яких перебу­ває справа, та відповідному прокурору, який здійс­нює нагляд за розслідуванням.

У вітчизняному кримінально-процесуальному зако­нодавстві строки тримання особи під вартою у су­до­вих стадіях процесу не регламентовано. Це, звісно, призводить до "тяганини" судового розгляду криміналь­них справ. Тому у проекті нового Кримінально-про­цесуального кодексу України слід визначитися зі строками тримання особи під вартою не тільки на до­судовому розслідуванні, але й під час судового розгля­ду справи.

Завдання і питання
для самоперевірки
та контролю
засвоєння знань

I. Питання для самоконтролю

1. Чим відрізняються запобіжні заходи від інших за­ходів кримінально-процесуального примусу?

2. Яка мета та підстави застосування запобіжних заходів?

3. У чому полягають загальні правила застосуван­ня запобіжних заходів?

4. Що таке місце постійного проживання та місце тимчасового знаходження?

5. Яку відповідальність несуть поручителі у разі ухи­лення обвинуваченого від органів слідства або су­ду?

6. За яких умов до обвинуваченого може бути за­стосований запобіжний захід у вигляді поруки громад­ської організації або трудового колективу?

7. Який мінімальний розмір застави повинен внес­ти заставодавець залежно від тяжкості злочину та осо­би обвинуваченого?

8. У яких випадках застава повністю або частко­во не повертаються заставодавцю?

9. Чи може бути продовжений строк затримання осо­би за підозрою у вчиненні злочину за чинним КПК?

10. Чим затримання підозрюваного відрізняється від інших запобіжних заходів?

11. У яких випадках до обвинуваченого (підозрю­ваного) може бути застосований запобіжний захід – взят­тя під варту?

12. Який порядок застосування цього запобіжного заходу на досудовому розслідуванні?

13. Які строки тримання особи під вартою на до­су­довому слідстві?

14. Чи може бути строк тримання особи під вартою на досудовому слідстві продовжений понад 18 місяців?




Переглядів: 718

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Застава | II. Задачі та завдання

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.