Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Забезпечення цивільного позову у кримінальній справі

Реальне поновлення прав потерпілих та відшкоду­вання шкоди від злочину значною мірою залежить від дієвих і своєчасних дій уповноважених су­б’єктів з пошуку і збереження матеріальних цінностей, за рахунок яких можна буде компенсувати збит­ки від су­спільно небезпечного діяння.

При наявності достатніх даних про те, що злочи­ном завдана матеріальна шкода, або понесені витра­ти закладом охорони здоров’я на стаціонарне лікування потерпілого від злочину, орган дізнання, слідчий, прокурор і суд зобов’язані вжити заходів до забез­печення цивільного позову.

Прокурор пред’являє або підтримує поданий потерпілим цивільний позов про відшкодування збитків, заподіяних злочином, якщо цього вимагає охоро­на інтересів держави, а також громадян, які за станом здоров’я та з інших поважних причин не можуть захистити свої права.

При провадженні в кримінальній справі про злочин, за який може бути застосована додаткова міра по­карання у вигляді конфіскації майна, орган дізнан­ня, слідчий, прокурор зобов’язані вжити заходів до за­безпечення можливої конфіскації майна обвинуваче­ного.

Забезпечення цивільного позову у кримінальній справі передбачає:

1) виявлення майна та інших джерел відшкодуван­ня шкоди

2) накладення арешту на майно;

3) забезпечення збереження арештованого майна.

Виявлення майна з метою забезпечення відшкоду­вання шкоди від злочину здійснюється під час проведення процесуальних та слідчих дій, а також оперативно-розшукових заходів. Провадження такої ба­зової процесуальної дії, як накладення арешту на май­но може бути здійснено як окремо, так і в процесі слід­чих дій, наприклад обшуку, виїмки.

Згідно ст. 126 КПК України, забезпечення цивіль­ного позову і можливої конфіскації майна провадить­ся шляхом накладення арешту на вклади, цінності та інше майно обвинуваченого чи підозрюваного або осіб, які несуть за законом матеріальну від­по­ві­даль­ність за його дії, де б ці вклади, цінності та інше май­но не знаходилось, а також шляхом вилучення май­на, на яке накладено арешт.

Майно, на яке накладено арешт, описується і мо­же бути передане на зберігання представникам під­приємств, установ, організацій або членам родини обвинуваченого чи іншим особам. Особи, яким пе­ре­­дано майно, попереджаються під розписку про кри­мі­нальну відповідальність за його незбереження.

Арешт майна і передача його на зберігання оформ­ляються протоколом, який підписується особою, що проводила опис, понятими і особою, яка прийняла майно на зберігання. До протоколу додається під­пи­са­ний цими особами опис переданого на зберігання майна. Для встановлення вартості описаного майна в необхідних випадках запрошується спеціаліст, який також підписує протокол і опис майна з його оцін­кою.

На жаль, у практичній діяльності зазначені норми КПК не завжди застосовуються належним чином. Як зазначено в "Узагальненні судової практики за­сто­сування судами законодавства, яким передбачені права потерпілих від злочинів", у переважній біль­шості справ слідчі обмежуються формальним вине­сенням постанови про накладення арешту на майно підозрюваного, обвинуваченого та приєднанням до справи протоколу про відсутність майна у таких осіб, належних же заходів щодо забезпечення цивільного по­зову потерпілого не вживають.

Практичний приклад

Так, у справі за обвинуваченням К. за ч. 2 ст. 286 КК в по­рушенні правил безпеки дорожнього руху, внаслідок яко­го Ф. було заподіяно тяжкі тілесні ушкодження, потер­пі­лий за­я­вив цивільний позов про відшкодування шкоди на су­му 25 тис. грн. слідчий УМВС України в Сумській об­лас­ті виніс по­станову про накладення арешту на майно К. і в той же день склав протокол про відсутність майна в обви­ну­ва­че­но­го, хоча, як з’ясувалося пізніше, той мав у влас­ності гараж[75].

Якщо розмір шкоди не впливає на кваліфікацію зло­­чину, діяльність слідчих органів нерідко обмежують­­ся визнанням осіб цивільними позивачами, а накла­ден­­ня арешту на майно проводиться перед направлен­ням справи прокурору з обвинувальним висновком, що дозволяє зацікавленим особам відчужити май­но, то­му така практика потребує коригування у напрямку реального забезпечення майнових інтересів осіб, які постраждали від суспільно небезпечного діян­ня.

Певну специфіку має виявлення майна та його арешт в банківських установах. Враховуючи, що ін­формація про фінансовий стан клієнта, яка стала ві­до­мою банку у процесі його обслуговування віднесе­но до категорії банківської таємниці, Законом Украї­ни "Про банки і банківську діяльність" передбачено спеціальну процедуру її одержання. Згідно ст. 62 да­ного закону інформація щодо юридичних та фізичних осіб, яка містить банківську таємницю, розкривається банками на письмову вимогу суду або за рі­шенням суду, органам прокуратури України, Служби безпеки України, МВС України, Антимонопольного ко­мітету України – на їх письмову вимогу стосовно опе­рацій за рахунками конкретної юридичної особи або фізичної особи – суб’єкта підприємницької діяльності за конкретний проміжок часу. Письмова вимога від­повідного державного органу на отримання інформа­ції, яка містить банківську таємницю, повинна:

1) бути викладена на бланку державного органу встановленої форми;

2) бути надана за підписом керівника державного органу (чи його заступника), скріпленого гербовою пе­чаткою;

3) містити передбачені цим Законом підстави для отримання цієї інформації;

4) містити посилання на норми закону, відповідно до яких державний орган має право на отримання такої інформації.

На практиці деякі банки без достатніх підстав від­мовляють у наданні інформації слідчим органам за пись­мовими вимогами про розкриття інформації, що містить банківську таємницю. Правове вирішення да­ного питання також можливе шляхом звернення зацікавленого суб’єкта до місцевого суду в порядку ок­ре­мого провадження згідно гл. 12 ЦПК України.

У відповідності із ст. 126 КПК України, накладен­ня арешту на вклади (не тільки у банках, але й, наприк­лад, у кредитних спілках) проводиться виключно за рішенням суду.

Ефективним засобом забезпечення цивільного по­зову та попередження відчуження майна, на яке на­кладено арешт, є надіслання постанови про накладен­ня арешту на майно до обласних філій ДП "Інформа­ційний центр" Міністерства юстиції України для вне­сення до Єдиного реєстру для реєстрації заборон від­чуження об’єктів нерухомого майна, що унеможливлює посвідчення правочинів з таким майном нотаріу­сами України. Такий обов’язок слідчого передбачений у п.п. 2.1.2. – 2.2. Положення про єдиний реєстр для ре­єстрації заборон відчуження об’єктів нерухомого май­на, зареєстрованого у Міністерстві юстиції Украї­ни 27.05.1997 р., але з огляду на підзаконний харак­тер даного нормативно-правового акту його положен­ня недостатньо реалізуються на практиці.

Завдання і питання
для самоперевірки
та контролю
засвоєння знань

I. Питання для самоконтролю

1. Розкрийте зміст поняття "кримінально-право­ва реституція".

2. На кого покладений обов’язок доказування ци­вільного позову у кримінально-процесуальному провадженні?

3. Назвіть підстави цивільного позову у криміналь­ному процесі.

4. Назвіть засоби забезпечення цивільного позову у кримінальній справі.

5. Розкрийте процесуальний порядок накладення слідчим арешту на майно обвинуваченого.

6. Правовий механізм розкриття банківської таєм­ниці у кримінальному процесі.

7. Чи може бути відшкодовано моральну шкоду у кри­мінальному судочинстві?

8. Назвіть форми відшкодування шкоди, заподіяної злочином, у кримінальному процесі.

9. Предмет цивільного позову у кримінальній спра­ві.

10. Розкрийте співвідношення понять "цивільний позивач" та "цивільний відповідач".




Переглядів: 1881

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Як вони повинні були діяти у цій ситуації? | II. Задачі та завдання

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.007 сек.