Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Інтенсивність температурного випромінювання і його спектральний склад залежать від температури, хімічного складу і фізичного стану тіла, особливо його поверхні.

З іншого боку, чому в спектрі поглинання, як правило, виникають тільки деякі лінії з тих, що випромінюються.

Нелегко було зрозуміти, чому деякі атоми випромінюють декілька ліній, коли вважати, що кожна лінія відповідає власній частоті осцилятора.

2. Чому, наприклад, молекула водню, що складається з чотирьох частинок, випромінює спектр з кількох десятків ліній;

3. чому в спектрі випромінювання атомів деякі лінії з'являються тільки в іскровому розряді і їх немає в дуговому, а інші виникають лише в спектрі тліючого газового розряду тощо.

 

Ці питання теорія чітко не пояснювала. В цілому ж уявлення про атом як систему гармонічних осциляторів були досить плідними і заклали основу для більш досконалої теорії випромінювання і поглинання світла.

 

10.2. ТЕПЛОВЕ ВИПРОМІНЮВАННЯ І ЙОГО ОСОБЛИВОСТІ. ЗАКОН КІРХГОФА

 

Випромінювання світла є результатом збудження атомів або молекул тіла. Збудження атомів або молекул тіла можна викликати різними видами додаткової енергії: світлової (фотолюмінесценція), хімічної, яка вивільняється в реакціях (наприклад, при окисленні фосфору — хемілюмінесценція), електричної тощо.

Випромінювання тіла, зумовлене збудженням атомів і молекул, що здійснюється в процесі їх теплового руху, називається тепловим випромінюванням.

Якщо в процесі теплового випромінювання енергія, що її випромінює тіло, точно компенсується тією енергією, яку тіло дістає ззовні, то такий процес випромінювання називають рівноважним. Цей процес відбувається при сталій температурі, тому його інакше називають температурним випромінюванням.

Ці залежності можна проілюструвати на таких прикладах. Якщо спостерігати за ниткою розжарення електричної лампочки, то вона починає світитися при температурі близько 800 К і має темно-червоний колір, а з підвищенням температури світіння нитки стає дедалі яскравішим, збагачується більш короткими світловими хвилями і десь при температурі 2000 К випромінює майже біле світло.

Крім білого світла одночасно випромінюється невидиме інфрачервоне і ультрафіолетове проміння. Нагадаємо, що для його дослідження скляну оптику (лінзи і призми) замінюють кварцевою для ультрафіолетового проміння або з кам'яної солі — для інфрачервоного проміння. Скло добре поглинає невидиме проміння, особливо ультрафіолетове, і тому його не пропускає. Ці частини спектра досліджують за дією їх на фотопластинки різного складу, люмінесцентні екрани, на термопару або болометр.

 

Істотно різниться випромінювання НЕПРОЗОРИХ і ПРОЗОРИХ тіл. Так, наприклад, стальний стержень, нагрітий до температури 1000 К, дає в затемненій кімнаті досить яскраве вишнево-червоне світло, а прозорий стержень з плавленого кварцу при тій самій температурі зовсім не світиться. Стальні пластинки — одна з шорсткою і темною, а друга з дзеркальною поверхнею — при однаковій температурі світяться по-різному, перша має більшу інтенсивність випромінювання.

 

Характеристики температурного випромінювання тіл тісно пов'язані з їхніми властивостями щодо поглинання світла та його відбивання. Всі ці властивості тіл з кількісного боку визначаються наступними величинами:

 

1. Повна випромінювальна здатність тіла Е (Т). Вона дорівнює енергії, яку випромінює тіло:

ü при даній температурі Т

ü зодиниці площі

ü за одиницю часу

ü в діапазоні хвиль всіх можливих частот 0 < n < ∞.

 

Вимірюється Е (Т) у Вт/м2 і виражає поверхневу густину потужності випромінювання.

Досліди показують, що на хвилі різної частоти припадає різна кількість енергії випромінювання. Приблизний розподіл енергії випромінювання на хвилі різних частот для чорного тіла показано на рис. 2.

 

Рис. 2

 

По-різному, залежно від частоти світлових хвиль, поглинається і відбивається світло різними тілами; зокрема, від цих властивостей залежить колір тіла. Зважаючи на це, вводяться так звані спектральні характеристики тіл.

При цьому характеристик – чотири, оскільки існує чотири варіанти взаємодії світло – тіло:

Випромінення поглинання

відбивання

пропускання

 

2. Спектральна випромінювальна здатність тіла е(n,Т)чисельно дорівнює енергії, яку випромінює тіло:

ü при даній температурі Т

ü зодиниці площі поверхні

ü за одиницю часу

ü в інтервалі частот від n до n + dn (на рис. 2 її зображено стовпчиком із хрестовидною штриховкою).

 

Між повною і спектральною випромінювальною здатністю існує така залежність:

 

(1)

Е (Т) інакше називають інтегральною випромінювальною здатністю тіла. На рис. 2 її відображено площею всієї заштрихованої фігури.

 

3.Спектральна поглинальна здатність тіла а(n,Т)число, що показує, яку частину енергії падаючого світла в інтервалі частот від n до n + dn тіло поглинає при заданій температурі Т. Поглинальна здатність — величина безрозмірна. Наприклад, для видимої частини спектра при звичайній температурі поглинальна здатність алюмінію дорівнює 0,1; міді — 0,5; води — 0,67.

 

4.Спектральна відбивна здатність тіла r(n,Т)— число, що показує, яку частину енергії падаючого світла в інтервалі частот від n до n + dn тіло відбиває при заданій температурі Т.

 

5. Спектральна пропускна здатність тіла D(n,Т) — число, що показує, яку частину енергії падаючого світла в інтервалі частот від n до n + dn тіло пропускає при заданій температурі. D характеризує прозорість тіла і залежить від товщини тіла; при достатній товщині практично всі тіла непрозорі.

 

Величини а, r, D інакше називають коефіцієнтами відповідно а - поглинання, r - відбивання і D - пропускання світла. Всі вони залежать не тільки від частоти світла і температури тіла, а й від хімічного складу тіла, його форми і стану поверхні. Оскільки кожен з цих коефіцієнтів визначає ту чи іншу частину енергії падаючого світлового потоку (рис. 3), то сума їх дорівнює одиниці:

 

 

Для формулювання закономірностей температурного випромінювання доцільно вибрати деякий стандартний випромінювач, з яким можна було б порівнювати випромінювання всіх інших тіл. Таким стандартним випромінювачем вибрано абсолютно чорне тіло,тобто тіло, яке поглинає всі промені (а = 1), що падають на нього. І хоча в природі таких тіл немає (до них лише наближається сажа і платинова чернь), проте модель абсолютно чорного тіла можна побудувати штучно. Нею може бути невеликий отвір в камері, закритій з усіх боків непрозорими стінками (рис. 4). Промінь, що попадає зовні в отвір, буде всередині камери зазнавати багаторазового відбивання і повного поглинання. Якщо внутрішні стінки камери нагріти до деякої температури, то отвір камери стане джерелом випромінювання, ідентичного до випромінювання абсолютно чорного тіла.

Рис. 3 Рис. 4

 

Змінюючи ступінь нагрівання камери, можна дослідити залежність випромінювання абсолютно чорного тіла від температури. Для цього випромінювання з отвору напрямляють на чутливий термоелемент або болометр і вимірюють сумарне, або так зване інтегральне випромінювання Е (Т). Іноді попередньо розкладають це випромінювання за допомогою призми або дифракційної решітки в спектр, а тоді вже знаходять спектральний розподіл енергії випромінювання.

 

Важливе значення для пояснення різних питань температурного випромінювання має закон Кірхгофа, встановлений ним у 1859 р. Закон стверджує, що

відношення спектральної випромінювальної здатності до поглинальної здатності для всіх тіл при даній температурі і для даної частоти однакове:

 

 

До цього твердження можна прийти з суто термодинамічних міркувань. Уявімо ізольовану систему кількох тіл з різними температурами у вакуумі. В такій системі можуть відбуватися лише процеси випромінювання і поглинання. Через деякий час температури тіл у системі вирівняються і настане термодинамічна рівновага. Це означатиме, що яку кількість енергії кожне тіло випромінюватиме за одиницю часу, таку саму кількість енергії воно й поглинатиме за той самий час. Отже, якщо два тіла мають різну поглинальну здатність, то такою самою мірою вони повинні мати різну випромінювальну здатність; інакше це приводило б до порушення теплової рівноваги і суперечило б другому закону термодинаміки.

Якщо ці тіла розглядати разом з абсолютно чорним тілом, для якого поглинальна здатність а(n,Т) = 1, то закон Кірхгофа набирає такого вигляду:

(4) (аачт = 1)

Тобто:

 


Читайте також:

  1. D-петля, що складається з 8–12 залишків, декілька з яких – дигідроуридинові.
  2. I. Особливості аферентних і еферентних шляхів вегетативного і соматичного відділів нервової системи
  3. I. При підготовці до переговорів визначите склад делегації і її керівника.
  4. II. Анатомічний склад лімфатичної системи
  5. II. Вимоги до складання паспорта бюджетної програми
  6. II. За зміною ступенів окиснення елементів, які входять до складу реагуючих речовин
  7. III. Вимоги до учасників, складу груп і керівників туристських подорожей
  8. IV. ВИМОГИ ПРОФЕСIЇ ДО IНДИВIДУАЛЬНО-ПСИХОЛОГIЧНИХ ОСОБЛИВОСТЕЙ ФАХIВЦЯ
  9. L2.T4/1.Переміщення твердих речовин по території хімічного підприємства.
  10. VI.3.3. Особливості концепції Йоганна Гайнріха Песталоцці
  11. VI.3.4. Особливості концепції Йоганна Фрідриха Гербарта
  12. А. Особливості диференціації навчального процесу в школах США




Переглядів: 1147

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Класифікація КВС | Інтегральна випромінювальна здатність тіла менша за випромінювальну здатність АЧТ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.