Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Послідовність залучення енергосистем при різних фізичних навантаженнях і її адаптація в процесі тренування

У умовах відносного спокою і при роботі помірної інтенсивності АТФ в скелетних м’язах відновлюється за допомогою аеробного механізму. На максимальну потужність він вийде на 2-4-й хвилині роботи у неспортсменів вже на 1-й хвилині у спортсменів, підтримуючи її протягом декількох годин.

При анаеробній фізичній роботі відбувається підвищення потужності креатинфосфокіназного (алактатного) і гліколітичного (лактатного) механізмів енергоутворення. При дуже інтенсивних фізичних навантаженнях (максимальної і субмаксимальної потужності) основними в ресинтезі АТФ стають анаеробні механізми: алактатний при роботі протягом 10-30с і лактатний протягом 30 с - 6 хв.

Робота різної потужності і тривалості забезпечується різними механізмами енергоутворення. Це добре простежується за загальним енергетичним внеском кожного механізму в енергозабезпечення бігу на різні дистанції. Зі збільшенням тривалості бігу меншає частка анаеробних механізмів енергоутворення і збільшується частка аеробного енергоутворення. Однак в умовах змагань спостерігається максимальне посилення всіх систем, що забезпечують спеціальну працездатність, а переважання якоїсь окремої системи залежить від тривалості вправи. Тому при побудові тренування необхідно розвивати продуктивність кожної енергетичної системи.

У спортивній практиці фізичні вправи, в яких внесок анаеробного алактатного і гліколітичного процесів складає більше за 60 % енергетичного запиту, звичайно відносять до вправ анаеробного характеру. Тривалі фізичні вправи, де відносний внесок аеробного процесу у витратах енергії перевищує 70 %, відносять до вправ аеробного характеру. Вправи, при яких аеробний і анаеробний процеси енергозабезпечення мають приблизно рівне значення, відносяться до змішаних анаеробно-аеробних навантажень. До цих вправ відноситься біг на дистанції 1000 і 3000 м.

Кожний механізм енергоутворення має певні резерви, які розкриваються або розвиваються в процесі адаптації до специфічного фізичного тренування. Аеробна продуктивність спортсменів, що спеціалізуються у видах спорту на витривалість, залежить від адаптаційних змін потужності і ємності аеробного механізму енергозабезпечення м’язової діяльності. Ємність аеробного механізму, яка значною мірою визначається запасами глікогену в скелетних м’язах і печінці, а також рівнем утилізації О2 м’язами, істотно підвищується вже протягом 1,5 - 2 місяців тренування на витривалість. Потужність аеробного механізму, яка залежить від МПК і активність окислювальних ферментів, також збільшується в процесі адаптації до м’язової діяльності через 2-3 місяці тренування. Значно підвищується активність окислювальних ферментів. Більш повільно відбувається збільшення місткості капілярів і доставка кисню до м’язів. Збільшується кількість гемоглобіну в крові і міоглобіну в м’язах, кількість, величина і щільність мітохондрій, що підвищує здатність м’язів утилізувати кисень і здійснювати аеробний ресинтез АТФ. У таких умовах підвищується здатність тренованих м’язів окисляти піровиноградну кислоту, що запобігає накопиченню молочної кислоти, а також посилює окислення жирів. Це забезпечує більш ефективне виконання тривалої роботи.

У процесі швидкісного тренування істотно змінюються анаеробні механізми енергозабезпечення. Відмічається збільшення їх потужності і місткості. Це пов’язано з підвищенням активності ферментів анаеробних механізмів і запасів енергетичних субстратів. Так, при адаптації вміст креатинфосфату в скелетних м’язах може збільшуватися в 1,5 - 2 рази, а зміст глікогену майже в 3 рази. Рівень молочної кислоти у спортсменів спринтерів високого класу після роботи може досягати 25-30 ммоль * л-1, тоді як у нетренованих при такій же фізичній роботі 6-12 ммоль * л л-1 Пов’язано це з підвищенням буферної ємності крові, яка при анаеробному тренуванні збільшується на 20-50 %. Алактатний механізм у висококваліфікованих спринтерів може забезпечувати швидкісну роботу протягом 15-45 с, а лактатний до 3-4 хв. Це необхідно враховувати при підборі тренуючих навантажень.

Література:

1. Биохимия: Учебник / Под ред. В.В. Меньшикова, Н.И. Волкова. -М., Физкультура и спорт, 1986. - 384 с.

2. Біохімія: Посібник / Під ред. О.Ф. Явоненко, В.В. Яковенко. – Суми, Університетська книга, 2002. – 379 с.

3. Биохимия мышечной деятельности и физической тренировки: Учебник / Под ред. Р.Мохан, М. Глессон, П. Гринхафф. – Київ, Олимпийская литература, 2001, - 295 с.

 


Читайте також:

  1. IV. Оцінка вигідності залучення короткотермінових кредитів
  2. А. В. Петровський виділяє три стадії розвитку особистості в процесі соціалізації: адаптацію, індивідуалізацію і інтеграцію.
  3. Автоматизація виробничих процесів
  4. Адаптація до абіотичних факторів середовища.
  5. Адаптація законодавства України до законодавства ЄС - один із важливих інструментів створення в Україні нової правової системи та громадянського суспільства
  6. Адаптація законодавства України до законодавства ЄС - один із важливих інструментів створення в Україні нової правової системи та громадянського суспільства
  7. Адаптація й інтеріоризація
  8. АДАПТАЦІЯ ОБМІНУ РЕЧОВИН ДО М'ЯЗОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
  9. АДАПТАЦІЯ ОПЕРАЦІЙНОЇ СИСТЕМИ ДО ЗМІНИ ЇЇ ЗАВАНТАЖЕННЯ.
  10. АДАПТАЦІЯ ОПОРНО-РУХОВОГО АПАРАТУ ТА ФУНКЦІОНАЛЬНИХ СИСТЕМ ОРГАНІЗМУ ДО ФІЗИЧНИХ НАВАНТАЖЕНЬ
  11. Адаптація організму до змін чинників зовнішнього середовища
  12. Адаптація організму до зовнішніх факторів середовища.




Переглядів: 2083

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Лекція № 2 | Біохімічні чинники виникнення втоми при виконанні короткочасних вправ максимальної і субмаксимальної потужності

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.