Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Порядок здійснення експортно-імпортних операцій. Розрахунки за експортно-імпортними операціями.

До експортних операцій підприємств належать продаж товарів іноземним суб’єктам господарської діяльності з вивезенням або без вивезення цих товарів через митний кордон України, включаючи реекспорт товарів. Реекспорт товарів означає продаж іноземним суб’єктам господарської діяльності та вивезення за межі України товарів, що були раніше імпортовані на територію України. Бажаною умовою для проведення реекспортних операцій є наявність території, на якій товари не оподатковуються, наприклад, вільних економічних зон. Товари, які ввозять на територію таких зон, не обкладаються митом і звільняються на весь час зберігання від податків. У випадку продажу товарів усередину країни при переміщенні їх через митий кордон сплачується мито, а у випадку реекспорту товари вивозяться без будь-яких митних формальностей.

Імпорт товарів — це купівля (у т. ч. з оплатою в негрошовій формі) українськими суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності в іноземних суб’єктів господарської діяльності товарів із ввезенням або без ввезення цих товарів на територію України, включаючи купівлю товарів, призначених для власного споживання установами та організаціями України, розташованими за її межами. Реімпортна операція - це придбання і завезення з-за кордону раніше експортованого товару, який не зазнав там ніякої переробки чи доробки. До таких операцій належить повернення забракованих покупцем товарів, повернення товарів, не реалізованих на аукціонах, та через консигнаційні склади. Основною ознакою реімпортних операцій е дворазовий перетин товарами кордонів своєї країни - при вивезенні і при ввезенні. Повернення з-за кордону вітчизняних товарів з виставок та ярмарків до реімпорту не належить.

За 2012р. експорт товарів України склав 68809,8 млн. дол. США, імпорт - 84658,1 млн. дол. Порівняно з 2011р. експорт збільшився на 0,6%, імпорт - на 2,5%. Від'ємне сальдо становило - 15848,3 млн. дол. (за 2011р. також від'ємне - 14214 млн. дол.).

Основу товарної структури українського експорту складали чорні метали та вироби з них - 26,4% від загального обсягу експорту (зменшення обсягів на 14,7% проти 2011р.). Продукти рослинного походження становили 13,4% (збільшення на 66,6%), мінеральні продукти - 11,1% (зменшення на 25,4%), механічні та електричні машини - 10,2% (збільшення на 4%), засоби наземного транспорту, літальні апарати, плавучі засоби - 8,7% (збільшення на 22,8%), продукція хімічної та пов'язаних з нею галузей промисловості - 7,4% (зменшення на 6,1%), жири та олії тваринного або рослинного походження - 6,1% (збільшення на 24%), готові харчові продукти - 5,1% (збільшення на 18,9%). Найактивніше здійснювали експортно-імпортні операції підприємства м. Києва, Донецької, Дніпропетровської, Київської, Луганської та Одеської областей.

За 2012 рік обсяг експорту послуг становив 13527,6 млн.дол. США і по відношенню до відповідного періоду минулого року складав 98,1%, обсяг імпорту становив 6706,3 млн.дол. і зріс на 7,6%. Позитивне сальдо становило 6821,3 млн.дол. (за 2011р. – відповідно 7557 млн.дол.).

На формування позитивного сальдо вплинули окремі види послуг: трубопровідного транспорту (позитивне сальдо 3247,3 млн.дол.), морського (1040,8 млн.дол.), залізничного (945,1 млн.дол.), повітряного (872,1 млн.дол.), різні ділові, професійні та технічні послуги (821,3 млн.дол.), допоміжні транспортні (510,2 млн.дол.) та комп’ютерні (497,8 млн.дол.) послуги.

Зовнішньоторговельні операції послугами проводились 9203 юридичними особами-підприємствами з партнерами 230 країн світу.

Структура українського експорту послуг протягом тривалого часу залишалася незмінною, і за 2012р. найбільші обсяги припадали на транспортні послуги, які займали 63% від загального обсягу експорту (за рахунок наданих послуг трубопровідного та залізничного транспорту) та різні ділові, професійні та технічні послуги – 14% (за рахунок обсягів в галузі сільського господарства, видобутку корисних копалин, переробки продукції на місцях).

При цьому протягом 2011–2012рр. щоквартально зростали обсяги наданих комп’ютерних послуг, зокрема послуги, пов’язані зі створенням програмного забезпечення та послуги з оброблення даних. У звітному році по відношенню до попереднього обсяги комп’ютерних послуг збільшилися на 262,2 млн.дол. (на 49,3%).

Також спостерігалося зростання обсягів експорту допоміжних транспортних – на 118 млн.дол. (на 22,3%) та послуг з подорожей – на 116,7 млн.дол. (на 25,6%).

Одночасно скоротилися обсяги послуг трубопровідного транспорту – на 506,8 млн.дол. (на 13,5%), залізничного – на 195,8 млн.дол. (на 11%), фінансових послуг – на 64 млн.дол. (на 20,5%) та послуг з ремонту – на 50,6 млн.дол. (на 8,2%).

Структура імпорту послуг також залишається незмінною протягом останніх років. Найбільшу частку в загальному обсязі імпорту послуг за 2012р. складали транспортні послуги – 25% (за рахунок одержання послуг повітряного та залізничного транспорту), різні ділові, професійні та технічні – 16% (за рахунок обсягів імпорту юридичних, бухгалтерських та інших послуг, послуг в галузі сільського господарства, видобутку корисних копалин та переробки продукції на місцях), фінансові – 14,1%, державні послуги, які не віднесені до інших категорій – 9,2% та послуги з подорожей – 8,5%.

У міжнародній комерційній практиці використовують два основних методи здійснення експортно-імпортних операцій:

1, Прямий метод (direct) - передбачає встановлення прямих зв'язків між виробником (постачальником) та кінцевим споживачем, тобто поставку товарів безпосередньому кінцевому споживачу та закупку товарів у безпосереднього самостійного виробника на підставі договору купівлі-продажу.

2. Непрямий, або посередницький (agency), метод - передбачає купівлю та продаж товарів через торгово-посередницьку ланку на підставі укладання спеціального договору - агентської, комісійної або іншої угоди з торговим посередником, в якій передбачається виконання останнім певних обов'язків, пов'язаних з реалізацією товару продавця, за агентську, комісійну або іншу винагороду.

До етапів підготовки і проведення експортно-імпортних операцій відносять наступні :

1) маркетингові дослідження зовнішнього ринку;

2) пошук закордонного партнера;

3) встановлення контактів з іноземною фірмою;

4) аналіз та опрацювання конкурентоспроможних матеріалів, розрахунок експортно-імпортних цін;

5) підготовка умов платежу і поставки;

6) підготовка проекту контракту;

7) проведення переговорів та узгодження проекту контракту;

8) виконання контрактних зобов'язань: постачання товарів, розрахунково-платіжні операції;

9) контроль за виконанням контрактних зобов'язань;

10) розгляд можливих претензій.

Всі міжнародні розрахунки, пов'язані з експортом чи імпортом товарів, з наданням послуг чи іншими комерційними угодами здійснюються резидентами України через уповноважені комерційні банки, що мають, ліцензію НБУ для здійснення валютних операцій. Міжнародні розрахунки за комерційними угодами здійснюються у вільно конвертованій валюті та розрахунковій валюті клірингових рахунків згідно з умовами міждержавних і міжбанківських угод.

Вибір конкретної іноземної валюти та форми розрахунків за зовнішньоторгівельним контрактом визначається за угодою сторін та фіксується в умовах контракту.

Міжнародні розрахунки в іноземній валюті між резидентами і нерезидентами здійснюються уповноваженими банками через кореспондентські рахунки "Ностро". На уповноважені банки покладено функції агентів валютного контролю за здійсненням міжнародних розрахунків їхніми клієнтами. Так, для забезпечення контролю за проведенням розрахунків, пов'язаних з експортом-імпортом товарів, робіт, послуг, уповноважені банки при списанні коштів з поточного валютного рахунка резидента зобов'язані вимагати від останнього документи, що підтверджують мету операції (договори, контракти, інвойси тощо). У разі, якщо резидент здійснює авансовий платіж або попередню оплату за продукцію, що імпортується в Україну, банк реєструє цю операцію у спеціально заведеному журналі, в якому фіксуються дата перерахування коштів; найменування постачальника продукції; дата і номер контракту; граничний термін надходження продукції з-за кордону на адресу резидента, виходячи із законодавчо встановлених термінів; дата фактичного надходження продукції, яка проставляється на підставі реєстрів вантажних митних декларацій, що свідчать про перетинання імпортованою продукцією митного кордону України.

Експортні операції клієнтів фіксуються уповноваженими банками після одержання реєстрів вантажних митних декларацій в аналогічному журналі з одночасною вимогою від резидента копій контракту та товаросупроводжувальних документів, які підтверджують момент фактичного перетинання митного кордону України.

Згідно Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» виручка резидентів у іноземній валюті підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у строки виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 180 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) продукції, що експортується, а в разі експорту робіт (послуг), прав інтелектуальної власності - з моменту підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання послуг, експорт прав інтелектуальної власності. Перевищення зазначеного строку потребує висновку центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку.

Дія зазначеного терміну не поширюється на розрахунки за вивезені за межі України матеріали, комплектуючі та обладнання для здійснення резидентом довгострокового будівництва за межами України, оплата якого проводиться у строки, обумовлені контрактом, але не пізніше ЗО днів з моменту підписання акта виконаних робіт, та на частку вартості будівництва, яка згідно з умовами контракту сплачується іноземним замовником після гарантійного строку експлуатації обладнання (не більш як 10% загальної вартості контракту).

Імпортні операції резидентів, які здійснюються на умовах відстрочення поставки, в разі, коли таке відстрочення перевищує 180 календарних днів з моменту здійснення авансового платежу або виставлення векселя на користь постачальника продукції (робіт, послуг), що імпортується, потребують висновку центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку.

Порушення резидентами строків, передбачених Законом України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаної виручки.

При укладанні контрактів на імпорт продукції в Україну підприємство повинно використовувати форми розрахунків з нерезидентами, які прередбачені валютним законодавством з урахуванням обмежень НБУ. Перерахування платежів за кордон проводиться уповноваженими банками через систему відкритих ними кореспондентських рахунків у закордонних банках.

Моментом здійснення платежу або виставлення векселя на користь іноземного партнера вважається дата списання коштів з валютного рахунку резидента або дата виписки векселя.

За наявності кількох документів з різними датами підписання з метою контролю за дотриманням резидентом законодавчо встановлених строків розрахунків використовується той з документів, який підтверджує фактичне виконання робіт або надання (отримання) послуг згідно з усіма умовами, передбаченими договором, і який підписаний раніше.

При відсутності на рахунку резидента передбаченої контрактом вільно конвертованої валюти для оплати продукції, що імпортується в Україну, уповноважений банк здійснює конвертацію наявної іноземної валюти у валюту контракту за власним курсом купівлі.

Терміни розрахунків по експортно-імпортних операціях можуть бути продовжені на основі спеціальних дозволів. Для одержання індивідуального дозволу на продовження термінів розрахунків по експортно-імпортних операціях резидент повинен подати Комісії при регіональному управлінні НБУ матеріали з обгрунтуванням продовження термінів розрахунків:

а) при експорті продукції:

- заяву довільної форми з обгрунтуванням необхідності продовження термінів розрахунків;

- нотаріально засвідчену копію Статуту, установчого договору;

- копії контрактів з нерезидентами;

- копію вантажно-митної декларації (ВМД).

б) при імпорті продукції:

- заяву з обгрунтуванням;

- згоду Управління зовнішньоекономічних зв'язків ОДА на продовження термінів на поставку продукції;

- нотаріально засвідчені копії засновницьких документів;

- копії контрактів із обов'язковим зазначенням поштових та банківських реквізитів іноземних контрагентів.

Індивідуальний дозвіл може бути наданий лише з дня надання резидентом на розгляд повного пакету документів.

Уповноважені банки постійно здійснюють контроль за своєчасним надходженням резидентам виручки в іноземній валюті за продукцію, роботи, послуги; або при імпорті продукці - за моментом здійснення авансового платежу чи відкриття акредитиву. Для встановлення контролю за здійсненням розрахунків уповноважені банки при списанні коштів з валютного рахунку резидента зобов'язані вимагати від останнього документи, які б підтверджували мету операції.

Експортні операції резидентів фіксуються банками після одержання реєстрів вантажно-митних декларацій в спеціальному Журналі з одночасною вимогою від резидентів копій контрактів чи товарно-супровідних документів, що підтверджують момент фактичного перетину митного кордону України.

Облік експортно-імпортних операцій суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України всіх форм власності, які здійснюються відповідно до міжнародних договорів України про торговельно-економічне співробітництво, укладених від імені Уряду та центральних органів державної виконавчої влади України, веде МЗЕЗ України та його регіональні управління.

Якщо договір передбачає поставку товару, здійснення платежу в кілька етапів, то банк здійснює контроль за строками розрахунків за експортними операціями окремо за кожним фактом здійснення поставки товару, а за імпортними операціями - окремо за кожним фактом здійснення платежу.

 


Читайте також:

  1. The peace – порядок
  2. А. Розрахунки з використанням дистанційного банкінгу.
  3. А.1. Порядок Magnoliales - магнолієцвіті
  4. А/. Форми здійснення народовладдя та види виборчих систем.
  5. АКТУАРНІ РОЗРАХУНКИ
  6. Актуарні розрахунки
  7. Алгоритм здійснення купівлі
  8. Антидоти і порядок їхнього використання. Само і взаємодопомога при ураженні ОР.
  9. Атестація аудиторів та порядок скасування атестата
  10. База оподаткування, ставки податку та порядок обчислення.
  11. Банківський контроль та нагляд: форми та мета здійснення. Пруденційний нагляд: поняття, органи та мета проведення.
  12. Безготівкові розрахунки




Переглядів: 2398

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Ресурси | Порядок укладення зовнішньоторговельних контрактів

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.007 сек.