Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Засоби, що впливають на функцію органів дихання

III

 

Стимулятори дихання – СРС.

Протикашльові засоби знижують збудливість кашльового центру і пригнічують кашель. Поділяються на дві групи:

 

1. Засоби центральної дії, що пригнічують кашльовий центр:

а) Наркотичні анальгетики (кодеїну фосфат);

б) Ненаркотичні протикашльові засоби (глауцин, окселадин).

2. Засоби периферичної дії, які блокують чутливі нервові закінчення кашльових рефлексогенних зон (лібексин).

Препарати центральної дії застосовують у тих випадках, коли кашель не має продуктивного характеру. Головним показанням для їх застосування є тривалий сухий кашель при хронічних запальних процесах дихальних шляхів.

При тривалому застосуванні кодеїну разом з ослабленням кашлю зменшується легенева вентиляція внаслідок пригнічення дихального центру і виникає можливість пристрасті, тому препарат призначають з обмеженням, як і інші наркотичні анальгетики.

Глауцину гідрохлорид, на відміну від опіатів, діє на кашльовий центр вибірково, не пригнічуючи дихання і не затримуючи виділення харкотиння не викликає лікарської залежності. Має адреноблокуючі властивості, тому в разі зниженого артеріального тиску не рекомендується.

Лібексин – це синтетичний препарат переважно периферичної дії з місцевоанестезуючими і спазмолітичними властивостями. За протикашльовим ефектом не поступається кодеїну, проте не пригнічує дихання і не викликає залежності.

Відхаркувальні засоби розріджують харкотиння та полегшують його видалення із дихальних шляхів. За механізмом дії їх поділяють на такі групи:

1. Бронхосекреторні або секретомоторні засоби, які сприяють видаленню рідкого харкотиння:

а) засоби рефлекторної дії – трава термопсису, коріння алтеї, трава фіалки триколірної, ефірні олії деяких рослин (плоди анісу, трави чебрецю, материнки звичайної, коріння дев’ясилу), препарат комплексної дії пертусин та інші. Відхаркувальна дія цих засобів пов’язана з подразненням слизової оболонки шлунка, звідки імпульси через чутливі шляхи потрапляють до ядер блукаючого нерва. Звідси збудження передається через еферентні волокна до залоз і гладких м’язів стінки бронхів, внаслідок чого посилюється секреція залоз, миготіння бронхіального епітелію і перистальтика бронхіол. В результаті харкотиння розріджується і прискорюється його виділення. Рідкий секрет обволікаючи слизову оболонку, захищає її від подразнення, що сприяє згасанню запального процесу і кашлю.

Показання: бронхіт, бронхотрахеїт.

Побічна дія: у великих дозах - блювання.

б) Засоби резорбтивної дії - калію йодид, натрію гідрогенкарбонат – після приймання всередину виділяються бронхіальними залозами, стимулюють секрецію, розріджують харкотиння, активізують рухливу функцію епітелію бронхіол.

Показання : хронічний бронхіт

Побічна дія: при тривалому застосуванні препаратів йоду можливі явища йодизму (нежить, слиновиділення, вугроподібний висип на шкірі).

2. Відхаркувальні засоби прямої дії (муколітики), що сприяють розрідженню харкотиння:

а) препарати протеолітичних ферментів – трипсин, хімотрипсин, а також нуклеаз – рибонуклеаза, дезоксирибонуклеаза. Ці препарати розривають пептидні зв’язки білкових молекул. Через те вони мають неоднакову ефективність при різному складі харкотиння;

б) синтетичні муколітики – ацетилцистеїн, карбоцистеїн – завдяки сульфгідрильним групам розривають дисульфідні зв’язки мукополісахарідів харкотиння, що викликає деполяризацію мукопротеїдів і зменшення в’язкості слизу.

в) Стимулятори синтезу сурфактанту – бромгексин, амброксол - лазолван - нормалізують порушене співвідношення серозного та слизового компонентів бронхіального секрету. Препарати активізують секрецію слизових залоз і миготливого епітелію бронхів, сприяють видаленню слизового секрету, стимулюють синтез і секрецію сурфактанту. Призначають їх у випадках густого, в’язкого, гнійного харкотиння.

г) Замінники сурфактанту – альвеофакт, екзосурф – призначають немовлятам при синдромі дисемінованого внутрішньосудинного згортання.

 

Бронхіальна астма проявляється нападами бронхоспазму та хрипами різного ступеня вираженості. Напади захворювання виникають унаслідок гострого порушення прохідності дрібних бронхів, що супроводжуються запаленням, застоєм слизу, утрудненням дихання.

При бронхіальній астмі застосовують такі групи препаратів:

1. Бронхорозширюючі засоби:

1.1.Нейротропні препарати (стимулятори адренергічних рецепторів та антихолінергічні засоби).

Бронхолітичний ефект адреноміметичних засобів зумовлюється стимуляцією β2 – адренорецепторів гладеньких м’язів бронхів. Препаратами вибору є β2 – адреноміметики – сальбутамол, фенотерол, тербуталін, а також препарати подовженої дії – сальметерол, формотерол. Разом з тим, α і β – адреноміметики (адреналіну гідрохлорид, ефедрину гідрохлорид) та β1,2 – адреноміметики (ізадрин, орципреналіну сульфат) також використовують при бронхіальній астмі, але обмежено.

Механізм бронхорозширювальної дії антихолінергічних засобів пов’язаний з блокадою М-холінорецепторів гладеньких м’язів, внаслідок чого усувається стимулюючий вплив на них ацетилхоліну; гальмується також секреція бронхіальних залоз. Основним препаратом є іпратропію бромід (атровент). Комбінація цього препарату з фенотеролом – беродуал, з сальбутамолом – комбівент.

Переваги комбінованої терапії:

1. Підсилення дії кожного з препаратів.

2. Дія на центральні (холінолітик) й периферичні (адреноміметик) відділи трахеобронхіального дерева.

3. Різна тривалість дії.

4. Менша доза препаратів.

5. Зниження частоти побічних ефектів.

Атропіну сульфат чинить слабкий бронхорозширювальний ефект. Діє переважно тоді, коли бронхоспазм пов’язаний з підвищеною чутливістю гладеньких м’язів до холінергічної імпульсації (після перенесеного грипу, при хронічному бронхіті). Може спричинити утруднення виділення харкотиння через пригнічення бронхіальної секреції. Цей ефект менше виражений при застосуванні платифіліну гідротартрату, метацину, вони, також, менше впливають на акомодацію ока і внутрішньоочний тиск.

1.2 Міотропні засоби - метилксантини – еуфілін, теофілін, але тривалість дії цих препаратів не запобігає нічним нападам бронхіальної астми. Для цього призначають форми теофіліну подовженої дії - 2 рази на добу препарати 1-го покоління (теопек), 1 раз на добу – 2-го покоління (тео – 24, еуфілонг)

2. Глюкокортикоїди (системні та інгаляційні). Для інгаляцій використовують бекотид, азмакорт, будесоніт, інгакорт та інші, які погано транспортуються крізь слизові оболонки.

3. Засоби, що попереджують вивільнення медіаторів алергії – нестероїдні протизапальні засоби, антигістамінні препарати.

4. Відхаркувальні та муколітичні засоби.

 

Набряк легенів – тяжкий і небезпечний для життя стан, що розвивається внаслідок гострої лівошлуночкової недостатності. Причинами набряку легенів можуть бути ураження легенів хімічними речовинами, інфекційні захворювання, набряк мозку, хвороби нирок, печінки.

При набряку легенів застосовують наступні групи препаратів:

- піногасники: інгаляційно спирт етиловий або антифомсілан. Вони знижують поверхневий натяг піни і перетворюють її в рідину;

- дегідратуючи засоби: осмотичні діуретики (маніт, сечовина для ін’єкцій) та діуретики швидкої дії (фуросемід) зменшують кількість рідини в організмі, прискорюють перехід плазми з альвеол у судинне русло;

- серцеві глікозиди швидкої дії (строфантин, корглікон) вводять для посилення роботи серця, при серцевій недостатності;

- гангліоблокатори (бензогексоній, гігроній, пентамін) для зниження артеріального тиску.

- судинорозширювальні засоби міотропної дії (натрію нітропрусид, нітрогліцерин, еуфілін) вводять для зниження тиску в малому колі кровообігу;

- кисень вводять постійно інгаляційно для поліпшення оксигенації тканин.

- при зниженні артеріального тиску – внутрішньовенно преднізолон.

 

 

Назва Форми випуску, середні терапевтичні дози, способи застосування
  Протикашльові засоби
Кодеїну фосфат Codeinum phosphoricum Порошок Усередину по 0,01-0,03г на прийом; дітям відповідно до віку по 0,001-0,0075г на прийом. Призначають тільки разом з іншими лікарськими речовинами
Лібексин Libexin Таблетки по 0,1г Усередину по 1-2 табл. 3-4 рази на добу
Окселадин Oxeladinum Таблетки по 0,01 – 0,02г Усередину по 1-2 таблетки 3-4 рази на добу
  Відхаркувальні засоби
Трава термопсису Herba Thermopsidis Трава в упаковці по 100г. настій готують у співвідношенні 0,6:200. Усередину по 1 ст. ложці 3-4 рази на день
Корінь алтеї лікарської Decoctum radicis Althaeae В упаковці по 100г настій або відвар готують у співвідношенні 6,0:180. Усередину по 1 ст.ложці 3-4 рази на день
Мукалтин Mucaltinum Таблетки по 0,05г. Усередину по 1-2 таблеки 2-3 рази на добу
Натрію гідроген карбонат Natrii hydrogencarbonas Таблетки по 0,03-0,05г, порошок Усередину в розчинах та мікстурах по 0,2-0,5г на прийом 3-4 рази на день
Натрію бензоат Natrii benzoas Порошок Усередину в розчинах та мікстурах по 0,2-0,5г на прийом 3-4 рази на день
Калію йодид Kalii iodidum Порошок. Усередину в розчинах та мікстурах по 0,3 – 1г на прийом 3-4 рази на день після їди  
Трипсин кристалічний Trypsini crystallisatum У флаконах по 0,01 і 0,005г. внутрішньом’язово по 0,005г в 1-2 мл ізотонічного розчину натрію хлориду 1-2 рази на день; для інгаляцій 0,005-0,01г у 2-3 мл ізотонічного розчину натрію хлориду
Бромгексин Bromhexinum Таблетки по 0,008 г. усередину по 1 таблетці 3-4 рази на добу
Амброксол Ambroxolum Таблетки по 0,03г; сироп 0,3% у флаконах по 100 мл; розчин для інгаляцій 0,75% у флаконах по 100мл; в ампулах по 2 мл 0,75% розчину . Усередину по 1 табл. 3 рази на добу, по 10 мл сиропу 3 рази на добу; інгаляційно по 2-3 мл 1-2 рази на добу; внутрішньом’язово по 4-6 мл 2-3 рази на добу
Ацетилцистеїн Acetylcysteinum Таблетки по 0,2 г; в ампулах: розчин для інгаляцій 20% по 5 мл; 10% - для ін’єкцій по 2 мл. Усередину по 1 табл. 3 рази на добу; внутрішньом’язово по 1-2 мл 10% розчину 2-3 рази на день; внутрішньовенно 10 мл 5% розчину; інгаляційно по 1-2 інгаляції на добу по 2-3 мл
  Бронхорозширювальні засоби
Іпратропіум бромід Ipratropium bromide Дозований аерозоль (15 мл), що вміщує 300 доз. Інгаляційно призначають по 1-2 дози, в разі потреби 3-4 рази на день
Еуфілін Euphyllinum Порошок, таблетки по 0,15 г; в ампулах по 10 мл 2,4% розчину і по 1 мл 24% розчину
Кромолін-натрій Cromolin-sodium Капсули по 0,02 г для інгаляцій Інгаляційно по 1 капсулі 4 рази на добу (за потреби до 8 капсул: по 2 капсули через 3 години)
Кетотіфен Ketotifenum Капсули, таблетки по 0,001г; сироп у флаконах по 100 мл (20мг). Усередину по 1-2 таблетки(капсули) 2 рази на добу
Беклометазону дипропіонат Beclometazoni di- propionas Аерозольні балончики на 200 інгаляцій по 0,05 мг на одну дозу. Інгаляційно по 2 дози 3-4 рази на добу

 

Матеріали активізації студентів на протязі лекції

 

Тести ІІ рівня

1.Визначіть препарат, для якого характерно: є нейролептиком, призначають для нейролептаналгезії:

а) галоперидол; б) дроперидол;

в) етаперазин; г) аміназин;

д) трифтазин.

2.Визначіть препарат, для якого характерно: є транквілізатором, призначають усередину та вводять в/в, застосовують під час лікування безсоння, неврозів, для премедикації перед наркозом:

а) дроперидол; б) феназепам;

в) етаперазин; г) хлозепід;

д) діазепам (сібазон).

3.Визначіть механізм дії седативних засобів:

а) ослаблюють процеси гальмування в центральній нервовій системі;

б) блокують бензодіазепінові рецептори;

в) мають гальмівний вплив на гіпоталамус;

г) посилюють процеси гальмування в центральній нервовій системі.

4.Визначить препарат, для якого характерно: містить алкалоїд; виявляє аналептичну дію; виявляє психостимулювальну дію:

а) кордіамін; б) кофеїн-бензоат натрію;

в) сульфокамфокаїн; г) бемегрид;

д) камфора.

5.Визначить фармакологічну групу, препарати якої усувають ознаки депресії:

а) транквілізатори; б) нейролептики;

в) седативні; г) антидепресанти;

д) аналептики.

6.Визначить фармакологічну групу, для якої характерно: активують вищу інтегральну активність мозку; застосовують у разі порушення мозкового кровообігу:

а) загальнотонізуючі; б) психостимулятори;

в) нейролептики; г) транквілізатори;

д) ноотропні.

 

 

Завдання по рецептурі

Виписати в рецептах:

1. Настойку валеріани.

2. Кофеїн бензоат натрію.

3. Кордіамін.

4. Пірацетам.

 

Типові задачі.

1.Визначить засіб.

Спричинює антипсихотичну, транквілізуючу, протиблювотну та гіпотермічну дію, має виразну подразнювальну дію.

2.Визначить лікарську рослину.

Кореневище цієї рослини містить ефірну олію, складні ефіри, органічні кислоти. Препарати з рослини мають седативні та спазмолітині властивості.

3.Визначить фармакологічну групу лікарських речовин.

Це заспокійливі засоби, які усувають відчуття страху, тривоги, знімають

емоційне напруження.

4.Визначить фармакологічну групу лікарських речовин.

Ці препарати посилюють мікроциркуляцію у кровоносних судинах мозку і покращують його кровопостачання.

5.Визначить фармакологічну групу лікарських речовин.

Ці препарати збуджують життєво важливі центри довгастого мозку: дихальний та судиноруховий.

6.Визначить лікарський препарат.

Це алкалоїд, що виявляє психостимулювальну дію, збуджує дихальний та судиноруховий центри, посилює обмін речовин.

 

 


Читайте також:

  1. B грудини зі здавленням чи пораненням органів.
  2. I. Органи і системи, що забезпечують функцію виділення
  3. VII. Філо- та онтогенез органів виділення
  4. VІІІ. Філогенез органів чуття
  5. Аналіз факторів, що впливають на цінову політику.
  6. Антиконкурентні дії органів влади, управління і контролю
  7. Апарат державного управління як система органів виконавчої влади.
  8. БІОМАГНЕТИЗМ. МАГНІТНІ ПОЛЯ ОРГАНІВ І ТКАНИН
  9. Біотрансплантація органів
  10. Будівлі органів керування, кредитування й громадських організацій
  11. Будова вегетативних і генеративних органів
  12. Будова органів дихання




Переглядів: 2230

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Sulfоcamphocainum сп. Б Сульфокамфокаїн | Деякими пухлинами.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.009 сек.