Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Проблеми вільного часу

Протиріччя вільного часу

У вільного часу є й певні протиріччя. Так, великий обсяг вільного часу з позитивного явища може перетворитися у негативне. Безробітний має досить багато вільного часу, але це ніяк не можна вважати позитивною рисою його життя. Вільний час безробітного є не вільним часом цього індивіда, а є часом, від якого відмовилось суспільство. Цей вільний час не виконує своєї функції надання змоги людині відпочити, розважитися, а несе з собою дискомфорт, соціальну та економічну незадоволеність, веде до стресових ситуацій і, таким чином, не поліпшує, а погіршує життя людини.

Є й інша крайність, коли вільний час вважається головною цінністю у житті, людина кидає роботу добро­вільно, відмовляється від певних благ цивілізації і, отже, веде спосіб життя, що є своєрідним викликом суспільству. Така людина змушена відмовитися від багатьох життєвих благ і ззовні вона живе нібито в злиднях, обмежуючи свої матеріальні потреби. Якщо така людина здатна вести високодуховний спосіб життя, то така жертва ще може вважатися позитивною, але якщо це не так, то даний спосіб життя стає деградацією особистості і, таким чином, вільний час із явища позитивного стає негативним.

Ще одне протиріччя: наявність великої кількості вільного часу без відповідної його організації веде до того, що певна верства людей, не знаходячи способу заповнення свого вільного часу змістовним дозвіллям, стає на шлях відхилення від норм поведінки, починає займатися нега­тивною діяльністю, стає на злочинний шлях життя тощо.

Перелічені протиріччя в цілому не заперечують пози­тивного значення вільного часу у житті людини, але підкреслюють певні його проблеми.

Серед численних проблем вільного часу можна виділити основні: збільшення його кількості та покращання якості.

1. Збільшення кількості вільного часу. Не дивлячись на певні перелічені вище протиріччя, що стосуються обсягу вільного часу, все ж таки збільшення його кількості треба вважати позитивним явищем у розвитку суспільства. Тому кожному суспільству слід подбати про шляхи збільшення обсягу вільного часу. За рахунок чого це можна зробити? Перш за все, за рахунок скорочення витрат часу на роботу. Сюди входять такі засоби, як скорочення робочого дня, збільшення кількості вихідних днів та терміну відпусток. Все це можна здійснити за наявності високої продуктивності праці із застосуванням сучасних високопродуктивних технологій виробництва, а також «резервної армії праці» - достатньої кількості виробників, які можуть будь-якої миті вийти на заміну відпочиваючому робітнику.

По-друге, збільшення вільного часу (і зокрема обсягу часу на дозвілля) здійснюється за рахунок покращання по­бутових умов. Високоорганізований побут, а точніше система побуту, дозволяє вилучити максимальну кількість вільного часу. Говорячи про побут, ми маємо на увазі домашню техніку, систему торгівлі, яка повинна забезпечити інди­віда необхідними товарами, причому оперативно і повно.

Тут потрібно розвивати цілу мережу послуг: прийом замовлень, доставка товарів, раціональне розміщення торговельних точок тощо. Не секрет, що недавно при наявності дефіциту товарів людям доводилось вистоювати довгі черги, щоб придбати необхідний їм товар. На це витрачалось багато часу. А якщо до цього додати ще й інші негаразди побуту, то зрозуміло, що на розваги і відпочинок у багатьох пра­цівників майже не залишалось часу.

По-третє, ріст індустрії розваг стимулює людей пла­нувати та організовувати свій вільний час так, щоб можна було добре, відповідно бажанню кожного, відпочити. Якщо є пропозиція, то на неї обов'язково знайдеться попит. Таким чином, за однаковими умовами праці, наяв­ністю добротної індустрії розваг люди будуть більше часу витрачати на дозвілля.

По-четверте, збільшенню обсягу вільного часу сприяє і ріст заробітної плати та добробуту громадян, причому за один і той же час. Це дозволяє частині населення за менший строк заробляти достатньо грошей, щоб вести розпорядливий спосіб життя із достатньою кількістю вільного часу. Психологічно багато хто з людей зупиняється на певному рівні добробуту, вважаючи його цілком задовільним для ведення нормального способу життя. Така людина не буде пересилювати себе, щоб заробити більше грошей, а обмежиться певною їх кількістю, яка, на її погляд, буде достатньою для ведення гідного способу життя, такого, який би повністю або оптимально задовольняв би її.

2. Друга важлива проблема вільного часу - поліп­шення його якості. Щоб у кожної людини було вдосталь вільного часу, треба ще щоб цей час було використано з максимальною користю як для самого індивіда, так і для всього суспільства в цілому. Ця проблема багатопланова і її потрібно розглядати у комплексі різних чинників, які впливають на проведення дозвілля членами суспільства. Тут і система виховання, освіти, різні види мистецтв, релігія, мораль тощо. Одним словом - все те, що формує світогляд, світосприймання, культурний рівень людини, його духовний світ. Якщо індустрія розваг та інші засоби проведення вільного часу у суспільстві знаходяться на високому рівні, то і члени цього суспільства якісніше проводять свій вільний час. А це означає виконання двох найголовніших його функцій: відновлення людських сил, які поглинає сфера праці та інші життєво-необхідні заняття, функції духовного (ідейного, культурного, етич­ного, естетичного тощо) і фізичного розвитку людини.

Сьогодні часто пишуть про здоровий спосіб життя. Багато різних організацій як релігійних, так і громадських ведуть пропаганду проти негативних рис у нашому повсяк­денні. І в цьому вільний час відіграє щоненайголовнішу роль. І не просто вільний час, а вільний час, проведений на достатньо якісному рівні. Тільки за цих умов він несе доб­робут, комфорт, здоров'я людині. Дон Халей у своїй книзі «Таємниці здоров'я» пише: «Цілком ймовірно, що джерело молодості приховується у мудрому використанні вільного часу».

 


Читайте також:

  1. V. ЗЕМЕЛЬНІ РЕСУРСИ. ОХОРОНА НАДР ТА ПРОБЛЕМИ ЕНЕРГЕТИКИ
  2. VІІІ. Проблеми та перспективи розвитку машинобудування.
  3. А/. Фізичні особи як суб’єкти цивільного права.
  4. Аварійно-рятувальні підрозділи Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, їх призначення і склад.
  5. Аграрні проблеми в працях письменників аграрників.
  6. Агроекологічні проблеми розвитку і шляхи їх розв'язання
  7. Адвокат як представник по потерпілого, цивільного позивача і цивільного відповідача.
  8. Адміністративно-правове регулювання державної реєстрації актів цивільного стану, державної виконавчої служби, нотаріату та адвокатури.
  9. АКТУАЛЬНI ПРОБЛЕМИ І ЗАВДАННЯ КУРСУ РОЗМIЩЕННЯ ПРОДУКТИВНИХ СИЛ УКРАЇНИ
  10. Актуальні проблеми біоетики
  11. Актуальні проблеми економічної безпеки України.
  12. Актуальність проблеми професійної етики соціальної роботи




Переглядів: 2189

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Параметри вільного часу | Конфлікт у трудовому колективі

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.