Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Механізми передачі інфекційних захворювань.

Захворювання, їх поширеність.

У світі відомо більше 6-ти тисяч різноманітних захворювань людини. За 9-м переглядом Міжнародної класифікації хворіб розрізняють наступні групи захворювань, що розміщаються не за порядком їх поширеності:

1. Інфекційні та паразитарні захворювання.

2. Новоутворення.

3. Хвороби ендокринної системи, розлади харчування, порушення обміну речовин; імунітету;

4. Хвороби крові і кровотворних органів;

5. Психічні розлади.

6. Хвороби нервової системи іорганів чуття.

7. Хвороби системи кровообігу.

8. Хвороби органів дихання.

9. Хвороби органів травлення.

10.Хвороби сечо-статевої системи.

11 .Ускладнення вагітності, пологів та післяпологового періоду.

12-Хвороби шкіри і підшкірної клітковини.

13 .Хвороби кістково-м’язової системи та сполучної тканини.

Н.Вроджені аномалії (вади розвитку).

15.Окремі стани, що виникають у перинатальному періоді.

16.Симптоми, ознаки і неточно означені стани.

17.Травми і отруєння.

 

 

У попередні історичні часи, до 20-го століття, найпоширенішимиі,напевно, найнебезпечнішими були інфекційні, паразитарні захворювання. Під час епідемій, пандемій інфекційних хворіб, в першу чергу, особливо небезпечних інфекцій (чума, віспа, холера) гинуло більше людей, ніж під час воєн. У кінці 19-го і на протязі 20-го століття людство навчилося боротися з ними. Створені вакцини, хімічні, біологічні препарати проти них. Застосовуються фізичні засоби профілактики, лікування. Проводиться масова вакцинація дітей, дорослих, професійних та ендемічних груп. Науково розроблені і використовуються згідно міжнародних правил, законодавства, підзаконнихактів комплекси профілактичних, санітарно-гігієнічних, протиепідемічних, лікувальних заходів у боротьбі з інфекційнимита паразитарними захворюваннями.

Інфекційні захворювання - ті, що виникають в результаті взаємодії людини з патогенними мікроорганізмами, під час якої розладнуються, психо­фізіологічні процеси в її організмі.

Інфекційні хвороби – це хвороби, спричинені мікроорганізмами, що шляхом еволюції пристосувалися до паразитування в організмах вищих видів.

Джерелом, резервуаром інфекції може бути заражена людина або тварина, які є хворими, або є лише носіями інфекційного збудника. Збудниками інфекційних захворювань можуть бути мікроорганізми - віруси, рікетсії, бактерії. Паразитарні захворювання викликаються найпростішими, глистами, грибками, членистоногими, комахами.

Збудники небезпечних інфекцій характеризуються:

● епідемічністю, тобто спричиняють масові захворювання людей на значній території за короткий час (грип);

● токсичністю;

● здатністю передаватися від одного об’єкта до іншого;

● наявністю інкубаційного (схованого) періоду захворювання;

● дальністю поширення.

Відомі такі механізми, шляхи передачі збудника:

Þ повітряно-крапельний, яким поширюються інфекції дихальних шляхів - кір, дифтерія, віспа, епідемічний паротит, менінгококова інфекція - коли збудники (дифтерійна паличка, вірус грипу, стрептококи) з крапельками, пилом передається через повітря.

Þ Непрямим контактом - через заражені предмети, речовини (якщо збудник стійкий у зовнішньому середовищі) передається дизентерія, сальмонельози, черевний тиф, парати4)и, холера.

Þ Безпосереднім, прямим контактом (збудник не стійкий у зовніньому середовищі - через дотик до шкіри, укуси тварин, поцілунок -шкірні захворювання, сказ.

Þ Харчовий, аліментарний шлях передачі через харчові продукти характерний для кишкової групи інфекцій, поліомієліту, також дифтерії, скарлатини та ін..

Þ Через воду - лептоспірози, туляремія та інші.

Þ Статевим шляхом - венеричні захворювання.

Þ Трансмісивний (механічно, при укусах)-через живих переносників, в організмі яких зберігається збудник (комахи, кліщі) - малярія, енцефаліт та ін..

Þ Внутрішньоутробний - через плаценту від хворої матері плодові.

Þ При використанні нестерильного медичного інструментарію (шприців, крапельниць тощо) - гепатит, СШД та ін.

Þ При переливанні донорської крові, зараженої мікроорганізмами. У боротьбі з інфекційними і паразитарними захворюваннями важливе значення мають знання властивостей збудників, механізмів передачі інфекційного захворювання, їх попередження і переривання за допомогою протиепідемічних, санітарно-гігієнічних заходів, дотримання гігієнічних правил, ізоляції і лікування хворих, локалізації і знищення джерел інфекції. Не менш важливим є підвищення загальної і спеціальної стійкості (імунітету) організму людини до цих хворіб.

У 80-90 роки 20-го століття в Україні спостерігалися епідемії дифтерії, кору, туберкульозу, грипу, їх поширенню сприяє, зокрема, зниження опірності організму людини, зниження вакцинації, побутові й виробничі умови, соціально-економічні негаразди. У цивілізованих країнах загалом інфекційна захворюваність зведена до мінімуму, і певні інфекційні, паразитарні захворювання майже не реєструються.

Дифтерія, наприклад, була однією з найпоширеніших хворіб і причин дитячої смертності в Україні на початку 20-го століття. В окремі роки рівень захворюваності сягав 600-800 випадків на 100000 населення. З початком масової імунізації населення у 30-ті роки захворюваність значно знизилася. Найнижчим був показник у 76 році, який становив 8-м випадків на рік. Проте у 80-х роках знову розпочався ріст захворюваності дифтерією, який перейшов у епідемічне поширення перш за все у великих містах - Києві, Харкові, Львові, Одесі, Запоріжжі. Зростання дифтерії мало місце внаслідок зниження вакцинації населення, мутації збудника.

У 1992-1993 році на дифтерію в Україні захворіло 3000 чоловік. Одночасно зросла смертність від дифтерії, особливо дітей, що засвідчило про гіршу їх вакцинацію, як і дорослих на селі. 69% померлих були не щеплені. Дифтерія страшна інтоксикацією організму, задушенням при утворенні плівки на слизовій трахеї дітей, ускладненнями, інвалідністю, смертністю.

В останнє десятиліття у світі, в Україні значного поширення набуло захворювання, що йменується СНІДом. Синдром набутого імунодефіциту (СНІД) спричинюється вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), який знищує лімфоцити крові, одне з найстрашніших сучасних захворювань, проти якого ще не знайдено ефективних ліків. Основними шляхами поширення зараження є: статевий; при переливанні донорської крові, зараженої вірусом; при використанні нестерильного медичного інструментарію, внутрішньоутробний. Інкубаційний період триває від кількох тижнів до кількох років. Вір. виявляється в крові в середньому через 2-8 тижнів. Лабораторні обстеження досить дорогі. Уникнути захворювання можна лише попереджувальними, профілактичними заходами. Хворі СНІДом приречені на смерть внаслідок зниження імунітету. Під час хвороби вражаються різні органи - легені, нервова система, травлення, шкіра тощо.

У 1999 році від СНІДу у світі померло 2,6 мільйони чоловік, серед них 1,1 мільйона жінок і 500 тисяч дітей; інфіковано ВІЛ 5,6 млн.. Загальна кількість людей, які померли від СНІДу - 16,3 мільйона, а інфікованих - 33,6 млн.. 50% інфікованих помирають у віці до 25 років. Щохвилини 11 чоловік у світі стають ВІЛ інфікованими і 75% з них не підозрюють про це.

В Україні офіційно зареєстровано з початку 1987 року по 1999 рік інфіковано 30410 громадян, інфекція перейшла у кінцеву стадію у 1300 осіб. Померло 539 дорослих і 36 дітей. У 2000 -му році зареєстровано 240000 ВІЛ інфікованих. З них понад 75% відбулося внаслідок внутрішньовенних ін’єкцій наркотиків. У Львівській області нараховується 249 ВІЛ-інфікованих, в тому числі 8 хворих на СНІД. Переважна більшість ВІЛ-інфікованих - це наркомани і колишні ув’язнені.

СНІД - інфекційне захворювання, яке вперше зареєстроване в кінці 20-го століття. Пандемічне його поширення у цивілізованому світі пояснюється наявністю багатьох шляхів передачі збудника, сучасним розвитком міжнародних, трансконтинентальних транспортних зв'язків, комунікабельністю і мобільністю суспільних відносин, відсутністю належного духовного виховання і засобів лікування.

Основну увагу в боротьбі зі СНІДом вчені, медики, освітяни звертають до виховання молоді, поширення знань про цю хворобу і застосування заходів попередження передачі інфекції. Проводиться тестування на ВІЛ-інфікованість, зокрема у нашій області обстежується 5-6 тисяч осіб щорічно, з яких 70% складають вагітні і донори.

З 1995 року в Україні за критеріями ВООЗ зареєстрована епідемія туберкульозу, яка стала загрозливою соціальною проблемою. З метою призупинення епідемії видано Указ Президента України від 11.05.2000 року та Закон України "Про боротьбу із захворюванням на туберкульоз", а також розроблені державна та регіональна програми, які мають належну державну підтримку. Проводиться діагностика, щеплення вакциною БЦЖ, туберкуліном, лікування ефективними протитуберкульозними препаратами.

 


Читайте також:

  1. II. МЕХАНІЗМИ ФІЗІОЛОГІЧНОЇ ДІЇ НА ОРГАНІЗМ ЛЮДИНИ.
  2. V Процес інтеріоризації забезпечують механізми ідентифікації, відчуження та порівняння.
  3. Аверсивную терапію використовують, як правило, при лікуванні алкоголізму, нікотиновій залежності і деяких інших захворювань.
  4. Активний опір ліній електропередачі
  5. Альдостерон та механізми ренін-ангіотензину
  6. БАГАТОКАНАЛЬНІ СИСТЕМИ ПЕРЕДАЧІ ІНФОРМАЦІЇ
  7. В обох випадках основним розрахунковим рівнянням є рівняння теплопередачі і теплового балансу
  8. Види атак на механізми та протоколи автентифікації
  9. Виконавчі пристрої. Регулюючі органи. Виконавчі механізми. Гідравлічні виконавчі механізми.
  10. Вимірювання інформації та швидкість її передачі
  11. Вираження коефіцієнту масопередачі через коефіцієнти масовіддачі
  12. Відповідно до каналів передачі технологій




Переглядів: 2121

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Поняття хвороби і пошкодження, класифікація, стадії перебігу. | Поширеність інфекційних, психосоматичних захворювань, травматизму та смертність від них в світі, Україні.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.