Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Формування довготривалої адаптації

 

Взаємозв'язок між функцією і генетичним апаратом клітини є ключовою ланкою формування всіх довготривалих адаптаційних реакцій. Усі структурні зміни в органах і тканинах, які є наслідком довготривалої адаптації до фізичного навантаження (від гіпертрофії рухових нейронів до гіпертрофії міокарда та м'язів), протікають за одинаковим принципом -шляхом активації синтезу нуклеїнових кислот і білків у клітинах системи, яка відповідає за адаптацію.

Ефективне функціонування органів і систем організму можливе лише при своєчасному посиленні синтезу структурних і ензимних білків. Пластичне забезпечення функцій безпосередньо пов'язане пластичним резервом клітин і всього організму і полягає в обновленні енергоутворюючих, транспортних і опорних структур клітин. Пластичний резерв клітин визначається стабільністю структурно-організованих білків клітини і можливостями клітини синтезувати нові молекули білків. Можливості синтезу у свою чергу залежать від функції генетичного апарату клітини, а також від забезпечення його енергією та амінокислотами.

Формування довготривалих адаптаційних реакцій проходить чотири стадії.

* Перша стадія пов'язана з мобілізацією функціональних

ресурсів організму спортсмена в процесі виконання тренувальних програм певної спрямованості з мстою стимуляції механізмів довгострокової адаптації на основі підсумовування ефектів багаторазової повторюваної термінової адаптації.

* У другій стадії на фоні зростаючих і систематичних навантажень, які повторюються, відбуваються структурні й функціональні перетворення в органах і тканинах відповідної функціональної системи. У кінці цієї стадії спостерігається необхідна гіпертрофія органів, збалансованість діяльності різних ланцюгів і механізмів, які забезпечують ефективну діяльність функціональної системи в нових умовах.

* Третя стадія характеризується стійкою довготривалою адаптацією, виявляється в наявності необхідного резерву для забезпечення нового рівня функціонування системи, стабільності функціональних структур, тісним взаємозв'язком регуляторних і виконавчих органів.

* Четверта стадія настає при нераціонально побудованому переважно надмірно напруженому тренуванні, неповноцінному харчуванні, неповному відновленні й характеризується виснаженням окремих компонентів функціональної системи. Виявляється це в порушенні процесу оновлення структур, загибелі окремих клітин і заміщенні їх сполучною тканиною, що в результаті призводить до більш або менш вираженої функціональної недостатності. Такі явища можуть спостерігатися при компенсаторній гіпертрофії серця, печінки, гіперфункції

нервових центрів, гіпоталамо-гіпофізарно-наднирникової системи, при використанні навантажень, що виходять за межі адаптаційних ресурсів організму. Природно, що раціонально побудований тренувальний процес передбачає перші три стадії адаптації. При цьому варто

вказати на те, що протікання адаптаційних реакцій у межах зазначених стадій може відноситися до різних компонентів структури підготовленості спортсмена і змагальної діяльності

в цілому. Зокрема, за таким шляхом протікає адаптація як окремих органів (наприклад, серця), функціональних систем (наприклад, системи, що забезпечує рівень аеробної продуктивності), так і формується підготовленість спортсмена у цілому, що виявляється у здатності до досягнення спортивного результату, запланованого на даному етапі

спортивного удосконалення. Зростаючі вимоги зовнішнього середовища порівняно швидко призводять до формування системи, яка забезпечує більшу або меншу адекватну адаптаційну реакцію організму на нові подразники. Але для формування досконалої адаптації саме по собі виникнення такої функціональної системи недостатньо. Необхідно, щоб у клітинах, тканинах і органах, які утворюють таку систему, виникли відповідні структурні зміни. Важливим ланцюгом механізму формування фенотипічної адаптації є існуючий у клітинах взаємозв'язок між функцією і генетичним апаратом. Через цей взаємозв'язок підвищені навантаження стимулюють синтез нуклеїнових кислот і білків, що забезпечує формування відповідних структурних змін у системах, які специфічно відповідають за формування адаптації до конкретних подразників. Припинення підвищених навантажень призводить до поступового пригнічення явищ адаптації - розвитку деадаптації.

Ефективний розвиток довготривалої адаптації пов'язаний із систематичним навантаженням, яке висуває високі вимоги до адаптаційної системи. Інтенсивність розвитку довготривалих адаптаційних реакцій визначається величиною однократних навантажень, частотою їх використання і загальною тривалістю тренування. Найбільш ефективно довготривала адаптація розвивається при частому використанні великих і значних навантажень, які висувають високі вимоги до функціональних систем організму.

Важливим елементом довготривалої адаптації є формування в корі головного мозку економічних і стабільних зв'язків. В осіб, добре адаптованих, на відміну від нєадаптованих, ці системи не руйнуються при дії різних відволікаючих факторів (високої психічної та емоційної напруги, зовнішніх перешкод, розвитку втоми).

Довготривала адаптація характеризується збільшенням функціональних резервів, які є наслідком структурних перебудов органів і тканин, значною економізацією функцій, підвищенням рухомості та стійкості в діяльності функціональних систем, налагоджуванням раціональних і гнучких взаємозв'язків рухової та вегетативної функцій.

Особливістю добре адаптованих функціональних систем є їхня виняткова гнучкість і лабільність у досягненні кінцевого результату за різних станів зовнішнього і внутрішнього середовища. Спортсмен високої кваліфікації має унікальні можливості до складного об'єднання у конкретну, часто несподівану ситуацію численних елементів функціональної системи в напрямку досягнення найвищого кінцевого результату. Це виявляється, наприклад, у несподіваних і дуже ефективних діях у спортивних іграх чи єдиноборствах; досягненні однієї і тієї ж швидкості бігу чи плавання на різних ділянках дистанції, у стійкому стані чи в стані глибоких змін у найважливіших функціональних системах за рахунок принципово різної динамічної і кінематичної структури рухів і мотивації м'язової діяльності. Спортсмени невисокої кваліфікації часто здатні в стандартних умовах виконувати дії не менш ефективно, ніж спортсмени високого класу, однак реалізувати ці можливості в різноманітних ситуаціях змагальної діяльності при постійній зміні як зовнішнього середовища, так і стану організму, вони, як правило, виявляються не в змозі.

Таким чином, адаптація організму до систематичних фізичних навантажень полягає в метаболічних, функціональних змінах в органах і тканинах організму, у вдосконаленні механізмів нейро-гуморальної регуляції функцій. Кінцевим результатом цих змін є функціональні ефекти тренування, які проявляються у підвищенні натренованості організму.


Читайте також:

  1. Адаптації до паразитичного способу життя
  2. Адаптації та навчання
  3. АДАПТОВАНА ДО РИНКУ СИСТЕМА ФОРМУВАННЯ (НАБОРУ) ОКРЕМИХ КАТЕГОРІЙ ПЕРСОНАЛУ. ВІДБІР ТА НАЙМАННЯ НА РОБОТУ ПРАЦІВНИКІВ ФІРМИ
  4. Алгоритм формування комплексу маркетингових комунікацій
  5. Алгоритм формування потенціалу Ф2
  6. Алгоритм формування статутного фонду банку
  7. Альтернативні джерела формування підприємницького капіталу
  8. Аналіз ефективності формування та використання банківських ресурсів
  9. Аналіз капітальних інвестицій у формування основного стада
  10. АНАЛІЗ ОБОРОТНИХ АКТИВІВ ЗА ДЖЕРЕЛАМИ ЇХ ФОРМУВАННЯ
  11. Аналіз процесу формування маркетингових комунікацій
  12. Аналіз руху та ефективності формування грошових потоків




Переглядів: 3066

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Поняття адаптації | Специфічність реакцій адаптації

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.