Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






До прийняття рішень особистістю

Особистість, як крапля у морі, відображається у власному рішенні. Після прийняття й оголошення виконавцям рішення набуває відносно самостійного існування та по-різному і непередбачувано впливає як на людей, так і на соціальні явища, які потребують керування. В зв'язку з цим для психологічної науки і практики керування зацікавленість виявляє особистісний стиль рішення, тобто таку сукупність індивідуальних особливостей керівника, яка втілюється у рішенні для виконавців.

Психологи дослідили особистісні стилі рішень за двома основними напрямками: по-перше, за тим, якого роду індивідуальні тактики пошуку і знаходження рішень, властивих різним людям, і, по-друге, за характером впливу особистісного стилю рішень на становище справ у колективі.

За цією ознакою Ю.М. Кулюткін виділив такі різновиди особистісних стилів рішень: рішення врівноваженого типу; рішення інертного типу; рішення ризикованого типу; рішення обережного типу. Розглянемо їх психологічні характеристики.

Рішення врівноваженого типу властиві людям, які беруться за проблему з уже сформованою ідеєю, яка виникла в результаті попереднього аналізу умов і вимог завдання. Піддослідні цієї групи в експериментах дуже легко і швидко висувають гіпотези і вельми критично оцінюють свої ідеї й дії. Врівноваженість виявляється в тому, що висування гіпотез – то їхня перевірка, проте вони привертають увагу людини. Подібна тактика прийняття рішень виявляється найбільш продуктивною.

Імпульсивні рішення властиві людям, у яких процес побудови гіпотез переважає над діями за їх перевіркою та уточненням. Така людина відносно легко генерує ідеї, але мало піклується про їх оцінку. В практичній роботі імпульсивність рішень може призвести до того, що керівник буде намагатися впровадити в життя рішення, які не досить усвідомлені й обґрунтовані.

Інертні рішення є результатом дуже невпевненого й обережного пошуку. Після прояву висунутої гіпотези в загальному вигляді її уточнення здійснюється дуже повільно. Над мало вираженою здатністю генерувати ідеї переважають контрольні й уточнюючі дії, які призводять до гальмування процесу прийняття рішень.

Ризиковані рішення нагадують імпульсивні, але відрізняються від нихдеякими особливостями індивідуальної тактики. Під час осмислювання інтелектуального завдання вкрай імпульсивний тип долає його штучно, на основі власного роздуму, і миттю констатує кінцеве рішення. Роздум, що виник, одразу ж замінюється новою ідеєю. Якщо імпульсивні рішення проходять крізь етап обґрунтування гіпотези, то ризиковані його не проходять, але оцінюються людиною лише після того, як обґрунтована їх необхідність. В кінцевому рахунку, хоча і з запізненням, елементи народження гіпотез і їх перевірка врівноважуються.

Рішення обережного типу характеризуються особливою ретельністю і критичністю оцінки гіпотез. Людина, перш як перейти до висновків, здійснює багато різноманітних підготовчих дій.

Названі рішення пов’язані з віковими, статевими та освітніми індивідуальними відмінностями; у віковому діапазоні від 18 до 31 року – важливих залежностей типу рішень від віку не було знайдено, що свідчить, напевно, про стійкість виявлених індивідуальних особливостей мислення. Разом з тим життєвий досвід підвищує впевненість і категоричність при оцінки рішень. Ця тенденція ще більше пов'язана з освітянським фактором, який різко підвищує врівноваження фаз руху гіпотез та їх перевірки. Наприкінці, всупереч звичайному рішенню ризиковані та імпульсивні рішення більш притаманні чоловікам, ніж жінкам, які виявили схильність до обережних і повільних рішень.

Найважливіша особливість управлінських рішень із психологічної точки зору полягає в тому, що вони приймаються в ситуації керування людьми, тобто людина не просто шукає відповідь на абстрактно інтелектуальні завдання, а розмислює над реальною життєвою проблемою. Тому психологічна класифікація особистих стилів рішень не може виходити лише з параметрів „чистого" мислення: вона покликана враховувати положення особистості керівника серед людей, одні з яких – керівники, інші – рівні за статусом, треті – підлеглі і т. ін.

 


Читайте також:

  1. III. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу
  2. IV. Прийняття рішень у полі четвертої інформаційної ситуації
  3. IV. Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу
  4. V. Прийняття рішень у полі п’ятої інформаційної ситуації
  5. VI. Прийняття рішень у полі шостої інформаційної ситуації
  6. Адміністративна та судова процедура оскарження рішень податкових органів
  7. Акти прийняття продукції за якістю і кількістю
  8. Алгоритм прийняття рішення при прийманні сигналів з випадковою початковою фазою
  9. Аналіз альтернативних рішень
  10. Аналіз для прийняття рішень стосовно залучення інвестицій
  11. Аналіз отриманих результатів, прийняття рішення про можливість видачі сертифікату відповідності
  12. Аналіз управлінських рішень.




Переглядів: 409

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | Інші підходи до прийняття рішень

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.