Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






І грошей та цінних паперів

Крива ISі крива LM відображують умови, за яких забезпечується рівновага відповідно на товарному і грошовому ринках окремо. Але якщо ці криві поєднати на одному графіку, то отримаємо модель IS–LM,що визначає умови, за яких забезпечується рівновага на товарному і грошовому ринках одночасно.

Уперше модель IS–LM було наведено у статті Д. Хікса (1937), яка стала основним тлумаченням кейнсіанської теорії сукупного попиту. Згідно з абревіатурою моделі її складовими є крива IS і крива LM. При цьому абревіатура IS формується на базі перших літер англійських слів investment (інвестиції) і save (заощадження), а абревіатура LM — перших літер англійських слів liquidity (ліквідність) і money (гроші).

Модель IS–LM порівняно з моделлю ADAS має дві особливості. По-перше, вона пристосована для короткострокового періоду, в межах якого припускається, що всі ціни є стабільними, тобто не реагують на зміни сукупного попиту. Тому реальні змінні збігаються з номінальними, зокрема і = r, Y = YР. По-друге, в умовах змішаної закритої економіки, що розглядається, ця модель відображує взаємодію між двома ринками: товарним і грошовим. На товарний ринок впливає фіскальна політика, на грошовий — монетарна. За цих умов модель IS–LM стає засобом для пояснення результатів впливу фіскальної і монетарної політики на економіку в короткостроковому періоді.

Загальна рівновага при незмінному рівні цін (Р) на ринках товарів та послуг, грошей та цінних паперів можлива за дотримання умов рівноваги на кожному з ринків.

Узагальнений графік Хікса - Хансена поєднує дві криві рівнова­ги - криву «інвестиції - заощадження» IS та «грошову» криву (рис. 5.5).

Рис. 5.5. Рівновага в моделі IS–LM

 

На рис. 5.5 рівновага в економіці визначається в точці перетину кривих IS і LM. Ця точка визначає процентну ставку (r0) і дохід (Y0), які відповідають умовам рівноваги як на товарному, так і на грошовому ринках одночасно. У точці рівноваги фактичні сукупні витрати дорівнюють запланованим, а попит на гроші — пропозиції грошей. Сумісна рівновага товарного та грошового ринків при не­змінних цінах (Р = сonst) визначається нормою процента (r).

Рівняння лінії IS та рівняння лінії LM мають одні і ті ж пара­метри, тому пошук умови їх рівноваги зводиться до розв'язку системи двох рівнянь з двома невідомими, що веде до знахо­дження єдиної пари значень національного доходу (Y) і ставки процента (r), за якої встановлюється рівновага на обох ринках (див. рис 5.5).

Модель IS - LM була створена прихильниками кейнсіанської доктрини, але інструментарій, запропонований ними, був прийнятий практично всіма економістами, незалежно від їхньої концептуальної приналежності.

Сумісна рівновага є досить стійким станом економіки, тому що будь-які відхилення від неї сприймаються економічними суб'єктами як несприятливі умови і викликають дії, які призво­дять до відтворення сумісної рівноваги. На кожному з ринків існують нецінові механізми поновлення рівноваги, які базуються на реакції макроекономічних суб'єктів на виникнення дефі­цитів або надлишків.

Дефіцит або надлишок на ринку благ проявляється у відхиленні рівня товарно-матеріальних запасів від запланованого підприємцями розміру, що і викликає зміни у пропозиції благ. При зниженні рівня товарно-матеріальних запасів підприємці збільшують пропозицію благ, при їх зростанні - зменшують пропозицію благ.

Дефіцит або надлишок на ринку грошей проявляється у відхиленні рівня реальних касових залишків (М/Р) від запланованої домашніми господарствами оптимальної величини. При дефіциті грошей домашні господарства намагаються поповнити розмір реальної каси (М/Р) (шляхом продажу облігацій, які знаходяться у них у вигляді активів), при надлишку грошей, навпаки, зменшити розмір реальної каси М/Р (шляхом купівлі облігацій та інших цінних паперів).

Зміни попиту і пропозиції на ринку державних облігацій впливають на ціну (курс) останніх, що призводить до зміни процентної ставки в протилежному напрямку, оскільки:

 

Зміна ставки процента (r) призводить до зміни запланованих підприємцями інвестиційних витрат (І). Зростання процентної ставки (r) викликає зниження інвестиційних витрат (І) і, нав­паки,- зниження процентної ставки (r) зумовлює підвищення інвестиційного попиту (І).

Зміни інвестиційного попиту (І) викликають зміни сукупно­го попиту (AD) взагалі і відповідно національного доходу (Y).

Трансмісійний механізм процентної ставки(r), який забезпечує сумісну рівновагу ринку благ і ринку грошей та цінних паперів, можна коротко записати так:

за умови, що реальні касові залишки М/Рзменшуються.

за умови, що реальні касові залишки М/Р зростають.

Якщо умови рівноваги на одному з ринків змінюються, змінюються й умови сумісної рівноваги, тобто економічна систе­ма переходить до нового стану сумісної рівноваги на основі трансмісійного механізму процентної ставки.

 

 


Читайте також:

  1. IV. ТИМЧАСОВА ВАРТІСТЬ ГРОШЕЙ
  2. Алгоритм розрахунку майбутньої вартості грошей за простими і складними відсотками
  3. Алгоритм розрахунку теперішньої вартості грошей за простими і складними відсотками
  4. Аналіз в управлінні портфелем цінних паперів.
  5. Аналіз міжринкової взаємодії товарів і грошей
  6. Аристотель розглядав дві форми грошей — гроші як простий засіб обігу товарів і як засіб обігу грошового капіталу.
  7. Аудит цінних паперів.
  8. Б) еволюція грошей.
  9. Банки як учасники ринку цінних паперів
  10. Безготівковий оборот грошей та роль банків у його організації. Платіжні системи
  11. Вартість грошей
  12. Вартість грошей




Переглядів: 868

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | Ринок робочої сили

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.