Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Чи можуть обмежуватись права і свободи людини

Загальновідомо, що права і свободи людини не безмежні й неабсолютні, адже права і свободи однієї людини обмежені правами і свободами іншої. Це означає, що особа може реалізувати свої права яким завгодно способом доти, поки це не обмежує прав інших людей, а значить, непорушність прав і свобод є своєрідною лінією обмеження прав кожного.

Проте, у соціально неоднорідному суспільстві люди, окрім загальних однакових інтересів, мають специфічні - індивідуальні та групові. Ці суб’єктивні, «приватні» інтереси та прагнення максимально задовольнити їх зумовлюють різне розуміння людьми своїх прав. Як наслідок, уявлення про те, де починаються права і свободи інших людей й що виступає межею реалізації власних, у різних людей не співпадають. Якщо таке неспівпадіння породжує конфлікт, у справу має втрутитися суд, з рішенням якого мусять погодитися конфліктуючі сторони.

Існують і певні обмеження прав, пов’язані з конкретною людиною - її фізичними, віковими, іншими особливостями. Наприклад, право обирати і бути обраним або ж право доступу до державної служби може реалізувати лише громадянин по досягненню певного (визначеного законодавством) віку. А можливість отримувати інформацію з такого джерела як телебачення істотно обмежена у глухонімої людини.

Згідно міжнародним документам у галузі прав людини, жодне право людини не може вважатися абсолютним і безмежним, крім свободи від катувань, рабства та свободи слова. Тому існує ряд припустимих у демократичному суспільстві обмежень, викликаних об’єктивними причинами або ж необхідністю забезпечення існування самого суспільства.

Наприклад, у Загальній декларації прав людини зазначено, що демократична держава може певним чином обмежувати права і свободи людини для задоволення справедливих вимог моралі, суспільного порядку та загального добробуту. Ще більш конкретно з'ясовує ці позиції Європейська конвенція захисту прав і основних свобод людини, яка допускає обмеження деяких прав і свобод, як то свободи совісті, релігії, вираження своєї думки і отримання інформації, свободу мирних зборів і асоціацій, в інтересах державної безпеки, територіальної цілісності чи суспільного спокою з метою запобігання безпорядків і злочинності, захисту здоров’я і моральності інших осіб, забезпечення авторитету і неупередженості правосуддя. Щоб уникнути зловживань з боку державної влади, підстави обмеження прав і свобод людини повинні фіксуватися безпосередньо у законі й відповідати потребам демократичного суспільства.

Нарешті, держава може обмежувати права і свободи громадян у зв’язку з війною чи іншими подіями, що загрожують життю населення. У цьому випадку обмеження повинні бути зумовлені гостротою становища й не можуть суперечити зобов’язанням держави з міжнародного права.

Міжнародні документи з прав людини, а слідом за ними і конституції демократичних держав (в тому числі й Конституція України), містять перелік людських прав і свобод, що не можуть бути обмежені ні за яких обставин, навіть в умовах воєнного або надзвичайного стану. Це право на життя, свобода від катувань і нелюдського, принижуючого людську гідність поводження, свобода від рабства, свобода від обвинувачення у злочині, що не був таким на момент учинення тощо.

 

Додайте до вивченого…

І. Опрацюйте фрагменти документів, виконавши послідовно такі завдання:

1) прочитайте фрагмент й укажіть назву документа, до якого він належить;

2) співвіднесіть кожний документальний фрагмент з текстом підручника, який він може проілюструвати;

3) віднайдіть (підкресліть) у тексті кожного фрагмента кілька (не більше трьох) чільних слів, що безпосередньо пов’язані з проблемою, яка розглядалась на уроці;

4) доберіть до цих слів з тексту підручника їх пояснення чи спробуйте пояснити їх значення самостійно;

5) порівняйте результати своєї роботи з результатами роботи своїх однокласників.

Із Конституції України. Стаття 3.Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.Стаття 21.Усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними.

Стаття 22.Права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними.

Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.

При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Стаття 64.Конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 24, 25, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 цієї Конституції.

Із статті 29 Загальної декларації прав людини.2. При здійсненні своїх прав і свобод кожна людина повинна зазнавати тільки таких обмежень, які встановлені законом виключно з метою забезпечення належного визнання і поваги прав і свобод інших та забезпечення справедливих вимог моралі, громадського порядку і загального добробуту в демократичному суспільстві.

Зі статті 26 Міжнародного пакту про громадянські та політичні права.Усі люди є рівними перед законом і мають право без будь-якої дискримінації на рівний захист законом. У цьому відношенні всякого роду дискримінація повинна бути заборонена законом і закон повинен гарантувати всім особам рівний і ефективний захист проти дискримінації за будь-якою ознакою, як-от раси, кольору шкіри, статі, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного чи соціального походження, майнового стану, народження чи іншої обставини.

Із статті 4 Міжнародного пакту про економічні, соціальні й культурні права.Держави, які беруть участь у цьому Пакті, визнають, що відносно до користування тими правами, що їх та чи інша держава забезпечує відповідно до цього Пакту, дана держава може встановлювати тільки такі обмеження цих прав, які визначаються законом, і лише остільки, оскільки це є сумісним з природою зазначених прав, і виключно з метою сприяти загальному добробуту в демократичному суспільстві.

ІІ. Прочитайте додатковий текст про природні права людини.

Обговоріть у групах: чи є достатнім, на вашу думку, визначений Джоном Локком перелік природних прав людини? Чи потребує він доповнення? Якщо так, то якого саме?

Ухваліть рішення щодо наведених запитань та продумайте, як ви будете аргументувати це рішення.


Читайте також:

  1. D (правая) S (левая)
  2. I. ТЕОРИЯ И ИСТОРИЯ ГОСУДАРСТВА И ПРАВА
  3. II. МЕХАНІЗМИ ФІЗІОЛОГІЧНОЇ ДІЇ НА ОРГАНІЗМ ЛЮДИНИ.
  4. II. Права та обов'язки адміністрації організації, що проводить туристську подорож
  5. II. ТЕОРИЯ ГОСУДАРСТВА И ПРАВА
  6. IV. НС у природному середовищі та інших сферах життєдіяльності людини
  7. IV. Обов'язки і права керівника та заступника керівника подорожі
  8. IV. Правова держава, як засіб реалізації і забезпечення прав, свобод та обов’язків людини і громадянина в Україні
  9. L. Понятие права
  10. O ексклюзивний розподіл на правах винятковості.
  11. V Такі негативні особистісні утворення, як самовпевненість і нерозвиненість автономії та ініціативи, обумовлюють неадаптивне старіння людини.
  12. VІ. Світосприйняття первісної людини (20 хв.)




Переглядів: 3430

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Якими правами наділені всі люди, а якими – громадяни | Що таке природні права людини

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.