Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Лекція 10

План

Лекція 9

Особливості культури Давнього Риму

Римська цивілізація була частиною античної культури і справила величезний вплив на подальший культурний розвиток людства. Латинь, мова древніх римлян і усіх підвладних їм народів, зробилася основою романських мов, а також мовою науки і католицької церкви. Латинський алфавіт був засвоєний в Західній Європі, а грецький ліг в основу слов'янських мов.

Римська будівельна техніка та архітектура справили великий вплив на західноєвропейську архітектуру, особливо Іспанії, Франції, Італії.
Римське право лягло в основу всіх систем права західноєвропейських держав.
ОСОБЛИВОСТІ КУЛЬТУРИ АНТИЧНОСТІ.

Величезне значення в історії культури має період античності (між I тисячоліттям до нашої ери і V століттям нашої ери). Це час - багато в чому період неперевершених успіхів не тільки в матеріальній, але перш за все в духовній культурі людства - у філософії, літературі, театрі, образотворчому мистецтві, архітектурі, у багатьох галузях наукових знань.

Саме від античності нинішні європейська і американська цивілізації успадкували:

- основи сучасних наук, хоча їх окремі елементи почали формуватися ще в більш древніх суспільствах;

- з'являються нові естетичні форми, не схожі на естетичні форми в більш давніх цивілізаціях;

- основні норми державності і права, досі складові теоретичний фундамент західної демократії з її поділом влади, виборністю, рівністю громадян перед законом, і т.п.;

- основні моральні норми і основну релігію - християнство, що виникло в умовах кризи античної цивілізації і з кінця IV століття стало панівною релігією в пізньої Римської імперії.
Все це вже в наші дні зумовило наявність не завжди визнаного, але виразно відчувається своєрідності і єдності так званого Західного світу, на відміну від Східного.

 

Тема: Візантія в історії світової художньої культури

1. Розвиток ранньої Візантії.

2. Розвиток культури у феодальній Візантії.

3. Розквіт та зміни у мистецтві Візантії ХІ-ХІІ ст.

4. Занепад Візантійської імперії.

 

Література

1. «Культура Византии» в трех томах. Т. 1. Москва: «НАУКА», 1984, 1989.

2. Полікарпов В.С. Лекції з історії світової культури. – К.; Знання, 2000 – 359 с.

 

Виникненню Візантії як держави передували поділ Римської імперії на Західну та Східну, відокремлення східних провінцій у самостійну державу і падіння Західної Римської імперії. Візантія вважалася наступницею Риму,а візантійці називали себе римлянами "ромеями”.До складу Візантії у періоді найвищого розквіту входили значна частина Балканського півострова, Мала Азія, Сирія, Палестина, Єгипет, частина Месопотамії, Західна Вірменія і Грузія, Херсонес, острови Кіпр і Крит. Офіційною мовою цієї країни у IV—VI ст. були латинська,пізніше – грецька.

Держава Візантія існувала з кінця 4 століття до середини 15 ст.(до 1453 року), коли Константинополь був захоплений турками), тобто на рубежі пізньої антики і середньовіччя, створена внаслідок розділу Римської імперіїта падіння Західної Римської імперії. Вона підтримувала концепцію всесвітнього римського панування,ідею світової монархії, світового імператора.Є класичним прикладом держави, яка справила великий вплив на розвиток світової цивілізації, але не залишила спадкоємців.

Якщо намагатися відокремити візантійську культуру від культури Європи, Переднього і близького Сходу, то найбільш важливими будуть наступні фактори:

· У Візантії була мовна спільність (основною мовою була грецька);

· Візантія мала релігійну спільність (основною релігією було християнство у формі православ'я);

· У Візантії при всій багатоетнічності, існувало етнічне ядро, що складається з греків.

· Візантійську імперію завжди відрізняли стійка державність і централізоване керування.

1. Розквіт візантійського мистецтва раннього періодузв'язаний зі зміцненням могутності імперії при Юстиніан. У Константинополеві в цей час споруджуються чудові палаци і храми. Неперевершеним шедевром візантійської творчості став побудований у 30-х роках VI ст. храм св. Софії. Вперше в ньому була втілена ідея грандіозного центрическогохраму, увінчаного куполом.Блиск різнобарвних мармурів, мерехтіння золота і дорогоцінного начиння, сяйво безлічі лампад створювали ілюзію безмежності простору собору, перетворювали його в подобу макрокосмосу, символічно наближали до образа Всесвіту.Недарма він завжди залишався головною святинею Візантії.

Інший шедевр візантійської архітектури– церква св. Віталія в Равенне – уражає вишуканістю й елегантністю архітектурних форм. Особливу славу цьому храму принесли його знамениті мозаїкине тільки церковного, але і світського характеру. зокрема зображення імператора Юстиніана і імператриці Феодори та їх звиту. Особи Юстиніана і Феодори наділені портретними рисами, колірна гама мозаїк відрізняється повнокровною яскравістю, теплотою і свіжістю.

У живописі VI-VIІ ст.кристалізується специфічно візантійський образ, очищений від сторонніх впливів. В основі його лежить досвід майстрів Сходу і Заходу, що прийшли незалежно один від одного до створення нового мистецтва, що відповідає спіритуалістичним ідеалам середньовічного суспільства. У цьому мистецтві з'являються вже різні напрямки і школи. Столична школа, наприклад, відрізнялася чудовою якістю виконання, витонченим артистизмом, мальовничістю і барвистою розмаїтістю, тремтливістю і переливністю квітів. Одним із самих зроблених добутків цієї школи були мозаїки в куполі церкви Успіння в Нікії.

Інші напрямки в мистецтві ранньої Візантії, що втілилися в мозаїках Равенни, Синаю, Фессалоніки, Кіпру, Паренцо, знаменують відмовлення візантійських майстрів від античних ремінісценцій. Образи стають більш аскетичними, не тільки почуттєвому, але й емоційному моменту в такім мистецтві вже немає місця, зате духовністьдосягає надзвичайної сили.

Церковне богослужіння перетворилося у Візантії у свою роду пишну містерію. У півмороку зводів візантійських храмів сумеречно сіяла безліч свіч і лампад, що опромінювали таємничими відблисками золото мозаїк, темпі лики ікон, багатобарвні мармурові коллонади, чудове дорогоцінне начиння. Усе це повинно було, за задумом церкви, затьмарити в душі людини емоційну піднесеність античної трагедії, здорові веселощі мімів, суєтні хвилювання циркових ристаній і дарувати йому відраду в повсякденності реального життя.

У прикладному мистецтвіВізантії в меншій мірі, чим в архітектурі і живописі, визначилася ведуча лінія розвитку візантійського мистецтва, що відображає становлення середньовічного світогляду. Живучість античних традицій тут виявлялася як в образах, так і у формах художнього вираження. Разом з тим і сюди проникали поступово художні традиції народів Сходу. Тут, хоч і в меншій мірі чим у Західній Європі, зіграло свою роль вплив Баварського світу.

Музиказаймала особливе місце у візантійській цивілізації. Своєрідне сполучення авторитарності і демократизму не могло не позначитися і на характері музичної культури, що представляла складне і багатолике явління духовного життя епохи. У V-VІІ ст.йшло становлення християнської літургії, розвивалися нові жанри вокального мистецтва.Музика знаходить особливий цивільний статус, включається в систему репрезентації державної влади. Особливий колорит зберігала музика міських вулиць, театральних і циркових представлень і народних свят, що відбила найбагатшу пісенно-музичну практику багатьох народів, що населяли імперію.

Кожний з цих видів музики мав свій власний естетичний і соціальний зміст і в той же час, взаємодіючи, вони зливалися в єдине і неповторне ціле. Християнство дуже рано оцінило особливі можливості музики як мистецтва універсального і в той же час того, що володіє силоміць масовою й індивідуальною психологічною дією, і включило її у свій культовий ритуал.

Саме культовій музиці було призначено зайняти домінуюче положення в середньовічній Візантії.

У житті широких народних мас як і раніше величезну роль грали масові видовища. Правда, античний театрпочинає хилитися до упадку – античні трагедії і комедії всі частіше заміняються виступами мімів, жонглерів, танцівників, гімнастів, приборкувачів диких тварин. Місце театру займає нині цирк (іподром)з його кінними ристаннями, що користуються величезною популярністю.

Якщо підбити підсумок по першому періоді існування Візантії, то можна сказати, що в цей період сформувалися основні особливості візантійської культури. Насамперед до них варто віднести те, що візантійська культура була відкрита іншим культурним впливам одержуваним ззовні. Але поступово вже в ранній період вони синтезувалися головною, ведучою греко­-римською культурою.

Культура ранньої Візантії була міською культурою.Великі міста імперії, і в першу чергу Константинополь, були не тільки центрами ремесла і торгівлі, але і вогнищами найвищої культури й освіченості, де зберігалася багата спадщина античності.

Боротьба світської і церковної культурособливо характерна для першого періоду історії Візантії. В історії Візантійської культури перші століття існування Візантії були часом гострої ідеологічної боротьби, зіткнення суперечливих тенденцій, складних ідейних колізій, але і часом плідних шукань, інтенсивної духовної творчості, позитивного розвитку науки і мистецтва. Це були століття,коли в борошнах боротьби старого з новим народжувалася культура майбутнього середньовічного суспільства.

 

2. В другому етапі розвитку культури, що довівся на час із другої половини VII ст. до XII ст.виділяють:

- час іконоборства(друга чверть VIII – 40-і роки ІХ ст.),

- час правління імператорів Македонської династії(так зване "Македонське відродження": 867- 1056р.,

- час царювання Комнинів("Комниівське відродження": 1081-1185 p.).

Визначальною рисою духовного життя імперії до середини VII сторіччя стало безроздільне панування християнського світогляду.

Глибоку релігійність симулювали тепер не стільки догматичні суперечки, скільки настання ісламу, що вели араби, надихаючи "священною війною" і боротьбою з язичниками - слов'янами і праболгарами. Ще більш зросла роль церкви.

Нестабільність життєвих підпалин, господарська і побутова невпорядкованість мас населення, убогість і постійна небезпека з боку зовнішнього ворога загострили релігійне почуття підданих імперії: затверджувалися дух смиренності перед превратностями "світу цього", покірливого підпорядкування "духовним пастирям", безмежна віра в чудеса і знамення, у порятунок через самозречення і молитву. Стрімко збільшувався стан ченців, множилося число монастирів. Як ніколи раніше, розцвів культ святих, особливо поклоніння відомим лише в даній місцевості, окрузі, місті ; на них як на "власних" небесних заступників покладалися всі надії.

Широке поширення марновірств допомагало церкві панувати над розумами парафіян, множити свої багатства й усталювати своє положення. Цьому сприяло і зниження рівня грамотності населення, крайнє звуження світського знання.

Загальний занепад творчої активності в "темні століття" і особою силою відбився на стані візантійської літератури.Вульгаризація, відсутність літературного смаку, "темний" стиль, шаблонові характеристики і ситуації – усе це затвердилося надовго як пануючі риси добутків літератури, створених у другій половині VII- першій половині IX сторіччя. Наслідування античним зразкам уже не знаходило відзвуку в суспільстві. Головним замовником і цінителем літературної праці стало чорне духівництво. Ченці були суцільно і поруч і авторами житій. Агіографіяі літургійна поезіявийшли на передній план. Проповідь аскетизму,смиренності,надій на чудо і потойбічне воздаяння,оспівування релігійного подвигу головний ідейний зміст літератури цього роду.

Особливих висотвізантійська агіографіядосяглав IX сторіччі.У середині X в. біля півтора стільник найбільш популярних житій були оброблені і переписані видним хроністом Симеоном Метафрастом (Логофетом). Занепад жанру позначився в наступному, XI ст.; замість наївних, але живих описів стали панувати суха схема, шаблонові образи, трафаретні сцени життя святих. Серед героїв житій нерідко виявлялися незаможні і скривджені, котрі роблячи мученицький подвиг в славу бога, змело вступали в боротьбу із сильними і багатими, з несправедливістю, неправдою і злом.

Нота гуманізму і милосердя – невід'ємний елемент безлічі візантійських житій. Релігійна тематика домінувала в цю епохуй у поетичних добутках. Частина їх безпосередньо відносилася до літургійної поезії (церковні співи, гімни), частина присвячувалася, як і агіографія, прославлянню релігійного подвигу.

 

3. Відродження літературної традиції, що була в орієнтації на шедеври античності й у їхньому переосмисленні, особливо помітним стало в ХІ-ХІІ ст., що позначилося на виборі і сюжетів. і жанрів, і художніх форм. Як у часи античності, епістолографія,що буяла ремінісценціями з древньої греко-римської міфології, стала засобом яскравого емоційного оповідання,самовираження автора, піднімаючи до рівня вишуканої прози. Сміло запозичаються в цей період сюжети і форми і східної і західної літератури.

Здійснюються переклади і переробкиз арабської і латині. З'являються досвіди поетичних творівна народній,розмовній мові.Уперше за всю історію Візантії починаючи з IV ст. оформився і став поступово розширюватися з XII ст.цикл народомовної літератури.Збагачення ідейного і художнього змісту літератури за рахунок посилення народної фольклорної традиції, героїчного епосунайбільше наочно з'являється в епічній поеміпро Дигениса Акрита, створеної на основі циклу народних пісень у Х-ХІ ст.Фольклорні мотиви проникають і в ту пору, коли відродився елліністичний любовно-пригодницький роман.

Відроджувався інтерес до фізичної (тілесної) краси людини;одержувала нове життя естетика еротизму: знову користалося особливою увагою світське мистецтво. Нові імпульси знайшла також теорія символізму, особливо концепція алегорії: стало цінуватися садово-паркове мистецтво: відродження торкнулося і драматичного мистецтва, осмисленню якого присвячувалися спеціальні праці.

Кризові явища перехідної епохи у візантійській культурі були особливо затяжними в сфері образотворчого мистецтва VІІ-ІХ ст.,на долях якою сильніше, ніж в інших галузях, позначилося іконоборство. Розвиток найбільш масових, релігійних видівобразотворчого мистецтва (іконопису і фрескового живопису) відновилося лише після 843 р.,тобто після перемоги іконошанувкання.

Особливість нового етапу полягала в тому, що, з одного боку, помітно зріс вплив античної традиції, а з іншого боку – усе більш стійкі рамки здобував іконографічний канон, що вироблявся в ту епоху з його стійкими нормами щодо вибору сюжету, співвідношення фігур, самих їхніх поз, підбору фарб, розподілу світлотіней і т. п.

Досягає в той період нового розквіту мистецтво кольорового мозаїчного зображення.У ІХ-ХІ ст.реставрувалися і старі пам’ятники. Відновлялися мозаїки йу храмісв. Софії. З'явилися нові сюжети, у яких знаходила висвітлення ідея союзу церкви з державою.

У ІХ-Х ст.істотно збагатився й ускладнивсядекор рукописів,краще стали книжкові мініатюри й орнамент. Однак справді новий період у розвиткукнижкової мініатюриприходиться на ХІ-ХІІ ст.,коли переживала розквіт константинопольська школа майстрів у цій області мистецтва. У ту епоху узагалі ведучу роль у живописі в цілому (в іконописі, мініатюрі, фресці) придбали столичні школи, відзначені печаткою особливої досконалості смаку і техніки.

У VII-VIII ст. у храмовому будівництві Візантії і країн візантійського культурного кола панувала та ж хрестовокупальна композиція, що виникла в VІ ст., і характеризувалася слабко вираженим зовнішнім декоративним оформленням. Велике значення декор фасаду придбав у ІХ-Х ст., коли виник і одержав поширення новий архітектурний стиль. Поява нового стилю була зв'язана з розквітом міст, посиленням суспільної ролі церкви, зміною соціального змісту самої концепції сакральної архітектури в цілому і храмовому будівництві зокрема (храм як образ світу). Зводилося багато нових храмів, будувалося велике число монастирів, хоча вони були, як правило, невеликі по розміру.

Крім змін у декоративному оформленні будинків, мінялися й архітектурні форми, сама композиція будівель. Збільшувалося значення вертикальних ліній і членувань фасаду, що змінило і силует храму.

Будівельники всі частіше прибігали до використання візерункової цегельної кладки.

У VІІІ – ХІІ ст.оформилося спеціальне музично-поетичне церковне мистецтво.Завдяки його високим художнім достоїнствам, ослабшав вплив на церковну музику музики фольклорної, мелодії якої раніше проникали раніше навіть у літургію. З метою іде більшої ізоляції музичних основ богослужіння від зовнішніх впливів була проведена канонізація ладотональної системи – «октоїха» (восьмигласся). Ікоси являли собою деякі мелодійні формули. Однак музично-теоретичні пам'ятники дозволяють укласти, що система ікосів не виключала звукорядного розуміння. Найбільше популярними жанрами церковної музики стали канон (музично-поетична композиція під час церковної служби) і тропар (навряд чи не основний осередок візантійської гімнографії). Тропарі складалися до усіх свят, всім урочистим подіям і пам’ятним датам.

Прогрес музичного мистецтва привів доствореннянотного листа (нотації), а такожлітургійних рукописних збірників, у яких фіксувалися пісноспіви(або тільки текст, або тексту з нотацією).

Громадське життя також не обходилося без музики. У книзі «Про церемонії візантійського двору» повідомляється майже про 400 співів.

Це і ходи-пісні-ходуі пісні під час кінних процесій,і пісні при імператорському застіллі,і пісні-аккламації,і т.п.

ЗIX в.у колах інтелектуальної еліти наростав інтересдо античної музичної культури,хоча цей інтерес і мав по перевазі теоретичний характер: увагу залучала не стільки сама музика, скільки твори давньогрецьких музичних теоретиків.

Як підсумок до другого періоду, можна сказати, що Візантія в цей час досягла найвищої могутності і піку розвитку культури.У суспільному розвитку й в еволюції культури Візантії очевидні суперечливі тенденції, обумовлені її серединним положенням між Сходом і Заходом.

 

4. Третій же період (XIІ – ХIV ст.)можна коротко охарактеризувати, як найвищий пік розвитку феодалізму і розвал Візантійської імперії. Через недолік матеріалу по даному періоді можна сказати лише, що, незважаючи на те, що Візантія проіснувала на 1000 років довше Великої Римської імперії, вона була завойована таки в XIV в. турками-сельджуками. Але, незважаючи на це, Візантія внесла величезний вклад у розвиток світової культури, її основні принципи і напрямки культури перейшли до сусідніх держав. Практично увесь час середньовічна Європа розвивалася на основі досягнень візантійської культури. Візантію можна назвати "другим Римом", тому що її внесок у розвиток Європи й усього світу нічим не уступає Римській імперії.

Візантійське мистецтво витворило багато символів, які доповнили символиранньохристиянські: Божа матір із Віфлеємською зорею на чолі: золотаве тло ікон,мозаїк і фресок, що означало вічний, трансцендентний світ. Досить багато символів було закладено в орнаменти: колоозначало Всесвіт, хрест – християнство, трикутник – святу Трійцю, виноград – віру, павахристиянську общину тощо. Певний сенс вкладався у пропорції: менш важливе було меншим за розмірами, хоча насправді таких відмінностей у розмірах не було. Візантійський митець нехтував людською красою, відтворюючи красу духовну: обличчя на іконах, мозаїках, фресках нікого не нагадують величезні очі, що дивляться не тільки на нас, а й поза нас, маленькі вуста – символ мовчання; тіла – безплотні, аскетичні. Вершина стилю храм Святої Софії (V ст.) та церква Святого Віталія у Равенні (VI ст.) зі складними естетичними ефектами інтер'єру, які іноді вражають. Свята Софія — грандіозна купольна базиліка зі складною системою пів куполів, які підтримують зведений на парусах (трикутних сферичних склепіннях) головний купол (діаметр – 31,4 м). Внутрішній простір храму втілює ідею "храм — земне Небо". Купол і стіни у верхній половині прикрашені мозаїками у певному порядку. Оскільки домінанта храмукупол, то на його стелі зображений Христос-Пантократор (Вседержитель) – образ суворого і справедливого Бога-судді, який взагалі характерний для візантійських церков. Чим вищою у небесній ієрархії є особа зображуваного, чим ближча вона до Бога (архангели, ангели, апостоли, святі та інші мають свої місця). Нижня половина стіни і колони оздоблені мармуром. Крізь кільце вікон під куполом проникає світло, що, відбиваючись від мозаїк, разом й світлом свічок утворює так званий мерехтливий живопис. Вражаючий естетичний ефект доповнювався театральністю церковного церемоніалу, властивим йому синтезом мистецтв – співу, живопису, архітектури інтер'єру, ошатним одягом священників, красою коштовного церковного начиння.

Під час служби у храмі обов'язково був присутній імператор зі своїм почтом. Храм приголомшував мирянина несподіваністю вражень, здавався таємничим дивом, сповненим одухотвореності, експресії, містики. Саме тут остаточно сформувався візантійський стиль.

З IX ст., почали переважати храми так званого хрестово-купольного типу. Споруджувалися також укріплення, палаци.

Візантійський живопис –ікони, мозаїки, фрески – колиска нової художньої мови мистецтва, в основі якої лежав символ, що звільняв від зображення конкретного, це ніби вікно у світ духовних ідей та сутностей. Силуети, ритм ліній, кольорові тони надають особливої експресивності і монументальному мистецтву мозаїки (в церкві Святого Віталія у Равенні (VI ст.), Успіння в Иіксї (VII ст.), Святої Софії в Константинополі (V ст.), фрескам монастиря Хора в Константинополі (XIV ст.), іконопису (ікона "Володимирська богоматір" та ін.) і книжній мініатюрі("Ситок Ісуса Навина" (VII ст.), "Хлудовська псалтир" (IX ст.), "Паризька псалтир" (X ст.) та ін.). Скульптурапредставлена в основному різьбленням по каменюта слоновій кістці.Розвиненим було декоративно-прикладне мистецтво:емалі, тканини, ювелірні виробитощо.

Візантійська літературабула насамперед духовною. Вибудовування основ церковної ідеологій відобразилося у творах Отців Церкви, "Християнській топографії" Косми Індикоплевста (VI ст.), етнографіїРомана Солодкоспівця (V— VI ст.), "Джерелі знання" Іоанна Дамаскіна (VIII ст.), статутіФеодора Студіта (VIII – IX ст.), чернецьких

хронікахФеофана Сповідника(VIII—IX ст.). Водночас була і світська література: поезія, історіографія, усна творчість,казки,богатирський та тваринний епоси. Костянтин VII Порфірогенет започаткував складання візантійських енциклопедії(X ст.). Свида створив Лексикон, Сімеон Метафраст склав "Зведення житій". У період Палеологівського відродження (між 1261 і 1453 pp.) почала руйнуватися схематичність релігійного образу, особисті людські прагнення і мотиви, хвилювання і пристрасті потрапили до художньої творчості. Музику Візантії,її неоднорідний, багатоликий характер визначило складне в етнічному плані населення. У світській музиці пишного колоритно-орнаментального стилю, який звеличував візантійський дворовий деспотизм, найбільшого розвитку набули вітальні вигуки-славослів'я (евфемії)та застільно-величальні, пісні,що співалися, хоромчасто у супроводі органа і труб. Культова музика була представлена молитовним читанням, співом (речитуванням), псалмодіями.Значного поширення набули гімни. а також кондаки(складні композиції з гімнів). Найвідомішим автором гімнів був Іоанн Дамаскін (VIІІ ст.). До IX ст. візантійська музика відігравала вагому роль в Європі, потім занепала. Наступ турків, які на початку XIV ст.

захопили майже всю Малу Азію, далі й інші візантійські землі, а в 1453 р. і Константинополь, остаточно знищив Візантію.

Візантія була центром православ'я. Саме у візантійському варіанті прийшло християнство у Русь і значно вплинуло на формування культури Київської Русі.

Тема: Художня культура західноєвропейського Середньовіччя


Читайте також:

  1. Вид заняття: лекція
  2. Вид заняття: лекція
  3. Вид заняття: лекція
  4. Вид заняття: лекція
  5. Вид заняття: лекція
  6. Вступна лекція
  7. Вступна лекція 1. Методологічні аспекти технічного регулювання у
  8. Клітинна селекція рослин.
  9. Колекція фонограм з голосами осіб, які анонімно повідомляли про загрозу вибуху
  10. ЛЕКЦІЯ (4): Мануфактурний період світової економіки
  11. Лекція - Геополітика держави на міжнародній арені
  12. Лекція 02.04.2013




Переглядів: 631

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Культура Давнього Риму. | Романський стиль

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.008 сек.