Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Дослідження морфології та функції еритроцитів

Еритроцити, або червоні кров’яні тільця, людини і ссавців є безядерними клітинами, які в процесі філо- і онтогенезу втратили ядро і більшість органел. Еритроцити є високодиференційованими постклітиними структурами, які втратили здатність до поділу.

Функції еритроцити реалізують в судинному руслі, котре у нормі вони ніколи не покидають:

1) дихальна – транспорт кисню і карбонатної кислоти. Ця функція реалізується завдяки тому, що еритроцити заповнені залізовмісним кисень-зв’язувальним пігментом – гемоглобіном (становить 33 % їхньої сухої маси), який і визначає колір еритроцитів;

2) регуляторна і захисна функції полягають у здатності еритроцитів переносити на своїй поверхні ряд біологічно активних речовин, зокрема імуноглобуліни, компоненти комплемента, імунні комплекси.

3) еритроцити беруть участь у транспорті амінокислот, антитіл, токсинів та деяких лікарських речовин, адсорбованих до поверхні плазмолеми.

Форма і будова. Популяція еритроцитів неоднорідна за формою і розміром. У крові здорової людини основну масу (80–90 %) становлять еритроцити двоввігнутої форми – дискоцити (рис. 2.19). Окрім того, можуть бути наявні планоцити (з плоскою поверхнею) і старіючі форми еритроцитів – шиловидні еритроцити, або ехіноцити (~ 6 %), куполоподібні, або стоматоцити (~ 1–3 %), і м’ячеподібні, або сфероцити (~ 1 %).

Рис. 2.19. Форма та розмір нормальних еритроцитів (дискоцити)

 

Середня тривалість життя еритроцитів становить близько 120 днів. В організмі щоденно руйнується майже 200 млн. еритроцитів. Процес старіння еритроцитів відбувається двома шляхами – кренированием (утворення зубців на плазмолемі) або шляхом інвагінації окремих ділянок плазмолеми (рис. 2.20). У разі кренировании утворюються ехіноцити з різним ступенем формування відростків плазмолеми, які згодом злущуються, при цьому формуються еритроцити у формі мікросфероцита. У разі інвагінації плазмолеми еритроцита утворюються стоматоцити, кінцевою стадією яких також є мікросфероцит. Одним із проявів процесів старіння еритроцитів є їхній гемоліз, який супроводжується виходом гемоглобіну, при цьому в крові виявляють “тіні” (строми) еритроцитів.

Відсотковий вміст окремих еритроцитів відображають за допомогою еритрограми – вона дозволяє оцінити і простежити фізіологічний процес старіння – трансформацію від дископодібної форми до сферичної, що є передгемолітичною стадією розвитку клітин, а також вивчити вплив різних чинників на цей процес. Видозмінені форми еритроцитів є менш повноцінними і стійкими, неефективно виконують киснево-транспортну функцію.

 

Рис. 2.20. Зміна форми еритроцитів у процесі старіння (схема). I, II, III, IV – стадії розвитку ехіноцитів і стоматоцитів (за Т. Фуджії)

 

Розміри еритроцитів у крові здорової людини також варіюють. Більшість еритроцитів (~ 75 %) мають діаметр близько 7,5 мкм і називаються нормоцитами. Інша частина еритроцитів представлена мікроцитами (~ 12,5 %) і макроцитами (12,5 %). Мікроцити мають діаметр <7,5 мкм, а макроцити >7,5 мкм. Зміна розмірів еритроцитів під час захворювань крові називається анізоцитозом.

Еритроцити відрізняються за ступенем насичення гемоглобіном. Серед них виділяють нормохромні, гіпохромні і гіперхромні, співвідношення між якими значно змінюється у разі хвороби. Кількість гемоглобіну в одному еритроциті називають кольоровим показиком. Електронно-мікроскопічно гемоглобін виявляють в гіалоплазмі еритроцита у вигляді багаточисельних щільних гранул діаметром 4–5 нм.

Під час захворювань можуть з’являтися аномальні форми еритроцитів, що зумовлено змінами в структурі гемоглобіну. Заміна навіть однієї амінокислоти в молекулі гемоглобіну може бути причиною зміни форми еритроцитів. Наприклад, еритроцити серпоподібної форми при серпоподібно-клітинній анемії. Процес порушення форми еритроцитів під час захворювань називається пойкілоцитозом.

Олігосахариди гліколіпідів і глікопротеїнів утворюють глікокалікс еритроцита, від яких залежать антигенні властивості цих клітин. На поверхні еритроцитів виявлені аглютиногени А і В, які спричиняють аглютинацію (склеювання) еритроцитів під вливом відповідних білків плазми крові – α- і β-аглютинінів (γ-глобулінова фракція).

В руслі крові еритроцити відштовхуються один від одного через наявність на їхній плазмолемі однойменних від’ємних зарядів. Поверхня плазмолеми одного еритроцита становить близько 130–145 мкм2. У разі забарвлення мазка крові азур ІІ-еозином за Романовським-Гімза більшість еритроцитів набувають циглясто-рожевого кольору (оксифільні), що обумовлено високим вмістом у них гемоглобіну.

Еритроцити транспортують амінокислоти і поліпептиди, регулюють їхню концентрацію в плазмі крові, тобто виконують роль буферної системи. Підтримання концентрації амінокислот і поліпептидів у плазмі крові на фізіологічному рівня полягає в тому, що еритроцити адсорбуютю їхній надлишок з плазми, а потім віддають різним тканинам і органам. Сорбційна здатніть еритроцитів пов’язана зі станом газового обміну (парціальний тиск О2 і СО2 – РО2, РСО2). Таким чином, еритроцити є рухомим депо амінокислот і поліпептидів.

Зрілий еритроцит немає цитоплазматичних органел і ядра, тому ці клітини не здатні до синтезу білків і ліпідів, до окисного фосфорилювання і до підтримання реакцій циклу трикарбонових кислот. В цитоплазмі еритроцитів містяться ферменти анаеробного гліколізу, які беруть участь у синтезі АТФ і НАДН•Н+, забезпечуючи енергією головні процеси, повязані з перенесенням О2 і СО2, а також підтриманні осмотичного тиску. Енергія гліколізу забезпечує активний транспорт катіонів через плазмолему, підтримуючи оптимальне співвідношення концентрації К+ і Na+ в еритроцитах і плазмі крові, збереженні форми і цілісності мембрани еритроцита. НАДН•Н+ бере участь у метаболізмі гемоглобіну, попереджуючи його окиснення в метгемоглобін.

Обов’язковою складовою частиною популяції еритроцитів є їхні молоді форми – ретикулоцити (до 5 % усіх циркулюючих клітин системи еритрону), або поліхроматофільні еритроцити. Ретикулоцити містять рибосоми і ендоплазматичну сітку, які формують зернисті та сітчасті структури (substantia granulofilamentosa), що виявляють у разі спеціального суправітального фарбування.

Старі еритроцити руйнуються макрофагами переважно в селезінці, а також у печінці і кістковому мозку, при цьому гемоглобін руйнується, а вивільнений зі залізовмісного гему Ферум використовується для утворення нових еритроцитів. У макрофагах гемоглобін розпадається на пігмент білірубін і гемосидерин – аморфні агрегати, які містять залізо. Залізо гемосидерину зв’язується з трансферином – негеміновим білком плазми, який транспортує залізо, і захоплюється спеціальними макрофагами кісткового мозку. В процесі утворення еритроцитів (еритропоез) ці макрофаги передають залізо в молоді еритроцити.


Читайте також:

  1. Абстрактно-логічні прийоми економічного дослідження.
  2. Автоматизовані системи управлінні охороною праці, обліку, аналізу та дослідження травматизму
  3. Адаптовані й специфічні методи дослідження у журналістикознавстві
  4. Адвокатура в Україні: основні завдання і функції
  5. Актуальність дослідження
  6. Алгоритм дослідження кон’юктури
  7. Алгоритм знаходження ДДНФ (ДКНФ) для даної булевої функції
  8. Алгоритм променевого дослідження опорно-рухової системи
  9. Але відмінні від значення функції в точці або значення не існує, то точка називається точкою усувного розриву функції .
  10. Аналіз документів як метод соціологічного дослідження.
  11. Аналіз інформації та постановка задачі дослідження
  12. Аналіз коефіцієнтів цільової функції




Переглядів: 4031

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Система еритрону | Підрахунок кількості еритроцитів меланжерним методом

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.