Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Ринкове поводження підприємства в довгостроковому періоді.

У довгостроковому періоді збільшення обсягу використовуваного капіталу зрушує всі криві витрат фірми вправо, що перемістить вправо і криву галузевої пропозиції. Очевидно, що рівновага буде відповідати більшому обсягу виробництва.

Одержання фірмою в короткостроковому періоді економічного прибутку при випуску Q1 за ціною P1 буде спонукувати неї розширювати виробництво, щоб за рахунок позитивного ефекту масштабу одержати ще більше загального прибутку в довгостроковому періоді. Однак можливість дістати значний прибуток імовірніше всього залучить у галузь нові фірми. Це підвищить ринкову пропозицію, що приведе до зниження ціни до Р0. У підсумку на ринку зробленої конкуренції встановлюється довгострокова рівновага, що має стійкий і тривалий характер (мал.8.3):

Мал.8.3. Довгострокова рівновага фірми-досконалого конкурента.

 

Ринкова ціна в галузі установиться на рівні мінімальних середніх витрат типової фірми. Усі фірми одержать нульовий економічний прибуток, і кожна з них вибере такий обсяг виробництва, при якому має місце співвідношення:

 

Р = МR=LМС=LАСmіn. (8.5)


Тема 10. Монопольний ринок. (1 година)

 

1. Модель "чистої монополії" і її характеристики

2. Монопольний ринок у короткостроковому і довгостроковому періодах

3. Особливості функціонування реальних монополізованих ринків

 

1. Модель "чистої монополії" і її характеристики.

Монополія - така економічна організація галузі, що дозволяє одному з учасників ринку нав'язувати свої інтереси. Чиста монополія - ситуація, зворотна зробленої конкуренції, чи крайній випадок недосконалої конкуренції (від гречок. "моно" - один, "политий" - продавець). Ознаки чистої (абсолютної) монополії:

1. Один продавець (монополіст) при безлічі покупців, тобто фірма-монополіст являє собою цілу галузь.

2. Монополіст робить унікальний товар, тобто не має близьких замінників. Тому покупець пристосовується до ціни товару

3. Повний контроль монополіста над ціною й обсягом продажів товару, що означає можливість одержання економічного прибутку.

4. Установлено бар'єри для входження в галузь (появи конкурентів).

5. Немає крайньої необхідності займатися рекламою. Фірма-монополіст буде зберігати своє положення, якщо вхід у галузь надійно захищений різними бар'єрами. Це - обов'язкова умова для існування чистої монополії.

Дані бар'єри можуть приймати різні форми:

1) масштаби виробництва. Як правило, фірма-монополіст - це досить велике підприємство, тому для його створення необхідно витратити значні засоби;

2) легальні бар'єри. Це визначені законодавчі норми, що регламентують господарську діяльність. Найбільше широко серед них поширені патенти (виключне право на виробництво якої-небудь продукції) і ліцензії (право займатися визначеним видам діяльності);

3) власність на найважливіші види ресурсів. Удержати монопольне положення На ринку можливо, якщо захопити ресурси, необхідні для виробництва продукції. Це спрацьовує, якщо має місце абсолютна обмеженість ресурсів, і в них немає близького замінника;

4) несумлінна конкуренція. Це може бути тиск на постачальників, профспілки, банки), цінова війна як засіб банкрутства конкурента;

Можна виділити різні типи монопольних відносин.

Закрита монополія, чи легальна - та, котра захищена штучними бар'єрами для запобігання проникнення на ринок конкурентів. Ці бар'єри в основному представлені юридичними обмеженнями у формі ліцензій, патентів, авторських прав, товарних знаків (прав фірми на виняткове здійснення визначеного виду діяльності на ринку, на продукт діяльності). У реальній практиці деякі монополії є абсолютно закритими: завжди існують імовірність появи товарів-субститутів і можливість скасування юридичних бар'єрів.

Відкрита монополія - ситуація, при якій одна фірма на якийсь час стає єдиним постачальником продукту, але не має спеціального захисту від конкуренції. Це фірми, що уперше вийшли на ринок з новою продукцією.

Проста монополія - ситуація, що виникає у випадку, коли фірма в кожен момент часу продає свою продукцію усім своїм покупцям за однаковою ціною. Така цінова політика оптимальна, коли можливий перепродаж продукції. В інших обставинах фірми можуть установлювати для різних покупців різні ціни на той самий товар, тобто проводити цінову дискримінацію.

Існує феномен "природної монополії". До неї відносяться підприємства-виробники суспільних благ і підприємства, що експлуатують унікальні природні ресурси (наприклад, електричні і газові компанії, підприємства водопостачання, зв'язку і транспорту). Існування природних монополій порозумівається чітко вираженим позитивним ефектом масштабу в галузі - економією ресурсів у результаті збільшення виробництва Велике виробництво завжди має перевага перед дрібним: унаслідок більш кращої технічної оснащеності і більшої потужності великого підприємства відбувається підвищення продуктивності праці, тобто зниження середніх витрат. Це означає більш ефективне використання ресурсів.

Монополія такого виду по своїй природі хитливе, її існування носить минущий характер на відміну від штучної монополії - тієї, котра свідомо створюється державою з метою концентрації і спеціалізації виробництва В цьому випадку в ролі монополістів найчастіше виступають відсталі в техніко-економічному відношенні підприємства. Така монополія відрізняється стабільністю, тому що закріплена позаекономічними методами (юридичними обмеженнями). Штучна монополія - це закрита монополія.

Ринкова влада - це здатність фірми впливати на ціну товару Тому що вона часто властива фірмам в умовах сучасного ринку важливо зрозуміти механізм дії ринкових сил і їхній вплив на споживача.

Існує показник монопольної влади - коефіцієнт Лернера (1934 р.). Для монополіста ціна перевищує граничні витрати, і монопольна влада виміряється величиною L, що оцінює це перевищення:

 

L = (P - MC)/ P (9.1)

 

Цей коефіцієнт змінюється від 0 до 1. Чим вище L, тим більше монопольна влада. Для зовсім конкурентної фірми він дорівнює 0, тому що Р = МС.

Монополія в чистому виді - також рідке явище; як і чиста конкуренція, це економічна абстракція. Часто як чисту монополію приводять систему телефонного зв'язку, однак інші види зв'язку (електронна пошта, супутниковий зв'язок) створюють сховану конкуренцію, пропонуючи якісні замінники телефонного зв'язку. Також монополія не може цілком усунути потенційну конкуренцію.

На відміну від зробленого конкурента, що визначає тільки власний обсяг виробництва, чистий монополіст може продавати менший обсяг продукції при більш високій ціні. Це означає нераціональне використання ресурсів суспільства.

Монополія, що виникає з боку попиту, коли на ринку є тільки один покупець при безлічі продавців, називається монополією. Ця ринкова структура в усьому схожа з монополією, риси якої переносяться на покупця, і є також унікальним явищем. Чиста монополія - не менш унікальне явище, чим монополія. У цьому зв'язку виділяють і двосторонні монополію - такий ринок, на якому одному продавцю протистоїть один покупець.

Як правило, чиста монополія може здійснювати цінову дискримінацію - установлювати різні ціни на один продукт для різних покупців, тобто займатися сегментуванням ринку. Однак цінову дискримінацію не слід ототожнювати з диференціацією цін, що здійснюється в залежності від якості продукції, витрат виробництва і реалізації.

Проведення такої політики припускає наявність істотних розходжень у ціновій еластичності попиту в окремих груп споживачів, а необхідною її умовою є неможливість перепродажу товарів. Тому найбільш широке поширення вона одержала в сфері послуг.

За умовами, що забезпечує можливість установлення різних цін на одне благо, виділяють наступні види цінової дискримінації:

1) просторова (продаж у місті і сільській місцевості);

2) тимчасова (денний і нічний тарифи);

3) по доходах споживачів (послуги для багатих і бідних);

4) по обсязі споживання (необхідна кількість і поверх того);

5) по соціальному статусі споживачів (учні, що працюють, пенсіонери).

По способі здійснення цінової дискримінації її поділяють на три категорії.

1. Дискримінація першого ступеня, чи зроблена (по доходах покупців). У цьому випадку на кожну продавану одиницю продукції встановлюється ціна, що відповідає ціні попиту. Така дискримінація має місце, наприклад, при виробництві нової техніки по індивідуальних замовленнях. Монополіст перерозподіляє у свій прибуток весь надлишок споживача, тобто, частина його доходу. При цьому монополія пропонує на ринок такий обсяг продукції, який був би в умовах конкуренції. Щоб максимізувати прибуток, монополія якийсь час випускає такий обсяг виробництва, при якому MR = МС, а потім призначає для кожної групи покупців (сегмента ринку) максимально можливі ціни, що вони готові заплатити. Тому така цінова дискримінація збільшує прибуток монополії, тільки якщо групи покупців розрізняються по чутливості на зміну ціни.

2. Дискримінація другого ступеня (по обсязі споживання) - продукція, що випускається, поділяється на частині, на які встановлюються різні ціни. Така цінова політика звичайно здійснюється у формі знижок (приклади: різні ставки квартирної плати на норматив житлоплощі і надлишки, різні торгові націнки і тарифи в денний і нічний час). Монополіст також може збільшити обсяг виробництва до такого, котрий складається при зробленій конкуренції, однак він не цілком привласнює надлишок споживачів.

3. Дискримінація третього ступеня (по категоріях товарів) - поділ покупців на групи (ринки) з різною ціною реалізації. Приклади - різні ціни для підприємств і окремих громадян і т.п. Монополіст максимізує загальний прибуток від продажу товару на всіх ринках, тобто граничний доход на кожнім ринку повинний бути дорівнює граничним витратам всього обсягу продукції, отже, умова оптимального розподілу продажів між ринками - рівність граничних доходів на кожнім з них.

З дискримінацією але категоріям товарів тісно зв'язана диверсифікованість віючи в часі. Розподіл споживачів по різних категоріях приводить до встановлення різних цін у різні періоди часу (наприклад, спочатку ціна на новий товар висока, а потім вона знижується).

Її форма - ціноутворення при максимальному попиті (під час пікових періодів). Це збільшує прибуток фірми в порівнянні з тим, що вона одержала б, призначивши однакову ціну для різних категорій населення.

Тому що монополізм підриває конкуренцію як основу ринкового саморегулювання, подолання монополізму і підтримка конкурентного середовища - одна з функцій держави в сучасних умовах. В умовах змішаної економіки втручання держави в діяльність монополій здійснюється в наступних основних формах:

1) установлення високих податків;

2) контроль над цінами (у т.ч. бюджетні дотації);

3) державна власність на монополізовані підприємства;

4) державне регулювання обсягів виробництва й умов входу в галузь і виходу з галузі.

У цілому, антимонопольне регулювання економіки здійснюється по трьох напрямках.

1. Організаційне - це форми і методи регулювання, призначення яких складається в лібералізації ринків для того, щоб зробити монополістичне поводження невигідним для фірм. Міри - зниження митних податків, скасування кількісних обмежень (квот), поліпшення інвестиційного клімату для закордонних інвесторів, підтримка малого бізнесу, стимулювання нездатних конкурувати з монополіями виробництв.

2. Адміністративне - це безпосередній вплив на монополію, коли неможливо запобігти поява монополій. Міри - фінансові санкції до порушників антимонопольного законодавства аж до прямого розформування.

3. Законодавче - це система законодавчих актів, спрямованих на недопущення зниження ефективності економіки внаслідок монополізму. Їх ціль - регулювання структури виробництва Система антимонопольного законодавства базується на забороні:

- одноособового контролю в галузі, цінових угод і злиттів фірм;

- цінової дискримінації, коли це не зв'язано з особливостями конкуренції.


Тема 10. Олігополія та монополістична конкуренція. (1 година)

 

1. Основні ознаки олігополії

2. Ознаки і поширення монополістичної конкуренції

 


Читайте також:

  1. IV група- показники надійності підприємства
  2. L2.T4/1.Переміщення твердих речовин по території хімічного підприємства.
  3. WEB - сайт підприємства в Інтернет
  4. Абсолютні та відності показники результатів діяльності підприємства.
  5. Автопідприємства вантажних автомобілів
  6. Адміністративно-правовий статус торговельного підприємства
  7. Активами торговельного підприємства
  8. Активи підприємства, їх кругооборот і оборот
  9. Альтернативні варіанти довгострокового фінансування діяльності підприємства
  10. Альтернативність у реалізації стратегії розвитку підприємства
  11. Амортизація основних фондів підприємства. Методи нарахування амортизації
  12. Амортизація основних фондів підприємства. Методи нарахування амортизації.




Переглядів: 590

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Ринкове поводження підприємства в короткостроковому періоді | Основні ознаки олігополії

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.008 сек.