Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Методи дослідження економічних явищ

Економічна теорія володіє значним арсеналом способів і прийомів до­слідження свого предмета, що й визначає зміст методу цієї науки.

Як і будь-яка наука, економічна теорія використовує емпіричний метод (від грецького слова, що в перекладі означає «досвід»), який ґрунтується на фактах реальної дійсності і власному досвіді дослідника. Описова, або емпірична теорія збирає факти еко­номічного життя і висуває відповідні гіпотези для їх пояснення. Але для розу­міння взаємозв'язку і взаємозалежності економічних явищ і процесів емпірич­ний метод недостатній. Тому економічна теорія застосовує також методи індук­ції(виведення економічних закономірностей і принципів із фактів реального житія на основі сходження від одиничного до загального) і дедукції(аналіз від загального до одиничного), логічної (наукової) абстракції(уявного виділення найбільш суттєвих сторін досліджуваного явища і ігнорування несуттєвих його ознак і сходження від абстрактного (теоретичного) до конкретного).

Діалектичний методдослідження означає процес пізнання явища чи про­цесу в усій різноманітності його форм і в усій його суперечливості. Це синте­тичний метод, який включає багато елементів, у т.ч. і наукову абстракцію,а також закон єдності і боротьби протилежностей(будь-яке явище суперечли­ве, містить у собі протилежності; подолання цих суперечностей - основа роз­витку цього явища), поєднання історичного(послідовного розгляду усіх явищ у міру їх виникнення) і логічного(необхідна послідовність вивчення явищ), аналіз(уявний поділ цілого явища на окремі елементи і вивчення останніх) і синтез(пізнання явища як цілого у єдності усіх його елементів), якісний і кількісний аналіз, пізнання загального (спільні властивості і ознаки усіх явищ), особливого (спільні якості частини явищ) і одиничного(ознаки і властивості лише окремих явищ), єдність теорії і практики(практика - критерій істини).

Сучасна економічна теорія застосовує мікроекономічнийі макроекономічний аналізявищ і процесів економічного життя, здійснює їх моде­лювання(спрощена уявна картина реальності, абстрактне узагальнення її основних процесів і явищ), здійснює на цій основі прогнозуванняекономіч­ного розвитку. При цьому широко застосовуються математичні, графічні і статистичні методи.

Мікроекономіка як розділ економічної теорії побудована на використанні граничних величин(встановлення мінімуму чи максимуму ціни, прибутку, доходу тощо), а принцип рівноважності(фірми, ринку, ціни, економіки то­що) широко застосовується як у мікро-, так і у макроекономіці.

Певну роль серед методів, які застосовує економічна теорія, виконує екс­перимент,в якому особливе місце займають економічні реформи.

Економічна теорія є цілісною наукою, вона широко застосовує системний підхід до пізнання економічних явищ і процесів, тобто досліджує їх у цілісній сукупності. Дослідження зв'язків між окремими елементами у системі досяга­ється за допомогою структурного аналізу, який вивчає структуру системи (еко­номічних законів, економічних відносин, фірми, галузі, економіки в цілому).

 

Основні поняття і терміни:

Економіка- 1) господарство, сукупність законів, об'єктів, процесів, що використовуються людьми для забезпечення життя, задоволення потреб за­вдяки створенню необхідних суспільству благ, умов і засобів існування із застосуванням праці; 2) наука про господарство, способи його проведення людьми, відносини між людьми в процесі виробництва й обміну товарів, закономірності господарських процесів.

Економікс (економічна теорія)- економічна наука, що вивчає теоретичні засади економічних процесів у практичному аспекті. Термін запровадив англійський економіст А. Маршалл. Економіка заснована на теорії попиту і пропозиції, вивченні ринкової рівноваги, конкуренції, поведінки виробників і споживання на рин­ку тощо.

Макроекономіка- теорія, що вивчає загальномасштабні економічні про­цеси та економіку як ціле, обсяг національного виробництва, проблеми гро­шового обігу і ціноутворення, інфляції, зайнятості та безробіття, бюджетної й валютної систем,зовнішньоекономічних відносин тощо.

Мікроекономіка- економічна теорія, що досліджує окремі економічні суб'єкти (сімейні господарства, підприємства, фірми) та конкретні ринки. Розглядає виробництво окремого товару; витрати і прибутки окремих під­приємств (фірм), попит і пропозицію на окремий товар; поведінку спожива­ча; сімейну економіку; взаємозалежність.

Політична економія – наука, яка вивчає закони функціонування і розвитку економічних виробничих відносин у їх взаємодії з продуктивними силами в процесі виробництва, розподілу, обміну і споживання матеріальних благ на різних етапах розвитку людського суспільства.

 

Питання для самоконтролю:

1. Яка економічна дисципліна вивчає виробничі відносини між людьми в процесі виробництва, розподілу, обміну і споживання різноманітних товарів і послуг:

А) політична економія; Б) економікс;

В) макроекономіка; Г) мікроекономіка.

2. Яка економічна дисципліна вивчає як суспільство використовує обмежені ресур­си, найповніше забезпечуючи задоволення потреб людей, як потрібно органі­зовувати виробництво, розподіл та споживання вироблених товарів і послуг:

А) політична економія; Б) економікс;

В) макроекономіка; Г) мікроекономіка.

3. Яка економічна наука вивчає загальномасштабні економічні про­цеси та економіку як ціле, обсяг національного виробництва, проблеми грошового обігу і ціноутворення, інфляції, зайнятості та безробіття, бюджетної й валютної систем,зовнішньоекономічних відносин тощо:

А) політична економія; Б) економікс;

В) макроекономіка; Г) мікроекономіка.

4. Яка економічна наука вивчає окремі економічні суб'єкти (сімейні господарства, підприємства, фірми) та конкретні ринки. Розглядає виробництво окремого товару; витрати і прибутки окремих під­приємств (фірм), попит і пропозицію на окремий товар; поведінку спожива­ча; сімейну економіку; взаємозалежність:

А) політична економія; Б) економікс;

В) макроекономіка; Г) мікроекономіка.

5. Про яку функцію економічної теорії йдеться мова: полягає в тому, щоб розкрити зміст економічних законів і категорій, суттєві причинно-наслідкові зв'язки еконо­мічних процесів, форми їхнього вияву:

А) теоретико-пізнавальна; Б) практична;

В) прогностична; Г) методологічна.

6. Про яку функцію економічної теорії йдеться мова: полягає в тому, щоб усебічно обґрунтувати кон­кретні шляхи використання економічних законів, перекласти їхні вимоги на мову практичних заходів; обґрунтування раціональних форм управління гос­подарством, здійснення практичних заходів щодо розв'язання економічних суперечностей, досягнення ефективних результатів розвитку виробництва, зростання життєвого рівня населення:

А) теоретико-пізнавальна; Б) практична;

В) прогностична; Г) методологічна.

7. Про яку функцію економічної теорії йдеться мова: забезпечити суспіль­ству можливості економічних дій, здійснення необхідних передбачень що­до розвитку економічних процесів:

А) теоретико-пізнавальна; Б) практична;

В) прогностична; Г) методологічна.

8. Про яку функцію економічної теорії йдеться мова: економічної теорії дає можливість використо­вувати економічні знання для здійснення ряду досліджень у галузі не тільки економіки, а й всіх економічних дисциплін:

А) теоретико-пізнавальна; Б) практична;

В) прогностична; Г) методологічна.

9. Які економічні закони діють у всіх без виключення економічних системах:

А) загальні; Б) специфічні;

В) особливі; Г) усі відповіді помилкові.

10. Які економічні закони діють в умовах лише одного способу виробництва:

А) загальні; Б) специфічні;

В) особливі; Г) усі відповіді помилкові.


Читайте також:

  1. H) інноваційний менеджмент – це сукупність організаційно-економічних методів управління всіма стадіями інноваційного процесу.
  2. Автоматизація водорозподілу на відкритих зрошувальних системах. Методи керування водорозподілом. Вимірювання рівня води. Вимірювання витрати.
  3. Агрегативна стійкість, коагуляція суспензій. Методи отримання.
  4. Адаптовані й специфічні методи дослідження у журналістикознавстві
  5. Адміністративні (прямі) методи регулювання.
  6. Адміністративні методи - це сукупність прийомів, впливів, заснованих на використанні об'єктивних організаційних відносин між людьми та загальноорганізаційних принципів управління.
  7. Адміністративні методи управління
  8. Адміністративні, економічні й інституційні методи.
  9. Адміністративно-політичний устрій Української козацької держави середини XVII ст. Зміни в соціально-економічних відносинах
  10. Адміністративно-політичний устрій Української козацької держави середини XVII ст. Зміни в соціально-економічних відносинах
  11. Адміністративно-правові (організаційно-адміністративні) методи мотивації
  12. Адміністративно-правові методи забезпечення економічного механізму управління охороною довкілля




Переглядів: 1434

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Основні економічні категорії і закони | Економічні потреби суспільства, їх суть і структура

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.